Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
bogusiaho / 2011-07-03 13:33
Jestem studentem zaocznym. Przez rok pracowałem na umowie o pracę, teraz jestem zarejestrowany jako bezrobotny. Mógłbym podjąć pracę sezonową, ale pracodawca przyjmie do pracy tylko studentów na umowę zlecenie, bo nie płaci wtedy składek do zus. Czy jest możliwość, abym miał status studenta i żeby pracodawca nie płacił tych składek? Rodzice pracują , ja nie mam skończonych 25 lat.
szklarek / 2011-07-04 11:04
Po prostu MASZ ten status i zgodnie z ustawą o systemie ub. społecznych oraz zdrowotną, Twoja umowa-zlecenie nie będzie podlegać składkom ZUS.
Wraz z podpisaniem umowy podpisuje się oświadczenie dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych, w którym zaznaczysz opcję- jestem studentem do 26 roku życia.

Dopiero wraz z 26 urodzinami lub ukończeniem studiów,w zależności co nastąpi wcześniej oświadczenie należy zmienić.

Oczywiście ww zlecenie BEZ względu na kwotę wynagrodzenia powoduje utratę statusu bezrobotnego- masz 7 dni od jego podjęcia do poinformowania PUP o tym fakcie.
zbigniew 86 / 95.155.80.* / 2011-06-07 02:49
przez dwa lata pracowałem na umowie zlecenie jako student, jednak nie byłem studentem. W związku z tym pracodawca nie odprowadzał za mnie żadnych składek. Jakie grożą mi konsekwencje ??
szklarek / 2011-06-07 10:56
Z kodeksu karnego skarbowego, z art. 286 kodeksu karnego, i oczywiście naliczenie składek ZUS wstecz.
aniela90987 / 31.175.208.* / 2011-06-08 20:04
a czy czasami nie grożą one zleceniodawcy.. a nie
zleceniobiorcy?
szklarek / 2011-06-08 20:26
Przecież w tym wypadku ( zbigniewa 86 ) to była jego wina, to on oświadczył nieprawdę.
Podpisując umowę cywilno- prawną zleceniobiorca wypełnia/podpisuje "Oświadczenie dla celów podatkowo-ubezpieczeniowych", z którego wynika jaki ma NIP, któremu US podlega, i jaki jest jego status ubezpieczeniowy. W oparciu o to oświadczenie zleceniodawca, jako płatnik nalicza i odprowadza składki i zaliczki zgodnie z ustawą o systemie ub. społecznych, ustawą o świadczeniach zdrowotnych i ustawą o PIT.
Bo skąd niby ma tę wiedzę mieć, czy zleceniobiorca podlega danemu ubezpieczeniu dobrowolnie, obowiązkowo, czy w ogóle, albo czy nie ma na równoległym etacie wynagrodzenia niższego niż minimalne.

Przerysowując- jeśli zleceniobiorca- na oko 50 letni facet oświadczy, że jest studentką na macierzyńskim- to tak zleceniodawca mu nalicza składki. I ewentualnie donosi do ZUS o swoich wątpliwościach. Ale dopóki nie zostanie to przez ZUS zakwestionowane oficjalnie- nalicza składki nadal jak studentce :-)
Zbigniew 86 / 95.155.80.* / 2011-06-17 15:08
W czasie zawierania umowy bylem studentem, jednak straciłem ten status i nie poinformowałem o tym pracodawcy. Jakie składki wstecz powinienem zapłacić, jaki koszty miesięcznie powinienem uregulować ?? czy sprawa wyjdzie dopiero przy kontroli z ZUS-u czy ZUS sam do tego dojdzie. Do kiedy moga mnie za to ścigać?? Słyszałem ze jeśli do 5 lat to nie wyjdzie to ja czy pracodawca pozostaniemy bez konsekwencji. Jakie jest prawdopodobieństwo ze to wyjdzie?
szklarek / 2011-06-20 10:35
Przedawnienie składek ZUS to lat 10, nie 5. Tak było przed 2003 r.

Składki- były należne- zdrowotna, emerytalna, rentowa i wypadkowa. Zdrowotna z każdy miesiąc trwania umowy, w którym już choć jeden dzień statusu studenta lub wieku do 26 lat Pan już nie posiadał. Pozostałe z dokładnością do konkretnego dnia miesiąca.

