Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
moni$ / 46.112.218.* / 2011-05-06 12:57
Czyli np jutro złamię nogę i nie będę mogła pracować, będę zmuszona iść na zwolnienie to w sumie nie dostane nic? Bo ubezpieczeniu podlegam dopiero od 01.05.2011 dobrze rozumiem?
szklarek / 2011-05-09 10:44
No tak. Chyba, że zwolnienie będzie na tyle długotrwałe, że będzie trwało po 29 lipca.
Pomijam kwestię, gdy złamanie przytrafia się w drodze do/z prcay lub w miejscy pracy- załatwia to wtedy ub. wypadkowe.
moni$ / 46.112.218.* / 2011-05-06 12:02
Witam!
Jestem zatrudniona na umowę zlecenie przedłużaną co miesiąc i wyraziłam chęć objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Moje pytanie to czy jestem objęta także ubezpieczeniem zdrowotnym? Oraz czy np w razie choroby czy ciąży mogę iść na płatne zwolnienie? Pozdrawiam
szklarek / 2011-05-06 12:37
Ub. zdrowotne z tej umowy jest obowiązkowe, chyba że jesteś studentką/ uczennicą do lat 26- wtedy nie, ale masz ubezpieczenie z budżetu. Więc ubezpieczona zdrowotnie jesteś, usługi NFZ masz 'gratis'.

Prawo do ubezpieczenia chorobowego nabierasz po 90 dniach jemu podlegania. Ale nie daje ono prawa do wynagrodzenia chorobowego ( od zleceniodawcy ), ale dopiero do zasiłku chorobowego z ZUS- czyli od 34 dnia zwolnienia w roku kalendarzowym.
W razie ciąży okres wyczekiwania ( 90 ) dni nie obowiązuje.
malutek / 178.42.10.* / 2011-05-05 20:19
Witam
Jestem zatrudniona na umowę zlecenie,która została zawarta w dniu 10 stycznia 2011 i obowiązuje do 10 września 2011. Jest to jedna umowa i nie jest odnawiana co miesiąc.Mam 29 lat , to moja jedyna praca. Czy mogę bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jeśli zleceniodawca z tego co mi wiadomo nie odprowadza za mnie składek do ZUSu? Czy może dopiero po zakończeniu umowy naliczyć składki ze wszystkich tych miesięcy i je odprowadzić,a teraz mimo wszystko będę ubezpieczona?
I jeszcze jedno .Staramy się z mężem o kredyt hipoteczny ,do którego mogą być doliczane moje dochody. Potrzebne są do tego raporty z ZUSu,gdy poprosiłam o nie mojego zleceniodawcę,okazało się,że ich nie ma.Czy to wszystko jest zgodne z prawem?
szklarek / 2011-05-06 11:25
Jeśli jest ona jedynym tytułem do ubezpieczenia- nie ma poza nią innych umów z innymi zleceniodawcami lub po prostu etatu- to z mocy prawa ( ustawy ubezpieczeniowe ) podlega ona obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, poza chorobowym ( dobrowolne ). W innym przypadku i tak podlegała by obowiązkowo przynajmniej zdrowotnemu, o które Pani chodzi.
Do rzeczy- jeśli umowa jest skonstruowana tak, że wynagrodzenie ma otrzymać Pani jednorazowo, na koniec umowy i nie otrzymuje Pani wynagrodzeń miesięcznych- to rzeczywiście odprowadzane składki są zerowe, a w miesiącu wypłaty zostaną naliczone od wypłaconego wynagrodzenia.
Jeśli jednak jest wypłata co miesiąc- to co miesiąc zleceniodawca jako płatnik ma obowiązek składki naliczyć i do ZUS odprowadzić.
W obu przypadkach do ubezpieczeń w ZUS powinna być Pani zgłoszona najpóźniej 7 dni od rozpoczęcia umowy, z datą powstania tytułu do ubezpieczenia tożsamą z datą rozpoczęcia umowy.
W obu przypadkach zleceniodawca musi wystawiać Pani comiesięczną informację o odprowadzanych składkach- druk RMUA, lub równoważny w treści, a sam wystawiać do ZUS raport o składkach.

Składka zerowa wykazana w RMUA nie oznacza braku ubezpieczenia.

Polecam art.41 ustawy o syst. ub. spoełcznych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,205,1585.html
kolosandre / 83.28.105.* / 2011-05-04 00:34
Witam. Mam następujący problem. W styczniu zeszłego roku przerwałem studia, a w marcu podjołem pracę na umowę zlecenie. We wrześniu wróciłem do szkoły. Pracodawca poprosił mnie o legitymacje szkolną, która była podbita od września i rozliczył mnie tak jakbym przez cały czas był studentem. Jakie konsekwencje mi grożą? Czy jest możliwośc że US przeoczy taką sprawę i normalnie mnie rozliczy?
szklarek / 2011-05-04 10:34
Liczy się stan formalny tj. to, czy i kiedy nastąpiło skreślenie z listy studentów. Bo jest to decyzja administracyjna uczelni- w razie braku postępów w nauce, łamania regulaminu itp. lub automatyczna w chwili odebrania dokumentów przez studenta.
Jeśli zatem do września nie było skreślenia- byłeś studentem i formalnie jest OK. Zleceniodawca powinien opierać się na podpisanym OŚWIADCZENIU zleceniobiorcy, a nie tylko na legitymacji.
Co do zasady, jeśli był formalnie okres, w którym nie byłeś studentem powinieneś to zgłosić płatnikowi i być za ten okres zgłoszony do ZUS, wstecznie odprowadzone składki i skorygowane zaliczki PIT.
Tadeusz1 / 212.160.172.* / 2011-11-16 17:55
Witam. Jestem zatrudniony na cały etat, firma odprowadza za mnie wszystkie składki, mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Poza tym dorabiam w domu (produkcja mebli) i chciał bym odprowadzić od tej działalności podatek. Otwieranie własnej firmy nie jest opłacalne gdyż obrotu mam ok. 3 tyś zł rocznie. Pytanie, jaką umowę powinienem spisać z moim klientem ? Czy mój klient musi zgłaszać fakt spisania takiej umowy ? W jaki sposób się to rozlicza na koniec roku przy składaniu PIT ? (wiem że to podstawowe pytania ale nawet nie bardzo wiem od czego zacząć i gdzie szukać)
szklarek / 2011-11-16 19:06
Umowa o dzieło- czyli np. o wykonanie szafy ubraniowej trzydrzwiowej.

Obowiązki podatkowe zależą od tego, czy klient, czyli formalnie- "zlecający dzieło" jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czy też jest firmę, albo jest to spółka itp.
W tym 1 przypadku nie ma on żadnych obowiązków podatkowych. Tylko Panu zapłacić.
W tym 2 przypadku staje się również płatnikiem zaliczki PIT za Pana, a na koniec roku musi wystawić PIT 11.

Rozumiem, że raczej chodzi o 1 opcję.
Zaliczkę wylicza Pan sam i sam odprowadza do swojego US- dokonuje przelewu. Termin to 20 dzień następnego miesiąca po miesiącu otrzymania wynagrodzenia. A za grudzień- dopiero do końca kwietnia roku następnego.
Wysokość to 18% od dochodu. Dochód to 80% otrzymanego wynagrodzenia za szafę, bo przy dziele obowiązują zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wys. 20%.

A po roku podatkowym dokonuje Pan jak dotąd rozliczenia z US do końca kwietnia. Z tym, że teraz zamiast PIT 37 wypełnia Pan PIT 36. Jest dość podobny.

W części D-1 w wierszu 1 przepisuje Pan dane z PIT 11 od pracodawcy, tak jak dotąd w PIT 37, a w wierszu 5 "Działalność wykonywana osobiście,o której mowa w art.13 ustawy(w tym umowy o dzieło i zlecenia)" wpisuje Pan zsumowane z całego roku przychody, koszty, dochód i zaliczki ze swej meblarskiej działalności.

I dalej rozlicza się już oba źródła dochodów razem.

Dzieło szczęśliwie nie podlega składkom ZUS, więc będzie to proste.

Przy takich kwotach raczej nie przejdzie Pan w drugi próg podatkowy, więc opodatkowanie tej dodatkowej działalności wyniesie tyle ile zaliczki, czyli 18% dochodu.

Tu wzór PIT 36, co prawda z zeszłego roku, ale da pojęcie:

http://www.money.pl/podatki/pit_2010/formularze-i-broszury/pit-36/

Podstawa prawna:
art. 44 ust 1a , ust. 3a ustawy o PIT
carry / 83.21.20.* / 2011-11-19 21:37
Witam W wolnych od pracy [zawodowej stałej ] chwilach chciałbym naprawiać głowice do aut ,oczywiście w domu nie otwierając działalności gospodarczej . Usługi te świadczył bym raczej osobom prywatnym .I tu moje pytanie jaką umowę musiałbym zawrzeć z osobą zlecającą taką naprawę i jakie podatki odprowadzać [ US , ZUS ]. Drugie pytanie może nie w temacie ,czy jest możliwość płacić tylko składkę tylko emerytalną i rentową ,[ co by mogło procentować na przyszłą emeryturę ] Pozdrawiam
szklarek / 2011-11-21 11:49
Z charakteru tej działalności wynika, że wykonuje Pan za każdym razem dzieło- tzn. zmierzą do konkretnego namacalnego efektu. dzieło jest właśnie "umową rezultatu".
Wtedy odprowadzałby Pan tylko zaliczkę 18% od 80% wynagrodzenia za wynagrodzenie za umowę o dzieło. Bez ZUS.

Płacenie tylko składki e-r. bez s. zdrowotnej, wypadkowej- jest możliwe tylko w formie u. dobrowolnego bez zatrudnienia- czyli:
1. jako kontynuację ubezpieczenia po ustaniu obowiązku ubezpieczenia z tyt. etatu, czy DG, gdy ma się tylko dochody nie rodzące takiego obowiązku ( z darowizn, z totka, najmu ).
2. dla niektórych osób np. małżonków konsulów i ambasadorów.

Jeśli jednak chciałby Pan aby ta dodatkowa działalność skutkowałaby składkami e-r. to musi się Pan zdecydować albo na DG- albo na umowy zlecenia.
Ale w przypadku zleceń- można liczyć się z podważeniem, że to jednak faktycznie dzieło oraz co jeszcze większym jest problemem, że składki ZUS od każdej umowy=naprawy to zlecający musiałby każdorazowo Pana zarejestrować w ZUS i odprowadzić składki a potem wyrejestrować. Śmiem twierdzić, że nikt by się nie chciał w to bawić.
sylwestra71 / 2011-05-02 13:56
Witam mam pytanie
Mam możliwość (NARESZCIE)podjąc pracę jako sprzątaczka przez 6 dni tygodniowo po trzy godziny każdego dnia To dla mnie wygodna forma godzinowa ,ponieważ mam małe dziecko ,którym zaopiekuje się strsza 16 letnia córka Moje pytanie brzmi:poniewaz otrzymuję rentę rodzinna na młodsze dziecko kt.wynosi 640 zł + zświadczenia z MOPS
prosze podpowiedzieć z jakiej umowy powinnam skorzystać ,a właściwie co będzie dlamnie najlepsze ?Zarabiać będę ok 600 zł miesięcznie Wiem że pracodawca może w moim przypadku skorzystać z dwóch ulg -jako osoby długotrwale bezrobotnej,oraz matce samotnie wychow.dziecko do 7 roku życia
Pytam dlatego że przy zarobku w/w sumy po potrącenieu na wszystkie składki to chyba nie wiele by mi zostawało?
szklarek / 2011-05-04 10:28
Ulga za zatrudnienie osoby długotrwale bezrobotnej dotyczy pracodawcy. Warunkiem jest zatrudnienie na min. 12 miesięcy na etat i zasadniczo dotyczy osób aktualnie w PUP zarejestrowanych i przez PUP do takiego pracodawcy skierowanych.
Pracownik z tego tytułu ulg w składkach czy podatku nie ma.
Z kolei ulga matki samotnie wychowującej dziecko- dotyczy każdego podatnika i nie do 7 roku życia dziecka- w zakresie PIT. I dotyczy ona rozliczenia podatku dochodowego, a nie mniejszych jego stawek odprowadzanych przez pracodawcę.

Zatem- biorąc pod uwagę kwoty netto do ręki- umowa o dzieło będzie najkorzystniejsza, ale nie daje żadnych ubezpieczeń, nawet zdrowotnego, które dotąd opłacane przez PUP Pani straci.
Zlecenie będzie oskładkowane jak etat, bo to będzie jedyny tytuł ubezpieczenia.

