Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
justka20 / 95.40.28.* / 2011-11-07 09:51
Witam serdecznie.. mam pytanie mój chłopak pracuje w firmie w której co miesiąc każą mu podpisywać umowę- zlecenie chyba tylko dlatego żeby obejść prawo i co miesiąc odliczają mu od wypłaty 200zł niby na ubezpieczenie, czyli wychodzi na to ze sam oplaca sobie ubzepieczenie czy to jest legalne, czy będąc na umowie-zlecenie są odprowadzane składki emerytalne, rentowe chorobowe itd?
szklarek / 2011-11-07 10:22
To wszystko zależy od tego, co w kwestii zawodowo- ubezpieczeniowej chłopaka się dzieje- tj. czy oprócz ww zlecenia ma inne jednocześnie, czy nie jest również na etacie, czy nie uczy się i ma jednocześnie mniej niż 26 lat- wszystko to wynika z tekstu do tego wątku:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html

W każdej jednak sytuacji powinien na koniec roku otrzymać PIT 11 z którego to będzie wynikać, a jeśli nie jest uczącą się osobą poniżej 26 lat- również z comiesięcznego raportu RMUA od zleceniodawcy.
keralos / 2011-10-31 22:08
witam.Zamierzam podjąć prace w firmie u naomych na umowe zlecenie. jesterm bezrobotnym, nie zarejestrowanym w PUP Są to uslugi remontowo budowlane. Firma znajomych jest na podatku liniowym, placa ppodatek dochodowy 19%. Praca ma plolegac na wykonaniu pracu remontowych. Firma ma wystawić rachunek na 10tyś z czego dla mnie ma byc 6 tyś przed opodadkowaniem(19% pod.dochodowego). Bardzo prosze o podanie konkretnie liczb: jaki z 6 tys. ma byc zapłacony podatek dochodowy i jakie składki na ZUS zarówno po mojej stronie jak i stronie pracodawcy. Kwoty moga być w przybliżeniu. ( korzystałem z waszego kalkulatora ale nie wiele z tego wiem:)) Bardzo dziekuje za odpowiedź
wiwan / 2011-10-31 23:43
1. liniowy podatek firmy nie bardzo wpływa na Twoje opodatkowanie- po prostu firma płaci 19% od wszystkich przychodów pomniejszonych o wszystkie koszty. Kosztem dla niej będzie zarówno całe wynagrodzenie za Twoje dzieło jak i faktura na 100mb papy.

Wrzuć jeszcze raz te 6000 w kalkulator. Koszty uzyskania przy zleceniu mają być 20%. Zakładam, że do ub. chorobowego, dobrowolnego nie przystępujesz- zaznaczasz 'ze składkami, bez chorobowego".

No i mamy. Że podpisując umowę na 6000 zł. tak naprawdę zleceniodawca- firma musi wydać 7108,80. A Ty na rękę będziesz miał niespełna 4500 zł.

Tajemnica jest taka, że 1/2 Twojej składki emerytalnej jest potrącana z Twoich pieniędzy, z Twoich 6000, ale drugą 1/2 "stawia" Ci zleceniodawca. Stąd po Twojej stronie jest "tylko" 585 zł tej składki. Rentową z kolei pokrywacie w proporcji 1/4 Ty, 3/4 zleceniodawca. Czyli z Twoich 6000 pobierane jest 90 zł, ale zleceniodawca dorzuca do tego aż 270 zł tej składki. Stąd składki ZUS po jego stronie to 855,6 ( 585 + 270 ).
Zdrowotna w całości obciąża Ciebie, wypadkowa w całości zleceniodawcę.

