Forum Forum dla firmKsięgowość

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki?

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki?

Wyświetlaj:
piekna102 / 2014-01-14 12:56
a czy po roku bedac na małym zusie mogę zamknąć od razu? bez zawieszania?
szklarek / 2014-01-14 17:50
NIE ma związku między ulgą w składkach społecznych a prawem do zamknięcia DG.
Zarówno przedsiębiorca korzystający z ulgi jak i ten, który nie ma do niej prawa może zamknąć działalność bez uprzedniego jej zawieszania.
maua / 83.6.19.* / 2014-01-08 14:58
5 lat temu zawiesiłam działalność gospodarczą. Nie wznowiłam jej więc po okresie 24 miesięcy została ona wykreślona. Skoro zawieszenie działalności jest czasowym zaprzestaniem prowadzenia działalności to czy obowiązują mnie preferencyjne składki zus?
H Szatkowski / 2014-01-08 18:22
Zawieszenie to nieprowadzenie. Skoro nie doszło do odwieszenia na ani jeden dzień, to 60 mc liczymy od początku miesiąca, w którym nastąpiło zawieszenie DG.
goferkowo / 78.8.151.* / 2013-09-18 09:46
A co w momencie odwieszenia działalności?
Czy wtedy należy składać jakieś deklarację?
H Szatkowski / 2013-10-24 11:19
Tak. Składa się CEIDG-1 w opcji odwieszającej DG.
W zakresie ZUS jest on równoznaczny ze zgłoszeniem w roli płatnika składek. W roli ubezpieczonego- należy złożyć w ZUS ponownie zgłoszenie do ubezpieczeń siebie, członka rodziny, osoby współpracującej.

Ps. Jeśli w czasie zawieszenia doszło do zmian w danych przedsiębiorcy- należy ponownie również zarejestrować się w roli płatnika.

Za pierwszy mc- również deklaracja DRA. Jeśli odwieszenie następuje w trakcie miesiąca (tj. od dnia innego niż 1 dzień mc. kalendarzowego) należy złożyć też deklarację DRA za ów mc niepełny.
ERTYU / 83.21.157.* / 2013-09-10 11:13
Jak zwykle błędy merytoryczne w artykule. Gmina nie przesyła nic do ZUS i US. Obowiązkiem gminy jest przekazanie wniosku do Min. Gospodarki, ten przekazuje wniosek do CEIDG, a ten rozsyła do ZUS/KRUS, NUS i GUS.
sopelka1 / 195.136.230.* / 2014-02-25 19:34
W roku 2011 zaciagnełam kredyt na DG. Odsetki zaliczałam w koszty (KPiR) do czerwca 2012 tj do momentu zawieszenia DG, później już nie. Kredyt spłacam do dzisiaj. Przychody osiągam ze stosunku pracy. Tak się zastanawiam, czy przypadkiem nie jest tak, że mimo zawieszenia DG mam prawo do zaliczenia w koszty tych odsetek? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinnam złożyć do US? Czy mogę kskorygowaćPIT (PIT 36) za 2012?
wiwan / 2014-02-25 21:39
Korygować można aż do przedawnienia, czyli PIT 36 za 2012 może być skorygowany do końca 2018 r.

Jak najbardziej mimo zawieszenia DG nadal można owe odsetki wykazywać jako koszt DG, bo jest to koszt stały, służący zabezpieczeniu/utrzymaniu źródła przychodów, o którym mówi art. 22, ust. 1 ustawy o PIT.
Tak samo jak koszty np. najmu lokalu pod DG, podatku od nieruchomości, ubezpieczenia itp.

Wskutek korekty pojawi się albo dodatkowy zwrot podatku za 2012, albo pojawi/zwiększy się strata za 2012 do rozliczenia w latach kolejnych (maksimum 5 lat, maksimum 1/2 starty w jednym roku).

Korekta na formularzu PIT-36, tyle, że w związku z ty, że praktycznie co roku formularze ewoluują konieczne jest dotarcie do wersji, jaka za rok 2012 obowiązywała. Chodzi o to, by numeracja/treść pozycji/pól w korekcie były identyczne jak w formularzu pierwotnym, a różniły się jedynie kwoty.

Przy rozliczeniu elektronicznym- nie ma problemu z odnalezieniem odpowiedniej wersji za dany rok. Do korekty- pisemne wyjaśnienie powodu korekty lub elektroniczne ORD-ZU

Dokumenty pozostałe tj. dokumentacja wysokości należnych odsetek i ich poniesienia- tak jak przy zeznaniu pierwotnym pozostają u podatnika, na wypadek kontroli US, nie dołącza się ich do korekty.
jula722 / 178.181.80.* / 2014-03-13 20:23
Witam mam zamiar zawiesić działalność gospodarczą jednak nie wiem kiedy powinnam to zrobić aby uniknąć składek ZUS. Ostatnia fakturę jaką muszę wystawić będzie z dniem 28.03. Dodam że jestem jeszcze na ZUS preferencyjnym. Czy powinnam zawiesić działalność z dniem 30.03 tak żeby w maju nie płacić składek ZUS ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy