Forum Forum dla firmKadry

Zus składki DG - dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zus składki DG - dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

mali206 / 109.95.174.* / 2013-12-06 20:53
Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie opłacania składek ZUS.
obecnie jestem w 7 tyg ciąży. Od ponad roku prowadzę DG dotychczas opłacałam mały zus.
Dziś 06.12.2013 wyrejestrowałam sie z dotychczasowego ubezpieczenia (nie opłacałam dobrowolnego ub. chorobowego) i zgłosiłam sie do ubezpieczenia z dobrowolnym ub. chorobowym.

księgowa dzis poradziła mi zebym wyrejestrowała i zgłosiła sie z datą 01.12.2013 ale pani w zusie która mnie obsługiwała powiedziała ze dzis jest 06 i muszę poprawić na dzień 06.12.2013 wiec to poprawiłam.

w styczniu przy składaniu deklaracji zadeklaruje wysoka podstawę ok 8 tys (jej wysokość będzie zależała od dostępnych środków na opłacenie składek )

Żeby móć iść na chorobowe muszę opłacać składki nieprzerwanie przez 3 msc. czy muszą to być pełne miesiące? ( w tym wypadku pełne były by składki za styczeń , luty i marzec) czy okres ten liczony jest w dnich i w tym przypadku mogła bym przejść na zwolnienie chorobowe np w połowie marca?

wiadomo mi że składki oblicza się proporcjonalnie do dni ubezpieczenia jednakże dziś w internecie na jednym forum znalazłam inf że przy opłacaniu składek za niepełny miesiąc od najwyższej podstawy opłacana powinna byc cała składka niepodzielnie. czy to prawda?

prosiła bym o odpowiedz na te dwa nurtujące mnie pytania.

Pozdrawiam,
Wyświetlaj:
molike / 83.7.229.* / 2015-07-27 14:35
Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie terminów. W lipcu br. nastąpiło wyrejestrowanie z chorobowego na okres 31 dni. Od 1 sierpnia chcę zarejestrować się ponownie do chorobowego. 1 sierpnia przypada na sobotę, księgowa dokonuje zgłoszenia elektronicznie. Proszę o pomoc, kiedy powinna dokonać zgłoszenia aby później zus nie doczepił się, ze sierpień nie jest pełnym miesiącem?
szklarek / 2015-07-27 19:38
Najpóźniej 1 sierpnia właśnie. Nie da się w Pani sytuacji zgłosić do ubezpieczenia chorobowego wstecznie skoro tytuł do pozostałych ub. społecznych (tu DG) trwa.
molike / 83.7.249.* / 2015-07-27 21:40
I właśnie chodzi mi o to, ze jesli zgłoszę sie ponownie 1 sierpnia, ktory przypada na SOBOTĘ, to czy zus nie uzna soboty jako dzień wolny od pracy i przyjmie zgłoszenie 3 sierpnia, czyli w poniedzialek, co dla mnie będzie już za późno. Tak jak wspomniałam wyżej, zgłoszenie będzie dokonywane droga elektroniczną. Czy w takim przypadku zus uzna, ze zgłoszenie jest od 1 sierpnia? Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-07-28 09:19
Zgłoszenia/wyrejestrowania/deklaracje składane przez PUE w zakresie terminów traktuje się wg. czasu rzeczywistego złożenia. Może być godzina 23.59 w sobotę i z taką datą zgłoszenie będzie zarejestrowane. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ZUS czasem zapowiada jakieś przerwy technologiczne systemu.
Sobota nie jest tu żadną przeszkodą. Przecież zgłoszenie listowne nadane w sobotę- ma datę soboty- jeśli taka wynika ze stempla pocztowego.
Sobota stanowi problem, gdy ktoś chce załatwić coś osobiście.

Skoro są takie obawy- to przecież ZUA może nosić datę PRZYSZŁĄ przystąpienia do ubezpieczeń. Złóżcie choćby dziś.
molike / 83.7.249.* / 2015-07-28 10:45
Bardzo dziękuję za cierpliwość, wyjasnienia i rady. Pozdrawiam serdecznie!
karolina 0101 / 217.99.61.* / 2015-07-20 17:10
Witam !
Termin porodu mam na 26.10.2015r działalność gospodarczą rozpoczynam 1.09.2015r wszystkie składki za wrzesień w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe muszę opłacić do 10.10.2015r. Czy w takiej sytuacji należy mi się zasiłek macierzyński ? Pozdrawiam Karolina
szklarek / 2015-07-20 20:30
W takiej sytuacji BĘDZIE się należał, o ile za październik składka chorobowa też zostanie opłacona w terminie lub nie zrezygnuje Pani z ub. chorobowego przed porodem.

O ile też nie dojdzie do zakwestionowania skutecznego (tj. również przez sąd ub. społecznych- gdyby aż do tego doszło) przez ZUS niefikcyjności owej DG.
Monika521 / 89.69.171.* / 2015-07-08 23:03
Witam,
Mam pytanie odnośnie ciąży i składek.
Dopiero co zaszłam w ciążę, działalność prowadzę od roku, oczywiście legalnie. Opłacam najniższy ZUS. Termin porodu mam wyznaczony na kwiecień. Jeżeli ustawa wejdzie w życie to nie załapię się na wysoki zasiłek.
Czy da się to jakoś ominąć? Mogłabym pójść wcześniej na zwolnienie aby otrzymywać wysoki zasiłek po porodzie?
A może mogłabym zacząć pobierać zasiłek przed porodem po okazaniu zwolnienia lekarskiego?
Proszę o jakieś dobre rady w tej kwestii.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-07-09 19:25
Ustawa podpisana. Wchodzi w życie w zakresie, o który Pani pyta zatem 1 listopada. Pani zasiłek macierzyński więc (przy założeniu braku wcześniejszego chorobowego) byłby liczony z podstaw za okres kwiecień 2015- marzec 2016. Jeśli jutro zapłaci Pani podwyższone składki (jeszcze za czerwiec) to przecież do podstawy zasiłku wejdzie aż 10 mc z wysoką podstawą, tylko dwa z minimalną. Ub. chorobowe jak rozumiem Pani ma.

