Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Zmiany w KRUS. Co proponuje PSL?

Zmiany w KRUS. Co proponuje PSL?

Money.pl / 2011-11-15 08:47
Komentarze do wiadomości: Zmiany w KRUS. Co proponuje PSL?.
Wyświetlaj:
dumnyrolnik / 46.204.7.* / 2012-02-06 11:45
słuchajcie ZUSowcom pracodawcy opłacają składki te 136... dostają na ręke chodzą po zasiłki , mieszkaniówki, celówki, sypendia, itp. wiem bo byłam do niedawna na Zusie a rolnikom sie nic nie nalezy wrecz jestesmy dumni ze choc biednie ale bez dziadowania w pomocy spolecznej i dodam ze my sami oplacamy sobie Krus a więc liczcie mądrale na kazdeg dorosłego dzieci szkolne nie ale jesli jest malzenstwo to placa oboje tu urzad pracy nie obejmie opieka gdy nie masie ubezpieczenia wszyscy co sie wypowiadaja sa niedoinformowani lepiej porozmawiajcie z jakims rlnikiem to wam opowie wstyd czytac co piszecie nie stac mnie na nic ale na oplaty mam jedzenie mam , mm tez braki imusze sobie radzic ale z mezem a nie przy pomocy tych placowek zasilkow i gd bylam na zusie to vylo m lzej ale z mopsem zasilkami mimo ze mam znacznie mbniej i ful pracy to juz na sama sobie rzepke skrobie pozdrawiam ZUSowców
Bernard+ / 188.117.142.* / 2011-11-28 19:39
Albo Pan BURY nie słuchał premiera albo myli mu się składka KRUS ze składką zdrowotną. Propozycja aby rolnicy posiadający mniejsze gospodarstwa do 6 lub do 10 ha nie płacili nadal składek zdrowotnych i jak do tej pory mieli darnowe leczenie za które ZUS-owcy muszą płacić 9% swoich dochodów. To Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją uprzywliejowanie. PSL chce aby posiadacze od 6 do 10ha lub nawet do 16 ha płacili połowę rolniczej składki zdrowotnej natomiast pełną składkę mieliby płacić tylko rolnicy posiadający powyżej 16 a według innych polityków PSL powyżej 20ha. Przy czym za pełną składkę uważa PSL dla rolnika 1,25% od 60% średniej płacy z ubiegłego roku 2010 czyli 60% z 3500 zł i z tego 1,25% =26,25 zł miesięcznie a dla mniejszych poniżej 20 ha połowa z tego czyli 13,12zł zaś najmniejsi nie płaciliby nadal nic na koszty swojego leczenia, bo za nich składkę płacił by Rząd z naszych podatków. Pan poseł Bury mówi w tym kontekście o KRUS więc albo jest to nowy pomysł obrony niskich składek KRUS albo totalna ściema.
Poza tym mówienie przez posła, że rolnicy prowadzący mniejsze gospodarstwa prowadzą je niedochodowo jest zwyczajną głupotą i kłamstwem. jeżeli rolnik nie osiaga dochodu z prowadzenia działalnosci rolniczej nakilku hektarach tylko robi to bez dochodu to ja się pytam z czego w takim razie żyje ten rolnik na 5 ha wraz z rodziną? Z czego pokrywa powstająca co roku stratę. To nie jest tak kłąmie pan poseł bo jeżeli rolnik ma ze swojego gospodarstwa własnej produkcji mleko, sery, masło, mięso, jajka, owoce, warzywa, ziemniaki,buraki, zboża i siano na pasze dla zwierząt gospodarskich, to jego dochód jest równy wartości rynkowej tych produktów, które wyprodukował we własnym zakresie na posiadanej ziemi i które zużył na własne potrzeby. Więc nie prawdą jest, że nie ma dochodu ma dochód mały wystarczajacy tylko na zaspokojenie własnych potrzeb niewielkie nadwyżki zboża, mleka, jajek itp sprzedaje bez płacenia jakichkolwiek podatków w gronie sąsiadów i znajomych nie posiadajacych ziemi mieszkających na wsi a pracujących w szkołach, urzędach, przedsiębiorstwach przemysłowych lub w budownictwie albo w fabryce w mieście a bardziej mobilni sprzedają swoje nadwyżki w mieście na targowiskach. i dobrze bo ani pracy na 5 ha nie ma cały rok dla jednego zdrowego meżczyzny ani nikt nie powinien oczekiwać, że dochód z uprawiania tylko 1-5 ha ma zapewnić taki sam dochód jak uprawianie 30 ha. skoro jednak GUS oficjalnie podaje, że roczny dochód z 1 ha przeliczeniowego wynosi około 2000PLN to znaczy że mając 6 ha przeliczeniowych rolnik przeciętnie uzyskuje 12 000zł dochodu rocznie wiec tyle samo co ktoś kto pracuje z minimalna płace w mieście i nie ma wogóle żadnego kawałka ziemi. więc to rozdrobniona struktura gospodarstw powoduje małe dochody jak na potrzeby rodziny ale nieprawda jest, że małe gospodarstwo jest wogóle niedochodowe. gdyby tak było to rolnik po roku musiałby zbankrutować a jakoś nie słychać o masowym bankructwie małych rolników. pan Bury niech więc nie powtarza bzdur o niedochodowości posiadania i uprawiania ziemi. Nawet z 0,5 ha można miec dochód pod warunkiem, że się ma je jako specjalistyczne uprawy wysoko wydajne. oczywiście sa lata o złych warunkach pogodowych lub sa powodzie i inne kleski ale to nie jest sprawa generalnej niedochodowości posiadania i prowadzenia małych gospdoarstw. to raczej problem skali dochodów do potrzeb rodziny. Analogicznie jak kiedyś dochodowe było posiadanie bagażówki i świadczenie usług przewozu towarów samochodzikami o ładowności do 1 tony tak teraz bagażówki niestoją juz na postojach w oczekiwaniu na klienta więc nie można wyżyć z posiadania starego Żuka skrzyniowego jak 30 lat temu. dziś trzeba mieć co najmniej ciągnik siodłowy z naczepą aby z usług transportowych utrzymac rodzinę . Tymczasem transport prywatny szybko się zrestrukturyzował a rolnictwo skamieniało w skansen PRl WŁAŚNIE PRZEZ bRAK REFORM DLA WSI I CIĄGŁE DOTOWANIE TEGO CO NIE MA SZANS SAMO SIE ZRESTRUKTURYZOWAĆ BEZ ZEWNĘTRZNEGO IMPULSU. COS CIENKO WIDZę JAKO REFORMATORÓW WSI TAKICH POSŁOW Z PSL JAK PAN Bury.
prywatny / 83.28.97.* / 2011-12-01 17:12
Masz rację, do mojej 1 osobowej działalności w wolnym zawodzie też mi nikt nie dopłaca, nie zwalnia mnie z jakichkolwiek składek na ZUS, mało tego muszę uiszczać "comiesięczna składkę obowiązkową korporacyjną"a jako posiadacz kilku hektarowego gosp. rolnego/ zakupionego w celach lokaty gotówki/ nie mam prawa wyboru pomiędzy ZUS a KRUS. A jak czasem jest kiepska koniunktura i miesiąc zamknie sie stratą lub dochodem o śmiesznej wysokości to i tak daninę na ZUS trzeba w zębach do 10 dnia miesiąca wpłacić :-(((
wielkopolska / 95.41.199.* / 2012-01-13 17:14
ten wie o rolniku co nim jest!waszym zdaniem sprzedaje tucznika czy zboże to ma już wielki dochód to nie prawda najpierw są koszty takie olej napędowy którego potrzeba znacznie więcej do uprawy 1h nisz dojechać do pracy przez 1 miesiąc,nawozy też są drogie jak i środki ochrony roślin a niektórzy muszą korzystać z usług bo nie stać ich na jakikolwiek sprzęt i nigdy niema dochodu 2000zł za 1h chyba że ma bardo dobrom klasę ziemi co jej tak wiele w Polsce niema najwiencej jest od IV do VI klasy wrażliwe na warunki przymrozek czy krótko trwałą susze i nie trudno o szkody w plonie!
pijawka / 79.185.248.* / 2011-11-18 20:11
rolnicy tez pracują po 12 a nawet więcej godzin a poza tym żeby wziąc trzeba najpierw włożyc.Rolnik nie tylko inwestuje w paliwo i jedzenie dla siebie ale tez w nawozy, opryski,materiał do produkcji,maszyny sprzet bo bez tego będzie jak na Ukrainie, łopatą beda rolnicy przekopywac ziemie i niestety własnej produkcji starczy tylko dla nich. Z większymi gospodarstwami tez nie będzie problemu bo tą łopatą nie da się przekopac 10h,a miasto wyżywi się samo będzie jak w komunie ci nie rolnicy będą mieli pięniądze a w sklepie będzie tylko "ocet"
pilaw / 79.185.248.* / 2011-11-18 20:08
rolnicy tez pracują po 12 a nawet więcej godzin a poza tym żeby wziąc trzeba najpierw włożyc.Rolnik nie tylko inwestuje w paliwo i jedzenie dla siebie ale tez w nawozy, opryski,materiał do produkcji,maszyny sprzet bo bez tego będzie jak na Ukrainie, łopatą beda rolnicy przekopywac ziemie i niestety własnej produkcji starczy tylko dla nich. Z większymi gospodarstwami tez nie będzie problemu bo tą łopatą nie da się przekopac 10h,a miasto wyżywi się samo będzie jak w komunie ci nie rolnicy będą mieli pięniądze a w sklepie będzie tylko "ocet"
Mamot / 83.145.191.* / 2011-11-15 21:11
PAWLAK NIECH SOBIE W DOMU RZADZI. KRUS POWINIEN BYĆ ZLIKWIDOWANY I TYLE W TEMACIE.NORMALNY PRA COWNIK NAJEMNY PRACUJE NIEKIEDY PO 10 12 GDZIN NA DOBĘ ZA 1386,00 ZŁ BRUTTO! I NIKT GO NIE PYTA CZY CHCE OPŁACIĆ ZUS CZY NIE. SKŁADKI SA OBLIGATORYJNIE POTRACANE! A jaki to jest dochód. Bez przesady. ROLNIK ZA TAKI PRZYCHÓD MIESIECZNY BY NAWET NIE CHCIAŁ RANO WSTAC.
wskb / 89.243.33.* / 2011-11-18 20:47
czy ktos Ci broni zostac rolnikiem i nie wstawac rano jak rolnik jesli uzyskasz czysty dochod mniejszy niz 1386 zl jestem rolnikiem i niedlugo przyjdzie mi te ziemie jesc bo o pracy w mojej okolicy majac prawiee 50 lat moge pomarzyc czyli i Tobie i mnie jest bardzo fajnie zyc wtym panstwie gdzie kolejne rzady nic nie robia dla swoich obywateli napychaja sobie kieszenie podatkami i jakbysmy dla nich w obozach pracowali to tez by bylo za malo
kuba83 / 193.239.156.* / 2011-11-15 11:55
Sorry, 18pln miesięcznie?? Chyba 180?? 15 hektarów to c.a 200tyś pln, za to spokojnie można otworzyć dochodowy biznes i płacić normalne podatki. Dosyć dopłacania do nie rentownych firm (czy rolników)...
edeq / 109.243.123.* / 2011-11-15 12:32
Ciekawe gdzie kupisz ha za 13tys? Teraz ceny na ścianie wsch. przekraczają 25k/ha
15 ha to już duże gospodarstwo. / 79.185.194.* / 2011-11-15 11:08
Ale dlaczego do 15 ha. Przecież miało być do 10 ha.
hitaczi / 89.76.115.* / 2011-11-15 09:55
Popieram pomysł żeby rolnicy do iluś tam hektarów byli zwolnieni z płacenia składki na KRUS. W zamian za to podatnicy będą zwolnieni z płacenia na ich świadczenia i leczenie. Zgoda?
Lysy 25 / 77.255.164.* / 2011-11-15 10:01
Tak zawsze powinno być i to nie tylko w przypadku rolników.
szewec / 94.42.124.* / 2011-11-15 09:49
Kto im każe prowadzić niedochodowe gospodarstwa.
Czy ktos się pyta, czy szewc ma dochód ?
Nie ! Każe się mu płacić ok. 900 zł na miesiąc.
Lysy 25 / 77.255.164.* / 2011-11-15 09:55
Znam taksówkarza, który zajestrował działalność w UK i płaci po około 2.5 funta tygodniowo.

