Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
ola11111111 / 178.19.103.* / 2011-04-08 21:09
Mam taki problem, w tym roku skoncze 27 lat, 2 mieisace temu rozpoczelam um. zlecenie i umowa jest spisywana jest spisywana co miesac od nowa, wiem ze pracodawca powinien mi placic skladki zus jesli jest to moj jedyny dochod (a tak jest) ale nie jestem pewna czy tak robi, jak mozna to sprawdzic czy mi odprowadza jakies skladki? Nie chce go o to wprost spytac...
szklarek / 2011-04-11 11:23
Płatnik ma obowiązek ( art. 41 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ) informowania ubezpieczonego o wysokości odprowadzanych składek. Na ogół wydaje po prostu kopię raportu miesięcznego wysyłanego do ZUS- formularz RMUA.
Zatem-
1. metoda łagodna- upomnieć się o RMUA, bo idziesz do lekarza, a w rejestracji wymagają poświadczenia ubezpieczenia.
2. sprawdzić w swoim ZUS-ie- wystarczy dowód osobisty.

W obu przypadkach prawidłowość samych kwot można sprawdzić tu:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
casin1 / 83.31.37.* / 2011-04-04 19:56
Jestem nauczycielką zatrudnioną na stałe w szkole. Dodatkowo na umowę zlecenie w ramach projektu unijnego prowadzę w szkole zajęcia pozalekcyjne. Umowę mam podpisaną z Wójtem Gminy, czyli obcym pracodawcą. Czy od tej umowy powinny być odprowadzane składki ZUS?
szklarek / 2011-04-05 11:39
Jeśli wynagrodzenie z etatu w szkole jest nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę ( a przy KN tak nie jest na 98% ) to umowa zlecenie podlega obowiązkowo tylko składce zdrowotnej.
Renataaa / 178.180.108.* / 2011-04-04 19:45
Mam pytanie i proszę o szybką odpowiedz. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie i czy w takiej sytuacji mogę iść na zwolnienie chorobowe, bo jestem w ciąży, a jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 4,90zł miesięcznie oraz składka zdrowotna. Z góry dziękuję
Mazia88 / 2011-04-03 11:12
Witam. Mam 23 lata i chce podjąć umowę zlecenie. Czy zleceniodawca będzie odprowadzał za mnie składki? czy będę musiała robić to sama?
szklarek / 2011-04-04 11:39
To zależy od tego, czy jednocześnie będziesz uczniem/ studentem.
Jeśli tak- umowa nie będzie obciążona żadnymi składkami.
Jeśli nie- to będzie obciążona na pewno składką zdrowotną. To, czy innymi - zależeć będzie od tego, czy oprócz niej będziesz miała inne umowy lub etat i na jaką kwotę.

Tak czy inaczej- zawsze to zleceniodawca jest płatnikiem składek. Zleceniobiorca nie kontaktuje się z ZUS-em, niczego sam nie przelewa.
kalin123456 / 95.49.163.* / 2011-03-31 13:55
Witam.
Jestem zatrudniona na umowę zlecenie od 4 lat choć po roku trwania tej umowy musiałam zakońzyć edukację, mam 25lat.
Czy pracodawca powinien płacić składki i jakie?
Czy ja mogę sama płacić i ile to bybyło ?
szklarek / 2011-04-01 11:49
Nie pracodawca- tylko zleceniodawca. Od momentu, w którym zakończyła Pani edukację umowa ta z mocy prawa zaczęła podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom wszystkim , poza chorobowym. Nieoskładkowanie jej przez zleceniodawcę jest nielegalne. No chyba, że go Pani nie poinformowała o zakończeniu edukacji- wtedy wina leży po Pani stronie, miała Pani taki obowiązek informacyjny. Teraz lege artis- powinna być Pani zgłoszona wstecznie do ZUS do ubezpieczeń, a wypłaty wstecznie oskładkowane i pobrane odsetki.

