Forum Forum emerytalneOFE

Zmieniam OFE z CU na Generali. Czy stracę ponieważ dostanę mniej jednostek?

Zmieniam OFE z CU na Generali. Czy stracę ponieważ dostanę mniej jednostek?

Basia136 / 2009-02-13 22:22
Nie wiem czy dobrze zrobiłam, gdyż w styczniu przeniosłam się z CU OFE do Generali. Pani z CU przestrzegała mnie, ze stracę, gdyż cena jednostek w Generali jest droższa, więc przeliczą mi mniej jednostek. Dla mnie to bzdura, gdyż uważam że jednostki stosuje się tylko przeliczeniowo, a pieniądze będę tam mieć te same i myślę, że gdyby Generali miało np. wyzszą niz CU roczną stopę zwrotu, to zarobię więcej. Ale może się mylę???
Wyświetlaj:
planerzyfinansowi.pl / 79.187.187.* / 2009-03-23 16:24
Nie straci Pani nic- jeśli przenosi się Pani ijest powyżje dwóch lat

choć gdyby Pani była w CU od początku to można się jeszcze zastanawiać bo osoby które są od 1998 w OFE CU mają tak jak wszyscy członkowie OFE Allianz prowizję 4 %

- ale nie straci Pani nic - jeśli chodzi o wartość kapitału.
Ania z Bydgoszczy / 85.232.233.* / 2009-02-20 13:48
BARDZO DOBRZE ZROBIŁAŚ... TYLKO CIUT ZA PÓŹNO... CU od roku zniża się na łep na szyje... jeśli ktos pisze tu, że 1% różnicy to nic... to niech policzy to przez 30 lat...

wychodzi 30%

dlatego Ludzie ZMIENIAJCIE OFE CO 2 LATA ... patrzcie czy Wasze OFE nadal jest w czołówce czy nie ... to Wasze Pienądze a nie Towarzystw...
Morpheo78 / 2009-02-20 18:10
Nie "łep" tylko "łeb", i nie 30% po 30 latach tylko trochę więcej - to tzw. procent składany. Również do zmiany OFE co 2 lata mogę mieć zastrzeżenia - zmieniajmy wtedy, kiedy trzeba. Czasami przez 5 czy 10 lat nie będzie pewnie potrzeby...
lezdrub / 79.185.71.* / 2009-02-14 12:08
Jeżeli mialaś taką możliwość to nalezalo to zrobić już pięć lat wcześniej a zyskalabyś okoo 10 %. taka jest róznica.
www.bezpieczne-pieniadze.pl / 83.28.188.* / 2009-02-14 08:14
dobrze zrobiłaś. Pani z CU broni się wartościa jednostki bo nie ma innego argumentu. Takiej pani można by się zapytać "proszę Pani a kto w ostatnich 2 latach zarobił więcej?"
i tyle potem grzeczne podziękować

LUDZIE NIE DAJCIE SIE NACIAGAĆ AGENTĄ NA GADKE O JEDNOSTKACH - to bzdura

i nie jestem agentem generali żeby nie było:)
pozdrawiam
Basia136 / 2009-02-14 14:42 / portfel
Dziękuję za otuchę, ale czy ktoś mądry może mi dokładnie wytłumaczyć na przykładzie jakiejś konkretnej kwoty, czy ta agentka nie ma racji z tymi jednostkami??
Jak to sprawdzić, czy będzie to w ustawie czy gdzieś indziej?
Ja uważam, że: jeśli teraz przechodzę z jednego OFE, który ma tańszą jednostkę do tego, który ma droższą , z konkretnym kapitałem i od następnego dnia te moje OFE ( te stare i te nowe) idą łeb w łeb przez np 5 lat ( taka sama stopa zwrotu), to po tym okresie będę mieć takie same pieniądze, jak bym nie zmieniał OFE ( przy założeniu że oba maja te same koszty).
Czy ktoś się na tym dokładnie zna?
TO PYTANIE JEST NAPRAWDĘ TRUDNE I OCZEKUJĘ ODPOWIEDZI OD PROFESJONALISTY.
any / 2009-02-16 12:22 / portfel / Bywalec forum

Ja uważam, że: jeśli teraz przechodzę z jednego OFE...

Dobrze uważasz, w zasadzie różnice pomiędzy funduszami są minimalne i zmiana OFE pod wpływem magii stóp zwrotu i wyników wyrażonych w procencikach i wartościach jednostek nie ma sensu, tylko błędnie założyłaś te same koszty. CU ma niższe koszty funkcjonowania. Chociażby widoczna dla Ciebie pozycja pt "opłata dystrybucyjna" w CU z każdej Twojej składki jest potrącane 4%, w Generali będzie to 7% i tak będzie przez kilka najbliższych lat. Czy dużo czy mało? Przelicz sobie sama, ale przy Twoim założeniu jednakowych stóp zwrotu obu OFE bez liczenia jesteś w stanie stwierdzić, że jesteś do tyłu na kilka złotych.
Podsumowując - jeżeli osoba sugerująca Ci zmianę OFE jest osobą bliską, znajomą do której żywisz pozytywne emocje i uważasz, że warto jej dać zarobić, nawet kosztem kilku złotych to zrobiłaś słusznie. Jeżeli jednak trafił do Ciebie z zewnątrz "doradca emerytalny" i Cię nastraszył - to niestety warto było posłuchać pani z CU, chociaż była ona mocno nieudolna.
Rynek OFE jest jaki jest, przede wszystkim mocno skrępowany ustawą, różnice w stopach zwrotu są znikome i jest to argument dla maluczkich, zwłaszcza ze cały czas jest inwestycja regularna - przeliczenie składek na konkretny pieniądz daje już nieco inny obraz. Transferowanie się z jednego OFE do drugiego ma sens w szczególnych przypadkach. Bardzo fajnie to widać w ubiegłorocznej aktywności OFE AXA, teraz już nei ma po tym śladu, a prym na rynku transferowym wiedzie właśnie Generali i co istotne Ci sami ludzie którzy w ub. roku pracowali dla AXA dzisiaj piszą umowy dla Generali. Osobom ciekawym dlaczego tak się stało polecam lekturę raportu opublikowanego przez KNF: http://www.knf.gov.pl/Images/syt%20finansowa%20pte_Ipol2008_tcm20-9033.pdf
a w skrócie powiem, że AXA przeszarżowała z kosztami akwizycji i musi sobie trochę odetchnąć...

pozdrawiam
lezdrub / 79.185.94.* / 2009-02-18 00:27
Any na 11ostatnich stóp zwrotu przezz KNF OFE CU tylko raz mialo wynik po wyżej średniej. !0 razy byl to wynik gorszy od średniej.
CU ofe bylo dobre tylko w pierwszych 3 latach, a pózniej zaczęlo się ztaczać.
Obecnie to już równia pochyla.
Ostatni sygnal ,aby z niego uciekać.

IM wcZeśniej tym mniejsze straty.

Przy większych kapitalach jedynym kryterim doboru OFE jest zysk.
wolny człowiek / 83.27.42.* / 2009-02-16 20:44
Witaj any - dyżurny rzeczniku CU. Wszystko zależy od zgromadzonego w OFE kapitału.
Jeśli klient ma na rachunku np 10 000 zł to rzeczywiście taka zmiana może być dla niego niekorzystna, zakładając że CU pobierało opłatę w wysokości 4%, a inny fundusz pobierze 7% z każdej składki.
Jeśli natomiast na rachunku ma np 30 000 zł, lub więcej, to warto zapłacić wyższą prowizję od składki i przejść z CU do Generali, które od wielu lat jest w czołówce OFE w rankingu stopy zwrotu, w przeciwieństwie do CU, które od lat systematycznie stacza się po równi pochyłej w tych rankingach.
Oczywiście nie ma ŻADNEJ gwarancji że taka sytuacja będzie w przyszłości.
Natomiast mam nadzieję że jeszcze w tym roku ustawowo zostanie obniżony haracz z 7% od składki do jakiegoś rozsądnego poziomu. Za rozsądny poziom ja uważam 1-2%
Skończy się wówczas raj dla akwizytorów-naciągaczy-darmozjadów.
Z poważaniem any - bez odbioru.
any / 2009-02-16 22:06 / portfel / Bywalec forum

dyżurny ...

"Ile wściekłości trwoga w nas zajadła potrafi z ludzkiej dobyć mowy" - próbujesz o wolny człeku kreować się na niezależnego mędrca, jednak jak widać na razie przymiotnik w Twym nicku bliższy jest określeniu szybkości procesów zachodzących wewnątrz Twojej czaszki. Po co te osobiste wycieczki?
Chcesz tak dyskutować, czy wolisz merytorycznie?

