Forum Forum dla firmKsięgowość

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki?

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki?

Wyświetlaj:
alik kot prezesa / 46.134.173.* / 2017-02-20 16:38
proszę o podpowiedz.Firma moja pracuje tylko w miesiącach zimowyc to znaczy od listopada do marca.Sprzedaje narty.Po zawieszeniu nie prowadzę działalności ale muszę zaopatrzyć się w sprzęt do sprzedaży w następnym sezonie.Czy w chwili zakupu muszę mieć odwieszoną firmę i zapłacić ZUS jeśli to trwa np, dwa dni? W Urzędzie Skarbowym powiedziano mi ze nie w ZUSie niestety panie w okienkach nie były pewne a ja nie mogę nigdzie znależć stosownych przepisów i ich interpretacji. Podaję swój adres bo jeśli ktoś potrafi mi udzielić odpowiedzi to bardzo proszę
wiwan / 2017-02-20 18:25
Od końca. Jeśli DG jest odwieszona choć na 1 dzień pojawia się co do zasady obowiązek ubezpieczeniowy tj.
- zapłaty składki zdrowotnej za CAŁY każdy miesiąc, w którym odwieszenie trwa, czyli w skrajnej sytuacji - odwieszenie np. na 28.2-1.03, składka za cały luty + za cały marzec.
- zapłaty składek społecznych- proporcjonalnych za odwieszoną cz. miesiąca, o ile deklaruje się podstawę minimalną. Oczywiście w razie, gdy ub. społeczne jest dobrowolne (zbieg z innym tytułem) - obowiązku nie ma.
- złożenie deklaracji DRA za niepełny miesiąc odwieszenia.

Co do w ogóle konieczności odwieszenia- odpowiedź pada właściwie artykule przewodnim do wątku. Zakup sprzętu nie mieści się moim zdaniem w kategorii zabezpieczenia/zachowania źródła przychodów w tym rozumieniu ustawy o św. DG bo jest zwykłym jej prowadzeniem.

Wciąż chodzi o ust. 4 versus ust. 3 w art. 14 a Ustawy o swobodzie DG.

Skoro DG to handel nartami, to zasadniczo jest to kupowanie i sprzedaż nart.
Zabezpieczeniem będą więc inne działania niż 2 ww kategorie, typu zakup polisy na nieruchomość, w której jest sklep, przedłużenie umowy na telefon firmowy itp.

Można by się zastanawiać, czy na przyszłość nie załatwić tego np. przez ustalenie zakupu i jego dokonanie przed zawieszeniem, a na czas zawieszenia ustalić jedynie dostawę.

Wymagałoby to poza spisaniem zamówienia jeszcze w czasie otwartej DG też moim zdaniem zapłaty 100% należności z wyprzedzeniem, tak aby Faktura zaliczkowa na 100% była wystawiona też jeszcze przed zawieszeniem.

Choć to też 'ryzykowne' i naciągane.