Oczywiście mówimy o sytuacji gdy była i jest to jedyna Pani umowa, jedyne zatrudnienie.
adorotka / 2011-03-30 11:15
czy przy umowie zlecenie z ubezpieczeniem zdrowotnym i zatrudnieniu na 3/4 etatu muszę się wyrejestrowywać urzędu pracy
Jak ubezpieczenie ma się do 3/4 etatu przy umowie zlecenie?
szklarek / 2011-03-30 11:46
Nie ma etatu, ani jego wymiaru przy umowie- zleceniu. Umowa taka może opiewać na dowolną liczbę godzin.
Każda umowa zlecenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z wyjątkiem, gdy wykonuje ją student/uczeń do 26 roku życia. Ale wtedy nie jest bezrobotnym.
Wyrejestrować się trzeba uzyskiwanie jakiegokolwiek dochodu z zatrudnienia pozbawia prawa do bycia bezrobotnym- na podstawie art. 2 ust. 1, pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia. Ma Pani 7 dni na zgłoszenie tego faktu/ wyrejestrowanie w PUP.
stud25 / 89.228.162.* / 2011-03-30 01:03
Aktualnie pracuję na umowę-zlecenie. Ponieważ jestem studentką, nie odprowadzam składek. Jakie składki będę musiała odprowadzać w poszczególnych miesiącach, jeśli zakończę studia 30 czerwca, a będę chciała jeszcze pracować na dotychczasowej umowie przez lipiec, sierpień i wrzesień? Czy sytuacja się zmieni jeśli zakończę studia 25 czerwca? Czy wtedy będę musiała odprowadzić składki za czerwiec?
szklarek / 2011-03-30 11:15
Obowiązkowo będą odprowadzane składki emerytalna, rentowa, zdrowotna i wypadkowa.
Tak, data ma znaczenie. Zakończenie studiów 25 czerwca spowoduje obowiązek "oskładkowania" już wynagrodzenia czerwcowego. Z tym, że
-składki społeczne obciążą tylko proporcjonalną część wynagrodzenia, czyli te 5/30.
- składka zdrowotna, jako niepodzielna- obciąży całe wynagrodzenie czerwcowe.

Jakie konkretnie są to kwoty ( w przypadku już całego miesiąca ) sprawdź tu ( koszty 20%):

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/plac/
stud25 / 89.228.162.* / 2011-03-30 12:46
dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. A jeśli między 25.06 a 30.06 (czyli po ukończeniu studiów) nie wykonam żadnego zlecenia to składki tez zostaną odprowadzone? kiedy muszę powiadomić pracodawcę o ukończeniu studiów?
szklarek / 2011-03-30 14:42
Nieważne czy fizycznie wykonane będzie zlecenie w te dni czy nie, tylko jak jest płacone wynagrodzenie w umowie i zgłoszone do ZUS. Rozumiem, że jest to umowa ciągła, albo odnawiana co miesiąc. Z wynagrodzeniem płatnym za miesiąc, nawet jeśli nie jest ono stałe, tylko wyliczane za konkretne zadania, aktywność. A nie szereg jednorazowych na każde osobne zlecenie, np. 7 osobnych w miesiącu. Umowa czerwcowa zatem, albo dłuższa opiewająca również na czerwiec będzie oskładkowana jak napisałem wyżej. Do zleceniodawcy należy określenie jaka część przychodu przypada na czas już składkom społecznym podlegający. Jeśli wynagrodzenie jest określone miesięcznie- to proporcją, jeśli godzinowo, zadaniowo- precyzyjniej i konkretniej. Jeśli bez naginania rzeczywistości zleceniodawca jest w stanie stwierdzić, że przez te dni wynagrodzenie należne jest 0, to tak składki społeczne naliczy. Zdrowotną- jak napisałem od całości.
Jeśli szereg odrębnych- to oskładkowana w pełni będzie pierwsza po 25 czerwca.
Reasumując -liczy się trwanie umowy i okres umowny, za który wypłacane jest wynagrodzenie, a nie okres faktycznego wykonywania zlecenia.