Problem jest też taki, że częściowo składki opłaca też zleceniodawca, więc jak były płatnik będzie w to wmieszany.

Z tego kalkulatora można zorientować się jakie byłyby to kwoty. Koszty należy wpisać 20% i podejrzeć to w obu opcjach- dla pracownika, dla pracodawcy- dopiero da to pojęcie o składkach za miesiąc.

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Uwaga- ważne też by wpisać rok, ponieważ stawka składki rentowej zmieniła się dwukrotnie w 2007, obecna 6% jest dopiero od 2008 r.

Niestety jeszcze przez rok w ustawie o systemie ub. społecznych będzie funkcjonował zapis, że ZUS poza składkami należnymi i odsetkami może dodatkowo 100% zaległych składek jako karę, od czego można się sądownie odwoływać.

Podstawę info o zaległych składkach stanowi art. 24 ustawyz dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
MZ0904 / 80.249.6.* / 2011-06-01 11:37
Witam, mój pracodawca ogranicza działalność i mnie jako księgową chce zatrudnić na umowę zlecenie. Teraz mam umowę o pracę. Czy od umowy zlecenia z byłym pracodawcą muszę zapłacić pełny zus, niezależnie od tego, że będę pracować u innego pracodawcy na umowę o pracę?Czy są jakieś przepisy mówiące, że jeśli w ciągu roku od zakończenia pracy zawiąże w tym samym pracodawcą umowę zlecenie to płacę cały zus?
mitsi / 188.33.129.* / 2011-06-12 22:57
Składki to jeden temat natomiast jest drugi, bardziej istotny Twojego problemu.
Otóż jeżeli Twoj pracodawca chce nawiązać z Tobą współpracę na podstawie umowy zlecenie to Ty musisz POSIADAĆ CERTYFIKAT NA USŁUGOWE PROWADZENIE KSIĄG RACHUNKOWYCH i na to zdaje się specjalny egzamin w ministerstwie lub dostaje z automatu po ukończeniu studiów z rachunkowości ----bez tego każda kontrola nałoży Ci mandat skarbowy w wysokości max do 50.000 i dwa lata zakazu wykonywania zawodu.
Te informacje sia rzetelne, właśnie przerabiam to na szkoleniu.
Nie pozwół by Twoim kosztem gość oszczędzał a Tobie narobił problemów. O certyfikaty dowiesz się w "Srowarzyszeniu Księgowych".
Pozdrawiam
Marzena
szklarek / 2011-06-01 19:08
Ma znaczenie tylko stan aktualny. Nie ma żadnego okresu wyczekiwania - już nazajutrz po rozwiązaniu umowy o pracę nie ma znaczenia dla oskłądkowania umowy zlecenia fakt, czy zleceniodawca jest byłym pracodawcą, czy kimś innym. Byle nie był pracodawcą aktualnym.

Wystarczy, że u nowego pracodawcy osiągać będzie Pani minimalne wynagrodzenie- to jednocześnie wykonywana u. zlecenie podlegać będzie obowiązkowo jedynie s. zdrowotnej. Ubezpieczenie społeczne od niej będzie dobrowolne.

Taka "byłość" pracodawcy ma znaczenie dla oskładkowania działalności gospodarczej prowadzonej na jego rzecz przez byłego pracownika.
kontener22 / 2011-05-31 11:57
Witam, mam takie pytanie i proszę o odpowiedź.
Mam okazję wykonać rysunek/logo na stronę osoby prowadzącej pokoje gościnne. Najlepszą formą byłoby chyba wykonanie tego w ramach umowy o dzieło. Kto będzie musiał odprowadzić podatek w tym wypadku - ja czy on? Czy mogę to zrobić ja? Boję się, ze może go to zniechęcić, jeśli miałby robić sobie problemy z papierami, rozliczeniami, a ja chciałbym, żeby wszystko było legalne. Pozdrawiam
szklarek / 2011-05-31 20:22
To zależy od tego jaki "status" ma prowadzący agroturystykę- jeśli nie prowadzi jej w ramach spółki czy DG, jest stricte osobą fizyczną- to nie jest płatnikiem zaliczki podatkowej od umowy cywilno-prawnej.

Nie jest również płatnikiem, nawet jeśli ma DG, jeśli wykonujący dzieło oświadczy na piśmie, że wykonuje je w ramach swojej DG.

Nie jest więc to kwestia wyboru, ale sytuacji obu stron.

Podstawa: art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
kontener22 / 2011-06-13 11:25
Nie prowadzę DG. Jest taka możliwość by ktoś świadczył usługi typu noclegi i był osobą fizyczną? Z ciekawości się zapytam, jak to możliwe?
W każdym razie druga kwestia, że ja prowadzę DG, odpada, a pierwsza no to jest sprawa do zapytania o status osoby, dla której chcę wykonac dzieło. Jeżeli jest to przedsiębiorca - to będzie musiał odprowadzić podatek od tego dzieła, jeżeli jest to o.f. - to ja osobiście będę musiał odprowadzić podatek? Pozdrawiam.
szklarek / 2011-06-13 13:02
Ano jest możliwe- choćby w ramach odwiecznego cackania się pod względem podatkowym i ZUS-owym z rolnikami.
Chodzi tu o agroturystykę właśnie. Co więcej- korzysta ona z dedykowanego ZWOLNIENIA podatkowego, polegającego na zwolnieniu przedmiotowym z PIT dochodów z udostępniania pokoi, na rzecz letników, gdy tych pokoi jest do 5 włącznie
Art. 21 ust.1 pkt.43 ustawy o PIT.

Dalej- tak jak Pan napisał- z małym uściśleniem- przedsiębiorca też może być osobą fizyczną- gdy prowadzi jednoosobową DG, lub spółkę cywilną.
Chodzi o to, że jako osoba fizyczna NIEPROWADZĄCA działalności nie będzie płatnikiem zaliczki od tej umowy o dzieło.
kontener22 / 2011-05-31 11:53
najlepszą formą byłoby wykonanie tego w ramach umowy o dzieło. Kto będzie musiał odprowadzić podatek w tym wypadku - ja czy on? Czy mogę to zrobić ja? Prowadzi pokoje goscinne, czyli zapewne jest przedsiebiorcą, albo jest to dodatkowa forma zarobku, nie znam się jak to wygląda w tej branży, boję się, ze może go to zniechęcić, jeśli miałby robić sobie problemy z papierami, rozliczeniami, a ja chciałbym, żeby wszystko było legalne.
bozmil / 83.3.36.* / 2011-05-26 12:06
Oczywiście, wystarczy tylko podać dane męża - pesel , nip itd.. Nie wiąże się to z dodatkowymi składkami.
GOś / 212.182.35.* / 2011-05-26 11:26
Mam pytanie. Jestem polonistą, pracuję w wydawnictwie naukowym na umowę o pracę, czyli wszelkie składki są ode mnie odprowadzane do ZUSu. Mój mąż, który ma ukończone 26 lat i od momentu ukończenia studiów (prawie rok temu) nie miał żadnego ubezpieczenia zdrowotnego - pracuje w oparciu o umowe o dzieło. Czy jest możliwość, aby został dopisany przez mojego pracodawcę do mojego ubezpieczenia? Przecież nie opłaca żadnych składek i nie ma chyba obowiązku.. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
szklarek / 2011-05-27 09:59
Jest możliwe, co więcej Pani jako ubezpieczona żona ma taki obowiązek- gdyż mąż zgodnie z ustawą zdrowotną nie podlega u. zdrowotnemu z tytułu dzieła.

