Forum Forum prawnePracy

zmiana warunków pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego/urlopu macierzynskiego

zmiana warunków pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego/urlopu macierzynskiego

arysciak / 89.65.129.* / 2013-12-04 17:37
Witam,
jestem w 9msc ciązy, od 5 miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim i pozostane na nim prawdopodobnie do rozwiązania. Pracodawca zaproponował mi przeniesienie na wyższe stanowisko, dodatkowo w innym mieście, ale w tej samej firmie. Miejsce pracy miałabym zmienić po powrocie z macierzynskiego, ale formalnie byłabym tam zatrudniona od 1.01.2013.
Czy to jest zgodne z prawem? Czy nie wpłynie to na wypłatę przez ZUS macierzynskiego/ zwolnienia? Czy w ogóle można się tu doszukiwac jakiegoś "haczyka" ze strony pracodawcy?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-12-05 10:37
To (prawność) zależy od dwu kwestii:

- tego czy pracodawca zaproponował porozumienie stron w tym zakresie, czy też dostała Pani wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy
- tego, jaki powód został podany w wypowiedzeniu zmieniającym i czy jest on prawdziwy.


Jak rozumiem zmiana jest/ma być na stałe, czyli nie ma mowy o oddelegowaniu ( do 3 mc ).

Co do zasiłku- jest to bez wpływu na jego wysokość jak i czas wypłacania w tej sytuacji- bo nie wróci Pani do pracy na pełne 3 mc kalendarzowe przed kolejnym ( z. macierzyńskim ).

Co do interesu- jeśli nie ma kwestii likwidacji Pani obecnego miejsca pracy- być może chodzi o kwestię pracownika na zastępstwo, który lepiej sprawuje się na Pani miejscu niż Pani lub rzeczywistymi okolicznościami- że Pani bardziej się przyda w tym drugim zakładzie.
arysciak / 89.65.129.* / 2013-12-05 14:04
dziekuje za odpowiedź.

Nie byłoby to wypowiedzenie zmieniające, raczej porozumienie stron czy aneks do umowy zmieniający miejsce wykonywania pracy.

Na dzień dzisiejszy nie wiem, na jak długo byłoby to przeniesienie, najprawdopodobniej do momentu znalezienia osoby z podobnymi kwalifikacjami i uprawnieniami. Bez tego zakład (dokładnie jest to Apteka) nie może funkcjonować. Póżniej miałabym wrócic na swoje obecne stanowisko.

I tu mam kolejne pytanie. Czy mogę się jakos zabezpieczyć przed ewentualna likwidacją mojego obecnego stanowiska? Np czy może być to zawarte w porozumieniu, że zmiana taka zachodzi na konkretny czas " od do" a pózniej wracam na swoje stanowisko? Ten czas "od do" przypadałby w czasie macierzynskiego, tzn byłoby to tylko przeniesienie formalne, bo w tym czasie rzeczywiscie nie bedzie mnie na stanowisku pracy.
szklarek / 2013-12-05 19:54
Jeśli oferta porozumienia stron- to przecież w ogóle nie musi się pani zgodzić- nijak nie jest nią Pani związana. Oczywiście może Pani negocjować i porozumienie zawrzeć na warunkach innych niż pierwotnie zaproponowane- czyli np. w opcji czasowej.

Bez Pani zgody pracodawca może warunki zatrudnienia zmienić drogą wypowiedzenia zmieniającego- ale przy umowie bezterminowej musi podać prawdziwy zasadny powód ( tak jak przy wypowiedzeniu definitywnym ). Ale nie* może być ono złożone w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy- a taką jest zwolnienie lekarskie ( art. 41 KP ), a tym bardziej w czasie ciąży i kolejnych urlopów związanych z rodzicielstwem ( art. 177, 182'1, 182'1a ).
*- nie dotyczy likwidacji/upadłości pracodawcy.

Czyli mogłoby być złożone dopiero po Pani powrocie do pracy, a nowe warunki weszłyby w życie dopiero po okresie wypowiedzenia, a wiec nawet trzymiesięcznego- co zależy od Pani stażu zakładowego.


Powyższe mogłoby odbyć się bez wypowiedzenia a więc i tego okresu tylko na zasadzie oddelegowania ( czyli do 3 mc włącznie ).

Jak napisałem we wstępie- w porozumieniu stron można zawrzeć naprawdę niemal dowolne kwestie.

Zwracam uwagę jeszcze, że kodeksowo- co do zasady po zakończeniu z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego musi być Pani przyjęta na dotychczasowe stanowisko- o ile nie zostało zlikiwdowane, lub równorzędne- z art. 183'2.

Jak widać obecnie i przez długie kolejne tygodnie pracodawca ma bardzo związane ręce- i to raczej Pani może dyktować warunki.

Najnowsze wpisy