Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zawiadomienie o prowadzeniu dzialalności w mieszkaniu

Zawiadomienie o prowadzeniu dzialalności w mieszkaniu

Zbychuuu / 212.76.46.* / 2012-03-07 00:13
Witam,
czy prowadząc działalność w mieszkaniu prywatnym jestem zobowiązany zgłosić lokal do urzędu gminy? i płacić w związku z tym wyższy podatek od nieruchomości?
szklarek / 2012-03-07 10:24
To zależy od tego, czy prowadzenie DG wyłącza to mieszkanie lub jego część z dotychczasowego użytkowania jako mieszkalnego. Jeśli tak- na skutek usunięcia mebli, wprowadzenia urządzeń- to obowiązek się pojawia i wyższa stawka też.
Tu interpretacja Prezydenta Miasta Łodzi w postanowieniu z dnia 03.08.2007 r. nr IIIRF 31100/1/02/07.

"„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit.a) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.) budynki mieszkalne lub ich części podlegają opodatkowaniu niższą preferencyjną stawką podatku od nieruchomości, chyba że są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż wówczas podlegają opodatkowaniu według stawek przewidzianych w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit.b) ww. ustawy.


Zwrot „zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej” oznacza, że budynek mieszkalny lub jego część musi być faktycznie zajęty na działalność gospodarczą, nie wystarczy więc fakt, że jest on związany z działalnością gospodarczą, gdyż znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy. Tezę tę potwierdza także orzecznictwo sądowe - w wyroku z dnia 11 sierpnia 1992 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż przepis ten wymaga, aby część budynku mieszkalnego była przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem w budynku (syg.akt SA/Wr 650/92 – aktualny również w obecnym stanie prawnym).

Jednocześnie z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit.b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wynika, by warunkiem zastosowania wyższej stawki podatku do opodatkowania części lokalu mieszkalnego było wyłączenie funkcji mieszkalnej całego lokalu mieszkalnego.

Jeżeli zatem lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to będą one korzystały ze stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit.a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. jak dla budynków mieszkalnych"

Zupełnie niezależną kwestią jest zgłoszenie do zarządcy lub nawet potrzeba uzyskania jego zgody (wspólnota, spółdzielnia) oraz ewentualna wyższa stawka opłat eksploatacyjnych.

Najnowsze wpisy