Forum Forum prawnePracy

zmiana etatu

zmiana etatu

bveniu / 2013-05-14 08:38
Czy pracodawca moze bez mojego wcześniejszego uprzedzenia zmienić mi etat? chodzi o to iz pracuje na 7/8 etatu a od czerwca mam pracowac na caly etat z tym ze pracodawca mnie o tym nie poinformowal o zmianie godzin pracy oraz zmianie wynaagrodzenia. Czy powienienem otrzymac jakies pismo w tej sprawie od niego?
Wyświetlaj:
anal_izator / 2013-05-14 12:32
rozumiem, a czy nie wystarczy tylko jakies pismo ktore podpisze w ktorum sie zgadzam na takie zmiany ? w pismie tym byla by adnotacja o zmianie czasu pracy oraz kwocie jaka bede otrzymywac?
wiwan / 2013-05-14 12:39
Tak, to jest owo porozumienie stron, które wymieniłem jako pierwszy sposób rozwiązania tej sprawy. Wystarczy, jeśli pracownik na ofertę się zgadza, a pracodawca taką ofertę składa. Wywołuje ono dużo szybszy skutek, nawet z dnia na dzień, jeśli strony tak się umówią- w drodze wypowiedzenia zmiana wymiaru etatu następuje nawet po 3 miesiącach (kodeksowych).
pusty / 2013-05-14 13:22
a co w przypadku gdy np pracownik nie zgadza sie na zaproponowana propozycje? jak to sie ma wtedy do rzeczywistosci? czy pracodawca moze wymusic na mnie prace na caly etat ?
szklarek / 2013-05-14 19:49
A przeczytałeś wątek ?

Napisano już tu- nieprzyjęci warunków wypowiedzenia zmieniającego- bez względu na to, czy była przed nim próba porozumienia stron- skutkuje prawnie rozwiązaniem umowy, tak jakby od początku było to wypowiedzenie definitywne złożone przez pracodawcę.

"Wymuszenie" polega więc na postawieniu pracownika przed wyborem - praca na nowych warunkach albo utrata pracy.

Pomijam niuanse takie, jak to że KP przewiduje sytuacje ochrony niektórych pracowników przed wypowiedzeniem zmieniającym pogarszającym warunki zatrudnienia oraz podaniem rzeczywistej przyczyny takowego- gdy umowa jest bezterminowa.
wiwan / 2013-05-14 08:53
Oczywiście, że zmiana taka jest na tyle poważną, że wymaga albo porozumienia stron w tym zakresie albo po prostu wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

Wypowiedzenie takie ma swój okres biegu taki sam jak wypowiedzenie definitywne- czyli co do zasady długość kodeksową zależną od rodzaju umowy, stażu zakładowego. Czasem od zapisu konkretnej umowy.

Z nieprzyjęciem nowych warunków w odpowiednim terminie wiąże się skutek prawny w postaci wypowiedzenia definitywnego.

Powyższe z art. 42 KP

Najnowsze wpisy