Zatem z Twoich 6000 tys. wynagrodzenia odprowadzany jest Twój podatek w wys. 354 zł zaliczki. Bo z 18% podatku jaki Ty płacisz potrąca się część ( 7,75 z 9 ) Twojej składki zdrowotnej. Tak. Nieźle to jest pomerdane.
Reasumując- byś Ty miał na rękę 4500 zł przy brutto 6000 tys., ten kto Cię zatrudnia musi wydać 7100 zł. Twój podatek przez niego odprowadzony to 354 zł. Jego podatek- zależy od wszystkich wydarzeń księgowych danego miesiąca i jego 19% liniowość nie przekłada się na Twój podatek wg. skali 18% i 32%.
aneta503 / 83.4.218.* / 2012-08-26 08:40
witam
mój mąż pracuje i wszyscy domownicy czyli żona i dzieci podlegamy pod ubezpieczenie zdrowotne przy mężu,chciałam się dowiedzieć czy jak syn skończył 18 lat i nigdzie jeszcze nie pracuje ani nie uczy się nadal podlega pod to ubezpieczenie męża dodam iz syn jest w szpitalu i czy będę musiała płacić za leczenie szpitalne?
wiwan / 2012-08-26 21:26
Niestety po uzyskaniu pełnoletności NIE jest on już ubezpieczony jako członek rodziny jeśli się nie uczy. Powinien zarejestrować się jako bezrobotny, albo uzyskać inny tytuł do ubezpieczenia= np. zlecenie. Może być ubezpieczony przez ...swoją żonę, której pewnie jeszcze nie ma.

ALE- prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych były uczeń ma jeszcze przez 4 miesiące PO ukończeniu szkoły, co oznacza, że jeśli nie było skreślenia z listy uczniów w trakcie roku szkolnego- to prawo to trwa jeszcze- i będzie trwało 4 miesiące od końca obecnego roku szkolnego czyli do 31.12.2012 r.
wiwan / 2012-08-26 22:10
A jeśli w tym roku zdał maturę- 4 miesiące liczą się od daty ze świadectwa.

Jeśli poszedł do szpitala w czasie owych 4 miesięcy, albo po nich, ale przed 18 urodzinami problemu żadnego z odpłatnością być nie powinno.
adgam51 / 93.176.197.* / 2011-10-24 21:38
Mam rentę rodzinnapo zmarłym męzu teraz pracuję na umowę zleceni
czy składki ZUS obowiazują.Może lepiej byłoby gdyby to była umowa o dzieło?
wiwan / 2011-10-25 14:59
Umowa ta podlega obowiązkowo składce emerytalnej, rentowej i zdrowotnej. Więc w ujęciu bieżącego wyniku finansowego- kwoty netto- na rękę byłoby lepiej, żeby było to dzieło.
Co więcej wynagrodzenie za dzieło nie podlegałoby żadnym limitom powodującym zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty renty.

Ale:
- nie każdy charakter tej pracy, zadań pozwala na taką zmianę nazwy umowy.
- być może Pani przyszła emerytura byłaby wyższa niż renta rodzinna, obecna składka emerytalna na jej wysokość wpływa- to już zależy od Pani dotychczasowej historii ubezpieczeniowej, wysokości renty i obecnego oraz przyszłego wynagrodzenia. Więc jest dużo znaków zapytania.
przyszlamama / 178.42.2.* / 2011-10-19 19:36
Witam serdecznie,
Mam pytanie, pracuje od ponad trzech lat na umowie zlecenie, odprowadzano mi skladki emerytalne i rentowe, wypadkowe i zdrowotne.Jestem w 7 miesiacu ciazy i od jakiegos czasu sama zaczelam oplacac takze skladki chorobowe, czy z racji tego przysluguja mi platne zwolnienia czy piedziadze z urlopu macierzynskiego? Jesli tak to czy bedzie mi to wyplacal ZUS i jak bedzie sie to wszystko odbywalo.
szklarek / 2011-10-19 22:22
Niby jak SAMA zaczęła Pani odprowadzać składkę chorobową ????
Mogła Pani dobrowolnie do tego ubezpieczenia przystąpić, tj. złożyć oświadczenie zleceniodawcy, który w tego następstwie musiał jako płatnik Panią przerejestrować w ZUS z nowym zestawem ubezpieczeń.