Jeśli natomiast na rachunku ma np ...

No dobra, liczymy.
Posłużymy się programem mojeFundusze, ze strony http://mojefundusze.pl/ polecam wszystkim zainteresowanym ten program.
Zakładam, że składka początkowa (na dzień 30.09.1999 roku) wynosi 182,50 złotych, co roku indeksowana o 5%, całość składki jest inwestowana, co daje nam odpowiednio kapitały w wysokości (kolejność alfabetyczna):
CU - 29 703 zł
Generali - 30 561 zł.
Wychodzi 858 zł na korzyść Generali.
No fajnie Generali rulez, ale jednocześnie obydwa PTE pobrały w tym czasie prowizje w następujących kwotach:
CU - 1277 zł
Generali - 1979 zł
Różnica 702 złote na korzyść klienta CU
Suma summarum mamy 156 złotych różnicy - gdzie te rewelacje w rankingach stóp zwrotu?
Przypomnę, że w rankingach stóp zwrotu przewaga Generali nad CU to 12,5%, 150 złotych różnicy zestawione z kapitałem 30 000 zł daje nam aż .... 0,5%.
No mocna różnica, zwłaszcza, ze sam się godzisz z tym, że nie wiadomo co będzie w przyszłości, trochę wiadomo, szczegóły w raporcie KNF, do którego link podałem poprzednio - hint opłata za zarządzanie w 2010 roku. Wpłynie to na pewno na stopy zwrotu w obydwu funduszach.

Jednocześnie informuję, że lekko poszedłem na skróty - prowizje odjąłem od całości kapitału (dane na 13.02.2009 - tak jakby obydwa PTE pobrały sobie prowizje w tym dniu) w praktyce różnica ta będzie jeszcze mniejsza, bo mniejsza prowizja oznacza po prostu, że więcej pieniędzy jest inwestowane, ale nie chodziło mi gnębienie Twej szanownej/wolnej osoby ale o wykazanie miałkości argumentacji opartej na magii stóp zwrotu...

A co Ty uważasz za rozsądny poziom to tylko to już tylko Twoja mniemanologia. na szczęście rynkiem rządzi bezwzględny rachunek ekonomiczny i jeżeli "rozsądne" dla Ciebie prowizje okażą się nie rozsądne dla PTE, to skończy się nam pluralizm i demokracja i powrócimy do jedynego słusznego systemu emerytalnego zarządzanego przez jedynie słuszny zakład, ale Ty chyba o czymś takim marzysz...

bez odbioru.

Czy bez rzeczowych argumentów?
Bez poważania, bo poważać można poważnych dyskutantów...
any
wolny człowiek / 83.27.7.* / 2009-02-18 17:58
Any - miało być bez odbioru, ale Ci odpowiem. Twoje wyliczenia to manipulacja. Basia 136 pisze że w styczniu przeniosła się z CU do Generali.( Szkoda że nie zrobiła tego 4- 5 lat wcześniej), a Ty robisz wyliczenia dla wspomnianych OFE od września 1999r i próbujesz udowodnić wyższość CU nad Generali.
Zgoda, był czas że CU miało bardzo dobre wyniki, ale to HISTORIA.
Skoro ustawa pozwala na zmianę OFE to należy korzystać ŚWIADOMIE z tego i podziękować maruderowi, wybierając inny fundusz który daje szansę na większy zysk.
Wybrać należy samemu, a nie za namową dowolnej maści naganiaczy. I wcale nie twierdzę że przy takiej zmianie nie można popełnić błędu, ale tkwić uparcie w funduszu który przez kolejne 4-5 ostatnich lat zamyka tabele rankingów, to poważny błąd.