Podstawa prawna ubezpieczeniowa też potrzebna ?
marcepanowa / 83.5.52.* / 2015-05-19 16:20
jako, ze widzę z tego roku komentarze postanowiłam również dodać swoje zapytanie. być może ktoś jest w podobnej sytuacji do mojej i po szperaniu 40sto godzinnym w necie natknie się na tą stronę i dzięki odpowiedzi, którą ktoś udzieli dowie co może zrobić. Otóż wzięłam dofinansowanie unijne, z PUP, 21 tysięcy na sklep, działalność od listopada 2014 roku prowadzona, w grudniu kredyt na remont wzięty 4 tysiace, w styczniu prowident bo na czynsz nie bylo 2 tysiace, w lutym 1200od rodziny, miesiac w miesiac to smao, aktualnie jest maj, w sklepie miewam jedna osobe na tydzien! zus place 450zl bez mała, czynsz blisko 1000zl, prad 300-400zl na dwa miesiace (brak ogrzewania czasem wiec grzejnik sie wlacza), na nowy towar mowy nie ma bo mnie nie stac, ogolem jest tak ze utargu mam 200zł a opłat 2tys plus dlugi ktorych nie splacam bo na to nie mam, czy ja moge cos zrobic!? czy dalej do listopada (bo wtedy mija okres umowy) musze pakowac sie w dlugi kolejne (chociaz juz nie mam skad brac i czynszu nie place, wiec lada moment pewnie mnie wyrzuci) co ja moge zrobic w tej sytuacji!? zawiesic dzialalnosc, czy oglosci bankructwo czy cokolwiek mogę wogole zrobic zeby nie oddac tych tysiecy wraz z odstetkami a urzad zyczy sobie 150% przyznanej kwoty wychodzi ze oddac musialabym blisko 35 tysiecy zl! czy moge w tej sytuacji cokolwiek zrobic? na inny lokal tez nie mam, dwumiesieczne kaucje plus pierwszy czynsz a potem i tak niewiadomo czy biznes pojdzie, moje miasto jest za biedne, nie kupuja tutaj jak widac odziezy a nawet jak ktos kupuje to do centrum handlowego idzie, moje zycie uleglo totalnej degradacji, mam straszna depresje, w dlugach tone i nie odbieram telefonu bo wiecznie sie boje co tym razem, ale ciagnelam to, tyle miesiecy ciagnelam zeby tylko wytrzymac ten okres umowy, ale czuje ze juz rady nie dam bo w czerwcu najprawdopodobniej strace lokal, co wtedy!? co moge w tej sytuacji zrobic by dotrzymac warunkow umowy tak zeby nie oddawac tych pieniedzy ale tez odstapic po czesci, zajac sie handel internetowym i moc zrezygnowac z lokalu, czy cos w ten desen?
Marek755 / 46.215.103.* / 2016-06-15 06:32
Prowadź firmę i to wystarczy zrezygnuj z lokalu. stań z tym towarem na ulicy lub koło bazarku i dociągniesz do wymaganego czasu przez UP aby nie zwracać dotacji. W razie najgorszego pamiętaj że masz prawo pisać podanie o umorzenie, biznes jest biznes nie zawsze wypali.
hjkjlk / 5.172.233.* / 2015-10-29 21:28
Trudna sytuacja. Bardzo, bardzo współczuję:(
Ja też otrzymałam środki na działalność, niestety też nie przynosiła zysków, przeniosłam ją do własnego domu - mieszkam na wsi ,wcześniejszy lokal w mieście (zmiana miejsca wykonywania działalności). Mi urząd pracy pozwolił zmienić. Tylko ja miałam gabinet logopedyczny. Może na handel internetowy się zgodzą.
Będę się za Panią modlić, żeby Pani wyszła z tych długów.
Sciskam
ssc382 / 77.254.136.* / 2015-10-07 11:15
Też miałam dotację na działalność. Niestety musisz prowadzić działalność przez wymagany w umowie okres. Nie możesz zawiesić, nie możesz zlikwidować itp. itd. Rozpoczynając działalność z dotacja miałaś zapewne biznes plan. Przed rozpoczęciem działalności trzeba wiedzieć jakie się będzie miało koszty i czy będzie nas stać na ich opłacenie. Na takie opłaty jak czynsz itd. trzeba mieć z góry pieniądze na pierwszy rok działalności z dotacją. Nie można mieć tylko na pierwszy miesiąc i liczyć, że się zarobi i wtedy będzie się mieć kasę bo to może nigdy nie nastąpić. Ty pewnie jesteś w takiej sytuacji. W tym momencie jedyne rozwiązanie to np. sprzedaż w internecie na allegro jak również we własnym sklepie internetowym lub jakaś mega marketing aby ludzie jednak przyszli do sklepu i kupili towar.
joaska722 / 188.137.100.* / 2015-03-24 18:01
Witam mam działalność jednoosobowa od listopada 2014r czy jesli teraz ja zawiesze a w grudniu calkiem zlikwiduje beda z tego jakies konsekwecje? Jakies kary lub opłaty?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-24 18:20
NIE. Ustawa o swobodzie DG przewiduje zarówno możliwość zawieszenia, jak i likwidacji DG. Ta druga również w czasie zawieszenia.

