Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Zawody deregulowane. Gowin przedstawi listę

Zawody deregulowane. Gowin przedstawi listę

Money.pl / 2012-03-03 09:50
Komentarze do wiadomości: Zawody deregulowane. Gowin przedstawi listę.
Wyświetlaj:
leming / 83.9.251.* / 2012-03-03 14:24
Wiecie, że nawet bibliotekarz jest zawodem zamkniętym?

Takie liberalne mamy państwo.
buahahaha
Pilsener / 2012-03-03 14:46 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dlatego poprawiam każdego, kto nazywa polskę krajem demokratycznym, kapitalistycznym lub o zgrozo - liberalnym.
incognitor / 194.106.193.* / 2012-03-03 15:35
Nie no, dzięki Ruchowi Bz... Palikota, PO i LSD ;-) będziemy niedługo państwem bardzo liberalnym światopoglądowo.

Dup...kracja - mamy fasadową
Kapitalizm - chyba w cywilizacji zachodniej nie istnieje - mamy okres triumfów socjalizmu, prowadzących nas wszystkich do bankructwa. Ta zaraza zżera świat na wielką skalę od kilkudziesięciu lat
liberalizm - w sensie ekonomicznym? Żaden, zresztą PO, które kreowało się na partię liberalną, jest akurat mniej liberalne niż PiS, który z kolei był mniej liberalny niż SLD, które to SLD liberalne nie jest w ogóle :-)
paul75 / 83.8.202.* / 2012-03-03 14:21
Uwolnienie zawodów = większe wpływy do ZUS = więcej chałturzystów a co za tym idzie zarobi chałturnik a później fachowiec. Fachowcy odejdą w szarą strefę żeby zejść z ceny i na jedno wyjdzie.
52% milczącej większości / 83.6.25.* / 2012-03-03 14:18
Plan jest jasny "Umożliwić nieukom z Sawickiej platformeskiej sieci esbeckiej" zabranie pracy tym, którzy pokończyli studia w dziedzinie. Dlaczego niby nieuk z platformeskiej sieci esbeckiej ma byc przewodnikiem turystycznym, gdzie przecież turystom trzeba nie tylko pokazać w których sklepach sprzedają podróbki koledzy z sieci, ale opowiedzieć coś z historii, geografii i sztuki miejsca - do czego potrzeba studiów z hitorii sztuki, geografii, historii - a zwykly kurs przewodnicki to mało.
Poszukajcie starych nagrań z TVP, jak Starowieyski opowiada jak to kawałek szkiełka znalezionego gdzieś, w którym zaklęta jest hstoria i przemyślność ludzi miejsce znalezienia zamieszkujących, CHAMIEJE w ręku nieuka! Właśnie w rękach nieuków z platformeskiej sieci esbeckiej od kręcenia lodów CHAMIEJE w Polsce wszystko do czego się dotkną - od autostard do recept na insulinę. I to jest powód dlaczego trzeba ich UPRZĄTNĄĆ - nawet gdby miało to być razem z politykiem - którego za Mazurkiem - nazwisko tu nigdy nie padnia. Tak jak Victorią skończyła się pierwsza faza walki o polską niepodległość paliwową przy okazji Lotosu.
krowa34583 / 79.162.241.* / 2012-03-03 20:21
Ale przecież skorzysta całe społeczeństwo! Nie tylko platformerskie nieuki, ale również kretyni bez wykształcenia z kibolsko - kolesiowskich struktur PiSu, kryminaliści z LSD i wszyscy inni.
52% milczącej większości / 83.6.25.* / 2012-03-04 02:00
No tak, ale peleton rozprowadza platformerska esbecja od Sawickiej do kręcenia lodów.

Z SLD- prawda - ale pętaki PiS - a co oni umieli sobie załatwić jako klasa? Parę funkcji w radach nadzorczych i paru prezesów firm - to przejściowo dla paru polityków - ale jako klasa, jako sieć? Komuś rozwalić, to i owszem, mamy silne przykłady.
m-53 / 83.24.33.* / 2012-03-03 14:51

zabranie pracy tym, którzy pokończyli studia w dziedzinie.