Natomiast co do wysokości prowizji, to mam nadzieję że niedługo zostanie znacząco obniżona i "bezwzględny rachunek ekonomiczny", wykaże że PTE nadal będą funkcjonować, bo jest to zbyt łakomy kąsek, aby z tego zrezygnować.
Na pewno odczują to boleśnie akwizytorzy-naciągacze-darmozjady i zapewne wielu z nich poszuka sobie innego zajęcia bo "bezwzględny rachunek ekonomiczny" skutecznie wyeliminuje ich z rynku.
Tym razem na pewno bez odbioru.
Z poważaniem
wolny człowiek
eme / 83.22.38.* / 2009-02-18 19:28
wolny czlowiek co do akwizycji zupelnie sie z toba zgadzam istna rzeź klienta czyniona przez roznej maści akwizytorów. Czas z tym skończyć.
Co do slusznosci decyzji o zmianie jednego ofe na drugi niech swiadczy tabela
http://www.multiofe.pl/nowosci.OFE.9;ranking_ofe_stan_konta.shtml
O jakich pieniadzach tutaj na forum sie pisze????? Gdzie argumenty??
Albo tutaj
http://www.multiofe.pl/nowosci.OFE.233;gazetaprawna-rankingofe.shtml
Obecna zmiana funduszy nie ma praktycznie zadnego wplywu na przyszla emeryture, sluzy jedynie spolkom akwizycyjnym i akwizytorom. Klient niczego nie odczul ani tez nie odczuje. To sprawa bardzo odległa.Pozdro.
lezdrub / 79.185.94.* / 2009-02-18 00:30
any. Znów wciskasz kit. tyn program już odlicza prowizje.
any / 2009-02-18 14:25 / portfel / Bywalec forum
Znów piszesz o sprawach, o których nie masz pojęcia. Ściągnij sobie, policz kilka rzeczy i wtedy się wypowiadaj. Przy okazji odrobiłeś zadanie domowe, czy odpuszczasz sobie to obiecane piwo?
Makler Wawa / 85.232.233.* / 2009-02-16 12:51
Pierwsza połowa 2008 roku to jeszcze nie jest prawdziwy kryzys.... OFE liczy się rocznie i jak ktoś sugeruje by patrzeć na miesięczne czy paro miesieczne wyniki nie jest dla mnie autorytetem w tym temacie a takich ludzi własnie na forum jest najwięcej - nic nie wiem ale napiszę - co mi tam ...


żenada
any / 2009-02-16 19:57 / portfel / Bywalec forum

żenada

No faktycznie żenada - czy masz do powiedzenia coś ponad średnią forumową pyskówkę nt. spekulacji na OFE?
www.bezpieczne-pieniadze.pl / 83.28.188.* / 2009-02-14 22:47
droga Pani nie liczą się jednostki tylko liczą się piniądze. CU przelało do Generali pieniądze a nie jednostki i to, że ma Pani w generali mniej jednostek to nic nie znaczy bo pieniędzy ma Pani tyle samo co wcześniej. jedyne na czym Pani straciła to to, że w CU miała Pani mniejszą prowizje. Wiadomo że zmieniając z CU na generali będzie PAni miała mniej jednostek ale PIENIĘDZY TYLE SAMO, a wkońcu emeryturę będzie Pani dostawać w pieniądzu a nie jednostkach. Droższa jednostka świadczy o tym że fundusz dotej pory zarobił więcej od tego który ma tańsza jednostke.

pozdrawiam
Makler Wawa / 85.232.233.* / 2009-02-16 12:16
To nie do końca prawda:
Jeśli robiąc transfer masz 100 jednostek np za 2.20 czyli 220zeta przechodzisz na OFE gdzie jednostki sa po 2.0 zyskujesz 10 jednostek więcej. Jeśli one drożeją np na 2.3 to masz początkowe saldo 110 jednostek x 2.3 czyli masz 253zeta ...

Prosty rachunek Kochani
ale to już czysta giełda, bardzo trudno przeliczyć zwykłemu Kowalskiem czy mu się opłaca, do tego dochodzą opłaty administracyjne, za zarządzanie niepewna przyszłość - radzę Autorce postu udać sie do najbliższego oddziału Open Finance lub Expandera - oni z tego co się orientują mają takie symulatory liczące efektywność transferu.... ale pamiętaj nigdy nie będziesz wiedziec tak naprawdę jak Twoje przyszłe OFE się zachowa - transfery to dla mnie spekulacja a to najgorsze co może być w inwestowaniu
lezdrub / 79.185.98.* / 2009-02-14 18:07
Jezeli ty określasz to jako trudne to kojaży mi się kawal z blondynką.
Makler Wawa / 85.232.233.* / 2009-02-16 12:42
a moze bys tak poprawił swoją ortografię a potem na forum????
lezdrub / 79.185.94.* / 2009-02-18 00:10
W dodatku jeszcze niby makler.
Smiechu warte.

Najnowsze wpisy