Reasumując, raczej nie będzie Pani miała dowolności wyboru. jeśli już- to pomiędzy u. o dzieło a u. zlecenie. Ta druga będzie liczyć się do emerytury i dawać ubezpieczenie zdrowotne z NFZ.
A jakie kwoty zaliczek i składek- TU:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
sylwestra71 / 2011-05-05 11:50
DZiękuję za szczerośc wypowiedzi
Czyli takim najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie poza umowami
praca ,,na czarno'' ,,wilk syty i owca cała''?pozdrawiam
antek2011 / 77.253.142.* / 2011-05-02 00:36
Witam.
Mam kilka pytań odnośnie odprowadzania składek ZUS.
Prowadzę działalność gospodarcza i odprowadzam składkę ZUS na min. poziomie (społeczna, zdrowotna i wypadkowa).
Niebawem ma być zatrudniony w innej firmie (całkiem inna działalność) na umowę zlecenie z zarobkami netto ok 1500 zł/m-c.
Pytanie:
1/ czy pracodawca ma obowiązek odprowadzania składek ZUS ( jeżeli tak to jakich ?)
2/ czy jeżeli pracodawca ma obowiązek odprowadzenia wszystkich składek do ZUS to ja mogę odprowadzać tylko składkę zdrowotną ?
Po 3 miesiącach mam być zatrudniony na umowę o pracę - czy sytuacja ulegnie zmianie (zakładając, że pracodawca w umowie będzie chciał określić minimalną płacę) i czy wysokość ewentualnego wynagrodzenia ma jakieś znaczenie w kwestii odprowadzania składek ZUS z moje działalności gospodarczej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2011-05-04 10:08
ad.1- nie pracodawca, ale zleceniodawca. Odpowiedź zależy od tego, czy obecnie korzysta Pan z 24 miesięcznego okresu "promocyjnego" w składkach ZUS z tyt. DG.
a) jeśli tak- ma Pan możliwość wyboru, który tytuł (DG czy zlecenie) będzie obowiązkowy dla składek społecznych. Drugi będzie dobrowolny. Zdrowotne z obu będą obowiązkowe.
b) jeśli nie- tzn. składki społeczne z DG odprowadza Pan już normalne- to składki społeczne od zlecenia będą dobrowolne. Zdrowotna jak wyżej obowiązkowa.

Chodzi o to, że granicą tego ww wyboru jest wysokość przychodu z zlecenia w stosunku do podstawy obowiązującej Pana przy składkach z DG. Gdy jest równy lub wyższy- możliwość przejścia na inny tytuł się pojawia. Opcja a) jest jednak kłopotliwsza- musi Pan się wyrejestrować z ZUS jako ubezpieczony społecznie na czas umowy, potem zarejestrować.

2. Płatnikiem wszystkich składek od zlecenia jest zleceniodawca, bez względu na to czy są one w danym przypadku obowiązkowe czy dobrowolne- opiera się na oświadczeniu zleceniobiorcy i wg. niego je nalicza.

