Forum Forum prawnePracy

zgubione świadectwo pracy

zgubione świadectwo pracy

2piR / 2013-03-29 08:31
Czy pracodawca moze wystawic mi ponownie swiadectwo pracy ktore zginelo mi gdizes w dokumentach podczas mojej przeprowadzki?? Czy cos takiego jest prawnym obowiazkiem bylego pracodawcy czy nie koniecznie?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-03-29 10:01
Może i powinien, czy musi jest nieco dyskusyjne, bo rozporządzenie* mówi " pracodawca wydaje ...w uzasadnionych przypadkach "- par. 4.

Wydaje się ODPIS na podstawie kopii przechowywanej w aktach pracowniczych. Polega to na wydaniu nowego druku wypełnionego identycznie jak świadectwo pierwotne.
Uwaga- zwykłe ksero ww kopii, nawet z podpisem, że zgodne z oryginałem będzie kwestionowane.


*Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania
25filip / 2013-03-29 12:00
okej dzieki, napewno rozjasnilo mi to troche sytuacje, mimo wszystko bede szukal tego u siebie w domu bo jest szansa ze to jednak znajde to swiadectwo i nie bedize potrzebne kopiowanie
tragediopisasz / 2013-06-28 13:17
a co w przypadku kiedy firma zostala zamknieta i nie prowadzi juz zadnej dzialanosci? i nie mozna znalesc tak naprawde wlascieciala oraz niewaodme jest miejsce przechowywania dokumentacji pracowniczej? o ile wogole takie cos istnieje gdzies. co w takich przypadkach?? co w przypadku gdy zbeiram dokumentacje dotczaca obliczeniu swiadczen emerutalnych i nie mam tych dokumetnow?
szklarek / 2013-06-28 22:34
Jeśli pracodawca nie istnieje, ani nie istnieje jego następca prawny- istnieje miejsce przechowywania dokumentacji pracowniczej/płacowej, do którego powinien był tę dokumentację z likwidowanego zakładu przekazać.
Dane z akt osobowych pracownika może potwierdzić w formie zaświadczenia:

organ założycielski albo organ nadrzędny pracodawcy, którymi najczęściej byli wojewoda albo właściwy minister, w razie braku prawnego następcy pracodawcy. Organy te, na podstawie przejętej dokumentacji osobowej, mogą wystawiać zaświadczenia stwierdzające okres zatrudnienia,
związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, jeżeli pracodawcą była spółdzielnia lub organizacja spółdzielcza, a jeżeli takiego związku nie ma albo w razie jego likwidacji - Krajowa Rada Spółdzielcza, mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Jasnej 1,
archiwum państwowe (w nielicznych przypadkach) lub firma (prywatna) zajmująca się przechowywaniem akt,
archiwa rotacyjne Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,
archiwa przejściowe podległe wojewodom.

Na stronie www jest wyszukiwarka wskazująca gdzie jest przechowywana dokumentacja firm zlikwidowanych.

ZUS uznaje też zeznania świadków co do okresów zatrudnienia sprzed 14.11. 1991 r.

Jakieś więc możliwości są i to, że bodaj do 2006 r. był obowiązek wystąpienia z wnioskiem o naliczenie Kapitału Początkowego było wcale niegłupie, bo mobilizowało do zebrania dotychczasowej (tj. do 1998 r włącznie) dokumentacji i przekazanie do ZUS niejako awansem- czyli na wiele lat przed emeryturą.

Najnowsze wpisy