Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
aldreo / 83.25.179.* / 2012-01-05 18:59
tak, o tym wiem. Dziękuję za informację.
aldreo / 79.184.63.* / 2012-01-04 16:32
Witam.
Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i od stycznia tego roku podjęłam pracę na pół etatu na umowę-zlecenie.
Jakie składki zleceniodawca musi odprowadzić za mnie obowiązkowo?
szklarek / 2012-01-04 19:36
Wszystkie poza chorobową-ta jest dobrowolna. O rozliczaniu dodatkowego przychodu i progach powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia Pani wie...
grenuja / 2012-01-03 20:16
Witam, w 2010 r. byłam zatrudniona na umowę zlecenie (była to moja jedyna umowa, byłam bezrobotna). Poinformowałam pracodawcę, że nigdzie indziej nie jestem zatrudniona oraz że nie studiuję. Otrzymałam teraz telefon, że powinnam była pracować, bo oni nie odprowadzili za mnie składek i ZUS chce nałożyć karę (specjalnie podpisują zlecenia, żeby składek nie odprowadzać). Teraz chcą pociągnąć mnie do odpowiedzialności i ściągnąć ze mnie kwotę kary. Czy mają do tego prawo? Co mam w takiej sytuacji zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2012-01-04 11:36
To niech pociągają.
Musieliby mieć dowód w postaci podpisanego przez Panią "oświadczenia dla celów ubezpieczeniowych i podatkowych" w którym stwierdziła Pani coś innego, czyli np. właśnie pracę na etacie z przynajmniej minimalnym wynagrodzeniem, albo bycie studentem w wieku do 26 lat.

Nie ma on takiego oświadczenia, do sfałszowania chyba się nie posunie.

Niezależnie od tego- proszę w ZUS sprawdzić, jak jest faktycznie z Pani ubezpieczeniem za ten okres, zerknąć na RMUA od zleceniodawcy i wstecz na wypłaty wynagrodzenia. Czyli wyjaśnić samej sobie, czy składki były od wynagrodzenia potrącane, a nie trafiły do ZUS, czy też nie.
Tak czy inaczej to Pani powinna wystąpić z pozwem- w zależności od ww sytuacji- o zaległe składki,o fałszowanie dokumentacji, itp.

Proszę "wrzucić" wynagrodzenie z umowy do kalkulatora, porównać wynik netto z faktycznymi wypłatami "na rękę": ( koszty 20%)

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
grenuja / 2012-01-05 15:13
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Opisana umowa polegała na akwizycji, wynagrodzenie było niewielkie i nie w każdym miesiącu (przez cały 2010 r. 2500 zł). W oświadczeniu PIT-2 wyraźnie zaznaczyłam jako płatnika firmę z którą podpisałam umowę zlecenie, jednak teraz nie chcę przesłać mi skanu owego oświadczenia. Składki na pewno nie zostały odprowadzone. RMUA nigdy nie otrzymałam. Na informacji o dochodach PIT-11 składki zarówno społeczne jak i zdrowotne były 0. Czy teraz powinnam zgłosić to w jakiś sposób do ZUS? Proszę raz jeszcze o pomoc i z góry dziękuję
szklarek / 2012-01-05 18:23
Kolejny dowód na indolencję zleceniodawcy- PIT-2 składa się pracodawcy. Nie ma możliwości stosowania go w relacji zleceniobiorca- zleceniodawca, co wynika z art.32 ustawy o PIT.
Poza tym dotyczy on kwestii zaliczek podatku, a nie składek.

Rozumiem, że do tego, że składki on potrącał, ale do ZUS nie odprowadzał- nie doszło- tzn. wypłaty były zgodne z kalkulatorem jak dla zleceniobiorcy- studenta.

ZUS już jak widać wie i wszczął dochodzenie. Zleceniodawca zostanie ukarany, składki pewnie zapłaci. Nie zawadzi z umową zlecenia się udać do Zakładu i zapytać o m

Należy się jednak liczyć z tym, że wstecznie zostanie Pani obciążona- koszt części składek jest potrącany z wynagrodzenia- wypłacono Pani za dużo. No i korekta PIT za 2010 r.

Myślę jednak, że można dochodzić od zleceniodawcy w pozwie cywilnym odszkodowania za całe to zamieszanie, które pokryje te składki.