3. Etat z min. wynagrodzeniem ( obecnie 1386 zł brutto ) będzie tyt. obowiązkowym do wszystkich składek, DG stanie się tyt. obowiązkowym jedynie dla dla zdrowotnej, dla społecznych- dobrowolnym.
nutka69 / 77.254.229.* / 2011-04-25 10:15
Dzień dobry.
Mam możliwość dodatkowego dorobienia poprzez wykonywanie świadectw energetycznych budynków, co nie jest związane z wykonywaniem mojej obecnej pracy. Proszę o informację czy wykonując takie świadectwo przez podpisanie umowy o dzieło muszę odprowadzić jakieś składki do zus i us, oraz czy w związku z tym wykazać jakieś koszty prowadzenia działalności?
Grzegorz .
szklarek / 2011-04-26 12:28
Ważne by to ww "niezwiązanie" oznaczało fakt, że zamawiąjący dzieło nie jest jednocześnie Pani pracodawcą etatowym. Wtedy żadnych składek ZUS nie ma. Zaliczki do US odprowadza zamawiający dzieło- staje się ich płatnikiem, na koniec roku wystawia PIT 11.
Tylko w przypadku, gdy zamawiającym dzieło jest osoba fizyczna nie prowadząca DG- czyli zwykły Kowalski- obowiązek zaliczkowy przechodzi na wykonawcę dzieła.( 18% dochodu do 20 dnia następnego miesiąca).
Koszty uzyskania przychodu ryczałtowo 20 %, bo chyba nie ma uzasadnienia dla 50 % właściwych dla sytuacji, gdy wykonawca dzieła korzysta z prawa autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu stawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (czyli gdy dzieło ma charakter działalności twórczej).
bianka m / 213.92.174.* / 2011-04-20 18:51
Witam. Mam bardzo ciekawe pytanie i szukam kogoś mądrego: dziś zawarłam umowę zlecenie na trzy miesiące. Od pół roku jestem zatrudniona na umowę zlecenie w innej firmie. Chciałabym opłacać składki na ZUS tylko z tej pierwszej umowy zlecenia, a z drugiej już nie. Czy w takim razie muszę poinformować mojego nowego zleceniodawcę, żeby nie rejestrował mnie w ZUSie, ponieważ płacę już składki na ZUS w innej firmie? Czy musi to nastąpić w pierwszym dniu po zawarciu umowy? I ostatnia kwestia: mój pierwszy zleceniodawca planuje w lipcu "urlop", tj.w tym czasie nie będę wykonywać zlecenia i nie dostanę wynagrodzenia, tym samym składki będą zerowe. Czy oznacza to, że będę musiała prosić w lipcu nowego zleceniobiorcę, aby zgłosił mnie do ZUSu i odprowadził składki za ten miesiąc mimo tego, że obie umowy zlecenia będą nadal trwać? Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.
szklarek / 2011-04-20 20:28
Na zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń do ZUS zleceniodawca ma 7 dni od rozpoczęcia umowy. Poza umową zleceniobiorca podpisuje oświadczenie dla celów ubezpieczeniowych i podatkowych- na którego podstawie zleceniodawca jako płatnik odprowadza zaliczkę do US i składki do ZUS. To z tego oświadczenia wynika, czy zleceniodawca np. nie jest studentem, albo czy przystępuje do dobrowolnego ub. chorobowego, albo że jego US jest inny niż ten właściwy dla zameldowania. Zatem przed upływem 7 dni od pierwszego dnia trwania umowy musi takie oświadczenie otrzymać.
Tak, czy inaczej, jeśli nie jest Pani studentką do 26 r. życia- do ZUS musi być Pani zgłoszona, kwestia tylko do których ubezpieczeń.

Składki zerowe NIE oznaczają przerwania biegu żadnego ubezpieczenia. Ubezpieczenia ustają dopiero na skutek rozwiązania umowy. Zatem jeśli pierwszej umowy nie rozwiązujecie na czas "postoju"- to niczego to w sytuacji z drugą umową nie zmienia.
bianka m / 213.92.174.* / 2011-04-20 21:34
Serdecznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź i za to, że tak często pomaga Pan innym na tym forum w sprawach ubezpieczeniowych. Gdybym mogła prosić o doprecyzowanie tej ostatniej, najtrudniejszej kwestii związanej z lipcowym postojem w zleceniu: rzeczywiście zlecenie nie jest rozwiązywane i umowa trwa dalej, zawarta jest do końca roku, jednak w lipcu jako zleceniobiorca nie otrzymam wynagrodzenia z racji postoju (zleceniodawca przyjął, że lipcu wszyscy wyjedziemy na wakacje), a tym samym mój zleceniodawca wykaże zerowe składki na ubezpieczenie (mimo, że nadal to ubezpieczenie trwa). Czy w tej sytuacji będę zmuszona zadeklarować konieczność opłacania składek emerytalno-rentowych z tej nowej, podpisanej dziś umowy zlecenia tak, by ZUS nie doczepił się, że składki otrzymuje zerowe, a ja posiadam przychody z drugiej umowy zlecenia? Uprzejmie proszę o pomoc w tej kwestii.
szklarek / 2011-04-20 21:48
Nie. Nie doczepi.
Druga umowa zlecenie jest zgodnie z Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych. Nie jest tytułem do ubezpieczeń obowiązkowych i nie ma tu dodatkowego warunku limitu przychodu.
Takie dodatkowe kryterium jest dla 'konstelacji' etat + zlecenie- gdy wynagrodzenie z umowy o pracę jest mniejsze niż minimalne- zlecenie podlega składkom e-r obowiązkowo. Ale nawet w tym przypadku chodzi o wynagrodzenie z umowy, a nie realnie w danym miesiącu wypłacone. Przecież zdarza się wypłata z opóźnieniem- i nie zmusza to takiego ubezpieczonego do nagłej zmiany oświadczenia u zleceniodawcy. Po prostu w marcu są składki zerowe, w kwietniu 'podwójne'. Ubezpieczenie trwa.

