Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
marlena9208 / 2013-05-25 00:49
W sierpniu skoncze 21 lat jestem ubezpieczona u mamy w zakladzie pracy tam podlegam pod ubezpieczenie z ktorego korzystam czy ide do obojetnie jakiego lekarza a oprocz tego jestem ubezpieczono dodatkowo prywatnie czy wogole istnieje cos takiego jak skladki spoleczne to chodzi o ubezpieczenie???Ja przeslalam firmie zaswiadczenie rum i powiedzieli ze to nic nie zmienia takie jest prawo w Polsce co ja moge w tej sytuacji zrobic czy odzyskam swoje pieniadze????
szklarek / 2013-05-27 10:07
Nie do końca rozumiem o co chodzi. Jeśli o to, dlaczego mimo ub. prywatnego Twoje zlecenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu- to tak wynika z USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

o ile NIE jesteś uczennicą/studentką.

Jeśli pytanie o to, dlaczego mimo ub. zdrowotnego jako członka rodziny (przy matce) tak się dzieje- to również na podstawie ww Ustawy i również o ile NIE jesteś uczennicą/studentką.
Co więcej w tej drugiej kwestii- tracisz ub. jako członka rodziny- matka powinna w ciągu 7 dni od rozpoczęcia zlecenia wyrejestrować Cię ze swojego ubezpieczenia.

Ub. społeczne NIE ma nic wspólnego z korzystaniem z publicznej służby zdrowia tj. w ramach NFZ.
marlena9208 / 2013-05-24 16:37
Dzien dobry mam pytanie wykonywalam zlecenie na umowe zlecenie zostaly mi odciagniete skladki spoleczne o ktorych wczesniej nie zostalam poinformowana czy zleceniodawca ma prawo mnie nie poinformowac o tych skladkach???Jestem ubezpieczona i jednego z rodzicow w zakladzie pracy i jestem uczniem. Zleceniodawca twierdzi ze te skladki sa obowiazkowe a szkola do ktorej chodze nie odprowadza takich skladek czy maja prawo tak zrobic jest jakis przepis w Polsce ktory to potwierdza prosze o szybka odpowiedz..
wiwan / 2013-05-24 23:13
Wszystko zależy od Twojego wieku. Jeśli nie jest wyższy niż 26 lat, to zlecenie to nie podlega żadnym ubezpieczeniom.
Jeśli jest wyższy- to ub. zdrowotne przy rodzicu jest nieaktualne (poza sytuacją niepełnosprawności), a zlecenie podlega wszystkim ubezpieczeniom obowiązkowo, poza u. chorobowym- dobrowolnym.
Zleceniodawca jako płatnik opiera się na oświadczeniu zleceniobiorcy. Więc ta relacja informacyjna jest odwrotna- Ty informujesz zleceniodawcę o swoim statusie i istnieniu innych tytułów do ubezpieczenia, a on zgodnie z nim potrąca lub nie składki i już o tym zwrotnie nie informuje, dopiero w RMUA i pośrednio w kwocie wypłaty jest o tym informacja.