Proszę pomyśleć, że miała Pani sporo szczęścia, że w tym czasie nie zdarzył się Pani szpital, operacja itp. Miałaby Pani na biurku fakturę do zapłacenia od NFZ za usługi medyczne- nie była Pani przecież ubezpieczona zdrowotnie z winy zleceniodawcy.
Podobnie- gdyby zdarzył się Pani wypadek w czasie wykonywania zlecenia- brak ubezpieczenia wypadkowego, brak rentowego...strach myśleć.
LenaHoland / 89.230.198.* / 2012-01-03 17:04
Witam.
Mam działalnosć gospodarczą. Czy ktoś mi moze powiedzieć: Jaki podatek zapłacę od umowy o dzieło na adaptacje budynku, kwota 5000zł?
A jaki od umowy o dzieło na stworzenie strony internetowej na 1000 zł?

I jak wygląda procedura odprowadzania podatku w US? Jaki termin?

Błagam o pomoc, czytam już setny artykul na forum i już sama nie wiem...

Pozdrawiam,

Lena
LenaHoland / 89.230.198.* / 2012-01-03 17:06
Dodaję, że podpisuję te umowy z osobami fizycznymi, niezatrudnionymi u mnie.

Lena
szklarek / 2012-01-03 18:19
Rozumiem, że to te osoby fizyczne będą te zadania wykonywały na Pani rzecz, nie odwrotnie :-)

1. Całe wynagrodzenie brutto wypłacone wykonawcy dzieła będzie stanowić koszt Pani DG w momencie jego poniesienia- i wraz z innymi kosztami z tego miesiąca wpłynie na dochód firmy- podatek będzie całościowy w zależności od wybranej formy opodatkowania.

2. Jednocześnie będzie Pani płatnikiem podatku( zaliczki ) PIT od wynagrodzenia za dzieło ponoszonego przez wykonawcę dzieła z jego wynagrodzenia.
Zaliczka 18%. Przy budynku koszty zryczałtowane 20 %, czyli (5000x80%) x 18% =720 zł.
Przy stronie- rozumiem, że kwestia wałsności intelektualnej, zryczałtowane koszty uzyskania przychodu 50%, więc zaliczka (1000x50%)x 18%= 90 zł.

3. Termin płatność zaliczki do US to 20 dzień miesiąca następnego po poborze zaliczki- czyli po miesiącu w którym wypłacono wynagrodzenie.
Do podpisanej umowy o dzieło jego wykonawca musi złożyć oświadczenie o tym ,któremu US podlega. Na tej podstawie zaliczka jest odprowadzana do JEGO US, na konto podane na www tegoż urzędu jako właściwe dla PIT.

Jednocześnie wysyła się info o tej zaliczce za dany miesiąc na PIT 4, a na koniec roku zbiorczy PIT 4R. Wykonawcy dzieła- po roku podatkowym, lub wcześniej na żądanie- PIT 11.
marek bartolik / 2011-12-30 19:03
Posiadam uprawnienia emerytalne i prowadzę jednocześnie działalność gospodarczą(samozatrudnienie:wolny zawód-płacę tylko składkę zdrowotną).Czy w momencie przyjęcia dodatkowo umowy zlecenia (niewielkie z niej profity)jestem zobligowany do płacenia składki na ubezpieczenie społeczne?!
szklarek / 2012-01-02 11:07
To zależy od przedmiotu zlecenia- jeśli będzie on zgodny z wpisem PKD i prowadzoną DG- zlecenie będzie wolne od składek bo będzie wykonane w ramach DG.
Jeśli nie- będzie im podlegać.
kropka75 / 31.11.153.* / 2011-12-16 19:29
Witaj. Chciałabym podpisać umowę zlecenie z firmą zagraniczną (Austria), nie mającą siedziby ani przedstawicielstwa w Polsce.1) Czy jest możliwe, abym sama odprowadzałą składki ZUS? Które z nich są obowiązkowe? 2) Co w sytuacji gdy dodatkowo podejmę pracę na etat (umowa o pracę z polskim pracodawcą), czy nadal musze odprowadzać składki ZUS z um. zlecenie mimo tego, że bedzie etat?
wera13 / 46.205.59.* / 2011-12-16 18:42
Witam.Jestem osoba niepelnosprawna posiadam ZNACZNY stopien niepelnosprawnosci.nie pobieram renty z tego tytulu.Ubezpiecza mnie GOPS skad pobieram zasilek pielegnacyjny.
Chce podjac prace wraz z podpisaniem umowy trace status osoby ubezpieczonej.
Czy umowa zlecenie to w moim przypadku dobre rozwiazanie?
Jak to sie ma do ew pobytu w szpitalu,chorobowego itp.a mojego ubezpieczenia zdrowotnego? Z gory dziekuje za odp.pozdrawiam.
szklarek / 2011-12-19 11:27
To nie tak. Jako pobierająca zasiłek pielęgnacyjny nie podlega Pani żadnemu ubezpieczeniu ZUS z tego tytułu. Nawet zdrowotnemu. Nie jest odprowadzana żadna składka.
Podjęcie więc zlecenia nie powoduje utraty żadnego statusu, ubezpieczenia ani tego zasiłku.