Zawiadomić- niezwłocznie ( takie zresztą zobowiązanie prawdopodobnie jest w podpisanej umowie ). Zleceniodawca ma bowiem jako płatnik 7 dni na dokonanie rejestracji w ZUS do ubezpieczeń.
grosz08 / 83.6.37.* / 2011-03-29 14:19
Witam mam pytanie, od 2 lat pracuje w firmie jako student na umowe-zlecenie wiec place tylko podatek. Teraz koncze szkole ale chce dalej pracowac czy jest mozliwosc ze na umowie-zleceniu bede placic tylko zdrowotna i chorobowa bez ZUS-owskich skladek? Moj ojciec pracuje w ochronie i tak mu placa (wydaje mi sie ze nie jest to zgodne z prawem natomiast wiekszosc firm ochroniarskich tak zatrudnia z tego co zauwazylem.) Nie pracuje nigdzie indziej, zarabiam roznie poniewaz pracuje na akord, jak najlepiej byloby mi sie zatrudnic, oraz czy jesli bede placil skladke zdrowotna bede mogl isc normalnie na zwolnienie i bedzie mi to zaplacone (jesli tak to w jaki sposob beda wyliczone dzienne pienazki w dniach choroby) Pozdrawiam i czekam na ewentualna odpowiedz.
szklarek / 2011-03-30 11:38
http://www.money.pl/forum/temat,39,2671829,2671829,15,0,problem;dot;umowy-zlecenia.html
135kol / 91.193.199.* / 2011-03-29 10:54
Jakie składki ZUS trzeba odprowadzać, jesli podejmie się pracę na umowę zlecenie podczas urlopu wychowawczego?
135kol / 91.193.199.* / 2011-03-29 10:56
Chodzi o umowę zlecenie z innym pracodawcą.
szklarek / 2011-03-29 11:03
Obowiązkowo- wszystkie poza chorobową, ta jest dobrowolna. Traci się bowiem ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu urlopu wykazywane przez pracodawcę, a finansowanie z budżetu państwa.
Należy stąd poinformować go o powstaniu tytułu do ww ubezpieczenia z tytułu umowy-zlecenia by wyrejestrował on tego pracownika w ZUS-ie.
135kol / 91.193.199.* / 2011-03-29 12:59
Dzięki za szybkość i kompetentną odpowiedź.
Pozdrawiam
Kacper3333 / 89.72.220.* / 2011-03-24 21:33
Od kilku miesięcy pracuję podpisując ze zleceniodawcami umowy o dzieło. Czy mogę samodzielnie opłacać składki zdrowotne w ZUS-ie ubezpieczając siebie i dzieci?
szklarek / 2011-03-25 12:49
Sprostujmy- z 'zamawiającym dzieło'. Ze zleceniodawcą byłaby umowa-zlecenie, która z mocy prawa podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu dla każdego zleceniobiorcy poza uczącym się do 26 roku życia.
Zatem- tak, można dobrowolnie się ubezpieczyć- opłacać składkę zdrowotną o ile nie ma innych tytułów do ubezpieczenia. I jak każdy- może Pan dopisać do swojego ubezpieczenia współubezpieczonych ( żonę, dzieci ), o ile nie ma ( żona ) innego tytułu do ubezpieczenia.

Kwota jego jednak jest niezależna od realnych dochodów od ww umów o dzieło.

Umowę podpisuje się z NFZ, ale i tak w ZUS składa się formularz zgłoszenia, deklarację miesięczną, zgłoszenie członków. No i jest drogo- w obecnym kwartale 324,52 zł . Co kwartał jest rewaloryzowane na podstawie komunikatu GUS pt. "przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku" za poprzedni kwartał.
Jeśli od poprzedniego ubezpieczenia minęło więcej niż 3 miesiące dodatkowo trzeba wnieść opłatę dodatkową.
lola2013 / 2011-03-19 23:19
mam takie pytanie czy osoba prowadząca dzialalnośc gospodarcza moze podpisac umowe z druga osobą prowadzącą działalnosc o tym samym pkd jesli tak to jaka to jest umowa jakie sa koszty obu stron? wie ktos moze jak to rozwiązac?
szklarek / 2011-03-21 11:47
Prowadzący DG nie może wykonać umowy- zlecenia w zakresie pokrywającym się z jego działalnością. Prowadzący DG w zakresie budowlanki nie może podpisać umowy - zlecenia na położenie glazury, ale może na wycinkę drzew. Jeśli jest to zadanie w zakresie prowadzonej DG- tak też musi być wykonane, zaksięgowane, opodatkowane.- w ramach DG.

