Forum Forum podatkoweOdliczenia

Zla forma opodatkowania

Zla forma opodatkowania

Mateusz26 / 2011-06-30 16:49
Witam jestem fizjoterapeuta i pracuje w uzdrowisku na kontrakcie . Ponad rok czasu ze znajomymi zakladalismy dzialalnosci gospodarcze i przy wybieraniu formy opodatkowania panie w okienku w US. kazaly zaznaczyc nam ryczalt, co dla nas mialo byc najkorzystniejsza opcja . Teraz okazuje sie ,ze fizjoterapeuta nie przysluguje ryczlt tylko powinnismy byc na KPiR. Jak latwo sie domyslec US domaga sie zwrotu podatku a jest to kwota kilku tys na jedna osobe .Wg mnie jest to wina Urzedu S. ze dopuscil w ogole taka forme opodatkowania . Co mozemy zrobic w tej sytuacji ?? Pozdr
Wyświetlaj:
Mateusz26 / 2011-07-02 14:10
Rozumiem ale czy urzad nie ma obowiazku sprawdzic czy wszystko jest ok ? Dla mnie jest to niezrozumiale ze przeszlo cos co jest niezgodne z prawem .
belladonna / 2011-07-03 11:30 / Tysiącznik profesjonalny
Jak widać sprawdził :)
Tylko z tym ryczałtem to jeszcze jest inny problem.... bo zgodnie z ustawą Zpdof:
"Art. 8
2. Jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach".

i chociażby z tego zapisu widać, że samo PKD to jeszcze nie wszystko... jeśli w US nie powiesz, że będziesz świadczył usługę na rzecz byłego pracodawcy, a jedynie zapytasz pod względem PKD, czy dana działalność może być na ryczałcie to? uzyskasz odpowiedź prawidłową na zadane pytanie, ale w całokształcie błędną... bo, np dana DG pod względem PKD na ryczałcie być może... no ale nie powiedziałeś o tym, ze usługi będziesz świadczył na rzecz byłego pracodawcy... i co? przy kontroli to dopiero wyjdzie :)

Ja z kolei nie rozumiem osób, które nie znają przepisów podatkowych,a co do wyboru formy opodatkowania nie skonsultują się ze specjalistą... np doradcą podatkowym, tylko sami o tym decydują... :)
belladonna / 2011-06-30 19:24 / Tysiącznik profesjonalny
Te usługi nie mogą być na ryczałcie.... wyłączeniem z tej grupy co być może to usługi w ramach wolnych zawodów (ale ryczałt przy wolnych zawodach to 20%, a nie 8,5%).
Fizjoterapeuta to nie jest wolny zawód wg definicji ustawy Zpdof, wiec w sumie lepiej zapłacić 18%, niż jak by ktoś doszedł do wniosku, ze jednak to wolny zawód, więc ryczałt owszem, ale w stawce 20% :)
Dowodem tutaj jest oświadczenie podpisane przez podatnika, a urzędnik nie odpowiada za swoje odpowiedzi słowne, bo mógł być źle zrozumiany (po to w końcu funkcjonuje możliwość zwrócenia się o interpretacje, która jest na piśmie i tym samym jest wiążąca):)

Najnowsze wpisy