Forum Forum prawneCywilne

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji

Andrzej63 / 87.204.37.* / 2009-04-15 11:24
Witam serdecznie

Mój syn był kiedyś nierozgarnięty i zrobił coś głupiego pare lat temu.
Wziął telefon z sieci era gsm za złotówkę, sprzedał go za kilkaset złotych i wyrzucił kartę.

Kilka lat później przychodziły jakieś dziwne listy z windykacji, itp.
Jak się okazało (w końcu się przyznał), era gsm oddała to gdzieś do windykacji
za zerwanie umowy.

Wystraszył się i porozmawiał ze mną, gdy przyszło mu coś takiego:

- zawiadomienie o wszczęciu egzekucji - od komornika sądowego z Łodzi (to po pierwsze)
-zajęcie wierzytelności - odpis, oryginał wysłany do Urzędu Skarbowego w Krakowie (to po drugie).

Chcę to spłacać, bo syn jest na bezrobociu. On wie, że źle zrobił,
spłaci mnie, ale teraz ja to chcę spłacić za niego, aby nie miał problemów.

Już spłaciłem jedną ratę, ale mam kilka wątpliwości, ponieważ są tu dziwne kwoty
i niejasne dla mnie sprawy.

Otóż w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji mamy kwoty:
należność główna: 478,25 zł
Koszty procesu: 47,00 zł
Koszty adwokackie: 60,00 zł
Koszty zastępstwa adwokackiego w egzekucji: 60,00 zł
Opłata egzekucyjna: 75zł


Ja rozumiem, że komornik bierze jakąś prowizję za egzekwowanie długów, ale bez przesady.
Proszę o wyjaśnienie powyższych kwot. Niejasna jest dla mnie kwota "koszty zastępstwa adwokackiego" oraz opłata egzekucyjna, ponieważ
dzwoniąc do Łodzi (i tak podano mi numer do firmy windykacyjnej i tam potem dzwoniłem)
powiedziano mi, że jest błąd na papierze i opłata egzekucyjna nie wynosi 75zł, tylko około
250zł (dołożyli przez telefon nasępne prawie 200zł). Czy wpłacać te wszystkie kwoty, czy tylko
należność główną, napewno nie będę wpłacał dodadkowych pieniędzy (chodzi o te 250zł), których nie ma na papierze.

Druga sprawa, mój syn mieszka w Krakowie, a pisze do niego komornik sądowy z Łodzi, a nie
z Krawkowa.

Trzecia to taka, że wysłali pismo do Urzędu Skarbowego w Krakowie, jak się okazuje Urząd Skarbowy
w Krakowie nic takiego nie dostał.


Bardzo proszę o jakąś podpowiedź w powyższej sprawie.

Pozdrawiam
Andrzej
Wyświetlaj:
Trzecia to taka, że wysłali pismo do Urzędu Skarbowego w Kra / 83.9.217.* / 2010-03-10 11:13
Trzecia to taka, że wysłali pismo do Urzędu Skarbowego w Krakowie, jak się okazuje Urzągu,,
po / 93.105.86.* / 2009-04-15 20:10
koszty egzekucyjne określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 1997 r. Nr 133, poz. 882 z późn. zm.).
po / 93.105.86.* / 2009-04-15 19:36
Witam.

Jeżeli dłużnik nie zgadza się z naliczonymi przez komornika kosztami może złożyć skargę na czynność komornika do sądu rejonowego. W skardze dłużnik winien oznaczyć, jaką czynność komornika zaskarża (w tym przypadku naliczenie kosztów) i czego żąda (obniżenia kosztów). Skarga powinna być uzasadniona: komornik nie może żądać opłaty stosunkowej od niewyegzekwowanych kwot, koszty nie odpowiadają nakładowi pracy komornika i poniesionych przez niego wydatków.
Powodzenia.
andrrzej63 / 83.17.129.* / 2009-04-16 10:54
A to:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-moze-pobrac-komornik-sadowy-1470901.html

Wyczytałem, że koszty np. zastępstwa adwokackiego to 15zł przy zadłużeniu do 500zł, a tu mają po 60zł.

To nie jest za wysoka kwota?
Druga sprawa to jak dzwoniłem do komornika to mnie przełączali do windykacji. Nie rozmawiałem z komornikiem, tylko jakaś sekreterka komornika podawała mi numer do firmy windykacyjnej.

Najnowsze wpisy