Koszty z umowy zlecenia:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
natka666 / 93.179.198.* / 2011-03-19 13:38
witam. mam problem odnośnie składek KRUS i umowy o dzieło. czy owe składki rozlicza się w rozliczeniu rocznym PIT 37?
szklarek / 2011-03-21 11:34
Nie rozlicza się. Od dochodu z umowy o dzieło można odliczyć składki społeczne, ale zapłacone na podstawie Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ( ZUS-owej ), a nie o ubezpieczeniu społecznym rolników ( KRUS-owej )- art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Z kolei obniżenie podatku o składkę zdrowotną dotyczy składki pokrytej przez podatnika - art. 27b, ust. 1 pkt 1, a w KRUS składkę tę opłaca budżet państwa.

Zatem w PIT 37 składek KRUS nie uwzględnia się.

Ustawa o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
gemma09 / 178.36.37.* / 2011-03-15 23:17
witam skoro pracuje w systemie prowizyjnym(jest to moja jedyna forma ubezpieczenia) na umowę zlecenie i w tym miesiącu nie mam przychodu czyli składki wynoszą 0,00 czy to znaczy ze w razie choroby nie mogę bezpłatnie skorzystać z leczenia?czy jestem ubezpieczona?
szklarek / 2011-03-16 10:25
Możesz- ubezpieczenie zdrowotne trwa nadal, tyle że z zerową składką. Nie jest to sytuacja, gdy składka nie jest odprowadzona, jest odprowadzona po terminie lub nastąpiło wyrejestrowanie.
Mają czasem taką sytuację zatrudnieni na etat, ale na mały wymiar- gdy wyliczona zaliczka PIT jest zerowa. Wtedy do tego poziomu obniżana jest i składka zdrowotna.

Natomiast, jeśli odprowadzasz również składkę chorobową- ubezpieczenie również trwa nadal, ale zerowy miesiąc znacznie wpływa na ewentualny zasiłek-który co do zasady wylicza się z trzech ostatnich miesięcy.
mac.man / 87.205.173.* / 2011-03-15 17:15
Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania:
Jak długo można pozostawać ubezpieczonym, odprowadzając "zerowe" składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Tak długo jak się jest zatrudnionym i osiaga zerowy dochód czy są jakies ograniczenia w tym zakresie?
I czy ma tu znaczenie rodzaj umowy na podstawie której wykonuje się pracę?
Z góry dziękuję za wyjaśnienia. Pozdrawiam.
szklarek / 2011-03-16 10:46
1. w przypadku etatu- umowy o pracę -przychodu zerowego nie może być- obowiązuje przecież płaca minimalna. Zatem dochód zerowy pojawiłby się przy małym wymiarze etatu, dającym taki przychód jak ryczałtowe koszty uzyskania przychodu ( obecnie 111,25 ).
Składka zdrowotna może być również zerowa, gdy dochód mizerny jest, ale wyliczona zaliczka PIT ( po odliczeniu składek społecznych ) wynosi zero.
Ograniczenie wynika więc z czystej matematyki-kalkulatora płac, a nie zapisu mówiącego o maksymalnej liczbie okresów ze składką zerową.

2. przy zleceniu- teoretycznie dowolnie.

W obu przypadkach ubezpieczenie trwa, oczywiście przy zachowaniu terminów wysyłania deklaracji rozliczeniowych, choć podejrzewam, że po 2 miesiącach ZUS już zainteresowałby się taką sytuacją ( fikcyjność umowy ).

Tu kalkulator- można się pobawić w wyliczanie zerowej składki zdrowotnej. Min. wynagrodzenie na 2011 to 1386 zł:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Antek 01 / 2011-03-15 14:29 / Bywalec forum
Z tego co wiem to pracodawca

Najnowsze wpisy