Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zawieszenie działalności i praca na inne umowy

Zawieszenie działalności i praca na inne umowy

MarekMM / 78.9.145.* / 2012-10-28 11:31
Witam,
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie 2 branży: informatyka oraz fitness. Firma zaczęła przynosić mniejsze dochody dlatego postanowiłem że zawieszę ją na pewien okres aby uniknąć opłacania składek na ZUS. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej chciałbym jednak osiągać przychody z działalności informatycznej na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. Wiem, że jest to zabronione dlatego mam pytanie czy możliwe jest wypisanie z PKD działalności informatycznej przed zawieszeniem działalności po to by osiągać przychody na podstawie tych właśnie umów? Nie chcę działalności zamykać ponieważ chciałbym za pewien okres czasu, kiedy sytuacja się poprawi, wznowić ją w takiej samej formie.
wiwan / 2012-10-29 11:28
Moim zdaniem NIE.

Wpis PKD jest tylko potwierdzeniem stanu faktycznego- tj. zakresu DG, i bardziej służy statystykom. W wielu kwestiach podatkowych liczy się stan faktyczny, które w razie zastrzeżeń/kontroli trzeba wykazać.

Zmiana PKD, zwłaszcza że jak Pan pisze po pewnym okresie doszłoby do jej ponownego "odkręcenia" jasno wskazywałaby na jej pozorność i brak trwałości służące jedynie uzyskaniu profitów z 'instytucji' zawieszenia DG bez jej faktycznego zawieszenia.

Czyli:
- nielegalność
- duże ryzyko jej wykazania, a co za tym idzie konsekwencji.

Dla wyjaśnienia istoty samego "zakazu"- polecam interpretację indywidualną

ITPB1/415-637a/08/WM Dyrektora Izby skarbowej w Bydgoszczy.

Najnowsze wpisy