Forum Forum prawnePracy

Zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego.

Zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego.

momo78 / 2012-06-25 10:15
Moje wynagrodzenie zasadnicze to 1500zł. W maju pracodawca dał mi dwa tygodnie urlopy "tacierzyńskiego". Na wypłacie wyszło, że za tacierzyński dostałem 900zł, a za płacę zasadniczą obniżył do 800zł. Ogólnie wyszedłem na to samo, jednak chciałbym wiedzieć czy obniżenie płacy zasadniczej w ten sposób jest legalne. Dodam, że nigdy nie umawiałem się na nic takiego.
Wyświetlaj:
momo78 / 2012-06-25 11:42
Rozumiem. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wzięcie takiego urlopu było dla mnie korzystne.
Biorąc pod uwagę emeryturę i staż pracy? Czy to cokolwiek zmienia?
szklarek / 2012-06-25 13:08
Okres zasiłku/urlopu ojcowskiego wlicza się do stażu pracowniczego oraz ubezpieczeniowego.
Różnica jest taka, że składki społeczne za czas zasiłku są odprowadzane z budżetu- czyli nie obciążają wynagrodzenia pracownika ani jego pracodawcy.
Tyle, że naliczane są od podstawy jaką jest wysokość zasiłku. W tym konkretnym przypadku różnica w składce do ZUS za miesiąc z urlopem jest minimalna i wobec dziesiątek lat ubezpieczenia NIE ma znaczenia.
szklarek / 2012-06-25 10:33
Nie ma potrzeby się umawiać bo reguluje to Ustawa o świadczeniach chorobowych.

Za okres urlopu OjCOWSKIEGO ( nie używajmy idiotycznego określenia wymyślonego przez dziennikarzy ) z art. 182'3 KP przysługuje zasiłek macierzyński.
Zasady obliczania jego są identyczne jak dla chorobowego w ciąży, wiadomo które składniki płacy wchodzą do wyliczenia podstawy. I normalne są zasady obniżenia z kolei wynagrodzenia za pracę za miesiąc, w czasie którego taka nieobecność pracownika miała miejsce.

Co do samych kwot się nie wypowiadam.

Najnowsze wpisy