Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
manka444 / 31.60.116.* / 2011-03-14 18:55
witam mam takie pytanko czy przy zatrudnieniu na umowę zlecenie to pracodawca opłaca wszystkie składki czy pracownik? i czy przy umowie takiej przepracowany czas liczy się do emerytury ?z góry dziękuje.
szklarek / 2011-03-14 19:29
Jeśli umowa ta jest tytułem do obowiązkowego ub. emerytalnego lub jest odprowadzana składka dobrowolnie- to oczywiście opłacana składka wpływa na wymiar przyszłej emerytury kapitałowej. Jest też to okres składkowy mający znaczenie dla ewentualnej renty czy emerytury "starej".

Fizycznie wszystkie składki, nawet dobrowolne, opłaca zleceniodawca- on jest płatnikiem do ZUS. Natomiast ponosi on koszt 1/2 składki emerytalnej, 3/4 rentowej i całą wypadkową. Czyli zlecenie kosztuje go więcej niż zleceniobiorca ma wpisane jako brutto na umowie.

Kalkulator ( koszt 20%):

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
donata15 / 2011-03-14 11:40
Witam,mam 22 lata i mam takie pytanie jakie pracodawca poniesie koszty mojego zarejestrowania gdy otrzymuję rentę rodzinną (po tacie) oraz studiuję zaocznie, chodzi mi o umowę o pracę.proszę o odpowiedz :)
szklarek / 2011-03-14 19:19
Renta, wiek i studia niczego przy umowie o pracę nie zmieniają- będą opłacane wszystkie składki. Pracodawca będzie ponosił 1/2 składki emerytalnej i 3/4 rentowej i wypadkową. Zgłoszone pracodawcy otrzymywanie renty wpłynie na zwiększenie zaliczki PIT, tak by po rozliczeniu rocznym ewentualna dopłata do US była minimalna. Chodzi o jednokrotne uwzględnienie kwoty wolnej.

Porównaj przykładowe kwoty dla wynagrodzenia brutto w opcji dla pracodawcy i pracownika w tym kalkulatorze:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Lidia... / 83.9.233.* / 2011-03-14 09:10
Witam!
Mam pytanie czy będąc na stażu mogę zawrzeć umowę zlecenia?
Teoretycznie jak jestem na stażu nie mam nawiązanego stosunku pracy z pracodawcą, jestem więc dalej bezrobotna, czy wobec tego mogę zawrzeć taką umowę? W ustawie o promocji zatrudnienia nie znalazłam takowego zakazu, być może nieopatrznie czytałam. Proszę o radę:)
szklarek / 2011-03-14 11:09
Nie może Pani tzn. zawarcie jej nakłada na Panią obowiązek wyrejestrowania się lub zostanie Pani z urzędu wyrejestrowana bo ma Pani obowiązek informowania PUP o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub osiąganiu przychodu.
I jest to we wzmiankowanej ustawie.
Mianowicie- art. 2 ust. 1 pkt 2 mówi ona, że bezrobotny nie może wykonywać innej pracy zarobkowej, a w ust. 11 tę pracę definiuje. a art. 33, ust. 4 mówi o skreśleniu.

tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html
Manczuk / 77.255.254.* / 2011-03-12 19:50
Mam następujące pytanie: jeżeli umowa zlecenie jest moim jedynym tytułem do ubezpieczenia, a wynagrodzenie naliczane mam prowizyjnie, czyli istnieje możliwość, że w danym miesiącu zarobię 0zł to jak w takim przypadku będą kształtować się moje składki?
szklarek / 2011-03-14 11:19
Składki za ten miesiąc też będą wynosić 0,00.
klucha3333 / 83.29.169.* / 2011-03-10 12:06
Zaczne od tego ze mam 24lata , studiuje zaocznie , pracuje na umowe zlecenie i na rmua widnieje ze skladki zdrowotne 0,00 a skladki emerytalne 50zl . Czy jestem ubezpieczona? czy w przypadku zlamania reki badz choroby wymagajacej hospitalizacji nie bede musiala ponosic kosztow z wlasnej kieszeni ?
szklarek / 2011-03-10 13:30
Zero, bo z racji wieku i statusu studenta umowa ta składce zdrowotnej nie podlega- jak rozumiem jest to jedyne 'zatrudnienie'.
Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegasz jako członek rodziny - zgłoszona przez któregoś rodzica już dawno temu. Zresztą takie oświadczenie składałaś zapisując się na uczelnię.
Gdyby ubezpieczenia jako członka rodziny nie było ( np. sierota ) ubezpieczenie byłoby opłacane przez uczelnię.
Więc na 99,9% jesteś ubezpieczona i możesz śmiało chorować ;-)

Natomiast nie pasuje mi to 50 zł- umowa ta nie podlega też składkom społecznym- ani obowiązkowo, ani dobrowolnie- więc też powinno być 0,00
Maria 111 / 178.37.173.* / 2011-03-09 11:10
Witam, mam 58 lat, prowadziłam działalność gospodarczą od 20 lat, niestety choroba 6 m-cy zmusiła mnie do zawieszenia działalności z dniem 01.03.2011r i wynajęcia lokalu (sklepu). Obecnie mam możliwość zarobkowania 700 zł miesięcznie na umowę zlecenie. Jakie podatki i ZUS będę musiała opłacać i czy mogę dopisać do zdrowotnego nie mającego uprawnień męża?
szklarek / 2011-03-10 11:26
Umowa zlecenie będzie wtedy jedynym tytułem do ubezpieczenia, zatem nie tylko składka zdrowotna od niej ale również składki społeczne będą obowiązkowe. Jedynie chorobowa będzie dobrowolna. Będą one naliczanie proporcjonalnie od wynagrodzenia, tak jak w przypadku etatu. Podatek PIT- zaliczki na zasadach ogólnych tj. 18% od podstawy. Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%.
Jakie to konkretnie kwoty i jak wpływają na wypłatę netto zobaczy Pani w tym kalkulatorze:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Męża bez innego tytułu do ubezpieczenia może Pani zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego- należy to zgłosić zleceniodawcy, który jest płatnikiem składek i zaliczek.
studentkaaa / 89.77.249.* / 2011-03-08 15:52
Witam. Mam 24 lata, jestem studentką i pracuję na umowę zlecenie. Chciałabym się dowiedzieć jak to jest ze składkami. Myślę o założeniu rodziny, ciąża itp. Jakie składki trzeba by było odprowadzać żebym mogła później iść na zwolnienie, i czy można je w ogóle odprowadzać z racji tego, że jestem studentką?
szklarek / 2011-03-09 10:41
Rozumiem, że interesuje Cię urlop macierzyński i takiż zasiłek.
Obecnie umowa zlecenie nie podlega żadnym obowiązkowym składkom. Powinnaś po prostu ubezpieczyć się dobrowolnie tj. zacząć odprowadzać składkę chorobową.
Wymaga to zmiany oświadczenia podatkowo-ubezpieczonego, które składałaś wraz umową.
ć.
Natomiast cała opieka przedporodowa i poród- w ramach dotychczasowego ubezpieczenia zdrowotnego, które opłaca budżet z racji twojego wieku i studiowania.

Oczywiście wpłynie to na zmniejszenie wynagrodzenia netto- składka chorobowa jest w całości pokrywana ze środków zleceniobiorcy, odprowadza ją zleceniodawca- czyli fizycznie nie masz kontaktu z ZUS w tej kwestii.
W takim przypadku "okres wyczekiwania" w ZUS wynosi 90 dni- tj. składka musi być opłacana przez minimum taki czas, by z chorobowego można było skorzystać na zasadach ogólnych. Z macierzyńskiego natomiast od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu.

Podstawa: art. 4 ust.1 pkt 2 i art. 29 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych
z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html
dzidka 23 / 95.41.103.* / 2011-03-06 19:41
czy będąc zarejestrowaną na bezrobotnym mogę pracowac na umowę o dzieło?
szklarek / 2011-03-08 10:50
Nie, nie możesz i nie obowiązuje tu limit 1/2 najniższego wynagrodzenia. Umowa o dzieło jest wg. Ustawy o promocji zatrudnienia "inną pracą zarobkową" ( art. 2 ust. 1, pkt 11 )
Bezrobotnym jest osoba nie wykonująca między innymi ww innej pracy zarobkowej ( art. 2 ust.1, pkt 2 ). Niespełnianie jakiegokolwiek warunku bycia bezrobotnym skutkuje skreśleniem z listy - art. 33, ust 4, pkt 1.

O podjęciu innej pracy zarobkowej bezrobotny ma obowiązek PUP w ciągu 7 dni poinformować.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html
ewutek / 212.251.176.* / 2011-03-02 17:34
Witam.Chłopak lat 19 za miesiąc kończy 20,uczący się w technikum.Pracuje w jednej firmie pół na pół umowa zlecenie i umowa o dzieło.Nie jest ubezpieczony z żadnego innego tytułu.Czy on posiada ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pracy na umowę zlecenie?Czy to ubezpieczenie obejmuje jego pobyt w szpitalu?Bardzo pilne.Proszę o pomoc w tej sprawie.Pozdrawiam
szklarek / 2011-03-03 09:33
Inaczej- nie jest ubezpieczony z tytułu ww umów. Nie są od nich pobierane żadne składki. Ma natomiast ubezpieczenie zdrowotne z tytułu swego wieku i jednoczesnego pobierania nauki opłacane bezpośrednio z budżetu. Może śmiało chorować, nawet w szpitalu, czego oczywiście nie życzę.
Gdyby przerwał/ zakończył naukę-powstałby obowiązek poddania umowy zlecenia wszystkim składkom poza chorobową ( byłaby dobrowolna )- wtedy to ona zapewniałaby dalsze ubezpieczenie zdrowotne.
aiglos / 109.110.223.* / 2011-03-02 10:17
Witam, mam pytanie jaki koszt uzysk. przychodu i jakie składki brać pod uwagę, jeśli jestem studentką (poniżej 26 roku życia), dostaję świadczenia (renta rodzinna) i pracowałam w zeszłym roku przez kilka miesięcy na umowę zlecenie? Będę bardzo wdzięczna za informację, bo nie wiem jak się rozliczać na pit37.
szklarek / 2011-03-03 09:55
Te wykazane w PIT 11 od zleceniodawcy i PIT 40 A z ZUS.
Zlecenie nie było oskładkowane, ale ma wykazane KUP ( w wys. 20 %) i zaliczki podatkowe. Z kolei renta nie ma KUP, ale podlegała składce zdrowotnej i odprowadzono zaliczki PIT.
Zatem w części C-1 PIT 37 w wierszu:
2 ( poz. 44 do 46 ) przepisujesz dane z PIT 40A,
3 ( poz. 47 do 51 ) przepisujesz dane z PIT 11

w części D, poz. 93- wpisujesz zero, w części F, poz.110 - składki zdrowotne (7,75%) z PIT 40A ( z poz. 38 bodaj )
hjxbhabxha / 109.110.223.* / 2011-03-03 22:20
Nie mam PIT -11, mój były pracodawca stwierdził, że nie otrzymał w porę mojego podpisu na jakimś dokumencie, a bez tego nie może wystawić mi PIT11 (księgowy wszystkich innych pracowników już rozliczył w lutym i teraz "się nie da"), czyli właściwie to tak, "jakbym nigdy u niego nie pracowała" i nie muszę się z tego rozliczać. Czy to jest możliwe, bo brzmi mało wiarygodnie?
szklarek / 2011-03-04 11:53
1.Zleceniodawca ma ustawowy obowiązek wystawienia PIT 11 do końca lutego za poprzedni rok podatkowy ( lub wcześniej ( 14 dni ) na żądanie pracownika, zleceniobiorcy jeśli umowa rozwiązała się w trakcie roku.
2. Rozumiem, że umowę podpisaną masz. Wraz z nią składa się 'oświadczenie dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych ' z którego wynika to, czy zleceniobiorca jest studentem, czy ma inny tytuł do ubezpieczeń, czy prowadzi DG. Na tej podstawie zleceniodawca zgłasza lub nie do ubezpieczeń i odprowadza składki.
3. Brak jakiegokolwiek podpisu musiałby wyniknąć najpóźniej tydzień od rozpoczęcia zlecenia- bo to ostateczny termin zgłoszenia do ZUS.
4. Ściemnia więc i pewnie faktycznie żadnej zaliczki nie zapłacił.
5. Rozumiem też, że otrzymywałaś wynagrodzenie mniejsze niż w umowie- co sugerowało, że jednak zaliczki odprowadza.
6. Rozumiem też, że nie masz zamiaru w tym współuczestniczyć.

7. Brak PIT 11 nie zwalnia Cię od rozliczenia z US !

8. Wpisz w ten kalkulator ( http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/ ) swoją kwotę przychodu brutto z umowy, typ umowy, 20% koszty i brak składek. Wyliczone koszty i zaliczki pomnóż przez liczbę miesięcy zlecenia i takie kwoty wpisz do poz. 47-51 PIT 37.

Jeśli US Cię wezwie za jakiś czas- bo okaże się, że zaliczki nie zostały odprowadzone okażesz się podpisaną umową i już fiskus zleceniodawcą zajmie się odpowiednio :-), ale Ty musisz być w porządku- tj. rozliczyć się w terminie i rzetelnie w miarę swoich możliwości- ograniczonych z powodu niezawinionego braku PIT 11.
aiglos / 109.110.223.* / 2011-03-06 14:59
Problem w tym, że umowa nie precyzuje wysokości wynagrodzenia brutto, a jedynie należność netto ("do ręki") za godzinę pracy. Czy w takim wypadku można jakoś samodzielnie określić, ile miałyby wynosić zarobki brutto/msc? Czy składając PIT37 muszę jakoś zaznaczyć brak PIT11? Podpisywałam tylko umowę. Bardzo dziękuję za pomoc :)
szklarek / 2011-03-07 10:08
W ww kalkulatorze jest też możliwość wpisania kwoty netto przecież- obliczy on kwotę brutto (przychód ) i również zaliczki. Do PIT 37 możesz ewentualnie takie odręczne pismo dołączyć, że zleceniodawca nie wystawił PIT 11. Możesz też wcześniej w US sprawdzić, czy jednak PIT 11 do US nie dotarł- formalnie Ty i US otrzymują go jednocześnie- i prosić o wydanie jego kopii.
Jest też jeszcze sporo czasu do terminu rozliczenia rocznego. Możesz pisemnie za potwierdzeniem odbioru ( pocztą, albo osobiście u zleceniodawcy w sekretariacie ) złożyć żądanie wydania PIT 11. W razie dalszej odmowy- dołączyć kopię pisma do PIT 37. Lub już teraz po prostu US zawiadomić o niedopełnieniu przez zleceniodawcę jego obowiązku jako płatnika, co jest zagrożone karą z kodeksu karnego skarbowego.
aiglos / 109.110.223.* / 2011-03-08 09:19
PIT11 w ogóle nie był przez mojego byłego pracodawcę wystawiany i nie znajduje się w US, zostałam potraktowana tak, jakbym nigdy w tej firmie nie pracowała. Pracę zakończyłam z dniem 30.12.2010, a z tego co wiem, wg nowych przepisów osoba ubiegająca się o wydanie PIT11 za poprzedni rok musi złożyć u pracodawcy wniosek - czyli rzeczywiście, powinnam była poprosić wcześniej o wydanie PIT? A jeśli już i tak za późno, czy składając PIT37 bez PIT11 będę musiała zapłacić składki z własnej kieszeni, chociaż dostawałam wynagrodzenie pomniejszone?
szklarek / 2011-03-08 11:18
1. Zmiana, o której piszesz dotyczy sytuacji, gdy pracownik, zleceniobiorca kończył pracę w ciągu roku podatkowego. Np. 31 sierpnia. Dawniej pracodawca musiał bez wezwania wydać PIT 11 do 15 dnia kolejnego miesiąca. Po zmianie- ma na to 14 dni od wezwania przez byłego pracownika, lub jeśli tego wezwania nie było- do końca lutego następnego roku tak jak wszystkim innym pracownikom. Na pewno zmiana weszła przed końcem Twojego zlecenia i TAK, CZY INACZEJ, nawet nie wzywając najpóźniej do 28 lutego PIT powinnaś otrzymać.
I jest to ustawowy ( art. 39 ) obowiązek płatnika (pracodawcy, zleceniodawcy).
Innym ustawowym obowiązkiem płatnika jest naliczanie i odprowadzanie zaliczek podatkowych ( art. 41 ).

Reasumując- to zleceniodawca nie wykonał już 2 obowiązków z ustawy o PIT, nie Ty.
Składaj PIT tak jak napisałem. Składek nie będzie- bo jako studentka do 26 roku im nie podlegałaś od umowy zlecenia z mocy prawa, tj. ustawy o ubezpieczeniach społecznych.
Natomiast zaliczek podatkowych nie odprowadził/ukradł zleceniodawca. Dodatkowo ich nie poniesiesz- chroni Cię przed tym zapis w umowie o kwocie netto wynagrodzenia.
szklarek / 2011-03-08 11:18
jeszcze ustawa o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
Pytająca / 83.11.84.* / 2011-03-01 20:45
czy w przypadku opieki nad chorym dzieckiem opiekunem może być osoba z rodziny? można zawierać wtedy umowe: umowę-zlecenie?
aaabbbbcccc / 95.108.64.* / 2011-03-01 17:11
na jednym
pczarnulka1986 / 193.41.230.* / 2011-02-26 17:28
Witam, mam pytanie jestem zatrudniona w jednej firmie na umowę zlecenie a w drugiej na umowe o pracę (1/20 etatu). Mój pracodawca przy umowie zlecenie nie odprowadza za mnie składek . Czy to jest legalne? Czekam na info.
aaabbbccc / 95.108.64.* / 2011-03-01 17:12
Jeśli 1/20 etatu to najniższa krajowa, to postępuje prawidłowo, jesli nie jest to najnizsza to postępuje blednie.
mu / 85.11.92.* / 2011-02-25 21:52
Witam.W 2010r. pracowałem na umowę zlecenie u dwóch różnych pracodawców. Mam pytanie jak to rozliczyć,czy na jednym formularzu pit-37 sumując to,czy osobno na dwóch formularzach pit-37?
szklarek / 2011-03-02 09:13
Oczywiście, że na jednym -po prostu sumując w części C-1 w wierszu 3 w poz. 47 oba przychody, w poz. 48 oba koszty ich uzyskania itd. a w poz. 51 zaliczki z obu umów.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2010/formularze-i-broszury/pit-37/
kontiki / 95.50.150.* / 2011-02-21 21:43
Witam, Mam 57 lat. 2 lata teu zostalem zwolniony z pracy (umowa o prace). Nastepnie zarejestrowalem sie w bezrobociu pobieracjac poczatkowo zasilek. Teraz mam mozliowsc podjecia pracy lecz jest to umowa o dzielo. W zwiazku z praca musze sie wyrejestrowac z bezrobocia a tym samym po 30 dniach od tego faktu strace prawo do ubezpieczenia zdrowotengo.
1.Mam pytanie czy moge dopisac sie do ubezpieczenia mojej zony – nauczyciel na emeryturze? Juz wczesniej przepisalismy syna byl ubezpieczony przeze mnie lecz w moemncie zwolnienia z pracy zostal dospisany do zony.
2. Jaki w moim przypadku jest najlepszy sposob odprowadzanai skladek ZUS(E-M, Ch)
3.Czy warto odkladac samemu skladki ZUS (E-M, CH) mam 9 lat do emerytury a z tego co wiem to musialbym splacac do ZUS ok.353zl (skladki wyliczone od najmniejszej podstawy)? Z tego co zdolalem wyczytac odkladajac tyle co do tej pory przez kolejna lata to emerytura wzroslaby o 15-20 zl?
szklarek / 2011-03-02 09:25
1-2.
Umowa zlecenie będzie wtedy tytułem do ubezpieczeń obowiązkowych, w tym zdrowotnego. Do ubezpieczenia żony nie będzie się Pan mógł dopisać. Ustawa ubezpieczeniowa nie zostawia Panu wielkiego wyboru w sytuacji uzyskiwania dochodu jedynie z umowy- zlecenia- dobrowolna będzie jedynie składka chorobowa. Podjęcie tej umowy wykluczy również możliwość odprowadzania ubezpieczenia dobrowolnego do ZUS.

Najnowsze wpisy