Czy jednak mówimy o sytuacji braku obecnie tego ubezpieczenia.
Monika521 / 89.69.171.* / 2015-07-09 22:38
Chorobowe opłacam cały czas ale na preferencyjnych warunkach. Czyli nie mam żadnych szans na załapanie się na wysoki zwrot z ZUS?
szklarek / 2015-07-10 11:46
Zasiłek, nie 'zwrot'. To po prostu świadczenie pieniężne z konkretnego ubezpieczenia. Zwrot- jeśli jest nadpłata składek.

Obecna nowelizacja nie zmienia jednej zasadniczej prawidłowości- im wyższa deklarowana podstawa i im dłużej płacona- tym wyższy zasiłek. Nowelizacja zmienia możliwość uzyskania wysokiego zasiłku przy wysokiej podstawie, ale krótkim okresie ubezpieczenia. Bo taka była ( a raczej jeszcze jest ) jeśli niezdolność do pracy lub poród następował już po jednym pełnym mc. kalendarzowym ubezpieczenia.

Jak napisałem- może Pani po prostu zacząć opłacać ubezpieczenia od wyższej niż obecnie podstawy. Może Pani przerwać ubezpieczenie i podwyższyć podstawę- co spowoduje jej liczenie na nowo- czyli z pominięciem miesięcy z niską podstawą, ale:
-da to skutek na potrzeby ub. chorobowego- jeśli niezdolność do pracy powstanie przed 1 listopada
- nie będzie już tak 'efektywne' dla zasiłku macierzyńskiego bo nadwyżka deklarowanej podstawy nad podstawę minimalną, zostanie 'skonsumowana' w stopniu x/12, gdzie x to liczba miesięcy z podstawą z nadwyżką podstawy ( u Pani do marca włącznie ).
mmm1313 / 78.8.87.* / 2015-08-26 22:14
Co oznacza przerwanie? Czy zawieszenie ? Na jaki okres? I czy po tym przerwaniu wystarczy by pani zapłaciła wyższa kwotę na miesiąc czy 90 dni?
kasia894 / 185.15.1.* / 2015-07-05 12:27
Witam,

Mam pytanie, planuję założyć za miesiąc działalność gospodarczą. Nie będzie to fikcyjna działalność, a źródło mojego utrzymania. Planuję płacić preferencyjny ZUS. Jednocześnie, za ok. 3-4 miesiące planuję zacząć starania o dziecko. Nie wiem ile będą trwały starania. Zastanawiam się co zrobić, by dostać wyższy macierzyński (jeśli uda się zajść w ciążę). Czy nie orzystępować do dobrowolnego chorobowego i przystąpić dopiero gdy uda mi się zajść i ciążę i wtedy opłacać wyższą stawke? czy poacic teraz niska, a gdy pojawi sie ciaza odstapic od chorobowego i przystapic po 31 dniach z wyzsza skladka? z gory dziekuje za odpowiedz.
szklarek / 2015-07-06 12:31
Odpowiedź trudna, bo:
- nie wiadomo, czy przebieg ciąży nie będzie skutkował dość szybką potrzebą ZLA, a więc czy brać pod uwagę również zasiłek chorobowy, czy jedynie macierzyński.
- na stole u prezydenta leży przecież nowelizacja, która jeśli wejdzie w życie- będzie wymagała w celu uzyskania wysokiego zasiłku- tj. od podstawy wyższej niż minimalna obowiązująca ubezpieczoną- tak naprawdę stosowania jej przez 12 mc przed zasiłkiem, by w pełni znalazła ona swe odzwierciedlenie w wysokości zasiłku.
kaska894 / 185.15.1.* / 2015-07-07 11:40
Bardzo uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Czy mogłabym prosić o wytłumaczenie mi kilku kwestii, bo nie do końca to zrozumiałam.

Jeśli chodzi o ZLA (jak rozumiem to jest L4?) to bez względu na przebieg ewentualnej ciąży i tak nie będę mogła sobie na to pozwolić. Muszę pracować by po prostu zapewnić sobie utrzymanie. Moja działalność to praca biurowa, którą mogę spokojnie wykonywać z domu czy nawet z łóżka. Jak się domyślam na L4 nie można wystawiać faktur? Nie będę mogła sobie na coś takiego pozwolić, brak świadczenia przeze mnie usług spowodowałby totalne bankructwo. Nie będę zarabiać dużo, ale zasiłek z L4 nie pozwoliłby mi nawet na opłacenie mieszkania.

Jeśli chodzi o nowelizację to mam pytanie: czy w sytuacji w której prezydent tego nie podpisze (czytałam w internecie, że może zostanie to odroczone o rok) - to czy w sytuacji, w której po dowiedzeniu się o ciąży czy też przed porodem przystąpię do ubezpieczenia chorobowego, to czy mogę wtedy zacząć płacić najwyższą składkę? Czy ZUS wtedy też będzie wyższy? Czy to, że płaciłam ZUS preferencyjny (bez ubezpieczenia chorobowego) będzie miało jakiś wpływ na wysokość zasiłku?

Druga kwestia dotyczy sytuacji, w której prezydent podpisałby nowelizację. Jak wtedy będzie wyglądać sytuacja, w której płacę ZUS preferencyjny, bez ubezpieczenia chorobowego, które zaczynam płacić w najwyższej składce przed porodem?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi, będę niezwykle wdzięczna jeśli zechce mi Pan pomóc.
szklarek / 2015-07-07 12:08
Tak. ZLA to formularz orzeczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy (z powodu choroby). L-4 nie ma od lat.
Ma Pani rację. Pobieranie zasiłku chorobowego właściwie wyklucza prowadzenie dz. gospodarczej, ZUS się czepia, orzecznictwo jest niejednoznaczne. Pojawia się np. kwestia ustanowienia pełnomocnika czy dyskusje o tym, czy podpisanie faktury już pozbawia zasiłku.

Co do prezydenta- on nie może niczego odroczyć na konkretny czas może podpisać, może nie podpisać- co skutkuje powrotem ustawy do sejmu, który albo odpuszcza, albo wyższą większością głosów odesłanie prezydenta odrzuca. Może też zaskarżyć do TK, zarówno jeśli podpisze jak i nie podpisze.

Ustawa (nowelizacja ustawy tzw. zasiłkowej) przewiduje krótkie vacatio legis. Podpisana w lipcu, skutkować będzie od 1 listopada, w sierpniu- od 1 grudnia- itd.

# Wedle obecnego stanu prawnego- czyli bez nowelizacji- zasiłek będzie wyliczany po prostu ze średniej podstaw deklarowanych z miesięcy ub. chorobowego poprzedzających miesiąc porodu - jeśli w ogóle nie będzie kwestii zasiłków chorobowych. Maks. 12 mc wstecz ciągłego ubezpieczenia. Zatem jeśli ub. będzie krótkie, i obejmie tylko 1 mc pełny kalendarzowy- to zasiłek będzie wyliczony tylko z tej podstawy za 1 miesiąc. Stąd to całe zamieszanie- bo kontrole wykazały szereg takich sytuacji łącznie z fikcyjną DG zakładaną w 7/8 mc ciąży, jedną składką i rokiem zasiłku.

# po nowelizacji- z grubsza podstawa zasiłku będzie wynosiła sumę podstawy minimalnej, jaka obowiązuje ubezpieczoną i (x/12) nadwyżki podstaw deklarowanych nad ową minimalną, gdzie x to liczba miesięcy ub. chorobowego (nie więcej niż 12). Zatem dopiero 12 mc pozwoli w pełni skonsumować nadwyżkę podstawy w postaci zasiłku.

Co do "Czy ZUS wtedy też będzie wyższy ?"- deklarowana podstawa obejmuje wszystkie ub. społeczne- czyli np. emerytalne też.
Nie można opłacać za ten sam miesiąc skł. rentowej, emerytalnej , wypadkowej od np. 30% płący minimalnej, a chorobowego od np. 5000 zł.

Zatem podnosząc podstawę z myślą o macierzyńskim, więcej płacimy też innych składek.
Ola777 / 37.47.36.* / 2015-07-02 12:54
Witam. Jeśli ktoś będzie mógł pomóc będę wdzięczna.
Działalność prowadzę od 11.2014. Do tej pory opłacałam preferencyjny zus, w tym składkę chorobową. Czy aby dostać wyższy zasiłek chorobowy w ciąży i macierzyński mogę tylko wyrejestrować się z chorobowego na conajmniej 31 dni, przystąpić ponownie i opłacić 3 składki?

Dodatkowa kwestia jest taka, że składki za maj zapłaciłam z 1 dniowym opóźnieniem, czy możliwe, że ubezpieczenie nie jest wtedy ważne? Jak to jest?

Jeśli okaże się, że ubezpieczenie chorobowe za maj jest nieważne, czy w lipcu mogę nie opłacić składki bez składania deklaracji(czy ewentualnie też mogę zapłacić 1 dzień później aby nie mieć ciągłości?) Tak aby np w lipcu ponownie przystąpić do chorobowego deklarując najwyższe stawki.

Czy dobrze zrozumiałam, że jeśli zapłacę za cały lipiec najwyższe składki i w dniu 1 sierpnia pójdę na L4 do końca ciąży, płacąc za sierpień i wrzesień już niższe składki, zasiłek będzie przyznany od dnia 01.10 od najwyższej podstawy?

Z góry dziękuję.
szklarek / 2015-07-03 14:58
Przerwę w ubezpieczeniu ZUS uznaje już jednodniową, byle nie przypadała na dzień wolny od pracy.

Składki społeczne opóźnione- przerywają ub. chorobowe dobrowolne, zapłata terminowa i w prawidłowej wysokości dawniej skutkowała dorozumiany przez ZUS ponownym przystąpieniem do ub. chorobowego. Teraz nie bardzo.


Przy ciągłości zwolnienia lekarskiego i zasiłków wysokości podstawy nie zmienia się.

Ale u prezydenta leży do podpisu głośna nowelizacja, która wiele tu zmienia.
Helen1 / 89.231.105.* / 2015-06-29 20:05
Mam prośbę o informację, dostaję różne porady od różnych księgowych. Jestem w 7 tygodniu ciąży, prowadzę działalność gospodarczą opłacając minimalną składkę (ok. 1100 zł), włącznie z chorobowym. Składki za kwiecień opłaciłam 18 maja, a za maj 11 czerwca.

Chciałabym otrzymywać najwyższy zasiłek chorobowy (obawiam się, że do zasiłku macierzyńskiego nie nabędę prawa przed wejściem w życie nowelizacji - o ile zostanie podpisana).

Czy w takim wypadku, aby otrzymać wyższy zasiłek powinnam się wyrejestrować z ub. chorobowego z wsteczną datą 1 kwietnia? Czy też po prostu uznać że okres objęcia ubezpieczeniem został przerwany, i zarejestrować się z dniem 1 lipca 2015 do chorobowego i zadeklarować wyższą kwotę?

Będę bardzo wdzięczna za informację.
szklarek / 2015-06-29 21:24
1. nie można wyrejestrować się z dobrowolnego ub. chorobowego z datą wsteczną w tych okolicznościach. Ubezpieczenie ustaje :
- na wniosek od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku- chyba, że wniosek dotyczy całego pakietu ub. społecznych w związku z ustaniem tytułu do ubezpieczeń.

2.Pani ubezpieczenie chorobowe (bo jak rozumiem em-rent-wypadkowe jest u Pani obowiązkowe) ustało 1 kwietnia.

3. Opłata zrealizowana za czerwiec, w prawidłowej wysokości i terminowo może skutkować dorozumianym przystąpieniem ponownym do ubezpieczenia(od 1 czerwca) ale nie wiem czy przy ostatnim zamieszaniu Zakład nadal tak czyni, bo nie ma tu umocowania ustawowego.


4. Zarejestrować się Pani na normalny wniosek o 1 lipca Pani może, z deklarowaną podstawą. Tyle, że przerwa w ubezpieczeniu ponad 30 dni spowodowała, że czeka Panią nowy 90 okres ubepzieczenia do przebycia, w celu uzyskania zasiłku chorobowego.
Helen1 / 89.231.105.* / 2015-06-29 23:08
Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. Z pakietu się wyrejestrować nie mogę, osobiście wykonuje działalność gospdarcza.
Jest bardzo wcześnie więc 90 dniowy okres od 1 lipca przeczekam.