Całość reguluje Ustawa o systemie ub. społecznych i odsyłająca do niej w kwestii s. zdrowotnej- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kluczowe w Twojej sytuacji jest więc to, co w oświadczeniu dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych zleceniodawcy oświadczyłaś i ile masz lat, skoro masz status ucznia.
KasiaKasia84 / 188.122.10.* / 2013-04-25 20:24
Witam, właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że obecny pracodawca nie przedłuży ze mną umowy o pracę (ta tym razem powinna być już na czas nieokreślony), zaproponował jednak zlecenie na dwa miesiące. Dodam, że pracuję od lipca zeszłego roku na umowę o pracę a obecna wygasa z końcem kwietnia, czyli w sumie umowa objęła 10 miesięcy (304 dni). W tym przypadku nie będę miała przepracowanych 365 dni, aby móc ubiegać się o zasiłek w urzędzie pracy (w przypadku konieczności zarejestrowania się w up). Czy i jakie składki powinny być opłacane/odprowadzane przy umowie zleceniu abym mogła otrzymać wspomniany zasiłek?
wiwan / 2013-04-25 21:06
1. warunek 365 dni dotyczy ostatnich 18 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP. Zatem zakładając nawet brak owego zlecenia wlicza się okres 8 miesięcy przed tą pracą- czyli okres od listopada 2011.
2. tak w tych najbliższych ewentualnych dwu miesiącach zlecenia, jak i ww miesiącach poprzedzających chodzi o uzyskiwanie przychodu podlegającego ub. społecznym nie niższego niż płaca minimalna. Bo wtedy odprowadzana jest składka na Fundusz Pracy, z którego finansuje się zasiłek. 365 dni nie musi być ciągłe. Są też inne okresy wliczane (np. zasadnicza służba wojskowa, u. wychowawczy).
3. jeśli więc to zlecenie będzie miało wynagrodzenie brutto nie mniejsze niż 1600 zł/mc- spełni ten warunek, a jako jedyny tytuł do ubezpieczeń- jak rozumiem- będzie ub. społecznym podlegać obowiązkowo.
Pani może jedynie zadecydować o ub. chorobowym- będzie dobrowolne.
KasiaKasia84 / 188.122.10.* / 2013-04-26 09:32
dziękuje za szybką odpowiedź
pozdrawiam :)
royanna / 185.5.218.* / 2013-01-27 10:36
Firma(Bank) chce z nami rozwiązać umowę o pracę na czas określony. Mamy być zatrudnieni przez osobę zewnętrzną(Lidera)prowadzącą działalność gospodarczą na umowy zlecenie za 1600zł brutto. Mamy wykonywać dokładnie tą samą pracę w tych samych godzinach co wcześniej. czy jest to legalne? Jakie składki za mnie na umowie zleceniu musza być odprowadzane abym mogła później dostać zasiłek dla bezrobotnych?
kasiulka51 / 83.6.153.* / 2012-11-14 19:23
Witam
Mam 24 lata nie jestem już studentem, nie uczę się, jestem zarejestrowana jako bezrobotna osoba bez prawa do zasiłku. Zaproponowano mi pracę, w której w czasie okresu próbnego (3 miesięcy) mam zawrzeć umowę o dzieło. Czy w tym czasie będą odprowadzane składki do ZUSu przez pracodawcę, czy ja sama muszę je odprowadzać?
bea27 / 83.13.41.* / 2012-11-15 10:22
od umowy o dzieło nie ma żadnych składek ZUS
wiwan / 2012-11-15 10:53
W tym przypadku owszem, ale jest jedna sytuacja, gdy dochód z dzieła ub. podlega.

Wracając do pytania- 'kasiulka 51' może być ubezpieczona zdrowotnie przez ubezpieczonego małżonka, albo na podstawie indywidualnej umowy z NFZ- drogiego i uciążliwego- samodzielne wpłacanie składek, pilnowanie terminu i kwoty (zmiana co 3 miesiące).

Oczywiście konieczne jest wyrejestrowanie z PUP.
kasiulka51 / 178.42.164.* / 2012-11-15 14:17
Nie mam męża, więc sama będe musiała ewentualnie opłacać ubezpieczenie zdrowotne, z własnej pensji, gdy zgodzę się na tą pracę. Na co jeszcze będę musiała opłacać składki w czasie tych 3 miesięcy??
wiwan / 2012-11-15 14:26
Na NIC. Zdrowotnej też Pani nie musi opłacać, ale to bardzo ryzykowne w razie choroby ( porada lekarska + refundacja leków ) czy hospitalizacji- koszty są znaczne.

