Forum Forum emerytalneOFE

Zus i ofe drastyczny spadek składek pomysł PO! ZREALIZOWANY!!

Zus i ofe drastyczny spadek składek pomysł PO! ZREALIZOWANY!!

rekda1 / 2012-11-09 21:47
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11509758#11509758
Czy emerytura jest sumą składek z zusu i ofe ?
Dlaczego do mojego ofe wpływa 2 krotnie mniejsza składka pomimo 1,5 razy wzrostu wynagrodzenia?

Pamiętam premier obniżył jakiś czas temu % z 11 na 7 ale czy to jedyna przyczyna tak drastycznego spadku moich składek? wcześniej miałem składki w wysokości 150 zł a teraz mam po 55zł

czy ktoś mógł by ten rysunek zaktualizować?

Jak można i czy w ogóle można dokupić jednostki rozrachunkowe do ofe, nie chcę brać udziału w 3 filarze. chcę indywidualnie dopłacać do składek 2 filaru

7,3% mojego wynagrodzenia brutto, tj. prawie piąta część składki na ubezpieczenia społeczne, jest przekazana do twojego funduszu emerytalnego.
Pieniądze do OFE przekazuje ZUS, za tę czynność ZUS pobiera opłatę w wysokości nie przekraczającej 0,8% przekazywanej kwoty.
Wysokość opłaty pobieranej przez ZUS określana jest corocznie w ustawie budżetowej.
W roku 2008 wynosi ona 0,8% kwoty przekazywanej do otwartego funduszu. A w 2012 jest jaka????
Od przekazywanej przez ZUS składki uczestnika OFE Powszechne Towarzystwo Emerytalne pobiera prowizję.
Jest to określona w procentach jednorazowa opłata, z reguły zależna od stażu członkowskiego w danym funduszu.
Następnie przekazana kwota jest przeliczana na tzw. jednostki rozrachunkowe.
wartość jednostki rozrachunkowej = całkowita wartość aktywów netto funduszu / liczba jednostek rozrachunkowych
Ze środków na twoim rachunku w otwartym funduszu PTE pobiera dodatkowo opłatę za zarządzanie w wysokości 0,045% wartości dostępnych środków.
Przykład
Założenia: Pan X zarobił 1000zł we wrześniu.
Wartość jednostki rozrachunkowej OFE w dniu przekazania jego składki do otwartego funduszu przez ZUS wynosiła 19zł 02gr.
ZUS pobiera prowizję w wysokości 0,8% przekazywanej składki do OFE,
OFE pobiera prowizję: 7% od składki.
Składka do OFE wynosiła 73zł (tj. 7,3%*1000zł).
ZUS pobrał prowizję z tytułu przekazania składki w kwocie 58 groszy (tj. 0,8%*73zł).
Do funduszu emerytalnego pana X ZUS przekazał składkę potrąconą o naliczoną przez siebie prowizję,
czyli 72,42zł (73zł - 58gr).
OFE potrącił prowizję od składki w wysokości 5,11zł (7%*73zł).
Pozostałą kwotę, a więc 67,31zł (73zł - 0,58zł -5,11zł) przeliczył na jednostki rozrachunkowe. Rachunek pana X w OFE powiększył się zatem o 3,5 jednostki rozrachunkowej (67,31zł / 19,02zł).
Znając liczbę posiadanych na swoim koncie jednostek rozrachunkowych zawsze możesz policzyć wartość twojego kapitału w funduszu.
Jest to iloczyn liczby jednostek oraz wartości jednostki w danym dniu (fundusze zobligowane są do codziennego podawania wartości jednostki rozrachunkowej).
wiwan / 2012-11-12 10:31
Najkrócej-

1. NIE można komercyjnie dokupić jednostek do swojego OFE, jedyne zasilenie rachunku spoza swoich składek pochodzi z rachunku męża w razie jego śmierci.

2. Wyliczenia podają sytuację sprzed maja 2011. Od maja bowiem owe 7,3 % zostało zmniejszone do 2,3%. Od 2013 podniesione do 2,8% do docelowych 3,5% od roku 2017.

3. Różnica pomiędzy pierwotnym 7,3 % a obecną stawką pozostaje w ZUS na subkoncie (osobnym od dotychczasowego 12,22%)

Najnowsze wpisy