Forum Forum prawneCywilne

zerwanie lub wypowiedzenie umowy dzierżawy ziemi zawartej na 10 lat

zerwanie lub wypowiedzenie umowy dzierżawy ziemi zawartej na 10 lat

izapaw2006 / 2013-02-28 14:14
Witam. Jestem pracownikiem socjalnym. Mam podopiecznego 83-letnie staruszka, który w 1997 roku wydzierżawił gospodarstwo osobie z dalszej rodziny, aby móc ubiegać się o świadczenie emerytalne z KRUS. Wydzierżawiający przez te wszystkie lata, prawie w ogóle nie interesował się ziemią. Uprawiał ją mój podopieczny, do momentu, kiedy podupadł na zdrowiu. Od dwóch lat nie pracuje już w gospodarstwie. Nadmieniam też, że wszystki wydatki związane z gospodarstwem - melioracja rowów, zasiew, zbiór - pokrywał on sam. Wydzierżawiający opłacał jedynie podatek. Od momentu, gdy zdrowie odmówiło mu posłuszeństwa opi9ekuje się nim sąsiadka, również ona wraz z mężem uprawiają jego ziemię, zajmują się bydłem, opiekują się nim samym, gdyż takiej opieki wynaga. Mój podpopieczny chciał w ubiegłym roku, w październiku rozwiązać umowę dzierżawy za zgodą wydzierżawiającego i zawrzeć ją z tym małżeństwem. Po mojej interwencji, pisemnym wezwaniu wydzierżawiającego, w miejscu zamieszkania mojego podopiecznego, strony zawarły porozumienie, że wydzierżawiający z uzyskanych dopłat unijnych, kwotę za grunty orne przekaże małżeństwu, które uprawia ziemię, dla niego zostanie "czysty pieniądz" za użytki zielone i to, co znich zbierze. W dniu wczorajszym miało miejsce kolejne spotkanie w miejscu zamieszkania podopiecznego. Miało nastąpić przekazanie pieniędzy. Wydzierżawiający otrzymał ponad 13 000, 00 zł dopłat. Z kwoty tej chciał przekazać tylko niecałe 2 000,00 zł, gdyż twierdzi, że we wniosku podał tylko 2,17 ha gruntów ornych (część obsiana), resztę - ponad 10 ha nie podał jako ugór, lecz jako użytki zielone. Tak się tłumaczy. Mój podopieczny prosi, abym pomogła mu jakoś unieważnić, zerwać tą umowę. Czy jest taka możliwość?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-03-01 10:18
Dzierżawę rolną może wydzierżawiający wypowiedzieć.
Wypowiedzenie bez powodów leżących po stronie dzierżawcy- zaległości czynszy dzierżawnego wymaga niestety aż rocznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku dzierżawnego ( lata takie biegną od konkretnej daty początku dzierżawy ) jeśli okresu wypowiedzenia nie sprecyzowano w umowie. Jeśli sprecyzowano -to on jest obowiązujący.

Wypowiedzenie pisemne powinno zawierać:


-oznaczenie dzierżawcy dokonującego wypowiedzenia;
-oznaczenie wydzierżawiającego;
-oświadczenie o wypowiedzeniu (np. „wypowiadam umowę dzierżawy zawartą w dn. xx.yy.199x.);
-oznaczenie przedmiotu dzierżawy (nieruchomości oraz prawa, działka, areał);
-oznaczenie daty;
-własnoręczny podpis dokonującego wypowiedzenie.

KC w tym zakresie:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/dzial-ii-dzierzawa
Izabela / 86.63.66.* / 2013-03-03 13:33
Ale wydzierżawiający regularnie płaci podatek. Ale w ogóle nie interesuje się wydzierżawioną ziemią, za to dopłaty unijne bierze.
szklarek / 2013-03-04 09:57
Dlaczego "ale". Podałem Pani przepis na wypowiedzenie tej umowy bez powodu, tj. dlatego, że wydzierżawiający się rozmyślił. Zaniedbywanie obowiązków dzierżawcy, w tym opłat daje możliwość łatwiejszego rozwiązania.

Ps.
wydzierżawiający, to ten który daje w dzierżawę (tu Pani podopieczny)
dzierżawce- ten, który w dzierżawę bierze.

Najnowsze wpisy