Wnioski, a raczej zgłoszenia w tym zakresie w CEIDG są bezpłatne.

Zamknięcie w czasie zawieszenia, tj. bez wcześniejszego wznowienia jest łatwiejsze w zakresie zgłoszeń do ZUS- bo nie trzeba już wtedy osobno w ZUS wyrejestrowywać się w żadnej roli.

Zawieszenie od 1 dnia miesiąca kalendarzowego jest prostsze ze względów ubezpieczeniowych.
lidka_251 / 46.113.174.* / 2015-02-07 17:03
A czy jak mam zawieszoną działalność, a wcześniej podpisałam umowę najmu o lokal która nadal mnie obowiązuje to wówczas wlasciciel może wystawiać faktury Vat na mnie jako osobę z zawieszoną działalnością?
wiwan / 2015-02-09 13:00
Jak najbardziej- kontynuowanie wynajmu lokalu który służył DG przed zawieszeniem i będzie jej służył po odwieszeniu- to zabezpieczenie źródła przychodów. Umożliwi dużo szybsze rozpoczęcie uzyskiwania z przychodów z DG po odwieszeniu niż w sytuacji wypowiedzenia umowy i szukania nowego lokalu.
Adidi / 81.210.35.* / 2015-02-04 14:43
Co jeśli ktoś zawiesi działalność a w czasie jej zawieszenia wykonuje prace, które zafakturuje po odwieszeniu działalności. Mamy więc tu dwie składowe wykonuje prace w okresie zawieszenia działalności ale nie osiąga przychodu w trakcie zawieszenia jej
szklarek / 2015-02-04 17:16
Nie ma prawa wykonywać zwykłych działań na których polegała przed zawieszeniem lub polega zgodnie z wpisanymi PKD jego działalność- a jedynie działania zabezpieczające źródło przychodu.

