Forum Forum podatkoweInterpretacje

Źle wypełniony PIT36 za 2008 i odsetki

Źle wypełniony PIT36 za 2008 i odsetki

neli / 46.204.14.* / 2012-11-16 12:05
Dzień dobry.
Sprawa wygląda tak,
Mąż prowadził działalność, jego sprawami zajmował się doradca podatkowy, który miał jego pełnomocnictwo. W 2008 roku sprzedaliśmy mieszkanie kupione ze środków wspólnych i doradca podatkowy ujął ten dochód w PIcie 36 za 2008 rok. Podatek został zapłacony w kwocie odpowiedniej do przychodu z tej sprzedaży. Ja w tym picie nie zostałam ujęta i żadnych dochodów nie miałam. Teraz US chce abym złożyła korektę PITU i wpłaciła połowę (już zapłaconego) podatku plus odsetki za te lata. Oni oczywiście połowę tej kwoty mężowi zwrócą ale odsetki pozostają. Powiedziano mi, że przeksięgować nie mogą i odsetki muszę zapłacić. Czy są jakieś podstawy aby te odsetki anulować? To może nie jest wielka kwota ale 450 zł to połowa mojej obecnej wypłaty i na ulicy nie leży. Czy ktoś może coś doradzić. Aha, pan doradca umywa ręce i mówi, że był doradcą męża a nie moim a niedopłata tyczy się mojej osoby. Sadzić się z nim o taka kwotę przecież nie będę.
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-11-17 09:20 / Tysiącznik profesjonalny
Ok, korekta PIT męża, ale Twój będzie po terminie (jako złożenie zeznania, a nie korekta, bo PIT-36 męża był indywidualny).... stąd na tapecie odsetki :)
Twój problem wymaga buszowania w orzecznictwie, bo dotyczy nie dwóch obcych właścicieli, gdzie każdy ma swój majątek, a małżonków, którzy żyją we wspólnocie majątkowej. A skoro mąż w swoim PIT wykazał cały podatek i zapłacił od całości, to nie ze swojego majątku, a wspólnego. Czyli teraz ma nastąpić oddanie wspólnych i zapłata wspólnych nadal :)
Myślę, że bardzo prawdopodobne jest to, iż we WSA by się to nie utrzymało, bo WSA już nie raz poruszał zagadnienia przy wspólnocie np. "że jak FV za Internet są na żonę, która dochodów nie ma, to mąż może pomniejszyć o te wydatki swoje dochody w PIT, bo wydatki były ze wspólnego majątku"
Co do:
cyt. "Aha, pan doradca umywa ręce i mówi, że był doradcą męża a nie moim".
Ja bym miała zaraz na to swoją ripostę... bo wypadało się zainteresować, czy sprzedane mieszkanie było majątkiem odrębnym, czy wspólnym klienta, aby klientowi sporządzić prawidłowy PIT :)

Jak coś znajdę, to się odezwę :)
neli / 46.205.2.* / 2012-11-18 08:58
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Też tak powiedziałam temu "doradcy" ale głupio się uśmiecha i tyle.
Chciałabym napisać prośbę o umorzenie tych odsetek ale nie wiem na co się powołać, jakiś przepis, artykuł prawny, bo na piękne oczy to mi na pewno nie umorzą niestety.
Będę wdzięczna za każdą sugestię.
Dziękuję.
belladonna / 2012-11-18 15:21 / Tysiącznik profesjonalny
Masz tutaj:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query
Centralną Bazę Orzeczeń Sądów Administracyjnych.

Na początku jest "szukane słowa". Jeśli np wpiszesz -umorzenie odsetek- to znajdzie Ci wyroki gdzie te słowa się pojawiają, jak chcesz aby obok siebie w każdym wyroku wystąpiło -umorzenie odsetek-, to musisz te dwa słowa wpisać w cudzysłowie.
Próbuj, szukaj, bo takie sprawy są niestety pracochłonne.
A tak w ogóle to kiedy nabyliście to sprzedane mieszkanie (interesuje mnie rok)?
neli / 37.30.19.* / 2012-11-18 19:49
Nabyliśmy w 2007 sprzedaliśmy w 2008

Dziękuję za link
belladonna / 2012-11-19 16:20 / Tysiącznik profesjonalny
Wracając do tematu powiem tak. Osobiście nie podobają mi się te odsetki, bo podatek został zapłacony w terminie w całości z majątku wspólnego małżonków. Jedynie nieprawidłowo nie złożono PIT jak należy, czyli każdy z małżonków powinien wykazać 1/2.
Odsetki mają związek z zaległością podatkową, a tutaj jest szczególny przypadek, bo nie ma mowy o tym, ze zapłaciła osoba od całości, która ma swój majątek, żeby była nadpłata, a wykazał mąż od całości z majątku wspólnego małżonków.
Ja bym chyba z tym poszła jednak prosto do naczelnika, że jako żona złożę PIT, mąż złoży korektę, ale mąż też napisze pisemko, iż ma wspólny majątek z żona, więc 1/2 jego wpłaty to jest zapłata za część żony (nie macie rozdzielności majątkowej) i wnosi o przeksięgowanie kwoty na żonę, a nie jej zwrot :)

Najnowsze wpisy