Zastanawiam się jeszcze czy w takim wypadku aby otrzymać wyższy zasiłek może za czerwiec opłacić składki obowiązkowe z tytułu dg czyli bez chorobowej, a chorobowa dopiero od 1 lipca przy wyższej podstawie?
szklarek / 2015-06-30 09:07
Można. Zawsze to :
- spora kwotowa oszczędność w kwocie składek za czerwiec
- jakiś podwyższający wpływ na wysokość zasiłku chorobowego. Tym mniejszy, im później pojawi się zasiłek- podstawa to zawsze średnia podstaw za miesiące poprzedzające miesiące z niezdolnością. Zatem jest matematyczna różnica, czy do średniej za 3 mc) wchodzi mała podstawa + 2 wysokie, czy do średniej za 7 mc wchodzi jedna mała i 6 wysokich. Znaczenie ewentualnie opłaconej 1 niskiej składki więc maleje z czasem.
ALE przypominam, że nie wiadomo czy w tej sytuacji- opłacenie składki chorobowej za czerwiec, w terminie w ogóle ZUS przyjmie za przystąpienie ponowne do ubezpieczenia. Co byłoby bezpieczniejsze ze względu jednak na przyspieszony o miesiąc okres wyczekiwania- nie wiadomo kiedy się Pani 'rozsypie' :-)

Tak, czy inaczej warto udać się do inspektoratu. Poza pytaniem o ewentualne ub. chorobowe za czerwiec i tak przecież należy ustalić kwotę nadpłaty skł. chorobowej jaka już u Pani powstała.
emaertea / 212.33.88.* / 2015-06-09 09:24
Witam,
wielu ważnych kwestii dowiedziałam się z odpowiedzi Pana Szklarka, mam zatem jeszcze jedne pytanie.
Na zwolnieniu jestem od 14 kwietnia (już wiem, że niepotrzebnie opłaciłam składkę w pełnej wysokości od najwyższej podstawy... chociaż w opozycji do kwestii braku możliwości pomniejszenia składki o dni niezdolności do pracy stoi wyrok SA w Łodzi z dnia 19 lutego 2014 r., III AUa 705/13 - 1. pytanie: co Pan sądzi o tym wyroku? Czy będzie można jednak ubiegać się o proporcjonalne obniżenie podstawy?).
Wracając do sprawy zwolnienia, od 14 kwietnia jestem na zwolnieniu (90 dni wyczekiwania minęło na początku kwietnia, składki opłacałam w terminie itp.) i do dziś dnia nie otrzymałam żadnej decyzji z ZUS - 2. pytanie: czy za miesiąc maj, w którym przebywam w dalszym ciągu na zwolnieniu, mam opłacić tylko składkę zdrowotną? Czy dopóki nie mam decyzji mam opłacić pełne składki (jeżeli tak to w jakiej wysokości?) - oczywiście, jak się Pan domyśla, pani w ZUS powiedziała, że mam płacić, dopóki nie dostanę zasiłku ...
3. pytanie: jeżeli mam opłacić tylko składkę zdrowotną to czy w DRA mam wpisać podstawę 0 przy pozostałych składkach?

Pozdrawiam.
MajaD / 81.210.24.* / 2015-06-21 15:48
Witam serdecznie,
Chciałam zapytać od kiedy mogę iść na zwolnienie i pobierać zasiłek chorobowy. Prowadzę DG od 02.04.2015 z dobrowolnym ub.chorobowym. Działalność nie jest fikcyjna, zatrudniam pracownika. Obecnie jestem w ciąży i lekarz wysyła mnie na L4, bo mam problemy ze zdrowiem, a ja mu odmawiam, bo ten czas wyczekiwania... Proszę napiszcie od kiedy mogę być na L4, żeby ZUS nie zanegował tego zwolnienia bo np. zabraknie mi jednego dnia (znam taki przypadek). Z góry dziękuę za pomoc.
szklarek / 2015-06-22 09:40
Okres wyczekiwania kończy się dla Pani 30 czerwca zasadniczo- ale przecież znaczenie ma też poprzednie Pani ub. chorobowe. Kiedy ono ustało ?

To, że nie upłynął okres wyczekiwania w żaden sposób nie pozbawia lekarza prawa do stwierdzenia czasowej niezdolności do pracy i wystawienia ZLA. Po prostu ta cześć ZLA, która przypada przed upływem okresu wyczekiwania nie daje prawa do zasiłku.
Zresztą nawet bardziej 'podejrzanie' dla ZUS będzie wyglądało pierwsze ZLA zaczynające się akurat od 91 dnia ub. chorobowego...
Zrozpaczona przyszła mama. / 178.235.243.* / 2015-06-25 22:10
Szanowny Panie, prowadzę działalność 1,5 roku, płaciłam dobrowlne chorobowe. 24 czerwca złożyłam druki ZUA I ZWUA i wyrejestrowąłam się z chorobowego. Co robić dalej aby otrzymać zasiłek na zwolnieniu w ciąży ? do chorobowego zarejestrować się znowu kiedy? w lipcu czy w sierpniu ? jak w lipcu to wtedy składka pełna najwyższa czy jeszcze nie i tylko wysokie składki za sierpień i wrzesień ? Bardzo dziękuję za pomoc.
szklarek / 2015-06-26 13:50
A skąd ja mam wiedzieć, kiedy będzie Pani w tej ciąży niezdolna do pracy i kiedy nastąpi poród ? I co w ogóle chce Pani osiągnąć ?

Teraz bez tych wiadomości mogę tylko tyle napisać, że
-prawo do zasiłku macierzyńskiego powstanie, jeśli urodzi Pani w czasie (nowego) ub. chorobowego. Z chorobowym podobnie, choć jest możliwość (dodatkowe warunki) uzyskania go, mimo tego, że niezdolność powstała po ustaniu ubezpieczenia.
-jeśli przerwa w ub. chorobowym przekroczy 30 dni, będzie musiał minąć nowy 90 dniowy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek macierzyński nie wymaga okresu wyczekiwania.
MajaD / 81.210.24.* / 2015-06-22 12:44
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Niestety moje ub.chorobowe ustało w styczniu br. zatem ten okres wyczekiwania mnie obowiązuje. Nie wiedziałam, że mogę mieć wystawione L4 w czasie kiedy nie przysługuje mi świadczenie chorobowe. Tzn. że jeśli będę miała L4 od jutra, to wymiar świadczenia będzie liczony od 1 lipca? A co się dzieje z tym pozostałym czasem, jeśli będę na L4 to składki powinny być za ten czas skorygowane do 0 i czy wtedy taki czas liczy się do okresu wyczekiwania?
szklarek / 2015-06-22 13:06
Po prostu ZLA wystawione np. z datą 23 czerwca i dostarczone do ZUS pod względem zasiłku będzie aktywne dopiero od 1 lipca. Za okres 23.06- 30.06 zasiłek nie będzie naliczony.