Reasumując- liczą się trwające tytuły do ubezpieczenia, a nie składki fizycznie za konkretne miesiące wpłacone. RMUA zerowy jest OK.
bianka m / 213.92.174.* / 2011-04-20 23:05
Jeszcze raz bardzo dziękuję Panu za poradę i świetne szczegółowe wyjaśnienia, bo niedoprecyzowane przepisy prawne to chleb powszedni w naszym systemie ubezpieczeniowym :)
gommar / 94.75.107.* / 2011-04-19 22:47
Witam, mam pytania nie do końca dotyczące składek przy umowie zlecenie a samej umowy.
1.Czy umowa musi byc zawarta na jakiś określony czas? Może byc na czas nieokreślony?
2.Czy przy takiej umowie pracodawca musi lub może, zapewnic pracownikowi ubezpieczenie zdrowotne? Czy pracownik ma do niego prawo?
3.I tak z ciekawości ile mniej więcej będą w takim wypadku wynosic skladki odjetę od pensji? Umowa zlecenie z wynagrodzeniem równym bądź wyższym od minimalnego wynagrodzenia za pracę. to jedyna umowa zawarta w tym czasie.
szklarek / 2011-04-20 12:19
1. Może być na nieokreślony, KC tego nie ogranicza. Jest nawet zapis o jej wygaśnięciu na skutek ...śmierci zleceniobiorcy ( art. 748 ).
2. Jeśli chodzi o u. komercyjne, poza NFZ- jest pełna dowolność, zleceniodawca może, jeśli ma fantazję takie ubezpieczenie zapewnić nawet w szwajcarskiej klinice.
Jeśli chodzi o u. powszechne, w NFZ- wynika ono z ustaw ubezpieczeniowych i zleceniodawca musi je zastosować- z mocy prawa dana umowa podlega lub nie temu ubezpieczeniu. I zgodnie z tym zleceniodawca jako płatnik musi odprowadzać lub nie składkę i w konsekwencji zleceniobiorca ma prawo do u. zdrowotnego lub nie z tyt. tej umowy.
Nie podlega u. umowa ze studentem/ uczniem do 26 r. życia.

Składka zdrowotna to 9% dochodu ( przychodu po odliczeniu składek społecznych i KUP).
Zależy więc kwotowo od tego, czy odprowadzane są też składki społeczne- wszystko w tabelce do art. przewodniego do wątku.

A tu kalkulator ( KUP 20%):

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
dorta / 213.25.148.* / 2011-04-17 20:00
mam pytanie założyłem działalność budowlaną mam do wykonania ocieplenie i położenie tynku na budynku i potrzebne mi sa osoby do pomocy jaką muszę zawrzeć z nimi umowę czy mogę o dzieło czy zlecenie , jedna z tych osób jest na etacie a druga ma rente . Czy na Umowe o dzieło z tymi osobami nie będe miał kłopotów w razie kontroli a czy jeżeli umowa zlecenie to jakie składki będe musiał odprowadzić i czy muszę zgłosic do ZUS pierwszego dnia Prosze poradzcie jaka umowe jest dobra , jest to moje pierwsze do wykonania zlecenie jeszcze mnie nie stac na zatrudnianie ale nie wszystko można samemu wykonać a nie chciałbym mieć kłopotów
szklarek / 2011-04-18 10:50
Umowa o dzieło będzie w obu ww przypadkach nieoskładkowana.
Zlecenie- dla etatowca- tylko składka zdrowotna jest obowiązkowa, przy założeniu , że z etatu ma minimalne lub wyższe wynagrodzenie. Dla rencisty- wszystkie składki obowiązkowe poza chorobową.
W przypadku formy oskładkowanej jest 7 dni na zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w ZUS od początku umowy, ale zgłoszenie od daty rozpoczęcia umowy.