Jeśli tak to się odbyło- ma Pani prawo do zarówno do zasiłku chorobowego ( w ciąży 100% podstawy ) jak i zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający kodeksowemu (KP) urlopowi macierzyńskiemu.

Natomiast nie chroni to przed rozwiązaniem umowy zlecenia.
przyszlamama / 83.31.254.* / 2011-10-20 11:18
To byl skrot myslowy:)
Bardzo prosze mi w takim razie powiedziec jak to bedzie wygladalo w przypadku zwolnienia jeszcze przed narodzinami dziecka badz w czasie urlopu? Czy wtedy nie przysluguje mi zasilek macierzynski?
szklarek / 2011-10-20 11:33
Tak jak napisałem wczoraj- z tego ubezpieczenia będzie zarówno zasiłek chorobowy ( przed porodem ), jak i zasiłek macierzyński od dnia porodu.
Na zleceniu NIE MA u.macierzyńskiego, zasiłek przysługuje jednak przez identyczny do urlopu czas.

Chorobowy, w związku z tym, że przypadnie na okres ciąży będzie wynosił 100% podstawy wymiaru ( wynagrodzenia ), a nie 80% jak przy chorobie w "normalnym" stanie. Stan ciąży musi wynikać z wystawionego ZLA ( specjalny Kod ) lub z odrębnego zaświadczenia.
Macierzyński- też 100% podstawy.
przyszlamama / 83.31.254.* / 2011-10-20 11:56
Bardzo przepraszam nie zrozumielismy sie, chodzi mi o zwolnienie z pracy, czy jesli strace prace przed porodem lub po to czy nadal bedzie mi przyslugiwal zasilek? Czy jak nie ma skladek to nie ma nic..:(?
szklarek / 2011-10-20 12:36
No tak- ja o zwolnieniu lekarskim, a nie "z pracy".
Aż tak źle nie jest. Ustawa rzecze, że po ustaniu ubezpieczenia ( po rozwiązaniu umowy );

1. zasiłek chorobowy przysługuje( za cały czas niezdolności), jeśli niezdolność do pracy zaczęła się jeszcze w trakcie ubezpieczenia- czyli np. w ostatnim dniu umowy. Lub jeśli powstała nie później niż 14 dni od ustania, ale trwała min. 30 dni.
Uregulowanie ekstra, ale nie życzę:
"nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

2. zasiłek macierzyński przysługuje przez cały okres o ile poród nastąpi w czasie ubezpieczenia. Potem- prawo już przepada, lepiej nieco pod tym względem mają panie na etacie-u. obowiązkowym.
przyszlamama / 83.9.142.* / 2011-10-21 20:23
Witam ponownie:)
Niestety musze jeszcze chwile pomeczyc ale nie daje mi to wszystko spokoju. Zalozmy w praktyce ze teraz zostane zwolniona z pracy a termin porodu mam na 4 stycznia, czy wiec przepadnie mi zasilek m. ?

I kolejne pytanie, jak odbywac sie bedzie wyplacanie zasilku chorobowego czy tez macierzynskiego?
szklarek / 2011-10-21 20:47
No tak- nie będzie Pani miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, no chyba że 4 stycznia będzie Pani w jakimś innym/nowym u. chorobowym- z nowego zlecenia,etatu.
Pomóc finansowo może rejestracja w PUP- jeśli będzie Pani miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych i w jego czasie urodzi- okres jego pobierania ( 6 lub 12 miesięcy w zależności od powiatu ) zostanie wydłużony o czas równy kodeksowemu urlopowi/zasiłkowi macierzyńskiemu.

Jeśli Pani zlecenie było z wynagrodzeniem nie niższym niż krajowa pensja minimalna ( w 2011- 1386 zł brutto )to prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie Pani miała.

Wracając do wypłaty- na konto, na które dostaje Pani wynagrodzenie. Pieniądze będą z ZUS bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika/zleceniodawcy, co zależy od tego jaki jest on "duży" tj. czy zgłasza do ubezpieczenia więcej niż 20 osób.
umówiony / 83.28.148.* / 2011-10-16 00:00
Problem jest następujący: osoba zatrudniona z tytułu umowy o pracę w spółce z o.o. otrzymywała wynagrodzenie minimalne i z tego były odprowadzane składki do ZUS (emerytalna, rentowa i zdrowotna). Jednocześnie świadczyła umowę zlecenie dla drugiej spółki z o.o, która faktycznie mieściła się w tym samym miejscu i miała tego samego właściciela (ale formalnie jest inną firmą). Składki do ZUS z tytułu umowy zlecenia nie były odprowadzane. Czy słusznie?
szklarek / 2011-10-17 11:12
Niesłusznie. Zgodnie z ustawą o syst. ub. społecznych obowiązek oskłądkowania zlecenia dotyczy nie tylko sytuacji zawarcia jej z własnym pracodawcą, ale również sytuacji wykonywania zlecenia NA RZECZ swojego pracodawcy - art.8 ust.2a

Różnica jest ww sytuacji jest jedynie w sposobie zgłoszenia do ZUS z tyt. zlecenia i naliczenia składki.

W tym konkretnym przypadku zleceniobiorca powinien był być zgłoszony do obowiązkowego ub. emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowego i zdrowotnego od tej umowy zlecenia i składki odprowadzone.
Ze stosunku pracy musiał mieć jeszcze s. chorobową.
karol7777 / 77.115.84.* / 2011-10-13 19:39
witam mam pytanie
mam możliwość pracy na umowę zlecenie u jednego pracodawcy z dowolnym miejscem wykonywania zlecenia (z 5 umów na 200zł/ miesiąc)
aktualnie jestem bezrobotnym nie zgłoszonym do urzędu pracy
jakie składki będzie musiał płacić zleceniodawca a jakie ja z góry dzięki
szklarek / 2011-10-13 20:34
Słabo szukasz, 2 temu 'magness' o to pytał.
Umowa ta obowiązkowo podlegać będzie u. emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu,
Płatnikiem wszystkich składek będzie zleceniodawca, ale Ty będziesz finansował w całości zdrowotną, 1/2 emerytalnej i 1/4 rentowej. Resztę on.

Miejsce wykonywania i kwoty nie mają tu znaczenia.
janek99 / 2011-10-12 22:24
Witam mam takie pytanie jestem studentem zaocznym mam 21 lat przeznana rente rodzinna ile moge zarobic?? jaka umowa jest dla mnie najkorzystniejsza?? jakie skladni beda odprowadzane z poszczegolnych umow i czy tak naprawde te skaladki sa mi potrzebne bo przeciez mam ubezpieczenie z renty?? jakie skladki na emeryture??
jesli sie to pytanie przewinelo to z gory przepraszam szukalem pokolei w odpowiedziach ale troche tego duzo i jakos nie znalazlem:(
szklarek / 2011-10-13 11:46
Ojej, tyle naraz :-)
To nie jest potrzeb, tylko ustawy o systemie ub. społecznych.
1. Jako rencista masz limity przychodu, które powodują najpierw obniżenie świadczenia, potem zupełne zawieszenie. I pouczenie o obowiązku informacyjnym wobec ZUS w tym zakresie na decyzji rentowej.
Jest to odpowiednio 70% i 130 % przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego co 3 miesiące przez GUS.
Obecnie: tj. wrzesień- listopad jest to odpowiednio 2356,30 zł i 4376,00 zł brutto na miesiąc.
Chodzi o przychód podlegający składkom społecznym. Więc nie dotyczy on umowy o dzieło, taką możesz wykonywać na dowolną kwotę.
Obecnie Twoja renta podlega jedynie s. zdrowotnej.
Z korzystnością to nie tak prosto- bo na ogół podejmując zarobkowanie NIE masz wyboru jego formy,oraz dlatego że fakt że teraz dostaniesz na rękę więcej związany jest z tym, że pod względem emerytalno-rentowym okres ten nie będzie istniał.

Do rzeczy.
Obecnie Twoja
1. umowa o dzieło nie będzie podlegać żadnym składkom i nie wpłynie na rentę
2. umowa zlecenie również żadnym, ale wpływa na rentę ww limitami.
3. umowa o pracę- podlega wszystkim składkom obowiązkowo, procentuje emerytalnie i rentowo kiedyś tam, wpływa na rentę zgodnie z ww limitami.
magness / 78.8.78.* / 2011-10-11 15:19
Witam,

Mam ponad 26 lat i dostałem ofertę pracy w oparciu o umowę zlecenie. W tym momencie nie jestem zerejestrowany jako bezrobotny, nie mam też żadnego innego stosunku pracy. Zastanawia mnie czy w takim wypadku mój pracodawca ma obowiązek płacić wszystkie wyżej wymienione składki?

Pozdrawiam
szklarek / 2011-10-11 20:13
Wszystkie- nie. Z tabeli wynika przecież, że obowiązkowe będą składki emerytalna, rentowa, zdrowotna i wypadkowa.
Przy tej ostatniej nie ma już znaczenia miejsce wykonywania zlecenia, tekst artykułu pochodzi sprzed tej nowelizacji.
Składka chorobowa jest dobrowolna, zależy od zleceniobiorcy.

Ps. To, że zleceniodawca je opłaca- jest płatnikiem nie oznacza, że je w pełni pokrywa. Zdrowotna i chorobowa w całości, emerytalna w połowie a rentowa w 1/4 pochodzi z pieniędzy zleceniobiorcy.

Tu to widać w kalkulatorze ( KUP 20% ):

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
mika / 31.63.189.* / 2011-10-09 14:06
Witam
Dostałam propozycję pracy na umowę o dzieło/zlecenie, jednak posiadam ubezpieczanie z innego tytułu o pracę. Są to dwie odrębne firmy. Wkrótce planuję ciążę, czy jeśli będę na zasiłku chorobowym mogę wykonywać dzieło?
Proszę o odpowiedz
szklarek / 2011-10-10 10:56
1. na wynagrodzeniu/zasiłku chorobowym nie można podejmować/kontynuować zatrudnienia- skutkuje to wstrzymaniem jego wypłaty/ zwrotem (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ).
Co więcej jeśli jego wykonywanie jest w jakiejkolwiek sprzeczności z zaleceniem lekarskim- jest to podstawa również dyscyplinarki.
2. ale już na zasiłku macierzyńskim- takich obostrzeń nie ma. Z tym, że w przypadku zlecenia wiąże się to z obowiązkiem informacyjnym wobec pracodawcy w celu zmiany tytułu ubezpieczenia w ZUS, zlecenie stanie się obowiązkowo oskładkowane społecznie.
ona na macierzynskim / 79.191.107.* / 2011-09-24 20:13
witam
jestem na macierzyńskim i chciała bym iść sobie dorobić.
ale nie tracac pieniedzy z macierzyńskiego.
i zebym ja i ani moja szefowa niemiały problemu z zusem.co trzeba odprowadzać.jakie składki.i jaka suma jest tych składek.np.od 700zł.pozdrawiam i prosze o odpowiedz;-]
szklarek / 2011-09-29 10:24
Można dorabiać bez limitów, zasiłek macierzyński to nie z. chorobowy, choć z tego samego ubezpieczenia.
Tylko w przypadku u. o dzieło ( poza sytuacją, gdy zamawiający jest tym pracodawcą, u którego mamy macierzyński ) dorabianie takie nie niesie zmian w zgłoszeniu w ZUS, bo dzieło nie podlega składkom społecznym.
Inne formy muszą być zgłoszone u pracodawcy i będą podlegać oskładkowaniu normalnemu, takiemu jakby nie było macierzyńskiego i etatu, z którego ten urlop 'pochodzi'.
ewica / 62.21.30.* / 2011-09-19 19:48
Witam...Mam pytanie jestem rencistka i mam rentę przyznaną na 3 lata.Chciałabym podjąc pracę ale żeby były odprowadzane składki do ZUS-u i żeby te miesiące bądź lata liczyły mi się do emerytury .Proszę o poradę jaka najlepiej zawrzeć umowę czy zlecenie czy umowa o dzieło.Jeszcze mam pytanie jeśli podejmę pracę na pół etatu i na umowę zlecenie to czy to się wlicza również do przepracowanych lat do emerytury.
szklarek / 2011-09-29 10:28
Dzieło nie będzie oskładkowane społecznie, więc nie zwiększy przyszłej emerytury.
Pozostaje więc etat lub zlecenie- obie formy podlegać będą obowiązkowo u. emerytalnemu.
Niepełny wymiar etatu nie ma wpływu na inne liczenie liczby lat składkowych niż w przypadku etatu pełnego.
Ivy / 195.114.168.* / 2011-09-09 22:57
Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem że nie grożą mi z tego powodu jakieś przykre konsekwencje w przyszłości? Nie jestem obeznana w tych wszystkich przepisach i trochę się przeraziłam.
Ivy / 195.114.168.* / 2011-09-09 22:52
Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli dobrze rozumiem moja sytuacja nie będzie miała przykrych konsekwencji w przyszłości? Nie jestem zbyt obeznana w tych wszystkich przepisach i trochę mnie przeraziła ta sprawa.
Ivy / 213.195.168.* / 2011-09-08 11:19
Witam,
Chciałabym uzyskać informacje na temat utraty statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie utracie ubezpieczenia. Miałam się zgłosić w PUP 1.sierpnia, jednak przez pomyłkę zapisałam dzień wizyty na 2.sierpnia. Kiedy zgłosiłam się w tym dniu poinformowano mnie o utracie statusu osoby bezrobotnej. Udało mi się znaleźć pracę jako lektor w szkole językowej, ale dopiero od września. Pracodawca zgodził się na umowę zlecenie (na kwotę 210 zł?) i odprowadzenie składek. Moje pytanie dotyczy ubezpieczenia i składek za sierpień. Czy mogę uregulować zaległe składki? Jeżeli tak to ile by one wyniosły? Jakie będą inne konsekwencje mojej sytuacji? Proszę o szybką odpowiedź.
szklarek / 2011-09-09 19:59
1. zleceniodawca nie "zgodził się" na odprowadzanie składek, bo nie ma w tej sytuacji wyboru- jest płatnikiem z mocy ustaw o świadczeniach zdrowotnych i o systemie ub. społecznych.
2. nie ma potrzeby bawienia się w dobrowolne u. zdrowotne na sierpień, gdyż z mocy pierwszej z ww ustaw- mimo ustania u. zdrowotnego- prawo do świadczeń NFZ wygasa dopiero po 30 dniach.
3. no i chyba pomyliła Pani miesiące-bo już mamy wrzesień.
4. za bezrobotnego nie odprowadza się innych składek niż zdrowotna.Pomijam kwestię stażu z PUP.
martensik / 195.13.38.* / 2011-08-30 17:56
Witam.
Mam pytanie. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Jestem studentką poniżej 26 roku życia, ale pobieram rentę rodzinną. Jakie składki będą odciągane z mojego wynagrodzenia?
szklarek / 2011-08-30 18:32
Pobieranie renty rodzinnej w Twojej sytuacji nie ma znaczenia- zlecenie to nie będzie podlegało obowiązkowo żadnym składkom. Może podlegać - dobrowolnie- u. chorobowemu- warto się zastanowić jako kobiecie nad pzrystąpieniem do niego- na wypadek ciąży i macierzyństwa- daje bowiem 100% zasiłek chorobowy i macierzyński.
Ps. Przypominam, że jako rencistka miałaś obowiązek powiadomić ZUS o podjęciu tego zlecenie i przewidywanym wynagrodzeniu. Jak również o tym, że odpowiednio duże wynagrodzenie ze zlecenia spowoduje zmniejszenie wypłaty renty.

Najnowsze wpisy