Zresztą jest to napisane w artykule przewodnim do wątku ANI wykonywanie działalności ANI osiąganie bieżących z niej przychodów.
annat7 / 2015-01-09 21:26
Witam. Mam pytanie w sprawie abolicji ZUS. Firma założona w 2001 r. po kilku miesiącach zawieszona, do dziś nie zlikwidowana. Nie widnieje w ewidencji. Jednak działalność ta nie została zgłoszona do ZUS. Zobowiązania wobec US zostały ratalnie spłacone.Przez te lata US wydawał decyzje w sprawie stawki karty podatkowej. Czy można wnioskować w ramach abolicji o anulowanie zobowiązań zus, ZUS nie wydał żadnej decyzji, wezwania. A może to podlega przedawnieniu ? 10 czy 5 lat.. W przyszłym roku "przedsiębiorca" nabywa uprawnienia do emerytury, czy złożyć wniosek o likwidacje działalności. Tak naprawdę to firmę prowadził pełnomocnik do czasu kiedy okazało się że robi długi,pozbawiono go pełnomocnictwa, ale nie było sprawy karnej.
szklarek / 2015-01-12 10:37
Przedawnienie składek dotyczy już okresu do grudnia 2004 włącznie. Abolicja dotyczy składek należnych. W sytuacji braku rzeczywistego prowadzenia DG i w świetle wyroku Sądu Najwyższego z 14 września 2007 r. (III UK 35/07) są one w tej sytuacji nienależne.
Mruda / 83.4.243.* / 2014-12-25 17:44
Mój chłopak założył DG 20.01.14r (wpis do CEIDG) - 28.01.14r zawiesił działalność ponieważ został zatrudniony. Jakie ma obowiązki wobec US z tej działalności? Proszę o pomoc.
szklarek / 2014-12-28 21:33
Odprowadzenie zaliczki PIT/ zapłatę ryczałtu od dochodu/przychodu uzyskanego przez ten tydzień działalności, jeśli jakowyś dochód/przychód powstał. Wraz z odsetkami. Za rok 2014 rozliczenie roczne PIT- 36 albo 36 L albo 28 - w zależności od wybranej formy opodatkowania. Ten ostatni- do 2 lutego 2015. Dwa pierwsze do końca kwietnia 2015.
Mruda / 83.27.13.* / 2014-12-30 05:01
Na razie dzięki wielkie. Teraz muszę wyciągnąć od Niego jaką wybrał formę opodatkowania, ale jak znam życie to pewnie nie pamięta. Z tej chwilowej działalności nie zdążył wykonać żadnego "ruchu", bo w trakcie załatwiania rejestracji wyklarowała się mu praca. Na pewno jeszcze tu wpadnę z niejednym pytaniem, tymczasem pozdrawiam.
szklarek / 2014-12-30 09:11
Skoro brak "ruchu"- to nie ma problemu spóźnionej zaliczki.
Jest kwestia pozapodatkowa dotycząca składek ZUS za ów tydzień.
Mruda / 83.4.9.* / 2014-12-31 12:09
Już wiem, że ryczałt - czyli na PIT-28 /z nr NIP/ do końca stycznia z dochodem 0 i podatkiem 0, a potem jak dostanie PIT11 z pracy to na 37 z PESEL - dobrze myślę? A z tym ZUSem to sam niech sobie biega, bo chyba tam nie wypełniał ZUA /w papierach nie ma/ - jak nic nie zrobi to mogą Go potem "ścigać"?
Przy okazji wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
szklarek / 2014-12-31 12:31
Skoro jest przedsiębiorcą, to PIT 37 tez z NIP-em. No chyba, że poza DG i etatem miał inne dochody - np. z wynajmu garażu- wtedy PIT 36 zamiast 37.

Co do zasady powinien był zgłosić się do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od założenia DG. W ZUS ślad i tak jest- bo CEIDG przesłała do ZUS dane brata jako płatnika po założeniu DG, a potem wyrejestrowała jako płatnika oraz z ubezpieczeń po zawieszeniu.
Jeśli z etatu miał wtedy przynajmniej płacę minimalną- obowiązkowa była tylko składka zdrowotna za 1 mc.
ZUS może więc ścigać.
Mruda / 83.30.237.* / 2015-01-03 10:09
Nie brat, ale to mniej istotne. Nie miał żadnych innych dochodów czyli co do US pozostaje 37 z pracy. Gorzej z tym ZUS, bo poprzednia praca zakończona 31.12.2013. Styczeń tylko ta "tygodniowa" niedziałająca działalność, a od 1.02.14r następna praca. Będzie się tłumaczył sam.
szklarek / 2015-01-03 10:20
Przepraszam- chłopak. Czasem w ciągu dnia jest nawet kilka podobnych wątków, albo pytań w imieniu czyimś.

No więc PIT 37.
Na obronę przed ZUS-em- jeśli chodzi o należność składki zdrowotnej za styczeń 2014- orzecznictwo- mówiące, że liczy się to, czy faktycznie DG była wykonywana, a nie sam wpis do ewidencji:

Sąd Najwyższy, w wyroku z 14 września 2007 r. (III UK 35/07)

Ale jeśli w tym czasie były prowadzone działania przygotowawcze- np. jakieś zakupy z myślą o DG, szukanie zleceń, rozmowy z potencjalnymi kontrahentami- to jednak było prowadzenie:

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 lipca 2003 r. (II UK 111/03)
Mruda / 83.5.200.* / 2015-01-04 11:09
Dzięki za te odnośniki do wyroków SN - podsumowując, będzie się bronił przed ZUS ponieważ nie wykonał absolutnie żadnej czynności w związku z DG.
Pozdrawiam i dziękuję.
sylwias885 / 193.106.229.* / 2014-12-03 15:56
Mam firme od 1.5 roku. Jestem na ryczałcie bez vatu i postanowiłam firme zamknąć bądźzawiesic, problem w tym że z konta firmowego co miesiac pobiera mi kredyt ktory wziełam i nie ma mozliwosci takiej abym te pieniadze co miesiac bankowi przynosila w zębach.
Wiem ze jak sie zamknie dzialalnosc to trzeba zamknac konto bankowe, a jak zawiesze ? Tylko kłopot taki ze co miesiac bede musiala teraz tąkwote kredytu wysylac na to konto.... nie wiem co robic
wiwan / 2014-12-03 22:37
Nie ma żadnego powodu by w czasie zawieszenia DG konto firmowe było zlikwidowane.

Z dwu przynajmniej powodów:
- w czasie zawieszenia mogą przecież spływać należności za sprzedaż/usługi dokonane przed zawieszeniem
- w czasie zawieszenia można dokonywać czynności służących zabezpieczeniu źródła przychodu- czyli np. dokonywać opłat podatku od nieruchomości, użytkowania wieczystego, ubezpieczeń sprzętu itd. A więc i rat kredytu zaciągniętego na DG.

http://www.money.pl/forum/zawieszona-dzialanosc-a-koszty-t3530109.html
kasia.... / 89.77.86.* / 2014-09-25 17:39
zawiesilam firme 22.09.2014 wiec nic mam nie robic oprócz rozliczenia vatu za ten kwratał?a spis z natury dopiero w picie rocznym?
majki328 / 37.228.105.* / 2014-04-15 16:53
firme zalozylem w 2000 i odrazu zawiesilem zus nigdy nie zarobkowalem na tej firmie co teraz zrobic zrezygnowac z niej
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-04-16 10:25
No pewnie. I dziwię się, że dotąd nie było problemów z US, no chyba, że przez cały ten czas rozliczano zerowy PIT z DG. Zwracam uwagę, że zawiesił Pan tylko kwestię ubezpieczenia, a nie DG, bo zawieszenie DG jest możliwe dopiero od 2008 r.

Czyli DG nie jest zawieszona, ani zlikwidowana, a nawet w czasie zawieszenia obowiązek rozliczenia rocznego istnieje.
13aasia13 / 185.13.106.* / 2014-04-02 20:54
Witam, mam zawieszona działalność gospodarcza. Niedługo mija 24 miesiąc zawieszenia. Czy jeśli nie odwiesze działalności zostanie ona automatycznie zlikwidowana? Czy wiąże się to z jakimiś karami np.grzywna?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-04-02 21:48
Po pierwsze to Pani ma obowiązek przed upływem terminu do jakiego działalność zawieszono działalność odwiesić lub zlikwidować.

Upływ terminu zawieszenia bez ww aktywności skutkuje wezwaniem do jej podjęcia w terminie do 30 dni. Ale nie oznacza to przedłużenia maksymalnego terminu 24 miesięcy zawieszenia, po prostu dokonanie odwieszenia w tym dodatkowym terminie musi być dokonane z datą wsteczną. Dopiero po upływie owych dodatkowych 30 dni działalność jest zamykana z urzędu.

Podstawa - art. 7e Ustawy Prawo działalności gospodarczej.