Pani zlecenie (jako jedyny tytuł do ubezpieczeń) będzie podlegać obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, poza chorobowym, które będzie dobrowolne- chęć przystąpienia należy zgłosić zleceniodawcy. Będzie on płatnikiem tej i wszystkich innych składek.

U. chorobowe daje zasiłek chorobowy na czas niezdolności do pracy orzeczony zwolnieniem lekarskim oraz zasiłek macierzyński.
Pobyt w szpitalu zapewnia ub. zdrowotne.
wera 13 / 188.147.86.* / 2011-12-19 22:48
Dobry wieczór.
Oczywiście zgadzam się zlecenie nie powoduje utraty zasiłku,ale z tego co mi wiadomo utrate ubezpieczenia tak jak wspominałam moim ubezpieczycielem jest GOPS,a nie ZUS,czy PUP.
Nie mniej jednak ślicznie dziekuje za Pański odzew,cenne wskazówki.poświęcony czas.Dziekuje.
szklarek / 2011-12-20 10:55
Więc POZA zasiłkiem pielęgnacyjnym pobiera Pani zasiłek stały na podstawie art. 37 Ustawy o pomocy społecznej, o czym Pani nie napisała. Ten zasiłek owszem daje ub. zdrowotne opłacane przez GOPS. Ale podlega prawo do niego limitom dochodowym na głowę z tej ustawy -czyli 351 zł w rodzinie, lub 477 zł osoby samotnie gospodarującej.

Podjęcie zlecenia spowoduje ustanie opłacania ub. przez ośrodek, będzie ono wtedy z tytułu zlecenia jak napisałem, i finansowane już z Pani wynagrodzenia. Przekroczenie ww. limitów przez dochód ze zlecenia + zasiłku pielęgnacyjnego spowoduje jego ( zasiłku stałego) ustanie. W praktyce więc jakikolwiek dochód ze zlecenia to sprawi- bo wysokość zasiłku stałego to właśnie różnica limitu 477/351 zł i zasiłku pielęgnacyjnego(153 zł)- czyli 324 zł lub 198 zł przy braku innych dochodów niż zasiłek.
wera 13 / 178.181.35.* / 2011-12-21 17:28
Witam!
Dokładnie tak.
Pobieram zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł i stały 324 zł. Nie posiadam innych dochodów,jestem osoba samotnie gospodarującą.
Ślicznie Panu dziękuje.
Jeśli będę miała jakieś pytania pozwolę sobie napisać.
flondra / 164.127.146.* / 2011-12-14 23:49
Witam serdecznie. Przebywając na urlopie wychowawczym ( bez żadnych zasiłków etc. ) podjęłam pracę na umowę zlecenie.Zapytałam dotychczasowego pracodawce, czy mam poinformować go oficjalnie o tym fakcie, odpowiedź była przecząca. Nowy pracodawca wiedział, że przebywam na urlopie wychowawczym. Składki emerytalne, rentowe i zdrowotne na urlopie wych. finansował budżet państwa. Jednocześnie miałam odprowadzane składki emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne z tytułu umowy zlecenia. I stąd moje pytania: Czy miałam obowiązek poinformować dotychczasowego pracodawce o podjęciu przeze mnie pracy na umowę zlecenie?Czy moje składki są zdublowane czy były odprowadzane prawidłowo w obu firmach?
szklarek / 2011-12-15 17:33
Pracodawca, u którego ma Pani urlop to gamoń. Pani miała obowiązek go poinformować o podjęciu zlecenia, a on jako płatnik miał obowiązek przerejestrować Panią w ZUS w ciągu 7 dni.

Nie wiem ile czasu minęło- ale system ZUS powinien od razu zasygnalizować, że dochodzi do nienależnego finansowania składek z budżetu i zwrócić się do pracodawcy o wyrejestrowanie Pani.
Jeśli za jakiś miesiąc doszło do zdublowania składek, to te budżetowe są składkami nienależnymi, podlegającymi zwrotowi.
flondra / 46.113.6.* / 2011-12-17 13:06
Pięknie dziękuję za pomoc! Gamoń to mało powiedziane...:-)Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Otóż wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia otrzymuję raz w miesiącu z dołu ale zdarzają się także miesiące bez wynagrodzenia-np ostatnie wynagrodzenie dostałam za październik, a następne dostanę dopiero za styczeń. W międzyczasie z dniem 30 listopada zakończyłam urlop wychowawczy i nie kontynuowałam zatrudnienia.
Chciałam zapytać czy jestem ubezpieczona z tytułu umowy zlecenia nawet w momencie kiedy następuje przerwa w przekazywaniu składek ale umowa nadal obowiązuje?I jeszcze jedno, syn był zgłoszony do mojego ubezpieczenia w "starej" pracy, czy automatycznie jest ubezpieczony z tytułu umowy zlecenia? Czy mogę i muszę go zgłosić?
szklarek / 2011-12-19 10:55
Od końca:
1. zgłoszenie członka rodziny do ub. zdrowotnego nie przechodzi automatycznie. Można i trzeba go zgłosić poprzez zleceniodawcę.
2. tak, ubezpieczenie trwa nadal mimo zerowych składek, o ile wynika to po prostu z braku wynagrodzenia w danym miesiącu kalendarzowym. Inaczej byłoby gdyby co miesiąc spisywała Pani nowe, odrębne zlecenie.
flondra / 164.127.245.* / 2011-12-19 18:02
Dziękuję za pomoc !!!
Renata G. / 193.19.165.* / 2011-12-13 17:35
Witam serdecznie.Mam pytanko.Kończy mi się chorobowe i mam możliwość podjęcia pracy-praca o dzieło.Mam zarabiać 1200pln brutto.Co to znaczy? Mianowicie:ile z tego dostanę na rękę?Czy ja sama mam odprowadzać z tej kwoty jeszcze jakieś składki? Bardzo proszę o odpowiedź.
szklarek / 2011-12-13 18:49
Jeśli zlecającym dzieło nie jest pracodawca u którego ma Pani to chorobowe, czyli nie będzie sytuacji jednoczesnego etatu i dzieła u tego samego płatnika- to dzieło nie będzie obciążone żadnymi składkami ZUS, a jedynie zaliczką podatku PIT, którą potrąca i odprowadza dzieło zamawiający.
Jeśli dzieło związane z prawami autorskimi- w razie korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT do dochodów z umów o dzieło zastosowanie mają 50% koszty uzyskania przychodu. Jeśli nie- koszty 20%.

Zaliczka wynosi 18% od odpowiednio 600 zł lub 960 zł, czyli 108 zł lub 172,80 zł.
Wiola W / 83.3.111.* / 2011-12-10 08:28
Witam Jestem na działalności gospodarczej. Chcę zatrudnić na umowę zlecenie 3 pracowników i płacić im za godzinę, na miesiąc około 2400 zł. Są to osoby zatrudnione w innej firmie i płacą ZUS. Jakie koszty muszę pokryć ja i czy mogę to wszystko dać do swoich kosztów jak rozliczam się co miesiąc.
szklarek / 2011-12-12 11:48
1. Cały koszt ich wynagrodzenia jaki Pani poniesie będzie kosztem z DG. Chodzi o ich wynagrodzenie + składki płacone z Pani środków.
2. To, jak każda z 3 umów będzie oskładkowane wynikać będzie dla Pani z oświadczeń jakie zleceniobiorcy złożą, bo na tym się Pani opiera. Podstawowa informacja w nim to to, czy wynagrodzenie z etatu mają w wysokości przynajmniej płacy minimalnej. W 2012 r. to 1500 zł. brutto. Jeśli tak- umowa zlecenie podlega obowiązkowo tylko u. zdrowotnemu.
Każdy ze zleceniobiorców może jednak zażyczyć sobie dobrowolnego objęcia u. chorobowym. I społecznym- gdy nie jest ono obowiązkowe. Może mieć więc Pani do czynienia z 3 różnymi wyliczeniami dla identycznego brutto.

Z kalkulatora wyliczy Pani ich netto, zaliczki PIT i swój koszt takiej umowy:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
-Fatima- / 195.117.34.* / 2011-12-08 17:09
Witam,jestem ubezpieczona w KRUSie,sami z mężem opłacamy składki.Chcę podjąć pracę na umowę zlecenie. Nie wiem czy jest jakaś określona suma której nie można przekroczyć,pracując i będąc na krusie?Bardzo proszę o pomoc,zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.Dziekiuję :)
-Fatima- / 195.117.34.* / 2011-12-12 15:54
Dziękuję bardzo za informacje,bardzo mi Pan pomógł,wiem już o co chodzi. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Jeśli składka chorobowa jest dobrowolna i zakład,który zatrudni mnie nie będzie jej płacił ( a wiem,że nie )tzn.że nie będę wogóle ubezpieczona? Czy w takiej sytuacji,mogę być ubezpieczona u mężą w Krusie? Jak to jest? Dziękuję raz jeszcze za pomoc :-)
-Fatima- / 195.117.34.* / 2011-12-12 19:50
Ślicznie dziękuję za wyjaśnienie. Rzeczywiście pomyliłam ub. zdrowotne z chorobowym. To moja pierwsza umowa i pierwsza praca,więc wszystko jest dla mnie nowe i skomplikowane. Dobrze,że jest ktoś,kto bezinteresownie dzieli się swoją wiedzą i pomaga innym w potrzebie.W dzisiejszych czasach trudno spotkać takich ludzi. Dziękuję raz jeszcze i życzę wszystkiego dobrego.
szklarek / 2011-12-12 19:14
Zakład zleceniodawca NIE decyduje o tym, czy będzie płacił składkę chorobową. Ona jest dobrowolna dla Pani- zleceniobiorcy. Jeśli podejmie Pani decyzję, że chce do ubezpieczenia przystąpić- zleceniodawca MUSI z mocy ustawy o systemie ub. społecznych tę składkę odprowadzać wraz ze składką emerytalną czy zdrowotną. od Pani więc będzie zależeć to, czy zakład będzie ją płacił. Składka obciąży Pani wynagrodzenie- netto będzie po prostu niższe. Stawka to 2,45% podstawy.

Myli Pani zdaje się ub. chorobowe ze zdrowotnym. To drugie pozwala korzystać z NFZ- porad lekarzy, szpitala, refundacji leków na receptę. To pierwsze- daje zasiłek z ZUS na wypadek zwolnienia lekarskiego i niemożności wykonywania zlecenia. Daje też zasiłek macierzyński.
szklarek / 2011-12-08 19:51
Nie ma kwoty.
Zlecenie będzie podlegać obowiązkowo wszystkim składkom ZUS poza chorobową, która będzie dobrowolna.
Pojawienie się tytułu do ubezpieczenia w ZUS powoduje ustanie ubezpieczenia w KRUS.
Ma Pani 14 dni na poinformowanie KRUS o podleganiu ubezpieczeniu w ZUS.
Mlodziutka / 188.33.96.* / 2011-12-01 20:30
witam-mam pytanie.obecnie jestem zarejestrowana w PUP mam 27 lat.mam możliwośc pracy na umowe zlecenie9ale wiązę się to z wyrejestrowaniem a jednocześnie z utrata wszystkich opłacanych składek(a pracodawca powiedział że oni tylko odciągają podatek,żadnych składek nie opłacają-jak to jaest czy ja sama będe musiała je opłacić)Proszę o pomoc
szklarek / 2011-12-02 11:26
1. wyrejestrowanie z PUP powoduje utratę jedynie u. zdrowotnego, bo żadnego innego wtedy NIE MA, chyba, że jest się na stażu.

2.to czy zleceniodawca opłaca/pobiera składki nie zależy od jego na to pomysłu, tylko wynika z ustawy zdrowotnej i o ubezpieczeniach społecznych.

3.jeśli to zlecenie będzie Twoim jedynym zarobkowaniem- zlecenie będzie obowiązkowo podlegać wszystkim ubezpieczeniom poza chorobowym (dobrowolne), a zleceniodawca będzie miał ustawowy obowiązek składki naliczać, pobierać i odprowadzać do ZUS.
maz 123 / 83.31.18.* / 2011-11-22 11:14
Jestem studentką poniżej 26 roku życia i obecnie studiuję zaocznie. Wcześniej nie pracowałam i jestem obecnie zarejestrowana jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dostałam propozycję pracy na okres 1,5 miesiąca na umowę zlecenie płatną za godzinę. Czy z racji tego że jestem zarejestrowana w PUP i mam opłacaną składkę na ubezpieczenie zdrowotne to mój potencjalny pracodawca nie będzie jej opłacał w ZUS? W takiej sytuacji jakie składki opłaci za mnie pracodawca a jakie ja będę musiała zapłacić sama za siebie. Jak będzie też obliczane wynagrodzenie za pracę w tym wypadku, bo jak wiadomo jak składki na ZUS nie ma to ja dostanę więcej tylko czy później sama nie muszę wydać części tych pieniędzy na ubezpieczenie zdrowotne albo wypadkowe. Proszę o pomoc i rady, ponieważ się nie orientuje w tym temacie.
szklarek / 2011-11-22 12:13
Zlecenie będzie wolne od wszystkich składek z powodu Twojego statusu studenta i wieku.
Wynagrodzenie za nie będzie obciążone jedynie zaliczką PIT ( 18% ).
Bez względu jednak na wynagrodzenie z chwilą podpisania umowy tracisz status bezrobotnego- masz obowiązek poinformować o tym fakcie PUP>
maz 123 / 83.31.18.* / 2011-11-22 14:01
Czyli od oferowanej kwoty brutto będzie odliczone jedynie 18% na zaliczkę a resztę dostanę jako wynagrodzenie netto do reki? To zdrowotne też nie będzie opłacane? Z chwilą zgłoszenia się do UP o utracie statusu bezrobotnego tracę tam ubezpieczenie zdrowotne, które obecnie posiadam a jak zleceniodawca za mnie nie zapłaci to będę całkowicie pozbawiona ubezpieczenia zdrowotnego? Przepraszam, że tak dociekam ale chcę się dokładnie upewnić na czym stoję zanim zdecyduję się na podpisanie umowy zlecenia.
szklarek / 2011-11-22 18:57
Od kwoty brutto odejmuje się zryczałtowane koszty uzyskania przychodu- 20% i od tego dochodu dopiero zaliczka 18%.
Po rozliczeniu rocznym przy tych kwotach i jak rozumiem braku wcześniejszych dochodów w 2011 r. "wyjdzie" zwrot podatku- całej zaliczki.

Czyli z 1000 zł- 144 zł. zaliczki= 856 do ręki.

Na 90% oprócz u. zdrowotnego z PUP masz to ubezpieczenie jako członek rodziny- jesteś zgłoszona przez rodzica. Gdy nie było takiej możliwości- musiała to zrobić na wniosek uczelnia.
Po zleceniu nadal więc będzie trwało to ubezpieczenie, zresztą można sprawdzić w ZUS z jakiego tytułu jest ono w tej chwili.
W razie braku- poprosić ubezpieczonego rodzica o zgłoszenie Ciebie jako członka rodziny. jeśli nie ma takiej możliwości- niech uczyni to uczelnia.
Zawsze też można ponownie zarejestrować się w PUP.
Kielczanin / 188.33.43.* / 2011-11-21 20:11
Witam serdecznie,
mam takie pytanie, a mianowicie pracuje w 1 firmie na Umowe o pracę, a w drugiej na Umowę zlecenie z której co miesiąc dostaje 1200 zł. Pytanie brzmi: Przy rozliczeniu się za rok 2011 będzie mi się należał zwrot z umowy zlecenia czy nie i jak tak to mniej więcej w jakiej kwocie?;> Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
szklarek / 2011-11-21 21:02
Będzie zwrot.Wysokość zależy od innych Pana dochodów z roku podatkowego opodatkowanych wg. skali podatkowej
oraz od ulg/preferencji podatkowych z jakich Pan skorzysta.

Przy zleceniu zleceniodawca jako płatnik zaliczek PIT nie uwzględnia kwoty wolnej od
podatku. Przy założeniu, że rozliczy się Pan sam, bez ulg- zwrot wyniesie 556,02 zł.

Wynika to ze skali podatkowej:

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/

i kalkulatora płac:
mloda21 / 89.73.153.* / 2011-11-16 11:55
Witam mam takie pytanie jestem studentką nie mam skończonych 26-ściu lat. pracuję na umowę zlecenie. Nie mam odprowadzanych składek zdrowotnych. Chciałam zapytać czy ja w takiej sytuacji nie mam opłacanych takich składek nigdzie? Moja mama jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, ale tam mnie nie chcą dopisać do ubezpieczenia. A tata aktualnie pobiera ekwiwalent pieniężny za L4 wypłacane są pieniądze przez ZUS.

Najnowsze wpisy