Forum Forum prawneZmiany w prawie

zmuszanie do pracy!!

zmuszanie do pracy!!

peksos / 83.10.46.* / 2012-09-25 22:47
Witam pracuje na umowie operator procesów wtryskowych i podmuchowych od 4 lat a od jakoś 3 lat ustawiam maszyny wymieniam formy uruchamiam itp. bez umowy ustawiacza , jakiś czas temu poinformowałem kierownika ze chce przejść na produkcje i robić to za co mi płaca , kierownik sie zgodził ale po 3 miesiącach zwlekania pojawił sie z dyrektorem zakładu i ow dyrektor powiedział ze jak nie będę tego robił po dobroci to mnie zmusi bo ma do tego prawo ,wyda mi nakaz itp.... Co można zrobić w tym przypadku?? przez to wszystko nabawiłem sie nerwicy ;/

pozdrawiam i dziękuje za pomoc
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-09-26 10:22
Wszystko wskazuje na to, że czynności które Pan wykonuje nie mieszczą się w zakresie obowiązków/czynności właściwych dla Pana obecnego stanowiska/rodzaju pracy.
A stanowisko to/rodzaj pracy musiał być podany w umowie o pracę na podstawie art. 29 § 1 pkt 1 KP.
Zakres czynności i obowiązków na tym stanowisku musiał być Panu przekazany zgodnie z art. 94 pkt 1 KP.

Pracodawca nie może wydawać poleceń służbowych wykonywania zadań niezgodnych z ww informacjami/zakresami.

Zmiana w celu ich wprowadzenia musi dokonać się albo porozumieniem zmieniającym, co wymaga Pana zgody, albo wypowiedzeniem zmieniającym.

I tylko w ten ostatni sposób można Pana "zmusić"- bo nieprzyjęcie nowych warunków skutkuje rozwiązaniem umowy. Ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia- czyli dla Pana - TRZYMIESIĘCZNYM. Gdy Pan zmiany zaakceptuje- też nowe zadania/stanowisko obowiązują Pana po upływie takiego okresu. Nie z dnia na dzień. Natychmiastowa zmiana jest możliwa tylko w drodze dwustronnego porozumienia.

Podstawa- art.42 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42


Obecna sytuacja jest nielegalna, czasowe oddelegowanie pracownika do innych zadań bez wypowiedzenia/porozumienia jest możliwe tylko na 3 miesiące łącznie w roku kalendarzowym.

Sprawa dla PIP/sądu pracy.
peksos / 83.10.52.* / 2012-09-26 15:40
dziękuje za szybka odpowiedz :)

chciałem dodać jeszcze ze żadnego oddelegowania nie posiadam ,szkolenia szkolenia tez nie tylko na badania okresowe zostałem wysłany po tym jak zrobiłem awanturę i nikt mi nie proponował zmiany w umowie .dyrektor stwierdził w rozmowie ze do obsługi tych maszyn nie jest potrzebna osoba z umowa wystarczy opertor czyli np ja ..jak dla mnie śmieszne to jest co ten człowiek wygaduje..

Najnowsze wpisy