Prawo do proporcjonalnego obniżania podstawy ub. społecznych dotyczy okresów z zasiłkiem, a nie z niezdolnością do pracy. Zatem składki za czerwiec musiałaby Pani opłacić pełne, bo mimo niezdolności do pracy, prawa do zasiłku za żaden dzień czerwca nie będzie.
MajaD / 81.210.24.* / 2015-06-26 14:49
Szanowny Panie Szklarku,
Z obawy o nowe przepisy związane z obliczaniem zasiłku chorobowego i macierzyńskiego mam kłopot. Moja firma została zarejestrowana 2 kwietnia i za kwiecień wpłaciłam składki od najwyższej podstawy (niepełny miesiąc). Za miesiąc maj wpłaciłam składki od najwyższej podstawy (pełny miesiąc). Od 23.07. tak jak wspominałam wcześniej jestem już na zwolnieniu, a to oznacza że mimo opłacenia pełnej składki ten miesiąc też nie będzie brany pod uwagę jeśli wejdą w życie nowe przepisy. Czy dobrze rozumiem, że pomimo opłacenia 3 najwyższych składek, w przypadku mojego macierzyńskiego po wejściu nowych przepisów wliczać będzie się tylko jeden miesiąc składkowy, za składki pełnego miesiąca w maju? Wychodzi na to, że mogłam tylko w maju zapłacić dużą składkę i wyszło by na to samo. Niestety złożyłam już deklarację DRA za czerwiec. Czy mogę zrobić korektę DRA prowadzące do zmiany wymiaru składek do 60% czy już nie da się z tym nic zrobić i muszę za czerwiec zapłacić najwyższy wymiar? Nie chcę stracić wysokiego chorobowego, bo na macierzyńskie nie mam już co liczyć i nie mam pojęcia co teraz zrobić, żeby również ZUS nie miał podejrzeń. Z góry dziękuję za pomoc.
szklarek / 2015-06-26 15:52
Trochę gdybamy, bo nowelizacja nie jest podpisana przez prezydenta, a tym bardziej ogłoszona. Wejdzie w życie:
- 1 października, jeśli ogłoszenie nastąpi jeszcze w czerwcu,
- 1 listopada, jeśli ogłoszenie w lipcu itd.

Przewiduje ona, że jeśli zasiłek:
- zacznie się przed wejściem w życie (jak u Pani z. chorobowy) to nowelizacja na niego nie wpłynie- byle nie został przerwany.
- nastąpi zmiana rodzaju zasiłku- czyli jaka dla Pani przejście z chorobowego na macierzyński po wejściu w życie- to nowe zasady obejmą macierzyński właśnie.

DRA nie można skorygować w sytuacji, gdy dotyczy to rozmyślenia się z wyższej niż obowiązująca podstawa minimalna.

Skoro deklarowało się podstawę wyższą, niż minimalna to wedle ZUS nie ma prawa do proporcjonalnego zmniejszania jej za część miesiąca, gdy działalność zaczęła się w trakcie miesiąca, czy gdy ubezpieczony miał za część miesiąca zasiłek. Jest też przeciwne orzecznictwo sądów. Więc raczej trzeba pomyśleć o korekcie DRA za kwiecień.
MajaD / 81.210.24.* / 2015-08-03 18:22
Witam,
Czy jeśli DG została założona 02.04, a deklaracja DRA od wyższej podstawy za kwiecień był wyliczona od całego miesiąca i również pełna składka została w terminie wpłacona na konto ZUS, to czy można taką deklarację skorygować do podstawy wyliczonej z wysokości 60% na skutek błędów rachunkowych (DRA za pełny miesiąc, a DG była założona w trakcie miesiąca). Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-08-03 21:05
Nie. Bo nie ma tu błędu uzasadniającego korektę- wedle wykładni ZUS pomniejszanie proporcjonalne podstawy ubezpieczeń ( a więc i składek ) za niepełny miesiąc dotyczy jedynie podstawy minimalnej.

Tu Pani jako ubezpieczona rozmyśliła się jedynie co do deklarowanej wyższej kwoty podstawy.
MajaD / 81.210.24.* / 2015-06-26 16:14
Dziękuję za informację. Do kiedy taką korektę DRA za kwiecień powinnam złożyć i na jakiej podstawie będę ją składała? Czy ZUS ma prawo odmówić korekty? Wychodzi na to, że ze składki wpłaconej w kwietniu przez brak jednego dnia nic mi się nie należy. Dziwne jest to prawo, jeśli płatnikowi nie podnosi świadczenia, bo brakuje mu jednego dnia...
szklarek / 2015-06-29 14:03
Jeśli wpisała Pani do DRA podstawę w kwocie X ( X wyższe od podstawy minimalnej obowiązującej Panią )- a składki wyliczyła od podstawy wynoszącej 29/30 X )- to korekta DRA na skutek błędów rachunkowych.
Jeśli wpisała Pani podstawę wynoszącą 29/30 zamierzanego X, i składki wyliczyła od tej kwoty właśnie- nie ma podstaw korekty. Ale ZUS uzna, że deklarowała Pani po prostu podstawę za ten miesiąc wynoszącą 29/30 X. I do zasiłku za ten miesiąc przyjmie 29/30 X, a nie 30/30 X
szklarek / 2015-06-09 11:26
Jak zawsze w takich przypadkach- w RP nie ma zasady precedensu w postępowaniach sądowych. Owszem w pozwach czy przy apelacji można się powoływać na poprzednie wyroki w analogicznych sprawach, które miały sentencję korzystną dla (tutaj) ubezpieczonego, co nie jest wiążące dla konkretnego sądu w nowej sprawie*
Praktyka i wykładania ZUS jest w zakresie podstawy deklarowanej wyższej od minimalnej i jej zmniejszania za czas zasiłku znana.
No więc jest też kwestia decyzji, czy ma Pani siłę na odwoływanie się od decyzji ZUS....
Zatem konsekwentnie też z taką osobistą decyzją należy albo po 'zusowemu' opłacać pełne składki lub za maj 'zejść' do podstawy minimalnej, a po uzyskaniu zasiłku skorygować deklarację do zerowych składek społecznych- skoro cały maj będzie zasiłek.