Otóż mam studia, mam uprawnienia budowlane od 30. lat - ale są nic nie warte. Od kilkunastu lat jak się nie zapiszę do PZITB ( a dokładnie MOIIB), jak nie zapłacę haraczu nie mam prawa wykonywać zawodu, nie mogę zaprojektować czy prowadzić budowy nawet szopy.
Khartoum / 2012-03-03 13:36 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
Jestem przeciw, przynajmniej jeśli chodzi o niektóre z tych zawodów. Np. makler, czy doradca inwestycyjny wymagają specjalistycznej wiedzy i to na dość wysokim poziomie. Licencja pozwala ją weryfikować i daje gwarancję tego, że usługa jest świadczona na odpowiednim poziomie. Uwolnienie zawodu spowoduje powstanie śmieciowych instytucji fin. (TFI, domów maklerskich), które będą zatrudniać osoby bez elementarnej wiedzy (tak jak to się robi przy zatrudnianiu tzw. "doradców finansowych"). Zamiast specjalistów będą zatrudniani znajomi i przyjaciele prezesa ("bo jak nie ma egzaminów to czemu nie? a nuż KNF nie wyłapie"). Jeśli chodzi o inne zawody, jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, zgadzam się z tym, że powinno się takie zawody uwolnić (aczkolwiek, wymagania, które trzeba spełnić aby zostać pośrednikiem są śmiesznie niskie, więc osobiście nie postrzegam ich jako blokada wejścia do zawodu).
Pilsener / 2012-03-03 14:43 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Jeśli wymagana jest wiedza oraz predyspozycje to znaczy, że ten zawód ma być licencjonowany? Czyli jak ktoś jest programistą to trzeba licencjonować? Bzdurny argument.

2. Licencja niczego nie weryfikuje a tylko utrudnia i korumpuje, to tylko papier, czy posiadanie prawa jazdy oznacza, że jesteś dobrym kierowcą? Zatrudniam ludzi dlatego, że są kompetentni a nie dlatego, że mają licencje.

3. Jak ktoś zatrudnia kogoś bez odpowiedniej wiedzy to jest to jego problem i jego firmy - jeśli w firmie A zatrudniają programistę który umie tylko komputer włączyć to idę do firmy B.Klienta interesuje jakość produktu a nie papiery pracowników.

