Forum Forum emerytalneZUS

ZUS Lata pracy i brak kapitału

ZUS Lata pracy i brak kapitału

krystiano1234567 / 2014-02-02 13:24
Witam
Moja mama pracowała 13 lat ( od 1976-89 ) . Odkładała normalnie składki do zus, normalnie miała kapitał na koncie zus . Po jakimś czasie zachorowała i była na rencie z ZUS. Następnie komisja lekarska w LUBLINIE uznałą ze moja mama jest zdrowa i moze pracować ( choć jej stan sie nie polepszył i lekarz rodzinny wypisał ze ma choroby) .
Po komisji lekarskiej moja mama straciła rentę chorobową w 2007 roku.
Teraz przychodzi pismo o stanie konta ubezpieczonego w ZUS z wyłączeniem składek na otwarte fundusze emerytalne : z roku 2008 wynosiło 893 zł a w 2013 : 1097zł .
Zwaloryzowany kapitał początkowy wynosi 0 zł a składki zewidencjowane na subkoncie tez wynoszą 0 zł .

Chciałbym się dowiedzieć jak ubiegać sie o to aby na koncie w zus była odpowiednia kwota którą zebrała moja mama, podczas pracy przez 13 lat . Jakie dokumenty trzeba pobrać i wypełnić i gdzie złożyć .

Pozdrawiam Krystian
PS: Z góry dziękuje za udzielone informacje .
Wyświetlaj:
krystiano1234567 / 2014-02-15 11:36
A czy takie swiadectwa pracy mojej mamy posiada ZUS ? Moja mama mówiła ze wczesniej miałą kapitał a potem znikł , jak to mozliwe ?
Moja mama wczesniej była na rencie chorobowej,a wiec czy renta chorobowa jest przyznawana ze składek ZUS czy z czegoś innego ?
wiwan / 2014-02-17 12:13
Jeśli występowała o naliczenie KP to wymagane dokumenty Zakład posiada.

Renta (obecnie z tyt. niezdolności do pracy) jest wypłacana z ub. rentowego albo ub. wypadkowego, gdy niezdolność do pracy wynika z choroby zawodowej lub wypadku w/przy pracy.

Kapitał początkowy jest składnikiem emerytury, a więc świadczenia z ub. emerytalnego i stanowi hipotetyczną sumę składek emerytalnych do roku 1998 włącznie.

To są dwa odrębne ubezpieczenia, odrębne składki, choć w praktyce bardzo związane- bo są zawsze od tej samej podstawy i zawsze występują w parze.

Co do samej składki rentowej- renta jest wypłacana ze składek (rentowej albo wypadkowej), ale nie jest obliczana wprost ze składek rentowych, jest obliczana z podstawy wymiaru, kwoty bazowej, liczby lat składkowych i nieskładkowych- czyli tak jak 'stare' emerytury.
wiwan / 2014-02-03 14:32
Sprostujmy- przed 1999 r. nie miała ona kapitału na koncie w ZUS, bo takich indywidualnych zapisów poza prowadzącymi DG wtedy nie było.

Do rzeczy- należy złożyć wniosek o naliczenie kapitału początkowego- formularz ZUS-KP- 1 oraz załącznik do niego kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS -rp-6. Uzupełnieniem będzie dostarczenie dokumentów na potwierdzeni okresów wskazanych w kwestionariuszu- czyli przede wszystkim świadectw pracy, dyplomu szkoły wyższej itp.
Z kolei na potwierdzenie wysokości zarobków- zaświadczenia o zarobkach od byłych pracodawców lub ich następców prawnych- najlepiej na ZUS rp-7. Mogą być stare legitymacje ubezpieczeniowe- bo kiedyś wpisywano w nie wynagrodzenia.

Czyli postępowanie jest takie, jakby mama składała wniosek o emeryturę w dniu 1.01.1999 r.

Najnowsze wpisy