Przedsiębiorca moze obejść ZUS i to zupełnie legalnie.
Szewc też.

Są w Polsce firmy, które głupowi co sam nie wie jak pomogą to załatwić za parę tysięcy.
lawkaszkolna / 86.188.201.* / 2011-11-15 10:30
Oprocz tych £2.5 tygodniowo placi £100 rocznie za ksiegowego (bo musi sie rozliczyc) oraz podatek dochodowy. Suma sumarum i tak jest do przodu.
Lysy 25 / 77.255.164.* / 2011-11-15 09:47
Trzeba raczej pomyśleć o likwidacji ZUS i wprowadzenia dobrowolności ubezpieczeń społecznych.
Istniejący system długo już nie pociągnie i to bez względu na to co państwo i obywatele będą chcieli.
choho / 83.8.76.* / 2011-11-15 09:18
KRUS, emerytury mundurowych, wydatki na personel kościelny a jednocześnie wysokie opłaty od pracy - to zafałszowanie finansów krajowych.
njliber / 83.31.60.* / 2011-11-15 09:15
Jeżeli moja firma ma straty to jakoś PSL nie zwolni mnie ze składki ZUS.
maly kazio / 2011-11-15 09:02 / Bywalec forum
Panie Bury .Ja płace 900 zł miesięcznie składek zus i bardzo chętnie przejme nieodłatnie(tak jak po uwłaszczeniu PKWN )gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami nie większe jak 10 do 15 h.Dla poprzednich użytkowników tejże nieruchomości zorganizuje transport do dowolnego miejsca w Polsce gratis.
aqaqqqaaq / 78.133.163.* / 2011-11-15 08:47
Nie dosc, ze wszyscy doplacamy juz teraz do krus, to mamy doplacac wiecej zeby w ogole rolnicy nie placili na krus... kpina...

rozwiazac krus, wprowadzic opodatkowanie rolnikow przez PIT, od biedy moze byc na podstawie ryczaltu / ksiegi przychodow-rozchodow
alinka / 212.160.225.* / 2011-11-20 19:19
gdyby nie rolnicy to byś nie miał co do gara włożyć ,a kto na was pracuje.ty latem wylegujesz się a my razem z dziećmi musimy pracować ,moje dzieci nie miały nigdy wakacji ,gdybyś miał gospodarstwo i poczuł na własnej skórze jak jest ciężko to byś inaczej pisał,a tak łatwo jest kogoś oceniać
Rasmus / 95.49.229.* / 2011-11-19 12:55
Ciekawe co będziesz jadł,jak 90% producentów żywności wykończymy ekonomicznie?
deeded / 78.133.163.* / 2011-11-15 08:56
no i oczywoiscie po rozwiazaniu krus zobligowac rolnikow do placenia na zus... tak jak przedsiebiorcy prowadzacy jednoosobowa dzialanosc...
Lysy 25 / 77.255.164.* / 2011-11-15 09:50

no i oczywoiscie po rozwiazaniu krus zobligowac rolnikow do
placenia na zus... tak jak przedsiebiorcy prowadzacy
jednoosobowa dzialanosc...

Ci głupi to może i pacą ZUS.
Reszta rejestruje tą jednoosobową działalność np w UK i płaci po około 2.5 funta tygodniowo.
Do tego całkowicie zgodnie z prawem polskim i unijnym.
maly kazio / 2011-11-15 10:09 / Bywalec forum
A ci cwani po przejściu na emeryture czy rente że o chorobowym nie wspomnę piszą potem że system ich okrada.
Lysy 25 / 77.255.164.* / 2011-11-15 10:36
Wiesz, to już *ich* sprawa.
Składki płacone w UK też dają prawo do pewnych świadczeń ale tylko takich jakie przewiduje UK.

Najnowsze wpisy