Forum Forum prawneCywilne

Złośliwa konkurencja

Złośliwa konkurencja

daniel_kowalik_adk / 2017-03-22 13:07
Witam,
3 lata temu otworzyłem sklep Szkolno-Papierniczy i punkt ksero w pasażu handlowym w mieście 36 000 ludzi. Specjalnie zaryzykowałem z oddaloną lokalizacją od centrum, żeby nie mieć problemu z konkurencją. Było kiepsko z początku i straty były przez 9 miesięcy, jednak wierzyłem w swój pomysł i udało się. Po 2 latach klienci nawet chwalili, że jest to najlepiej zaopatrzony sklep tego typu w mieście.
Jednak 5 miesięcy temu pasaż się rozbudował, ja dostałem nowy większy lokal, doinwestowałem i miało być super. No i było, przez pierwsze 2 miesiące. W nowym roku 2017 inny sklep dosłownie z naprzeciwka z zabawkami, doszedł do wniosku, że skoro mi tak fajnie idzie to trzeba w to wejść. I tak od początku roku dokładnie wrzuca do siebie ten towar, który fajnie mi się sprzedaje. Nawet ksero wrzucił.
Po 1,5 miesiąca uznał, że nie bardzo mu to wyszło, więc zaczął znacznie zaniżać ceny. Bierze z tej samej hurtowni, więc wiem że na tych samych produktach nic nie zarabia, lub zarabia parę groszy, a nawet wkłady do pióra zmazywalnego odkupiłem od niego poniżej ceny jego zakupu. Mam na to fakturę.
W dodatku ten pan ma drugi sklep, który ma od wielu lat, i tam sprzedawał taki asortyment jak u mnie, jednak tam, ten sam asortyment kosztuje więcej jak w moim sklepie. Na to mam też dowody, ponieważ kupiłem w tym samym dniu na fakturę te same rzeczy w obu jego sklepach. Różnica w cenach na wszystkich produktach to około 40-45%.
Jeszcze nie płaczę ponieważ obroty nie spadły. Teraz widzę co to znaczy zasłużyć sobie na dobrą opinię u klienta, jednak co tydzień widzę jakiś ruch konkurującego pana. Albo dorzuca to co zobaczył, że się u mnie fajnie sprzedaje, albo robi jakąś SUPER CENĘ, po której widzę, że nic nie zarabia, albo sprzedaje poniżej ceny zakupu (wszystko to bierze z tej samej hurtowni i rabaty ma te same).
Czy jest cokolwiek, co mogę z tym zrobić ? Czy jest coś, czego on prawnie robić nie może ?

Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-03-22 18:07
Proszę na początek zapoznać się z art. 15 oraz 18 i dalsze

USTAWY
z dnia 16 kwietnia 1993 r.
o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Nie linkuję aktu na Money, bo ustawa ostatnie ujednolicenie miała w 2003 r, od tego czasu było już 6 nowelizacji. Więc należy zajrzeć do ISAP-u
daniel_kowalik_adk / 2017-03-23 10:42
Bardzo dziękuję za podpowiedź, tak coś myślałem, że muszą być jakieś regulację co do tych zbyt niskich cen. I też widzę, że ewidentnie właściciele pasażu chcą mnie się pozbyć, ponieważ wszyscy z najemców mogą wystawiać niewielką część asortymentu poza sklep, a ja dostałem pismo, że mam usunąć stojaki z kartkami i serwetkami. No i inne pisma, zmuszające mnie do ograniczania działalności. Z jednej strony zrozumiałem, że wolą zostawić najemce na lokal 111m2 (konkurencję), a nie mnie na 36m2. Na mój lokal łatwiej będzie znaleźć najemcę. Ale też znalazłem zapis o zmowach co do umów z osobami trzecimi :)

Jeszcze raz dziękuję
szklarek / 2017-03-23 10:59
Proszę bardzo.
Zwracam jednak uwagę na pewne ograniczenie w Pana sytuacji.
Mianowicie- zarówno ów konkurent ze sklepu jak i właściciel pasażu jeśli popełniają czyny tą ustawą zakazane, to mają one znamiona wymienione w art. 15 ustawy.

Co sprawia, że Pan osobiście może dochodzić:

- naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych;
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych

Pozostałe możliwe żądania z art. 18 mogą być zgłoszone jedynie przez "krajową lub regionalną organizację, której celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców".

Powyższe z art. 19.

Najnowsze wpisy