Rozumiem, że zupełnie odstępować od u. chorobowego nie ma Pani zamiaru.

Przy takiej deklaracji w blokach IV i X (składki i podstawy) będą zera.

Przy braku zastrzeżeń Zakładu jest po prostu wypłacany zasiłek- bez decyzji o jego przyznaniu. Decyzja w sprawie zasiłku jest wtedy, gdy jest odmowna.

* pomijam kwestię Uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego, składu połączonych izb oraz składu całej izby
emaertea / 2015-06-09 12:31
Zgadzam się z Panem, orzecznictwo w tej materii jest zróżnicowane i nie wiadomo jaki w mojej sprawie zapadłby wyrok. Dlatego zaprzestaję dalszych "gdybań" :)

Wrócę natomiast do kwestii składki za maj.
Kolega doradza mi abym za maj opłaciła tylko składkę zdrowotną (skoro cały miesiąc przebywam na zwolnieniu). Argumentuje to tym, że postępowanie wyjaśniające może trwać i trwać, więc niepotrzebnie wykładałabym pieniądze a maj i tak nie jest brany pod uwagę w sprawie ustalania przez ZUS prawa do zasiłku, gdyż na zwolnienie poszłam w kwietniu i występuje ciągłość zwolnienia.

Przyznam, że trochę obawiam się takiego posunięcia. Czy Pana zdaniem słusznie? Czy takie posunięcie niesie za sobą jakieś negatywne konsekwencje dla mnie i dla uzyskania zasiłku?

Z kolei opcja "zejścia" do podstawy minimalnej wydaje mi się bezpieczniejsza. Bowiem ZUS nie zarzuci mi braku ciągłości ubezpieczenia.
Ale czy skoro przebywam na zwolnieniu to mogą mi zarzucić brak ciągłości jeżeli zdecyduję się na opłacenie jedynie składki zdrowotnej?
szklarek / 2015-06-09 13:03
Odstąpienie od ub. chorobowego (tu poprzez niezapłacenie składki, a nie przez ZWUA) miałoby znaczenie, gdyby ciągłości ZLA nie było no i dla prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Tyle, że nie mam pojęcia co w przypadku DRA za maj ZUS przyjmie- to, że błędnie pomniejszyła Pani dotychczasową podstawę, czy to że 'zeszła' Pani z podstawą i od razu prawidłowo ją pomniejszyła.
Przecież DRA za maj w obu tych sytuacjach będzie identyczna moim zdaniem...
emaertea / 2015-06-09 13:32
Skoro uzyskałam prawo do zasiłku to muszę opłacać pozostałe składki? Czy w takiej sytuacji można mówić o odstąpieniu od ub. chorobowego?
Mam ciągłość ZLA, dziś kończy się moje drugie zwolnienie i dziś zostanie one przedłużone aż do dnia porodu (tj. 10 lipca).

Co do DRA za maj, nie bardzo rozumiem o jakim "błędnym pomniejszeniu" Pan mówi?
Rozważam dwie opcje:
1. opłacenie jedynie składki zdrowotnej, w pozostałych polach (dotyczących ub. społ i FP) wskazując podstawę 0.
2. zmniejszenie podstawy z 250% na 60% i opłacenie wszystkich składek (po czym, po uzyskaniu zasiłku, złożenie korekty)
szklarek / 2015-06-09 13:47
O tym, o którym Pani napisała na wstępie wątku.
Jest sytuacja, w której deklarowała Pani za kwiecień podstawę wyższą niż minimalna.

Deklaracja za maj z zerową podstawą ub. społecznych może oznaczać z punktu widzenia ZUS:
- nieprawne proporcjonalne zmniejszenie ( o 31/31) tej ww podstawy za czas zasiłku- a więc w efekcie brak składki chorobowej, a więc przerwanie ub. chorobowego.
- prawne zejście do podstawy minimalnej za maj i jednoczesne obniżenie jej o 31/31 bo był zasiłek przez cały miesiąc.

To miałem na myśli. Czyli jak to Zakład zinterpretuje.

Rozważana opcja 2 jest w pełni jasna dla wszystkich i nie budzi wątpliwości.
emaertea / 2015-06-09 14:28
Wypływa z tego wniosek, że najbezpieczniejszym (i niebudzącym rozbieżności interpretacyjnych) rozwiązaniem będzie opłacenie wszystkich składek od podstawy 60%, a po otrzymaniu zasiłku - korekta deklaracji.
szklarek / 2015-06-09 14:41
No tak wychodzi. Tzn. w oczach ZUS tez opcja z opłaceniem pełnych wysokich dotychczasowych składek i niekorygowanie ich po uzyskaniu zasiłku jest rozwiązaniem dla Zakładu jasnym ;-), tyle że dla Pani mało sensownym.

Ps. Zwracam uwagę na obniżkę stawki skł. wypadkowej od kwietnia właśnie- choć pewnie już to Pani uwzględniła.
emaertea / 2015-06-09 15:00
Mało sensownym i w ogóle nieopłacalnym :)

W przyjętym przeze mnie rozwiązaniu inwestuję ok. 800 zł (bo składkę zdrowotną i tak muszę zapłacić) a w zamian zyskuję:
- możliwość złożenia korekty (oczywiście po uzyskaniu zasiłku) i odzyskania tejże kwoty
- spokój ducha (bezcenny), że kilka miesięcy mojej pracy i inwestycji w maksymalne składki nie pójdzie na marne

to jest zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, którym nic nie ryzykuję.

Tak, obniżoną składkę wypadkową uwzględniłam już w maju, opłacając kwietniową składkę.

