Forum Forum dla firmKsięgowość

Zawieszona działalność a koszty.

Zawieszona działalność a koszty.

filomidanek / 78.8.197.* / 2013-03-04 14:40
Witam. Prowadzę firmę zajmującą się terenami zieleni. W związku z profilem firmy w czasie zimy zawieszam działalność.
Działalność wznawiamy 1 kwietnia ale wcześniej muszę kupić niezbędne materiały: nawozy , nasiona traw, środki ochrony roślin itp.
Czy jeśli kupię to wszystko jeszcze w marcu będę mógł zaliczyć te wydatki jako koszty czy jest to absolutnie niemożliwe?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-03-04 17:42
Ustawa o swobodzie Dg dopuszcza w czasie jej zawieszenia ponoszenia ( a co za tym idzie księgowania i rozliczania ) kosztów powstałych przed zawieszeniem lub służących zabezpieczeniu i utrzymaniu źródła dochodu.

O ile więc w przypadku np. ponoszenia opłat za lokal, podatku od nieruchomości, zaliczek za media itd. nie ma wątpliwości o tyle w Pana przypadku pewnie zostanie to zakwestionowane. Byłyby większe szanse na taką możliwość, gdyby wymienione materiały były ze względu na swą specyfikę dostępne tylko sezonowo, właśnie zimą, czy na przednówku ALBO ich zakup wymagał łącznie długiego czasu np. trwałoby to cały kwiecień w praktyce uniemożliwiając w kwietniu uzyskanie przychodu.

Reasumując na dwoje babka wróżyła, w moim odczuciu raczej na ...nie.

Przydatne interpretacje indywidualne:

odpowiedź Izby Skarbowej z 28 maja 2009 (ITPB1/415-198/09/DP)

interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 8 września 2010 (IPPB1/415-594/10-3/JB
filomidanek / 78.8.55.* / 2013-03-04 20:05
Dziękuję. Przyznam, że po "przeguglowaniu" tematu też skłaniałem się ku "raczej nie" ale w związku ze sporą sumą, którą wydaję na te materiały miałem nadzieję, że może jednak jest jakaś szansa, wyjście o którym nie wiem.

Jeszcze raz dzięki!

Najnowsze wpisy