Ale co do zasady- nie ma ub. obowiązkowych w Pani przypadku.
Ważniak / 89.70.78.* / 2012-10-24 21:23
Witam,
interesują mnie warunki zatrudnienia na umowę zlecenie doktoranta w wieku 24 lat, który ukończył studia magisterskie 2 lipca br. (data obrony).
Chciałem zapytać o kilka rzeczy:
1) Od kiedy podpisując umowę zlecenie będę musiał odprowadzać składki?
2) Czy jeżeli podpisałem umowę mając jeszcze status studenta, ale trwającą także po zakończeniu studiów mam prawo nie odprowadzić składek?
3) Do jakiej średniej kwoty miesięcznie nie jestem zmuszony płacić składek?
4) Odnośnie pytania 3), czy kwota ta jest liczona wyłącznie dla jednej umowy zlecenia, czy liczy się suma uzyskanych przychodów z każdej umowy?
5) kto odpowiada za nieopłacenie składek, jeżeli umowa zawarta nie miała ich uregulowanych? Czy jest jakiś wariant uregulowania ich po czasie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2012-10-25 11:36
1. Tak. Doktorant- student studiów 3 stopnia nie jest studentem w rozumieniu ustawy o systemie ub. społecznych i ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Jego zlecenie podlega składkom jak nie-studenta.

2. Nie. Nie ma tu tego rodzaju praw nabytych- od pierwszego dnia po 26 urodzinach lub po utracie statusu ucznia/studenta (skreślenie, ukończenie)- w zależności co nastąp wcześniej- należy zleceniobiorcę takiego zarejestrować w ZUS do ubezpieczeń - czyli tak jakby dopiero od tego dnia nie-student zlecenie podjął.
3. Nie ma takiego limitu.
4. Każda umowa jest osobnym tytułem do ubezpieczeń, w związku z tym tylko jedna co do zasady podlega ub. społecznym obowiązkowym. Co do zasady jest to pierwsza zawarta, ale zleceniobiorca może je 'wymienić' tj. wskazać inną jako tytuł podstawowy.

W sytuacji, gdy jest to więcej niż jedno zlecenie równocześnie z tym samym zleceniodawcą, ważne jest by zarówno w umowie jak i w rzeczywistości dotyczyło ono INNYCH zadań, bo może być zakwestionowane przez ZUS jako unikanie ubezpieczeń.
5. To zależy od tego, czy brak składek wynika z :
a) fałszywego oświadczenia zleceniobiorcy- wtedy obciąża jego
b) po prostu ich nieopłacania- obciąża płatnika- zleceniodawcę oczywiście.

Pomijam 'współudział' polegający na tym, że zleceniodawca nie kwestionuje/ nie sprawdza/ nie zgłasza do ZUS wątpliwości gdy zleceniobiorca w wieku 40 lat oświadcza, że jest studentem w wieku niższym niż 26 lat.

Ps. Co do zasady podstawą dla zleceniodawcy jako płatnika jest ww oświadczenie dla celów podatkowych/ubezpieczeniowych.

Po czasie- oczywiście z odsetkami. Należy uważać, bo Zakład może dochodzić zapłaty ostatecznie nawet w windykacji komorniczej.
Są możliwe odroczenia/rozłożenia na raty.
Ważniak / 46.171.200.* / 2012-10-25 12:36
OK. Zrozumiałem :) dziękuję za odpowiedź :)
Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia.
Przykładowo:
Podpisałem umowę zlecenie od 06.01 br. do 06.10. na kwotę powiedzmy 1000zł. Składki zaczynam płacić od lipca, bo wtedy wygasa mi status studenta. Liczę je od całego 1000zł? czy tylko od ułamka kwoty liczonego jako 4/9 (liczba miesięcy bez statusu studenta/liczba miesięcy trwania umowy)?
wiwan / 2012-10-25 12:51
NIE zaokrągla się do pełnych miesięcy. jak napisałem wcześniej- od NASTĘPNEGO dnia.

utrata statusu 17 lipca- podleganie od 18 lipca
Co oznacza, że jeśli wynagrodzenie jest wyrażone w stawce miesięcznej

- składkom społecznym podlega część proporcjonalna wynagrodzenia za lipiec 14/31 czyli 451, 61 zł.
- składce zdrowotnej podlega całe wynagrodzenie za lipiec- 1000 zł, składka ta jest niepodzielna miesięcznie.
Ważniak / 46.171.200.* / 2012-10-25 13:24
Tylko, że to nie jest 1000 zł miesięcznie w tej umowie, ale 1000 zł za cały okres obowiązywania umowy.
Stąd moje wątpliwości ;)
wiwan / 2012-10-25 21:37
O kurczę, egzotyczne. I wynagrodzenie jest płatne jednorazowo- na koniec zlecenia....

Na pewno tak jak napisałem w lipcu od konkretnego dnia PO utracie statusu studenta jest Pan zgłaszany do ubezpieczeń w ZUS. W związku z brakiem wynagrodzenia wypłaconego w lipcu w deklaracjach pojawia się kwota każdej składki ZERO zł. Co nie oznacza braku ubezpieczenia, a jedynie składkę w takiej wysokości. Identycznie jak na etacie, gdy po prostu firma spóźni się z wynagrodzeniem. Składka ze zlecenia jest naliczana od rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia w danym miesiącu kalendarzowym. Brak wynagrodzenia- zerowa składka. Czyli inaczej niż w działalności gospodarczej i i kilku innych tytułach, gdy podstawa wymiaru jest deklarowana, a nie rzeczywista.

I tak za kolejne miesiące. Dopiero za miesiąc w którym rzeczywiście uzyska Pan wynagrodzenie zostaną naliczone i odprowadzone składki. Zdrowotna od całej podstawy 1000 zł. Społeczne......moim zdaniem też. Bo z niczego nie wynika ile z tego wynagrodzenia i czy w ogóle przypada za lipiec. Obliczanie proporcjonalne miałoby miejsce, gdyby z umowy wynikało wynagrodzenie miesięczne, a w październiku nastąpiłoby jego hurtowe ( za wszystkie miesiące ) wypłacenie.
Innymi słowy- gdy nie da się z owego 1000 zł przypisać konkretnej części konkretnemu miesiącowi- nalicza się składki od całości wynagrodzenia wg. statusu w ubezpieczeniowego w chwili wypłaty.

Tak wynika MOIM zdaniem z Ustawy o systemie ub. społecznych (art. 18) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ale przyznam, że to dość rzadka sytuacja. Rąk sobie nie dam uciąć.
Pytanie godne interpretacji indywidualnej z ZUS lub Ministerstwa Pracy i PS :-)
just3004 / 83.10.193.* / 2012-10-24 14:57
Dziękuje bardzo za odpowiedź :)
just3004 / 83.22.132.* / 2012-10-23 17:33
Witam,
mam 24 lata i w lipcu skończyłam studia, mam możliwość zawarcia umowy zlecenie, aczkolwiek mój pracodawca daje mi wybór : z odprowadzaniem składek ZUS(ale wtedy automatycznie dużo mnie mi będzie płacił) lub bez ZUSu(i wtedy będę dostawać więcej). Czy taki wybór w ogóle jest możliwy? Rozumiem że w moim przypadku ZUS jest obowiązkowy? A co z ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli do tej pory ubezpieczana byłam przez mamę? Czy możliwe jest abym jeszcze w paździrniku zawarła umowę zlecenie, ale ze statusem studenta? ( Gdyż przeczytałam poniżej "Ubezpieczenie zdrowotne studenta wygasa po 4 miesiącach od zakończenia studiów/skreślenia z listy studentów a nie od ważności legitymacji.")Proszę o odp.
szklarek / 2012-10-24 14:20
Oferta tego przyszłego zleceniodawcy jest nielegalna.
Niepodleganie w ogóle zlecenia ub. społecznym i zdrowotnemu wymaga spełnienia ŁĄCZNIE warunku wieku (do 26 lat) i statusu (ucznia/studenta).
Oświadczenie o tym, jaki status Pani posiada jako zleceniobiorca podpisuje Pani i jest ono nieodłącznym dokumentem, na podstawie którego zleceniodawca jako płatnik oskładkowuje wynagrodzenie.
Fałszywe oświadczenia...itd.

Czyli dla swej propozycji 'bez składek' wymagałby od Pani albo fałszywego oświadczenia, albo całe zlecenie byłoby na czarno- bez zaliczki PIT również.

Owe 4 miesiące prawa do świadczeń zdrowotnych:
- nie oznaczają trwania ubezpieczenia, ono ustało wraz z końcem szkoły/studiów
- nie pozwalają na uniknięcie opłacania ub. zdrowotnego ze zlecenia/etatu/DG trwającego w czasie owych 4 miesięcy.

Reasumując- Pani ewentualne zlecenie MUSI podlegać zgodnie z prawem (ustawa o systemie ub. społecznych + ustawa o świadczeniach zdrowotnych) obowiązkowym ub. społecznym * i zdrowotnemu.

Chyba, że zmieni się Pani sytuacja ubezpieczeniowa przed lub w trakcie tego zlecenia (podejmie Pani kolejne studia, pójdzie jednocześnie na etat, podejmie drugie jednoczesne zlecenie itd.)

*ub. chorobowe dobrowolne.
Kamila676 / 79.185.159.* / 2012-10-10 19:33
Witam
Mam możliwość zawarcia umowy o dzieło i chciałabym się dowiedzieć czy będą odprowadzane składki ZUS?
szklarek / 2012-10-10 20:28
NIE będą. Chyba, że zamawiający dzieło jest równocześnie Pani pracodawcą- czyli schemat: etat + dzieło z tym samym podmiotem, albo w ramach dzieła będzie Pani wykonywała zadania na jego rzecz ( poprzez np. podwykonawcę ).

Wynika to z art. 8, ust. 2a
Ustawy o systemie ub. społecznych.
poziomka907 / 79.175.213.* / 2012-09-27 21:27
witam
mam zawart dwie umowy zlecenie z jednej firmą. Jedną na kwotę 220,00 zł, natomiast druga liczona jest godzinowo. Z tej pierwszej umowy otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w kowie ok. 36,00 zł ćzy to troszke nie za mało?
sg / 77.112.179.* / 2012-09-26 14:48
umowa zlecenie z lekarzem w prywatnej poradni medycznej. lekarz ma wł. dz. gospodarczą, jest zatrudniony na kontrakcie w szpitalu. czy poradnia musi płacić podatki/jakie za udzielane przez lekarza konsultacje
szklarek / 2012-09-27 12:05
To zależy od treści oświadczenia* jakie ów lekarz złożył/złoży zleceniodawcy (poradni). Jeśli stwierdzi w nim, że wykonywane przez niego usługi/zlecenie wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej - przychodnia jako płatnik NIE nalicza i nie odprowadza żadnej zaliczki z wynagrodzenia za to zlecenie.
W innym przypadku- zaliczki potrąca się standardowo, jak od zlecenia zleceniobiorcy nieprowadzącego DG. ( czyli 20% KUP, skala podatkowa ).

*standardowe oświadczenie dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych, z którego wynika, czy zleceniobiorca np. nie jest studentem do lat 26, czy jest na zasiłku macierzyńskim, albo czy wnosi o dobrowolne u. chorobowe.

Problem lekarza-zleceniobiorcy jest to, czy oświadczy prawdę i jak rozliczyć PIT w przypadku, gdy na podstawie jego oświadczenia uznacie to za zwykłe zlecenie i będziecie potrącać zaliczki, a w rzeczywistości będzie to w ramach DG.

Płatnik opiera się na oświadczeniu.

Rozróżnienie zlecenia w kontekście PIT wynika z art. 13, pkt. 8 Ustawy o PIT.
tygrysek20 / 83.5.197.* / 2012-09-02 15:02
witam mam zawartą umowę zlecenie z wynagrodzeniem 6 zł na godz . chcę się dowiedziec na jakich zasadach to działa i czy będe ubezpieczona oraz czy to się liczy do lat pracy i bezrobocia
szklarek / 2012-09-03 12:57
O zasadach warto było się dowiedzieć PRZED podpisaniem umowy.

Nie znam liczby godzin miesięcznie.