Panie Szklarku, zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia.
Otóż dziś kończy się moje drugie zwolnienie (pierwsze było od 14.04 do 11.05, drugie od 12.05 do 09.06). Czy ZUS ustalając moje prawo do zasiłku chorobowego uwzględnia tylko pierwsze zwolnienie? Czy raz ustalone prawo będzie odnosiło się do następnych zwolnień? Czy 30dniowy termin wypłaty zasiłku, który mija jutro, będzie dotyczył tylko pierwszego zwolnienia czy otrzymam (załóżmy, że nie będzie toczyło się postępowanie wyjaśniające w sprawie fikcyjności założonej przeze mnie dg) wypłatę za okres tych dwóch zwolnień?
Czy cała procedura rusza no nowo przy każdym następnym zwolnieniu i ZUS znów będzie miał 30 dni na wypłatę kolejnego zwolnienia od momentu opłacania składki za kolejny miesiąc?
Chodzi mi o to czy w przyszłym miesiącu znów będę stała przed tym samym dylematem jak opłacić składkę za czerwiec?
szklarek / 2015-06-10 10:47
Formalnie każde osobno, ale przecież jeśli jest ciągłość kolejnych ZLA, a przy pierwszym została sprawdzona terminowość składki, upływ okresu wyczekiwania i wyliczona kwota zasiłku za 1 dzień niezdolności, to jedyne co ZUS przerabia to liczbę dni niezdolności z kolejnego ZLA- więc odbywa się to w krótszym terminie od dostarczenia kolejnego ZLA kontynuującego poprzednie.

Zatem jest pewna konsekwencja w tej sytuacji- jeśli są zastrzeżenia co do prawa do zasiłku- to wstrzymanie wypłaty dotyczy pierwszego i kolejnych zasiłków, a wyjaśnienie po myśli ubezpieczonego- 'odetkanie' i wypłatę wsteczną i podjęcie na bieżąco nowych.
Jeśli zaś podjęto wypłatę pierwszego- to należy przyjąć, że wypłata kolejnych będzie następować już tylko po dostarczeniu kolejnych ZLA.

Oczywiście niezależnie od tego zdarzają się kontrole losowe, okresowe itd.
emaertea / 2015-06-10 12:16
Dowiedziałam się wczoraj, że ZUS wysłał do mnie pismo, jednak pani nie mogła mi udzielić informacji czy dotyczy wszczęcia postępowania wyjaśniającego (pomimo, że innych informacji udzieliła i to po dłuuugiej weryfikacji mojej osoby).
Domyślam się zatem, że czeka mnie postępowanie ... Nie boję się go, bo działalność nie była fikcyjna, mam na to dowody w postaci umów, faktur, baa musiałam nawet kasę fiskalną kupić, zapłacić VAT za I kwartał itp. Ale chodzi mi o czas ... Termin porodu mam za miesiąc a kasy ani widu, ani słychu ...

Dla wszystkiego opłaciłam wszystkie składki od podstawy 60%.
szklarek / 2015-06-10 16:10
Jeśli dotyczy ono 'fikcyjności' DG- to nic dziwnego- bo to ostatnio zmasowana akcja Zakładu w przypadku zbiegu wysokich deklarowanych podstaw + krótkiego okresu ub. chorobowego + szybkiego ZLA.

Tak będzie, aż do wejścia w życie nowelizacji ustawy systemowej, która jest w sejmie i zmierza do tego, by wyższy zasiłek możliwy był możliwy dopiero po 12 miesiącach opłacania wyższej niż minimalna składka- przy ub. dobrowolnym i deklarowanej podstawie- czyli dla prowadzących DG.
zubka32 / 91.236.33.* / 2015-05-29 21:07
Witam serdecznie od prawie roku prowadzę działalności gospodarcza, jak zaszła w ciąże księgowa poleciła mi nie płacić przez miesiąc dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego a potem zgłosić się od nowa z nową podstawą. tak tez zrobiła tylko ze następnie przez błędne informacje które dostałam od księgowej Zus zapłaciłam tylko przez 2 miesiące i poszłam na zwolnienie - przez co Zus odmówił mi zasiłku chorobowego co mogę zrobić w takiej sytuacji? czy mogę zapłacić składkę chorobową wstecz za ten jeden miesiąc (żeby nie powstała ta przerwa)?
a może mogę zapłacić cała składkę za miesiąc na którym byłam już na zwolnieniu?
Dodatkowe pytanie to: czy jeśli nie dostałam zasiłku chorobowego to co z macierzyńskim należy mi się czy nie, a jeśli tak to od czego będzie on liczony.
Proszę o pomoc
szklarek / 2015-06-01 10:05
"Złapała się" Pani na to, że przerwa w ubezpieczeniu dawałaby nową podstawę zasiłków, ale nie minął nowy okres wyczekiwania 90 dni.

Od tyłu- problemy obecne z zasiłkiem chorobowym będą bez wpływu na prawo do zasiłku macierzyńskim, jeśli urodzi Pani w trakcie ubezpieczenia chorobowego. Ten zasiłek nie wymaga okresu wyczekiwania. Jak podstawa- to zależy od tego- czy teraz uda się pani przywrócić termin płatności ub. chorobowego, czy nie- tj. czy te dwa miesiące opłacone i 1 przywrócony wejdą do podstawy, czy nie.

Zatem kluczowa będzie kwestia złożenia wniosku do ZUS o przywrócenie terminu.
nikusia123 / 81.210.61.* / 2015-04-17 14:41
Witam!
Od sześciu lat prowadzę DG, własnie jestem w ciąży w 12 tyg. Chciałam skorzystać z możliwości otrzymania wysokiego L4 a następne macierzyńskiego. Wiem,ze jest to teraz śliski temat bo nie wiadomo kiedy wejdą nowe przepisy. Ale proszę mi poświadczyć tylko czy dobrze wszystko zrozumiałam. Planuje z dniem 1 maja przestać płacić ubezp. chorobowe za cały maj czyli 31 dni. za miesiąc czerwiec i lipiec zapłacić najwyższa składkę, a za sierpień już od najmniejszej kwoty, iż 90 dni minie 29 sierpnia, z dniem 31 iść na l4. czy w związku z tym będzie mi przysługiwało L4 w kwocie najwyższej i czy następnie przejdzie na macierzyńskie. Tu mam duży problem bo nie wiem, jeśli ustawa przejdzie to moje składki mogą tylko minimalnie podnieść wysokość wypłaty L4 i macierzyńskiego. I czy wtedy gra jest warta świeczki? Jeśli ustawa wejdzie po 1 listopada czy na nowo będą naliczać wysokość macierzyńskiego? Proszę wszystkic wtajemniczonych o odpowiedź
szklarek / 2015-04-30 10:55
O skutkach nowelizacji dla Pani nie ma co dyskutować, bo NIE jest ona ogłoszona, nie znamy terminu jej wejścia w życie.

