Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
dusia330 / 176.115.246.* / 2012-07-18 16:48
Witam,
Chcę zatrudnić na umowę zlecenie osobę ubezpieczoną na KRUS-ie
jakie składki będę musiała zapłacić od tego pracownika.
szklarek / 2012-07-18 19:55
Takie same jak za kogoś, kto KRUS-u na oczy nie widział :-)

Innymi słowy- zlecenie to podlega obowiązkowym ubezpieczeniom ZUS w normalnych stawkach, chorobowe jest dobrowolne. A to, jaki ma to wpływ na jego KRUS (zawieszenie co do zasady ubezpieczenia rolniczego) to już inna historia.
dorota999909 / 178.42.233.* / 2012-07-18 10:27
Witam,
Mam możliwość podjęcia 5 miesięcznej pracy na umowę o dzieło - mam 24 lata, właśnie skończyłam studia a ubiezpieczana byłam przez mamę, która odprowadza składki do KRUS-u. Czy istnieje możliwość kontynuacji tego ubezpieczenia gdy podejmę tę pracę (tak jak w przypadku wspominanego tutaj małżonka)? Nie mogę być zapisana do UP a chciałabym mieć świadczenia zdrowotne - czy ratuje mnie tylko samodzielne odprowadznie składek?
szklarek / 2012-07-18 11:35
Jakiego małżonka ? :-)

Tak, istnieje możliwość kontynuacji ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS nawet gdy nie ma Pani statusu "domownika".

Wynika to z nowej regulacji ubezpieczenia zdrowotnego rolników tj.

Ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r.

Prawo do świadczeń NFZ zatem nie ustanie, nie ma potrzeby dobrowolnego i kosztownego ubezpieczenia w tym zakresie na podstawie osobnej umowy z NFZ.
kasia 1111 / 83.7.16.* / 2012-05-27 22:03
Witam! Jezeli zatrudnie (szkola jezykowa) lektora na umowe o dzielo to czy wczasie jakiejs kontroli z US moge miec problemy? czy beda kwestionowac forme takiego zatrudnienia? Wiele szkol tak zatrudnia ale do konca nie wiem czy to legalne?
szklarek / 2012-05-28 10:43
Zależy to od faktycznych zadań lektora i ich sformułowanie. Np. zamiast prowadzenie lektoratu języka hiszpańskiego- przeprowadzenie lektoratu tegoż języka objętego programem semestru 3.
Barbara143 / 94.40.103.* / 2012-05-23 14:44
Witam. Jestem ubezpieczona przez męża który pracuje za granicą i tam ma opłacane składki. Korzystamy w Polsce z tzw. poświadczenia wydanego przez NFZ że możemy leczyć się w kraju. Mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie i w jaki sposób powinny mi być potrącane składki?
szklarek / 2012-05-23 18:12
Umowa ta będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz obowiązkowo ubezpieczeniom społeczny, poza u. chorobowym, które będzie dobrowolne.

No chyba, że ma Pani jeszcze inne tytuły do ubezpieczeń albo jest Pani uczennicą/studentką w wieku do lat 26.
lucy27 / 2012-05-22 20:55
Witam.Mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie.Jestem zarejestrowana w UP ze statusem osoby bezrobotnej.Wyrejestrowana z KRUS. W szkole płaciłam składkę na ub.wypadkowe.Jakie składki i w jakiej wysokości będą odciągane od mojej wypłaty?Czy jeśli przyjmę to ofertę i zostanę wyrejestrowana z UP, a do końca września zostanę przyjęta na studia to coś się zmieni???A co z podatkiem? czy dostanę jakiś zwrot? czy muszę się z niego rozliczać co miesiąc?Proszę o informacje:)
kasia453 / 83.7.24.* / 2012-05-16 23:39
czy składka zdrowotna od pracownika zatrudnionego w kilku miejscach na umowe o prace oraz u mnie na umowe zlecenie musi byc odprowadzana przezemnie w calosci czy jakos ja obliczam?
szklarek / 2012-05-17 10:35
Jest odprowadzana obowiązkowo z każdego z tych tytułów w normalnej 9% stawce.

Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy ów zleceniobiorca jest uczniem/studentem w wieku do lat 26- wtedy jego zlecenie u. zdrowotnemu nie podlega. Ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
Paulina G. / 80.48.180.* / 2012-05-16 10:04
Witam
Do tej pory prowadziłam własną działalność gospodarczą. Pacuję również na umowę o dzieło w innej firmie. Własna działalność nie cieszy się sukcesem wiec chciała bym ja zlikwidować.
Co ze składkami do Zus?
Czy powinnam się zarejestrować w UP jako bezrobotna??
szklarek / 2012-05-16 11:19
NIE może się Pani zarejestrować w PUP uzyskując przychody z wykonywania dzieła.

Może Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego podpisując umowę z NFZ, ale realizując wpłaty osobiście na konto w ZUS analogicznie jak w czasie DG. Tyle, że od wyższej podstawy- obecnie składka taka za kwiecień, maj, czerwiec 2012 r. wynosi miesięcznie nie mniej, niż 329,77 zł.

Może Panią ubezpieczyć mąż zgłaszając jako członka rodziny u swego płatnika.

W zakresie ubezpieczeń e-r- również możliwe jest ubezpieczenie dobrowolne- jako osoby kontynuującej ubezpieczenie dotąd obowiązkowe. Również tak jak ww zdrowotne- będzie one oderwane od przychodu z dzieła, więc płacone samodzielnie.

Podstawa- nie niższa niż płaca minimalna, nie wyższa niż 30tokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy- czyli w 2012r- 105 780 zł rocznie.

Tyle możliwości ustawowe, systemowe. Kwestie ubezpieczeń komercyjnych:

http://www.money.pl/forum/katalog,8,0,0,40,0,ubezpieczenia.html
JAA:) / 83.6.184.* / 2012-05-15 19:51
Czyli jeżeli jestem uczniem i studentem powinienem dostawac 100 % stawki ?? bo nie rozumiem.
szklarek / 2012-05-15 21:02
Jeśli jesteś uczniem lub studentem ORAZ masz mniej niż 26 lat, a zlecenie nie jest wykonywane na rzecz kogoś, kto jest jednocześnie Twoim pracodawcą to składki wynoszą ZERO.
Ale pozostaje jeszcze zaliczka PIT.
W praktyce na rękę dostajesz wtedy 85,6% wynagrodzenia brutto. A w rozliczeniu rocznym- jeszcze zwrot z US, maksymalnie 556 zł ( o ile nie skorzystasz z ulg podatkowych ).

Kwestia zwrotu wynika ze skali podatkowej i tego, że zaliczki ze zlecenia nie uwzględniają miesięcznej kwoty zmniejszenia przychodu 46,33 zł.


http://www.money.pl/podatki/pit-2012/
anonim526 / 83.28.183.* / 2012-05-14 14:18
witam, mam takie pytanie jestem zarejestrowana w UP jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku ale podjęłam pracę w jednej w firm, pracodawca miał dac umowę zlecenie ale nie zrobił tego wiec pracowałam na czarno teraz kiedy odeszłam z pracy on twierdzi ze miałam umowe i żąda podpisu na umowie ktorej wcześniej nie widzialam na oczy. co mam robic?
szklarek / 2012-05-14 19:54
Nie podpisywać. Dziwne, że w ogóle zaczęła Pani zlecenie wykonywać bez podpisania umowy. Tak, czy inaczej zlecenie na czarno, czy zgłoszone- należało w ciągu 7 dni w PUP zgłosić w celu skreślenia z listy bezrobotnych- taki obowiązek nakłada ustawa o promocji zatrudnienia, a z jego niewykonanie grozi grzywną min.500 zł.
anonim526 / 83.6.216.* / 2012-05-15 09:54
to co się stanie teraz z tą umową pracodawca może mi coś zrobic? dziękuje za odpowiedz.
szklarek / 2012-05-15 10:37
Raczej Pani jemu. Rozumiem, że wynagrodzenie Pani otrzymywała. Bardzo ważne jest to, czy tylko umowy zleceniodawca nie podpisał (kwestia samego dokumentu) ale czy również nie wywiązał się z powinności płatnika wobec US (zaliczki podatku) oraz wobec ZUS (składki*).

Bo jeśli nie wywiązał się- to jest zagrożony z obu tych powodów wysokimi grzywnami, zapłatą ww należności wraz z odsetkami itd.
Po prostu może Pani o tym fakcie obie instytucje powiadomić- a to będzie bardzo uciążliwe dla zleceniodawcy.
anonim526 / 83.6.216.* / 2012-05-15 10:53
pracodawca twierdzi że składki nie były płacone tylko podatek a ja tego nie musze zgłaszac w UP, na umowie jest podpis pracodawcy ale nie ma mojego podpisu wiec ona jest ważna?
szklarek / 2012-05-15 14:36
1. Zgłosić Pani musiała, co wynika m.in. z art. 119 Ustawy o promocji zatrudnienia.
2. To "fajnie", że składki ZUS nie były płacone- ale przy zleceniu nie płaci się ich tylko w przypadku ucznia/studenta w wieku do 26 lat.
3. No chyba, że jest to umowa o dzieło.
4. Myślę, że można załatwić to polubownie w taki sposób- jeśli zleceniodawca udowodni Pani, że zapłacił należne zaliczki- tj. wystawi Pani teraz PIT-11, albo pokaże kopie przelewu do US- można podpisać ją - o ile zgadza się kwota wynagrodzenia i okres trwania umowy i jest to umowa o dzieło ALBO zlecenie- ale Pani w jego czasie była ową studentką do lat 26.

w innym przypadku czeka odkręcanie sprawy z ZUS.

Umowa ustna jest ważna, ale -forma pisemna ze względów formalnych jest wygodna. Tyle, że co do zasady powinno to być dokonane PRZED rozpoczęciem zlecenia.
anonim526 / 83.6.216.* / 2012-05-15 14:41
czyli rozumiem że kara grzywny w PUP i tak mnie nie ominie?
szklarek / 2012-05-15 14:45
Ominie, jeśli UBIEGNIE Pani PUP w tej sprawie- tj. jeśli PUP nie ma już jakiejś informacji w tej sprawie i nie zaczął już kontroli/procedury pozbawienia statusu bezrobotnego.
Więc najlepiej dziś jeszcze....
anonim526 / 83.6.216.* / 2012-05-15 14:49
nawet jeśli umowa jest od 15 marca 2012 roku? to mam teraz zgłosic w UP że pracowałam?
Mirosławwie / 83.7.103.* / 2012-04-13 00:01
Witam!
Byłem osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku. Zostałem zatrudniony na umowę zlecenie w charakterze stróża z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w związku z tym pracodawca odprowadzi składki ZUS na moją emeryturę? Bardzo proszę o pomoc. Daniel
anchel / 178.183.235.* / 2012-04-27 13:11
Nie. Od umów o dizeło nieodprowadza się składek. Płacisz tylko podatek dochodowy.
szklarek / 2012-05-07 10:50
Przecież mowa jest o ZLECENIU, a tu już sytuacja wygląda inaczej- jeśli ww zleceniobiorca nie jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat, zlecenie to podlega wszystkim ubezpieczeniom poza chorobowym obowiązkowo.
dwoss / 141.0.9.* / 2012-04-05 21:59
Proszę o informację w zakresie:
1. Czy biegły sądowy ma możliwość odprowadzenia składki na Zus z umowy zlecenie (tj. od zlecenia wykonania opinii od organu procesowego - zlecenie to nie ma charakteru umowy cywilnoprawnej lecz ma charakter stosunku prawno-karnego) tak aby zwiększyć pobieraną emeryturę lub zwiększyć wysługę emerytalną w sytuacji gdy się jeszcze pracuje?
szklarek / 2012-04-06 21:48
Moim zdaniem nie, bo Pana wynagrodzenie nie 'pochodzi' z umowy zlecenia. Zgodnie z ustawą o PIT jest to inna kategoria, wymieniona konkretnie OBOK zlecenia wśród przychodów z działalności wykonywanej osobiście ( art. 13 pkt. 6 versus pkt. 8 ).

Ustawa z kolei o systemie ubezpieczeń społecznych w swym art.4 nie wymienia przychodów z działalności wykonywanej osobiście całościowo, nie wymienia też Pana kategorii. Zgodnie więc z pkt. 9 tego artykułu nie jest to przychód w rozumieniu tej ustawy.
Zgodnie też z art.6 i 7 tej ustawy nie podlega więc Pan ubezpieczeniom ani dobrowolnym, ani obowiązkowym.

Reasumując- nie może Pan swojego wynagrodzenia 'oskładkować'.

Na pociechę dodam, że nawet gdyby było to możliwe analogicznie do zlecenia to jest to dużo mniej wydajny sposób ( zwłaszcza dla roczników młodszych niż 1948 ) na podwyższenie swej emerytury w przyszłości, niż inwestycja "zaoszczędzonych" kwot na braku oskładkowania w fundusz inwestycyjny czy choćby III filar. Choćby z powodu takiego, że poza składką emerytalną ponosiłby Pan składkę rentową (obie są nierozerwalne ) oraz wypadkową.
dwoss / 141.0.8.* / 2012-04-07 21:04
Dziękuję za odpowiedź
aldreo / 83.25.180.* / 2012-03-28 17:08
Dziękuję :).
aldreo / 83.23.37.* / 2012-03-27 17:29
Tak, mnie to też zalatuje ukrytym stosunkiem pracy. Obowiązek prowadzenia zeszytu z dokładną rozpiską co zostało w danym dniu zrobione, comiesięczne wizyty "inspektora", który w zeszycie pisze "kontrola", sugestia ile godzin dziennie powinno się przepracować.
Co z tym zrobić?
szklarek / 2012-03-27 19:27
Jak to co ? To zależy od tego, czy mimo wszystko to dzieło Panu pasuje, bo wynagrodzenie jest przyzwoite.
Zatem;
1. nie przyjąć aneksu ustnego- o ile sytuacja wygląda tak jak to już wyłuszczyłem i poinformować o ty zamawiającego dzieło.
2. rozwiązać umowę zgodnie z podpisaną umową, a jeśli umowa tego nie określa to złożyć ofertę na zasadzie porozumienia stron. Jednostronne odstąpienie rodzi możliwość dochodzenia odszkodowania przez zamawiającego dzieło z art. 493-494 kodeksu cywilnego.

3. dochodzić "ustalenia istnienia stosunku pracy" przed sądem pracy- ale to siłą rzeczy po jakimś okresie jej wykonywania.

Tyle, że to żmudne, stresujące i dwuznaczne moim zdaniem, bo podpisując umowę na takich warunkach z góry wie się o tym, godzi na to i właściwie bierze współudział w omijaniu prawa pracy i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

"zalatywać" może osobie trzeciej, a nie stronom tej umowy...
aldreo / 79.184.93.* / 2012-03-26 16:15
Witam,
problem jak w tytule. Zaznaczam, że wymóg ten przekazano mi ustnie. W umowie nigdzie nie jest to zaznaczone. Czy to zgodne z prawem?
szklarek / 2012-03-26 19:55
To w sumie 3 odrębne kwestie.

1. Zlecenie może być kształtowane dowolnie, może więc wymagać wykonywania go i 7 dni w tygodniu.
2. Kwestia ważności ustalenia ustnego.
Moim zdaniem należy je traktować jako ustny aneks do pisemnej umowy. Jeśli podpisana umowa nie zawiera klauzuli, mówiącej o tym, jaką formę mają mieć wszelkie ewentualne jej zmainy- to ma zastosowanie art. 77 § 1 K.c. „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”, czyli do umowy pisemnej zmiany wprowadza się też na piśmie.

Jeśli klauzula jest- i wymaga formy pisemnej -sprawa jasna- aneks ma być pisemny, ustny jest nieważny.
Tylko więc, gdy jest klauzula mówiąca, że zmiany umowy mogą być również w formie innej niż pisemna- aneks ustny jest ważny, o ile zgodził się Pan na jego treść- tj. na 7 dni wykonywania zlecenia.

3. Powszechna kwestia tego, czy podpisana umowa nie jest ukrytym stosunkiem pracy.
luna74 / 178.73.63.* / 2012-03-26 00:30
Dodam iż umowa ta ma być zawarta na 1 miesiąc a potem nie wiadomo..dlatego nie wiem czy przyjąć taką ofertę tracąc pózniej zasiłek który mi przysługuje..
szklarek / 2012-03-26 11:51
Po pierwsze w ogóle nie będzie Pani mogła zarejestrować się, jeśli będzie Pani w trakcie wykonywania zlecenia bez względu na jego długość i wysokość wynagrodzenia.

Po drugie samo podjęcie zlecenia po utracie etatu nie wpływa na prawo do późniejszego zasiłku po zakończeniu zlecenia. Ma tu zastosowanie ogólna zasada by przez 18 miesięcy przed rejestracją być min. 365 dni w ubezpieczeniu społecznym (bo wtedy jest płacony też FP) do podstawy nie niższej niż płaca minimalna.
Po trzecie więc- tylko w jakiejś szczególnej sytuacji w Pani historii ubezpieczeniowej z ostatnich 17 miesięcy podjęcie zlecenia na miesiąc uniemożliwiłoby Pani uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych-
Sylwia_1 / 83.30.5.* / 2012-07-20 12:39
Czy zgodzicie się z autorem tekstu http://www.podatki.biz/ekspertksiegowy/index.php?art=5207_2010, że: "Kwalifikacja umowy jako umowy zlecenia lub umowy o dzieło w praktyce często nie jest łatwa i budzi wątpliwości"?
wiwan / 2012-07-20 12:46
Nie wiemy, bo nie będziemy za ten artykuł płacić. Komentarzy jest pełno, są zgodne, "wykładania" ustalona.

Jak tu, w Money:

http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/na;zlecenie;czy;o;dzielo,80,0,38224.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;o;dzielo;a;umowa;zlecenie,183,0,347831.html

Najnowsze wpisy