Podleganie ubezpieczeniom- czyli oskładkowanie zależy od jednoczesnego istnienia innych tytułów do ubezpieczenia, statusu zleceniobiorcy vide tabela w artykule przewodnim do tego wątku (nieaktualna jedynie w zakresie u. wypadkowego).

Kalkulator netto/brutto i składek:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Do stażu pracowniczego zlecenie się nie wlicza.
Do stażu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych- wlicza, jeśli wynagrodzenie wynosi przynajmniej tyle ile płaca minimalna i podlega ono u. społecznym.
Do emerytury- wlicza się, jeśli podlega składkom społecznym.
zawiedziona / 46.112.132.* / 2012-08-23 17:32
Witam, jestem studentka, mam 23 lata, jednak o studiach nie informowałam pracodawcy. Zawarłam umowę zlecenie od 20 do 31 lipca na kwote 1168 zł brutto/miesiac, do konca lipca byłam tez jeszcze zatrudniona na umowe o prace. Od 1 do 10 sierpnia od tego samego pracodawcy dostałam ponownie umowe zlecenie, tym razem na kwote 2673 zł brutto/miesiac. Na moje konto wpłynęła kwota ok. 380 zł jako wynagrodzenie za sierpień. Czy to rzeczywiście właściwa kwota, jaka powinnam dostac? czy mam prawo ubiegac się o wieksza kwote? dodam że przelewu za lipiec nie dostałam, a w firmie widziałam wiele nieprawidołowości...
szklarek / 2012-08-24 01:25
1. NIE pracodawcy, ale zleceniodawcy.
2. Wynagrodzenie ewidentnie wygląda na wynagrodzenie za...lipiec.
3. Obowiązek o zgodnej z faktami informacji o statusie ubezpieczeniowym Pani miała.
4. Jeśli umowa zlecenie nie definiuje dni/godzin jego wykonywania, to nie ma podstaw naliczania wynagrodzenia proporcjonalnego za część miesiąca tak jak na etacie- czyli liczba dni roboczych przepracowanych/liczbę dni roboczych w miesiącu. Co przy lipcu i trybie pracy pon-piąt. dawałoby w Pani przypadku wskaźnik 8/22.
Bez ww. sprecyzowań należałoby stosować kodeksową- cywilną proporcję 11/30.
5. kwota 380 zł netto jest najbliższa sytuacji, w której zleceniodawca naliczył jedynie składkę zdrowotną i zaliczkę PIT- czyli jak dla zleceniobiorcy będącego jednocześnie na etacie z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym.
basiaj / 2012-07-24 08:35
Prowadzę jednoosobową DD, sprzedaż na allegro. Czy jeśli dostanę zwolnienie lekarskie mogę zatrudnić 17 latka na umowę o dzieło?
Jeśli tak, gdzie to zgłaszam i jak rozliczam.
szklarek / 2012-07-24 10:07
Tak.
Wymaga to zgody jego opiekuna prawnego.
Nie zgłasza się nigdzie- umowa nie podlega oskładkowaniu.
Należy odprowadzić zaliczkę PIT do US za wykonawcę dzieła. Sposób obliczenia zależny od tego, czy wynagrodzenie przekroczy 200 zł.
W przyszłym roku ( do końca lutego ) wystawić mu PIT 11 za rok 2012- jeśli wynagrodzenie będzie wyższe od owych 200 zł.
piotrsanandreas / 91.232.51.* / 2012-07-22 20:54
czy na umowe zlecenie osoba zatrudniona w tej firmie ktorej pracuje ma wszystkie sklaski zus zdrowotne itp osoba ta ma 18 lat i bedzie uczeszczac do liceum zaocznego
szklarek / 2012-07-23 10:47
Dość zawile zadane pytanie.
Jeśli osoba ta będzie miała tylko zlecenie- podlegać będzie tylko składce zdrowotnej. Jeśli jednocześnie i etat i zlecenie w tym samym miejscu, tj. zleceniodawca będzie jednocześnie pracodawcą- zlecenie będzie podlegać wszystkim ubezpieczeniom obowiązkowo.

Najnowsze wpisy