Forum Forum prawneCywilne

zmiana nazwiska jaki koszt

zmiana nazwiska jaki koszt

anal_izator / 2013-03-18 08:38
Czy zmieniajac nazwisko po zawarciu malzenstwa jestem zobowiazany do uiszczenia jakiejs oplaty dotyczacej wlasnie zmiany nazwiska? Jak tak to jaka to kwota i gdzie ja musze oplacic. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
zeglarz23 / 2013-06-25 11:25
a jak to jest w przypadku zmiany nazwiska na dwu czlonowe. nie chodzi mi dokladnie o wydanie dowodu tylko o sytuacje w ktorej np. biore slub z osoba zza granicy i ja pozostaje przy swoim nazwisku a on przy swoim. co w przypadku dzieci? Czy moga dzieci mieszkajac w polsce miec nazwisko zagraniczne? Czy niema takiej mozliwosci? bo slyszalem gdizes informacje ze musi byc polsko hiszpanskie
wiwan / 2013-06-25 11:54
Jest taka możliwość, o nazwisku przyszłych dzieci urodzonych w małżeństwie decyduje się przy zawieraniu tego małżeństwa.
Jeśli małżonkowie przyjmują nazwisko jednego z nich (niekoniecznie męża) takie też nazwisko uzyska dziecko.
Jeśli pozostają przy swoich, wskazują czyje/jakie nazwisko będą nosić dzieci. Wybór dotyczy więc albo nazwiska żony, albo męża albo podwójne.

Brak oświadczenia w tej sytuacji skutkuje defoltowo podwójnym nazwiskiem przyszłego dziecka.

Nazwisko dziecka może być inne niż wg. ww zasad, jeśli rodzice złożą nowe/inne oświadczenie w USC przed sporządzeniem aktu urodzenia ich pierwszego dziecka.

Podstawa- art. 88 i 89 KRO:

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy/dzial-ia-rodzice-i-dzieci/rozdzial-ii-stosunki-miedzy-rodzicami-a-dziecmi
szklarek / 2013-03-18 09:02
Nie, zmiana spowodowana zawarciem związku małżeńskiego nie jest obciążona dodatkową opłatą.

Tylko w innych przypadkach, np. nazwisko niepoważne, budzące złe skojarzenia jest pobierana opłata skarbowa 37 zł.
anal_izator / 2013-03-18 11:33
rozumiem ze to oplata dotyczaca TYLKo zmiany nazwiska gdzies tam w ksiegach tak? Bo wydobienie dowodu i innych dokumentow rozumiem ze tez platne ale jzu osobno tak ?
szklarek / 2013-03-18 12:11
Dowód osobisty wymienia się bezpłatnie przecież również w przypadku 'pozaślubnym' z tyt. zmiany np. zameldowania lub utraty ważności. Opłaty były do 2009 r. włącznie.

Przy ślubie kosztem jest opłata skarbowa za wydanie aktu ślubu w kwocie 84 zł + ewentualnie 22 zł za odpis skrócony aktu urodzenia, gdy ślub jest zawierany w USC w innej miejscowości niż miejsce urodzenia wchodzącego w związek.
zakupoholiczka / 2013-03-26 09:28
dokladnie, ja zaplacilam tyle wlasnie za te odpisy :) robione sa od reki w urzedzie stanu cywinlego, nie trzeba dlugo czekac :) pozdrawiam!

Najnowsze wpisy