Co do kary- nic mi nie wiadomo.
Jacek101 / 31.130.99.* / 2014-03-13 13:45
A co z podjęciem pracy po odwieszeniu? Czy osoba prowadząca działalność ma prawo odwiesić działalność i podjąć pracę jako podwykonawca polskiej firmy za granicami kraju ? Co z A! ?
f19 / 77.254.81.* / 2014-02-28 17:42
Czy mając zawieszoną działalność mogę starać się pozyskiwać klienta wykonując telefony i np. rozsyłając oferty ? Oczywiście tylko je rozsyłać bez podpisywania żadnych umów.
wiwan / 2014-02-28 22:05
Trochę dyskusyjne, bo chyba wykracza poza zabezpieczenie źródła przychodu, które wedle większości wykładni oznacza raczej kontynuowanie działań niezbędnych do tego, by po odwieszeniu firma mogła ruszyć, oraz by w czasie zawieszenia nie doszło do zdarzeń uniemożliwiających kontynuowanie działalności po odwieszeniu. Czyli kwestie związane z ubezpieczeniem, podatkami lokalnymi, abonamentami za media.
zof / 178.42.79.* / 2014-02-19 14:34
Czy przy zawieszeniu działalności nalezy wykazać rem.likw.
H Szatkowski / 2014-02-19 22:02
NIE. Natomiast niezależnie od trwającego zawieszenia - na koniec roku nie zwalnia to z obowiązku sporządzenia spisu z natury na koniec roku, zamknięcia księgi podatkowej i ustalenia dochodu (straty).
koronka / 83.20.235.* / 2014-02-13 08:39
Prowadzę DG jednoosobowo. Od 6.3.2013 do 5.03.2014. jestem na urlopie macierzyńskim. Dalej chcę skorzystać z urlopu wychowawczego. Jaką mam możliwość i jakie obowiązki związane z tym.
koronka
wiwan / 2014-02-13 10:32
Uściślijmy- obecnie jest Pani na zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający kolejno u. macierzyńskiemu, dodatkowemu u. macierzyńskiemu i u. rodzicielskiemu.

Ów 'urlop wychowawczy' przedsiębiorcy polega na możliwości finansowania składek z budżetu państwa poprzez ZUS za okres odpowiadający urlopowi wychowawczemu pracowników (czyli z kodeksu pracy).

Warunkiem jest zaprzestanie DG- czyli konieczne jest zawieszenie DG lub jej likwidacja. Odwieszenie, założenie DG lub podjęcie innego zarobkowania podlegającego ub. społecznym- np. etatu, zlecenia przerywa ubezpieczenie z u. wychowawczego, należy o tym ZUS poinformować.

Zawieszenie/likwidacja DG w CEIDG- on line lub w urzędzie miasta/gminy. Wniosek o urlop- w ZUS, są gotowe formularze. Okres owego urlopu- to 35/36 miesięcy- chodzi o to, że 1 mc jest dedykowany drugiemu rodzicowi dziecka. Wykorzystanie przez Panią 36 mc byłoby możliwe w sytuacji:

drugi rodzic dziecka nie żyje,

drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,

drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej bądź została ona ograniczona lub zawieszona,

jeżeli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

I powyższe trzeba udokumentować. Oboje rodzice mogą jednocześnie wykorzystywać do 4 miesięcy urlopu- wtedy byłby to urlop dla Pani do 32 miesięcy. I oświadczenie drugiego rodzica o zamiarze/braku zamiaru takiego korzystania też się dołącza do wniosku.
Urlop taki może być podzielony na maksimum 4 części- czyli można sobie wziąć np. początkowo tylko rok 'na próbę' potem przedłużać.

Wniosek na dwa tygodnie przed rozpoczęciem.

W zw. z tym, że w ub. chorobowym będzie Pani ponad 6 mc. przed urlopem- opłacane będą składki emerytalna, rentowa i zdrowotna. Te społeczne od podstawy 60% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS- czyli takiej, jakie przynajmniej musiałaby Pani opłacać z DG nie biorąc urlopu.

Okres urlopu na potrzeby świadczeń przyszłych z ZUS (renta, emerytura) stanowi okres składkowy, składka emerytalna jest normalnie ewidencjonowana, potem wraz z innymi waloryzowana. No i częściowo przekazywana do OFE jeśli jest Pani członkiem i od kwietnia z OFE nie zrezygnuje.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy