ZEG ZEG ZEG

swinger / 87.207.158.* / 2006-10-09 13:02
CYT za gazeta Parkiet:

" Prowadzimy rozmowy w sprawie zakupu Zakładów Elektroniki Górniczej. Nie ma jednak jeszcze decyzji o przejęciu - potwierdza nasze informacje Tadeusz Soroka, prezes Kopeksu. Michał Skipietrow, prezes Mostostalu Export, obecnego właściciela ZEG-u (ma 72 proc. akcji), nie komentuje sprawy.

- ZEG to dobra firma. Jej działalność bardzo dobrze komponuje się z tym, czym zajmują się Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, czyli nasz właściciel. Jeżeli ZEG trafiłby do naszej grupy, na pewno trzeba byłoby w niego jeszcze zainwestować. Ta spółka w krótkim czasie potrafiłaby osiągać bardzo dobre wyniki finansowe - twierdzi T. Soroka. "

Jak tylko sfinalizuja ta transakcje to ZEG pojdzie w slady KPX, ktory po przejeciu przez ZZM wzrosl z 30 zl na 230 zl !!!!!! Cierpliwosci
Wyświetlaj:
Bartek1977 / 2006-10-12 15:11
Jak myslisz swinger czy dalej trzymac te akcje?Niby w gore a jednak w dol.Myslisz ze cena ktora na koncu podales jest prawdopodobna czy te wzrosty to czysta pekula!
swinger / 87.207.158.* / 2006-10-12 23:10
Witaj!

Kurs nie moze ciagle isc do gory -potrzebna jest chwila spokoju, lekkiej korekty. Korekte jednak wywoluje ciagle ten sam gosc. Stawial juz zapore na 34 jak kurs wzrosl z 25 do 39. Dokladnie w ten sam sposob ukrywal swoje zlecenie ktore otwieraly sie po 114 sztuk. Teraz jest identycznie. W ten sposob blokuje specjalnie dalsze wzrosty, zbiera co mu rynek da (czytaj slabe rece) a nastepnie znowu ciagnie kurs do gory.

Jednego jestem jednak pewny - Cierpliwosci a doczekasz sie poziomow 3 cyfrowych.
Przed nami mnostwo badzo dobrych inf:

1. rekordowe wyniki

2. nowe kontrakty

3. wejscie KOPEXU jako inwestora strategicznego do ZEGu

Ta spolka ma tak duze perspektywy i tak dobre fundamenty ze obecna cena i tak jest caly czas smiesznie niska w stosunku do spolek z sektora takich jak ZPUE, APT czy po prostu sam KOPEX. Zobacz i porownaj wskazniki jak na przyklad c/wk ktora w przypadku KOPEXU wynosi ponad 5 a ZEGu tylko 1,7. Aby wiec ZEG wyceniany byl na poziomie KOPEXU musialby jeszcze wzrosnac ponad 200 % czyli na 102 zl. A pytam dlaczego nie mialby wzrosnac jak zostanie przejety przez KOPEX, ktoremu bedzie zalezalo na tym by jego spolka zalezna wyceniana byla odpowiednio na gpw. Schemat ktory tu sie szykuje to ten znany ze spolek Karkosika czyli ALC, SKT, HTM itp. Tak na marginesie wlascciiel KPX czyli Leszek Jedrzejewski bardzo dobrze zna sie z Karkosikiem i kiedys w jakims wywiadzie dla parkietu nie wykluczali wspolnych przedsiewziec.

Nie namawiam Cie jednak do trzymania jezeli uznasz ze cchesz sprzedac to sprzedaj - ja osobiscie spokojnie trzymam bo rok 2007 bedzie dla tej spolki jak i dla calego sektora najlepszy w historii.

pozdrawiam
Bartek1977 / 2006-10-13 08:48
Dzieki serdeczne za slowa otuchy:) Kupiłem też mostostal export sądząc, że sprzedaż ZEG wpłynie na wzrost ich akcji. W końcu kilka ładnych milionów zarobią na tej sprzedaży.Co o tym sądzisz?Wkopałem się teraz na pewno z Boryszewem i przede wszystkim skotanem. Chyba za mocno uwierzyłem w siłę Karkosika!:)Pozdrawiam swinger i czekam na info co sądzisz o powyższych spółkach.Nie mam wielkiego doświadczenia, ale staram się uważnie czytać wszelkie informacje:)
swinger / 87.207.158.* / 2006-10-13 15:57
Nie ma za co. Nie wiem po ile kupowales Boryszew czy Skotan. problemem jednak tych spolek jest to ze one sa juz lekko zgrane. To wszystko pod co ciagneto kursy zostalo juz zdyskontowane no i rynek obecnie bedzie tylko czekal na FAKTY bo obietnice juz mial. Obietnice byly ogormne wiec jak sie nie ziszcza to Skotan bedzoe sobie raczej pykal w dol niz w gore. BRS to na pewno dobra spolka od strony fundamentalnej ale jak dlugo moze wykazywac sie ponadprzecietnymi wynikami ??? Ciezko jest poprawiac wysrubowane rekordy sprzedazy i zysku netto. Co do MSX to sadze ze problemem tej spolki jest zbyt duze zadluzenie z poprzednich lat ktore ciagnie sie za ta spolka jak smrod po gaciach. Po za tym ich kontrakty charakteryzuja sie stosunkowo niska marza zyskownosci a sam zarzad wedlug mnie jest do wymiany - ci panowie sa malo przebojowi w zdobywaniu kontraktow. Porownaj chocby obecny Zarzad MSW - jaka wielka roznica - Nie znaczy to jednak, ze na MSX nie bedzie mozna troche zarobic ale napewno nie jest to papier do trzymania dlugoterminowego tak jak ZEG bo sa lepsze do tego spolki, z wiekszym potencjalem i solidniejszymi fundamentami. Wedlug mnie ZEG obecnie jest na tym etapie co kiedys ALCHEMIA jak byla jeszcze GARBARNIA i kosztowala kilkanascie zlotych by po paru miesiacach kosztowac zlotych KILKASET.

pozdrawiam i zycze Ci cierpliwosci
Bartek1977 / 2006-10-16 13:27
Witam ponownie!!!Nie stracę na razie az tak bardzo na BRS gdyż kupowałem część za 27.70. Skotan kupiłem za 33 więc już minus:). Nie dokupuję na spadku gdyż nie są to ażtak znaczne pieniądze. Wolę je wymienić. Pewnie na ZEG - zobaczymy czy ta spółka powalczy:)Myślisz,że dojdzie do sprzedaży tej spółki w niedługim czasie? Swoją drogą - niedawny nagły wzrost do 47 zł wywarł na mnie wrażenie, myślałem,że transakcja tuż, tuż. Ale chyba będzie trzeba jeszcze poczekać. Jesli nie sprawi Ci to kłopotu swinger to podaj maila(częściej je odbieram niż wchodzę na forum). Pozdrawiam i czekam co czas przyniesie:)
swinger / 87.207.158.* / 2006-10-16 13:46
Mostostal Export zarobi na ZEG (dzisiejszy PULS BIZNESU z przypisami mojego autorstwa - kolor zielony)
2006-10-16
Sebastian Gawłowski



Kurs akcji Zakładów Elektroniki Górniczej (ZEG) wzrósł w minionym tygodniu o ponad 30 proc. Przy obecnej wartości (43 zł) kapitalizacja rynkowa spółki wynosi już 48 mln zł. Cena akcji ZEG rośnie dynamicznie od początku roku. Od tego czasu wartość firmy wzrosła już 330 proc. Inwestorzy liczą przede wszystkim na przejęcie spółki.


Profil działalności ZEG, które są producentem urządzeń dla przemysłu górniczego, ale również energetycznego, pasowałby do potencjału dwóch najważniejszych graczy na rynku — Kopeksu (kontrolowanego przez Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne) i Famuru. Obie górnicze grupy ostro ze sobą rywalizują, mają międzynarodowe ambicje i chęć rozwoju poprzez przejęcia. Informacje o negocjacjach prowadzonych przez te firmy z głównym udziałowcem emitenta, Mostostalem Export (ME), pojawiały się w doniesieniach prasowych. Przy obecnej wycenie rynkowej pakiet 72 proc. akcji ZEG, należący do firmy, którą zarządza prezes Michał Skipietrow, wart jest przeszło 35 mln zł. Tymczasem w księgach ME ma on wartość w okolicach 8 mln zł. Gdyby doszło do sprzedaży akcji po cenie zbliżonej do obecnego kursu zysk ME mógłby wynieść nawet 27 mln zł.


Wydaje się jednak, że przyszły nabywca nie zdecyduje się na przejęcie po takiej cenie (nie ma to znaczenia bo nikt kto teraz kupuje nie liczy na to ze odda akcje Zegu w wezwaniu ale chce cierpliwie poczekac na efekty restrukturyzacji, ktora zostanie wprowadzona wraz z wejsciem inwestora strategicznego). Po ostatnich wzrostach ZEG nie jest tani, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę aktualny wskaźnik C/Z (cena/zysk) (ale tez nie jest drogi nawet na chwile obecna a biorac pod uwage pozytywne zmiany, ktore nastapia po przejeciu, jest on caly czas smiesznie tani). Dla spółki wynosi on 28,9, a dla branży elektromaszynowej 23,6. Trudno znaleźć powód dla takiej premii w notowaniach spółki ( gielda dyskontuje przyszlosc a nie terazniejszosc ). Co prawda ZEG wypracowują zyski od lat. Spółka była rentowna nawet w okresie największej dekoniunktury. Mimo to obecnie, w porównaniu z innymi spółkami z branży elektromaszynowej, osiąga wyraźnie niższą rentowność (ale to juz sie niedlugo zmieni). Na poziomie operacyjnym marża spółki wynosi 4,27 proc. po pierwszym półroczu. W całym sektorze ta rentowność wynosi 6,55. Stagnację można zaobserwować w przychodach spółki. Sprzedaż ZEG od kilku lat waha się w okolicy 40 mln zł. Średnioroczny wzrost przychodów w ostatnich sześciu latach ZEG wynosi jedynie 2,4 proc., podczas gdy branża rozwijała się w tempie 12,6 proc. (wraz z wejsciem do spolki KPX lub FMR otworza sie dla ZEGu nowe mozliwosci handlowe i jestem o to spokojny) Tymczasem atrakcyjnie na tle branży wygląda wskaźnik C/WK, który wynosi odpowiednio 1,65 dla spółki i 3,39 dla branży. (czyli bazujac na wycenie przy uzyciu wspolczynnika C/WK ZEG powinien docelowo kosztowac ponad 100 zlotych) Trudno jednak oczekiwać, by przejmujący kierował się nim, precyzując swoje oczekiwania cenowe.


Spółka nie w pełni wykorzystuje dobrą koniunkturę w górnictwie, na co wskazuje porozumienie akcjonariuszy pod egidą Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jednak zarząd w ostatnim czasie zapowiadał, że nie tylko rozszerza profil produktów, ale również wprowadza działania mające na celu ograniczenie kosztów ponoszonych przez spółkę. Ponadto sposobem na rozwój emitenta z Tychów ma być zwiększanie sprzedaży eksportowej. ZEG mają potencjał wzrostu sprzedaży i rentowności. Być może udowodnią w pełni na co je stać już z inwestorem branżowym. Szybko rosnące notowania spółki sugerują, że inwestorzy giełdowi wierzą w scenariusz bliskiego przejecia.
Bartek1977 / 2006-10-16 15:34
Przy wzroście BRS pow.29 chyba sprzedam go. Trochę się go obawiam.W zasadzie nie wiem teraz w co ruszyć?Alchemia już daje znać o sobie i chyba za późno by wsiadać do pociągu.Może doradzisz swinger?Energopol poszedł potężnie, a ja go już sprzedałem wcześniej.Mówi się trudno:) Czekam na info!!!
Iwan / 2006-10-15 11:24
Swinger zgadzam sie z tobą. Sam mam Boryszew i kisze go już pół roku. Efektów żadnych co do ZEGU myślę że ma przyszłość przed sobą.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

PODOBNE WĄTKI NA FORUM

Najnowsze wpisy