Wynika to z art.67 ust. 3 w powiązaniu z art.66 i art.3 ust.5 i ust.6 USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,164,1027.html
soselka / 109.243.221.* / 2011-05-25 20:23
Mam jeszcze jedno pytanie.Jakie jest źródło prawne tych informacji?
szklarek / 2011-05-25 23:54
Żadne specjalne- po prostu:
1.USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
2.USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
3.USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych
soselka / 46.113.65.* / 2011-05-25 06:37
jestem lekarzem rezydentem zatrudnionym na umowie o pracę. Mam teraz możliwość zatrudnienia się w innej placówce. Czy umowa zlecenie wiąże się w tym przypadku z jakimikolwiek kosztami dla mojego pracodawcy?Chce ze mną podpisać umowę kontraktową,do której muszę mieć założona prywatna praktykę,co,pomijając wszelką papierologię,jest dla mnie nieopłacalne finansowo.Rozumiem,że będąc na umowie opracę,w przypadku zlecenia opłacam tylko ubezpieczenie zdrowotne
szklarek / 2011-05-25 11:03
Zlecenie wykonywane oprócz etatu obowiązkowo podlega tylko składce zdrowotnej. Chyba, że z etatu zleceniobiorca ma wynagrodzenie niższe niższe niż minimalne wynagrodzenie. Tak w Pani przypadku pewnie nie jest :-)

Składka zdrowotna pochodzi w całości z pieniędzy zleceniobiorcy, więc w tym sensie nie jest to dodatkowy koszt.
Natomiast w porównaniu z kontraktem, zleceniodawca ma do wykonywania buchalterię ZUS-ową i US-ową:
1. zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń
2. comiesięczne naliczanie i odprowadzanie składki
3.comiesięczna deklaracja do ZUS i RMUA dla zleceniobiorcy
4. comiesięczne odprowadzanie zaliczki podatkowej za zleceniobiorcę.
soselka / 109.243.221.* / 2011-05-25 20:15
dziękuję...mam nadzieję,że to go przekona...
cherme / 77.236.26.* / 2011-05-24 20:33
Bardzo prosiłabym o wyjaśnienie jednej kwestii. Jestem studentką, skończyłam 26 lat, w związku z czym aktualnie ubezpiecza mnie uczelnia. Mam możliwość zatrudnienia na umowę zlecenie, jednak obawiam się, że potencjalny pracodawca będzie wolał zatrudnić młodszych studentów, których nie będzie musiał ubezpieczać. Czy jest możliwość zatrudnienia mnie w takiej formie, żebym nadal mogła być ubezpieczona przy uczelni aż do momentu przejścia na umowę o pracę albo samozatrudnienie? Oświadczenie do ubezpieczenia przez uczelnie jasno mówi, że moim obowiązkiem jest zgłoszenie u nich każdej zmiany w zatrudnieniu (prócz umowy o dzieło) w celu wyrejestrowania mnie z ubezpieczenia, bo ten obowiązek przechodzi na pracodawcę. Będę wdzięczna za pomoc.
szklarek / 2011-05-24 21:30
Sama sobie już odpowiedziałaś- umowa o dzieło. Ale zawęża ta forma możliwości pracy- nie wszystko da się "ubrać" w umowę o dzieło. Nie wystarczy jej tak nazwać, by nie był to po prostu zakamuflowany stosunek pracy- co mogłoby skutkować "ustaleniem stosunku pracy" przez sąd na wniosek takiego "parapracownika".

Dzieło jest umową rezultatu, nie świadczoną w warunkach nadzoru, podporządkowania, samodzielną itd.
cherme / 77.236.26.* / 2011-05-24 22:01
Jeszcze jedno pytanie - czy w sytuacji, gdy mój mąż zatrudniony będzie na umowę o pracę, ja mogłabym zostać ubezpieczona przy nim i tym samym zostać zatrudniona na zlecenie bez konieczności ubezpieczania mnie przez pracodawcę?
szklarek / 2011-05-25 10:54
Nie. Jako żona może być Pani ubezpieczona zdrowotnie przez męża tylko przy braku innego tytułu do ubezpieczenia- czyli siedząc w domu, nawet nie będąc zarejestrowaną w PUP.
Zlecenie będzie więc podlegać temu ( i innym ww ubezpieczeniom ). Co więcej mąż będzie musiał zgłosić fakt podlegania Pani ubezpieczeniu, aby jego zakład jako płatnik wyrejestrował Panią z ub. zdrowotnego jako członka rodziny.
cherme / 77.236.26.* / 2011-05-24 21:47
Bardzo dziękuję za odpowiedź, mam zatem nadzieję, że ubezpieczanie mnie nie będzie pracodawcy przeszkadzać...
szklarek / 2011-05-24 22:02
Uściślijmy- od dzieła nie ma żadnych ubezpieczeń/składek. Dlatego nie musisz uczelni informować. Od zlecenia będziesz podlegała oprócz zdrowotnego- u. społecznym, a te już częściowo finansowane są z pieniędzy zleceniodawcy.
Nie będzie mu więc ubezpieczanie Ciebie przeszkadzać, jeśli zgodzisz się na wynagrodzenie niższe niż student do 26 roku życia wykonujący identyczne zlecenie.
kuzunka / 83.13.215.* / 2011-05-19 18:18
Samotna 50-latka pracowała wiele lat ostatnie 3 lata na umowę zlecenie miała opłacane wszystkie składki bez chorobowej. Kiedy zachorowała zadzwoniła do zleceniodawcy iż nie może pracować i została wyrejestrowana z ZUS-u z dniem 30.04.2011 r. Zmarła 15.05.2011 r. Czy należy się jej zasiłek pogrzebowy? ZUS twierdzi że nie.Nie ma jej za co pochować.kuzunka.
wiwan / 2011-05-19 21:33
Jej nie- należy się członkowi rodziny, który ją pochowa(ł).

Na mocy art. 77, ust.1, pkt. 4 jeśli zmarła nie była ubezpieczona- wystarczy, że członek jej rodziny był ubezpieczony lub na rencie/emeryturze.
Członków definiuje art. 67-
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności
wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
3) małżonek (wdowa i wdowiec);
4) rodzice.

Więc jeśli rodzina jest tylko dalsza, albo bliższa, ale "poza" ZUS-em zasiłek się nie należy.

Ustawa nie wymaga, by ten, kto zasiłek otrzyma był ww członkiem. Tj. kuzynka może go otrzymać, jeśli poniesie koszty pogrzebu.
marzena010582 / 83.1.92.* / 2011-05-19 14:01
Witam
prowadzę działalność gospodarczą i chciałabym zatrudnić 2 pracowników. Jeden jest zarejestrowany w PUP a drugi jest rolnikiem i opłaca składki do KRUS-u
Jaką umowę z nimi zawrzeć o dzieło czy zlecenie, aby była korzystna dla mnie i żeby oni nie mieli problemów z ubezpieczeniem (i składkami do KRUS)
wiwan / 2011-05-19 21:45
1. zatrudnienie bezrobotnego z jakimkolwiek wynagrodzeniem pozbawia go statusu bezrobotnego i tym samym ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez PUP.
U. dzieło byłaby finansowo i formalnościowo najkorzystniejsza w sensie wypłaty netto i kosztów Pani, ale nie da mu ubezpieczenia zdrowotnego, ani społecznego.
Zlecenie- da mu wszystkie ubezpieczenia, nawet chorobowe ( dobrowolne ).
2. rolnik- na zleceniu zacznie podlegać obowiązkowo ZUS, przestanie podlegać KRUS. Przy dziele- nic to w jego ubezpieczeniu nie zmieni.
Dorii / 77.255.112.* / 2011-05-18 00:21
Witam serdecznie mam pytanie i będę wdzięczna za odpowiedz: pracuje na umowie zleceniu na okres 4 miesięcy, dodam że jestem studentką. Będąc w pracy w 3miesiącu jej wykonywania- zostałam pogryziona przez psa, który nie ma aktualnego szczepienia. Lekarz wystawił mi zwolnienie z racji obawy przed chorobą zakaźną i jestem na obserwacji lekarskiej, czy w takim przypadku zostanie zapłacone chorobowe czy też nie???
szklarek / 2011-05-18 11:48
Nie. No chyba, że dobrowolnie przystąpiła Pani do u. chorobowego tj. zleceniodawca potrącał tę składkę z wynagrodzenia.
Jeśli tak- to wymagane było min. 90 dni jego opłacania przed wystawieniem zwolnienia. Jeśli było- to chorobowe będzie dopiero od 34 dnia zwolnienia ( o ile jest tak długie ), gdyż przy dobrowolnym u. chorobowym na zleceniu nie ma wynagrodzenia chorobowego ( od zleceniodawcy ), jest tylko zasiłek chorobowy z ZUS, a więc od 34 dnia.
Lidka34 / 87.248.84.* / 2011-05-16 16:14
Witam serdecznie bede wdzieczna za udzielenie informacji.
jestem zarejestrowana w Urzedzie pracy jako osoba bezrobotna,pod koniec zeszłego tygodnia otrzymałam propozycje pracy na umowę zlecenie tylko dwa dni w tygodniu na sobotę i niedzielę,tu mam pytanie czy podlegać będe ubezpieczeniu zdrowotnemu? oraz czy taka umowa bedzie też podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu moich 2 małoletnich córek.Także mam pytanie czy mam zgłosic w urzędzie pracy podjecie zatrudnienia na weekend?bo jeżeli to zglosze zostane wyrejestrowana,z umowy zlecenia będe ubezpieczona ja,ale czy moje dzieci z tego ubezpieczenia też beda mogły korzystac?
szklarek / 2011-05-17 11:23
1. ubezpieczenie zdrowotne dzieci jako członków rodziny ubezpieczonego nie zależy od tego, z jakiego tytułu ubezpieczenie pochodzi. Czy od zlecenia, czy z PUP, czy etatu czy DG- byle zgłosić je jako członków przy aktualnym ubezpieczeniu.
2. jakiekolwiek zatrudnienie musi Pani zgłosić w PUP, a w związku z tym, że będzie odpłatne- utraci Pani status bezrobotnej.
Bez względu na kwotę- nawet umowa za 1 zł. skutkuje wyrejestrowaniem. Po jej zakończeniu trzeba by rejestrować się na nowo.
Tylko dochody inne niż z zatrudnienia- np. z najmu czy handlu na allegro niższe niż 1/2 minimalnego wynagrodzenia nie powodują wyrejestrowania.
Wynika to z art. 2, ust. 1 pkt. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia.
3. umowa zlecenie będzie podlegała obowiązkowo u. zdrowotnemu, należy zleceniodawcy zgłosić dane dzieci jako współubezpieczonych. Nie powoduje to wyższych kosztów po żadnej stronie umowy, tylko o 1 formularz więcej zleceniodawca wyśle do ZUS.
4. ubezpieczenie będzie trwało przez cały czas trwania umowy, czyli. np. 3 miesiące, mimo, że zlecenie wykonywać będzie Pani tylko 2 dni w tygodniu.
No chyba, że na każdy weekend będziecie spisywać kolejną umowę-
Mala66 / 82.82.216.* / 2011-05-10 16:33
Witam,
pracuje i mieszkam w Niemczech (tam tez rozliczam sie z podatkow)Ale kupilam w Polsce dzialke i tu mam pytanie: bezrobotny i nie ubezpieczony sasiad zapytal mnie czy moglabym go zatrudnic do podlewania kwiatkow ( na Umowe zlecenie,miesieczne wynygrodzenie 100zl) chodzi jemu o ubezpieczenie zdrowotne.Chcialam bym jemu pomoc ale nie wiem z czym musze sie liczyc?Jakie sa procedury takiej umowy? Pozdrawiam
szklarek / 2011-05-10 20:18
Nie wiem, czy Pani chęć pomocy sięga tak daleko by...całą buchalterię ZUS-ową prowadzić.
Podpisanie umowy- zlecenia z sąsiadem będzie skutkować dla Pani obowiązkiem zgłoszenia go do ZUS do obu ubezpieczeń- społecznego ( emerytalne+rentowe+wypadkowe ) i zdrowotnego- dwa różne formularze w terminie 7 dni od początku biegu umowy. Analogicznym zgłoszeniem Pani jako płatnika składek. Następnie comiesięcznym odprowadzaniem składek i miesięcznych raportów do ZUS.
Nie da się ominąć ww u. społecznych w tej sytuacji.

Z kolei sąsiad będzie musiał na koniec roku rozliczyć się z US. Obowiązek samodzielnego odprowadzania zaliczek podatku przy tych kwotach nie powstanie.

Tu kalkulator składek. Łatwo zorientuje się Pani, że umowa spisana na 100 zł brutto, będzie Panią kosztowała więcej- część składek pokrywa zleceniodawca. ( koszty 20% ):

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Najnowsze wpisy