4.Kolejna bzdura to "Zamiast specjalistów będą zatrudniani znajomi i przyjaciele prezesa" - chciałbym widzieć np. programistę który został zatrudniony jako "znajomy prezesa", haha, bez jaj. A licencja to niby wyklucza zatrudnianie kolesi? To właśnie tworzenie cechów rzemieślniczych wspiera kolesiostwo!
Khartoum / 2012-03-03 15:04 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
1. Akurat nie porównywałbym tutaj zawodu programisty do zawodu maklera, czy doradcy. Ten drugi to zawód zaufania publicznego. Tym ludziom powierza się pieniądze. Tak samo jak lekarzom powierza się własne zdrowie i życie, poszedłbyś do lekarza, gdybyś nie miał pewności, że skończył odpowiednie studia, odbył praktykę, staż, specjalizację?
2. Oczywiście, że weryfikuje, przynajmniej jeśli chodzi o zawody maklera i doradcy, bo tych zawodów jestem bliski. Nie oznacza, że jest się świetnym, co już napisałem ze 4 razy, ale daje gwarancję minimum kwalifikacji. Poza tym, biura maklerskie i inne instytucje weryfikują jeszcze swoich kandydatów na pracowników, także nie jest tak, że ludzie są zatrudniani tylko na podstawie posiadania papieru. Z korupcją przy uzyskiwaniu licencji maklera i doradcy się na razie nie spotkałem, ale wiadomo, nie wszystko człowiek musi wiedzieć...
3. Oczywiście, że problem jego i jego firmy, bo firma zbankrutuje. Tyle, że jak firma zbankrutuje to się ludzie, rzucą na państwo, bo jak można było dopuścić do tego, żeby zbankrutowała instytucja, w której trzymamy środki (z którą inwestujemy) i państwo wypłaci z naszych podatków. Gdyby ludzie na prawdę sami brali odpowiedzialność za swoje działania(zamiast liczyć na gwarancje państwa- BFG, system rekompensat KDPW), byłbym jak najbardziej za tym, żeby i te 2 zawody uwolnić. Wtedy ludzie, rzeczywiście zastanowiliby się nad tym, który fundusz wybrać, czy do którego banku, czy biura maklerskiego iść. No, ale przecież za likwidacją tak niekorzystnie działających na poprawną weryfikację instytucji fin. przez rynek nikt się nie opowie, czyż nie Panowie pro rynkowcy?
4. Nie twierdzę, że "cechy rzemieślnicze" nie wspierają kolesiostwa, ale nie każdy makler i doradca należy do ZMID, zresztą Związek Maklerów i Doradców nie zniknie tylko dlatego, że zniknie licencja, baa... jeszcze się rozrośnie. Akurat jestem w stanie sobie wyobrazić również programistę zatrudnionego jako "znajomy prezesa", oczywiście nie będzie tak, że taka osoba nie umiałaby w ogóle programować, bo to byłaby kompletna patologia. Po prostu zamiast osoby najlepszej zatrudnia się "średniaka", który ma chody...
kuba83 / 178.235.4.* / 2012-03-03 13:52
Akurat doradca i makler to są zawody gdzie wyniki mówią same za siebie i żadne certyfikaty tego nie zmienią. Tu wynik jest jasno policzalny, zostaną wybrani najlepsi a nie ci z papierem.
Khartoum / 2012-03-03 14:04 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
Spójrz na to co napisałem pod wypowiedzią Twojego przedmówcy. Pamiętajmy, że wyniki pojawiają się po czasie, nie od razu i może się okazać, że dany rezultat to łut szczęścia, a nie wynik umiejętności zarządzającego. Licencja daje gwarancję pewnego poziomu wiedzy i umiejętności. Zresztą jak nie będzie licencji, na pewno pojawi się instytucja jak GPW (?), czy ZMID(?), która będzie właśnie certyfikować maklerów i doradców, a jak nie to jest jeszcze CFA. Także w zasadzie otwarcie tych zawodów będzie pozorne.
Miro + Zbycho / 46.126.152.* / 2012-03-03 13:46
Jesli ktos bedzie zle wyksztalcony, bedzie mial zle wyniki. A jesli bedzie mial zle wyniki, nikt do nie go nie pojdzie, gdyz beda inni lepsi. Czy to jest jasne?
Khartoum / 2012-03-03 13:59 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
No jasne, ale trzeba pamiętać, że jest taki efekt pojawia się z opóźnieniem, tj. zanim się okaże, że ktoś jest do dupy, zdąży do niego przyjść co najmniej parę osób. Ba, jak to się już nieraz zdarzało, taki np. zarządzający funduszem może, pomimo braku wiedzy, mieć szczęście przez pewien czas, co spowoduje, że ludzie powierzą mu swoje pieniądze. Pozostaje wtedy zadać pytanie, a co jeśli passa się odwróci? Tak, czy siak, w przypadku tych zawodów, po ich deregulacji, powstaje rzesza ludzi, którzy będą narażeni na oszustwa i straty, związane z tym, że do instytucji fin. napłynie jakaś liczba mniejszych, lub większych laików. Prawda, rynek to zweryfikuje, ale po pewnym czasie i tu kryje się największe ryzyko.
ocelot / 83.238.175.* / 2012-03-03 14:07
oczywiście, się z Tobą nie zgadzam! egzaminy i certyfikaty niczego nie gwarantują - bo to, że ktoś zda egzamin i nawet ma wiedzę, nie oznacza, jeszcze, że będzie w stanie z niej umiejętnie korzystać dla dobra klienta! najlepszym i zasadniczo jedynym słusznym regulatorem jest RYNEK! - jak jesteś dobry (wszystko jedno czy masz szczęście, czy wiedzę) to będziesz miał klientów! aktualna sytuacja działa dokładnie odwrotnie - dostaje się do zawodu "parę osób" (znajomi?, łapówki?, układy?) i już nie ważne, czy będą dobrze działać dla klienta - w myśl zasady: "jak mi się uda to moja zasługa, a jak mi się nie uda to wina rynku" - ja jestem za WOLNYM DOSTĘPEM!
MadMad / 178.37.131.* / 2012-03-07 23:54
Przeciesz ci mówi że trzeba mieć wiedzę, żeby to robić ja bym nie powierzył pieniedzy osobie która o tym nie ma zielonego pojęcia
Khartoum / 2012-03-03 14:27 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
Oczywiście, że nie daje gwarancji, że po zdaniu egzaminu, każdy będzie bardzo dobrym zarządzającym, ale zmniejsza ryzyko, że ktoś wszedł do zawodu "zielony". Rynek ma swoje niedoskonałości i jeżeli tego nie weźmiemy pod uwagę wielu ludzi może potracić swoje oszczędności. Nie nie jest wszystko jedno, czy jesteś dobry, bo masz szczęście, czy dlatego, że masz umiejętności. Szczęście się może odwrócić i zwykle tacy ludzie nie wiedzą co zrobić, gdy passa przestaje im sprzyjać, co prowadzi do tego, że tracą i to dużo. Osoba z kwalifikacjami jest w stanie ochronić kapitał przed jego znacznym spadkiem, nawet, gdy na rynku dzieje się bardzo źle. Poza tym, przypomnę historię o przedsiębiorstwach, które miały problemy z opcjami walutowymi parę lat temu. Czy to nie właśnie brak elementarnej wiedzy spowodował, że wiele przedsiębiorstw stanęło przed widmem bankructwa? Analogiczne sytuacje mogą pojawić się po uwolnieniu zawodu doradcy.
misker / 83.26.243.* / 2012-03-03 13:35
Czy została przedstawiona kompletna lista zawodów które mają zostać objęte tą ustawą?
Pilsener / 2012-03-03 12:57 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie gadajcie tylko uchwalajcie tą ustawę. Wtedy obiektywnie można będzie stwierdzić, że rząd zrobił coś korzystnego dla kraju i jego obywateli. Niestety jest to kropla w morzu potrzeb ale żyjąc w tym kraju jesteśmy zmuszeni się cieszyć nawet z takiej kropli.
marl57 / 178.43.151.* / 2012-03-03 12:54
wiec proszę o "deregulację" przymusowego i kompletnie niewydolnego ZUS`u.
Sam sobie to taniej i lepiej kupię.
albo o deregulację palestry,
przecież rynek zweryfikuje adwokatów tak samo jak taksówkarzy . - chyba że to jak zwykle ściema.
kuba83 / 178.235.4.* / 2012-03-03 13:54
Ale w ZUS nie odkładasz na swoją emeryturę, tylko płacisz emeryturę rodzicom.
ptw / 78.8.6.* / 2012-03-03 12:42
Wiadomo to "od zawsze". Dlaczego tej deregulacji nie było? Bo rząd mając świadomość zalet deregulacji dla społeczeństwa miał świadomość utraty swoich wpływów w przypadku jej dokonania. Pomyślcie dobrze - każdy wydawany certyfikat, pozwolenie, zezwolenie wymaga stworzenia organu, który będzie takie uprawnienia nadawał. Organ taki będzie miał ogromną władzę i ogromne pieniądze. Będzie też miał świadomość, że jego istnienie zależy od władzy (głównie rządu, partii), która mu te uprawnienia nadała, więc co będzie robił? Za wszelką cenę będzie starał się wspierać tą władzę, odwdzięczać się jej i to w taki sposób by ta była zainteresowana poszerzaniem uprawnień takiego organu.

Zachęcam do przeczytania http://prawdatowolnosc.bloog.pl/id,330882801,title,Obalanie-bozka-regulacji-Czyzby-panika-w-rzadzie,index.html jest tam też link do artykułu na ten temat w Rzeczpospolitej z przed paru dni.
taki tam / 178.183.147.* / 2012-03-03 13:21
Przeczytałem, dobre, polecam.
taki tam / 178.183.147.* / 2012-03-03 12:37
Popieram, ale będę się cieszył jak to faktycznie zrobią. Bo w obiecankach PO jest super. W realizacji zero. Potem nagle okaże się że z kilkuset koncesjonowanych zawodów udało się uwolnić 3 i będzie to olbrzymi sukces rządu Tuska. No i chciałbym żeby do deregulacji nie zatrudniono dodatkowo 10 000 urzędasów.
ojciec dyrektor / 94.75.114.* / 2012-03-03 12:33
BEZROBOCIU PIER... O SPADNIĘTYM SAMOLOCIE.
a5 / 31.133.16.* / 2012-03-03 12:10
Jako klient- jestem za !!!!!
dgen / 2012-03-03 11:56 / Tysiącznik na forum
bardziej od "uwolnienia"takich zawodów jak licencjonowany hodowca chomików interesuje mnie otwarcie sekt-korporacji prawniczych (notariusze, adwokaci, radcy prawni)
reszta do cienki pijar dla PO-lactwa na poziomie I-go semestra studiów socjologicznych
MadMad / 178.37.131.* / 2012-03-07 23:58
Co ci to da jeżeli otworzą?
pytus / 91.94.26.* / 2012-03-03 11:53
A pi3rdolenie o obniżeniu i tak w większości przypadków żenującego poziomu usług mnie rozbawia :).
Dopiero przy odpowiedniej konkurencji można mówić oczymś co nazywa się poziomem usług.
Elektro Devil / 2012-03-03 11:36 / Tysiącznik na forum
Jestem jak najbardziej za ! Ale platforma przyzwyczaiła już nas do świetnych pomysłów z których nic nie wychodzi... Tak jak było z redukcją urzędasów.

Chcieli dobrze, ale Bronek zawetuje i coż kolejny rok zleci na biciu piany.

Najnowsze wpisy