A jak to finansowo wygląda- klakulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
dorta / 213.25.148.* / 2011-04-18 18:53
Bardzo dziękuję za podpowiedz, czy w miom wypadku moge zawrzeć umowe o dzieło i czy nie będe miał żadnych kłopotów w razie kontroli bo ktoś mi powedział że do ociepleń i kładzenia tynku na budynkach takiej umowy nie moge podpisać . Proszę o podpowiedz
szklarek / 2011-04-18 20:36
Można podpisać, ale umowa o dzieło z definicji dotyczy sytuacji, gdy ją wykonujący wykonuje samodzielnie, bez nadzoru, itp. Więc nie jest przeszkodą, że będzie to ocieplenie. Może być przeszkodą to, że faktycznie będzie to stosunek pracy ( ustalone godziny, polecenia majstra itp.)
Może to bardziej wyjaśni:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;o;dzielo;a;umowa;zlecenie,183,0,347831.html

http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/na;zlecenie;czy;o;dzielo,80,0,38224.html
dorta / 213.25.148.* / 2011-04-19 11:57
Dziekuję za pomoc
mokosza / 89.228.225.* / 2011-04-14 23:09
Witam. Mam umowę zlecenie. pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie raz na trzy miesiące, również raz na trzy miesiące opłaca mi składkę zdrowotną. Czy może tak robić? czy jestem wtedy ubezpieczona tylko w miesiącu w którym zapłacił? Druga sprawa, mam ukończone 26 lat ale studiuje zaocznie, wakacje nie pracuje gdyż firma nie działa w tym okresie. nie mam umowy na ten czas. czy mogę zarejestrować się w urzędzie pracy, czy jako studentka (mimo że ukończyłam 26 lat)nie mam takiej możliwości?
szklarek / 2011-04-15 11:22
Jeżeli taki jest cykl wynagradzania zapisany w Waszej umowie- to może tak wypłacać wynagrodzenie i opłacać ubezpieczenie zdrowotne. Trwa ono mimo tego, że za 2/3 miesięcy trwania umowy deklaracje ubezpieczeniowe są "zerowe".

Studia zaoczne czy wieczorowe jako NIESTACJONARNE nie są przeszkodą w zarejestrowaniu się w PUP i uzyskaniu statusu bezrobotnego, jeśli rzeczywiście nie trwa w tym czasie ww umowa. I są spełnione inne warunki- głownie brak jakiegokolwiek dochodu z zatrudnienia lub innego do wysokości 1/2 minimalnego wynagrodzenia ( np. z najmu, z allegro ).

Więcej o tych wymogach w art. 2 Ustawy o prom. zatrudnienia:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html
mokosza / 89.228.225.* / 2011-04-15 16:15
baardzo, bardzo dziękuję za pomoc.
antana / 188.33.30.* / 2011-04-14 21:00
Witam, mam własną działalność gospodarczą i odprowadzam składki ZUS (zdrowotną i chorobową) podjęłam również dodatkowo pracę na umowę zlecenie czy w takiej sytuacji zleceniobiorca może odprowadzać za mnie składkę chorobową? W przypadku umowy o pracę tak to wygląda, a jak odnosi się to do umowy zlecenie?
szklarek / 2011-04-15 11:09
Składka chorobowa od umowy zlecenie jest składką dobrowolną, chyba że jednocześnie jeszcze zleceniodawca jest Pani pracodawcą ( etatowym ).
wercia46 / 77.89.69.* / 2011-04-14 15:28
Mam podjac prace na umowe o dzielo.Oplaca pracodawca zus czy nie,jakie wogole mi przysloguja prawa socjalne.
szklarek / 2011-04-14 20:42
Jeśli poza tą umową ma Pani z tym pracodawcą umowę o pracę- wynagrodzenie z niej jest normalnie "oskładkowane" jak etat. W innym przypadku- żadnych składek.
Z umową taką nie wiążą się żadne socjale- nie podlega ona Kodeksowi Pracy
v. / 83.8.189.* / 2011-04-12 18:16
Dwa pytania:
1. mialam umowe o dzielo, wystawilam rachunek i dostalam na konto kwote netto. Nie wiem czy odprowadzili podatek, bo PIT 11 nie dostalam. Czy nalezy te umowe rozliczyc w rocznym PIT?
2.jak umowa o dzielo podpisana pomiedzy os.fiz. nie prowadzaca DG a przedsiebiorca zmniejsza jego podatek dochodowy. Dla przykladu umowa na kwote brutto 1000 pln(z przeniesieniem wlasnosci dziela). Netto to wychodzi 1000-(500*18%)=910pln. O ile taka umowa zmniejsza podatek dochodowy przedsiebiorcy?Jaki jest sposob liczenia?
szklarek / 2011-04-13 10:27
1. Tak. Należy ją rozliczyć w rozliczeniu rocznym. Zamawiający dzieło jako płatnik miał ustawowy obowiązek wystawić PIT 11 ( do US i kopię dla Pani ) do końca lutego. Oczywiście mówimy o dochodzie za poprzedni rok podatkowy. Jego ( PIT-u 11) brak nie zwalnia Pani jako podatnika jednak od rozliczenia tego dochodu, wg. swej najlepszej wiedzy.
Ewentualne wezwanie Pani potem przez US najwyżej wymusi korektę.
2. Zmniejsza koszt w porównaniu z czym ? Z zatrudnieniem kogoś na etat, czy wykonaniem tej pracy przez samego prowadzącego DG ?
Całe brutto dla wykonawcy dzieła stanowi koszt przedsiębiorcy. Podatek płaci od różnicy przychodów i kosztów- na zasadzie ogólnej lub liniowym. Albo ryczałtową stawkę procentową od przychodu ( na ryczałcie ) albo stałą kwotę niezależną od przychodu i dochodu na karcie podatkowej.
Więc jednoznacznej odpowiedzi nie ma.
v. / 83.8.172.* / 2011-04-13 16:08
ad.1 dziekuje bardzo
ad. 2 Przedsiebiorca ma za male koszty prowadzenia dzialanosci (czy jak kto woli za duzy przychod) i proponuje os.fiz. podpisanie umowy o dzielo w zamian za zaplate jej dochodowego. Chce w ten sposob zrobic sobie koszty. Czy to sie jemu w ogole oplaca, jesli i tak ten dochodowy dla os.fizycznej placi na konto us?
szklarek / 2011-04-13 18:00
Opłaca- jeśli tej kwoty nie "zagospodaruje" w ten sposób będzie ona dochodem. Opodatkowanym stawką 19% jeśli jest na liniowym, lub 18% jeśli jest na zasadach ogólnych. Wynagrodzenie za fikcyjną umowę o dzieło jest opodatkowane efektywnie stawką 9% ( 18%, ale 50% kosztów ). Jest więc na tej kwocie i tak zatem 10 lub 9 punktów procentowych do przodu- płaci o 1/2 mniejszy podatek w ten sposób. Jest to jeszcze atrakcyjniejsze, gdy płacąc podatek wg. zasad ogólnych wpada już w wyższą stawkę- 32%. Wtedy spisanie fikcyjnej umowy o dzieło pozwoli mu obniżyć podatek od wynagrodzenia za nią o ponad 70% . Zamiast 32% zapłaci 9%.

Jak to wyliczenie pokazuje opłaca mu się jeszcze takiemu fikcyjnemu wykonawcy dzieła ...dopłacić za współudział w oszustwie podatkowym.
v. / 83.8.172.* / 2011-04-13 22:17
Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Pozdrawiam,
V.
Mad46731 / 94.75.107.* / 2011-04-09 04:33
Jestem studentka, poniżej 26 lat i mam umowę zlecenie.
Chciałabym wiedzieć czy odlicza się jakieś składki/jakiś podatek od kwoty brutto wynagrodzenia miesięcznego. Jeśli tak to jakie i ile. Czytam o tym wszystkim dużo ale muszę przyznać ze juz się pogubilam i nie jestem pewna.
szklarek / 2011-04-11 11:27
W Twoim przypadku- żadnych składek, jedynie zaliczkę podatku dochodowego w wysokości 18% liczonej od 80% kwoty brutto z umowy, bo koszty uzyskania przychodu przy u-zlecenie to 20 %.

Tu zresztą kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Najnowsze wpisy