Tak. W przedstawionym scenariuszu i wedle obecnych przepisów uzyskałaby Pani zasiłek chorobowy od maksymalnej podstawy- (podstawy średniej z podstawy czerwcowej i lipcowej) i byłaby ona zastosowana też do zasiłku macierzyńskiego, jeśli nie przerwałaby Pani chorobowego pełnymi 3 miesiącami kalendarzowymi bez niezdolności do pracy.
Magdaa1133 / 2015-04-03 18:46
Witam, moja sytuacja jest nastepujaca. Prosze o podpowiedz.Prowadze DG od 2011 roku. W styczniu bylam na zwolnieniu chorobowym ktore trwalo do 28.01 a zasilek byl od najnizszej podstawy. Od 29.01 wyrejestrowalam sie z ub. chorobowego i zglosilam dopiero od 01.03. Za marzec oplacilam skladke od wyzszej podstawy. Jesli w kwietniu pojde na opieke to zostanie ona policzona od wyzszej, marcowej podstawy? Dodam jeszcze ze w grudniu 2014 rowniez bylam na zasilku opiekunczym liczonym od najnizszej podstawy. Bardzo prosze o odpowiedz.
szklarek / 2015-04-07 10:05
Tak, od wyższej- sprawiła to owa przerwa w ubezpieczeniu. Poprzednie zasiłki nie mają wpływu, a opiekuńczy rzeczywiście nie wymaga okresu wyczekiwania. Przerwa w ub. wyniosła więcej niż 30 dni, więc ewentualny zasiłek chorobowy już takiego okresu (90 dni) będzie wymagał- czyli prawo do niego najwcześniej od 30 maja 2015 r.
Magdaa1133 / 2015-04-07 15:09
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Rozumiem ze zasilek macierzynski wziety po ewentualnej opiece bylby przyznany na tych samych zasadach czyli od wyzszej podstawy? Jesli chodzi o ta przerwe w ubezpieczeniu to tylko ponad 30 dniowa " kasuje historie" zasilkow czy jakokalwiek przerwa w oplacaniu- chocby 1- dniowa?
szklarek / 2015-04-07 19:51
Tak, każdy zasiłek z ub. chorobowego byłby już z tych nowych podstaw deklarowanych. ALE jeśli nowy zasiłek byłby przed upływem pełnych 3 mc bez zasiłku, będzie to ta sama podstawa co teraz zasiłku kwietniowego. Ma to znaczenie, bo napisała Pani o podstawie 'wyższej' za marzec, a nie najwyższej. Jeśli więc z myślą o macierzyńskim za kwiecień, maj itd. zadeklaruje Pani podstawę jeszcze wyższą, ale zasiłek (np. chorobowy) zdarzy się przed sierpniem, to nie będzie nowego wyliczenia podstawy, a więc tych jeszcze wyższych składek w zasiłku Pani nie 'skonsumuje'.
Co do przerwy w ubezpieczeniu (pod kątem uwzględniania w podstawie zasiłku tylko podstaw deklarowanych po przerwie).
- Według ZUS, jest to każda przerwa, chyba że przypada ona na dzień/dni wolne ustawowo od pracy i bez zmiany płatnika.
- Według orzecznictwa sądów- bez zmiany płatnika przerwa dopiero dłuższa niż 30 dni.


Ps. Zwracam uwagę, że obecnie leży w sejmie projekt zmiany ustawy w zakresie ustalania podstawy zasiłków dla ubezpieczonych, którzy podstawę deklarują i jest ona wyższa niż obowiązujące ich minimum.
Magdaa1133 / 2015-04-08 14:59
Tak, wiem o projekcie zmiany. Wszystko juz rozumiem, bardzo dziekuje za informacje. Pozdrawiam
exit2003 / 2015-03-24 19:41
Witam , moja przyjaciółka ma problem z zasiłkiem w ZUS, od marca 2014 roku prowadzi działalność opłacając najniższy zus wraz ze składką chorobową. We wrześniu okazało się, że jest w ciąży , 28 września poszła na zwolnienie trwające do 06 października2014. Za wrzesień podwyżyła znacznie składkę. Poradzono jej , żeby od 01 października wyrejestrowała się z ubezpieczenia chorobowego i zarejestrowała się ponownie od 01.listopada a następnie zapłaciła za listopad maksymalną składkę . Niestety druk ZUA został złożony 06.11.2014 i taką datę przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego zus przyjął. Za listopad zapłaciła max składkę i za grudzień też, Jednak od 08 grudnia poszła na kolejne zwolnienie lekarskie trwające nadal. ZUS wypłacił zasiłek od 08.12 od najniższej podstawy, czy zus miał prawo do takiego postępowania ? Na jakiej podstawie mógł obniżyć wypłacany zasiłek ? Nie ma decyzji jeszcze , nie wie czemu się tak stało ? Prosze o pomoc w wyjaśnieniu takiej kwestii
szklarek / 2015-03-24 20:50
Jeśli ZUS podejmuje wypłatę zasiłku to...decyzji nie wydaje. Wydaje decyzję, gdy jest ona odmowna.

Proste- doszło do przerwania ub. chorobowego i to na ponad 30 dni.

Zatem na potrzeby zasiłku grudniowego sytuacja była taka, jakby nigdy przed 6 listopada tego ub. nie było.
Do podstawy zasiłku można było więc przyjąć tylko podstawę za listopad.

Ale listopad był pierwszym niepełnym miesiącem- więc przyjęto podstawę ...minimalną właściwą dla tej ubezpieczonej.

Wynika to wprost z art. 49, ust. 1, pkt. 1 i ust. 2 w nawiązaniu do art. 37, ust. 1 ustawy tzw. zasiłkowej.
exit2003 / 2015-03-24 21:42
Czyli gdyby nie zachorowała w grudniu m tylko w styczniu to policzono by już zasiłek od najwyższej podstawy ?
szklarek / 2015-03-25 08:56
Tak. Bo byłby już pełny miesiąc kalendarzowy 'nowego' ub. chorobowego.
exit2003 / 2015-03-25 12:11
Dziękuję serdecznie za wyjaśnienia , mam tylko pytanko , co w takiej sytuacji z okresem wyczekiwania 90 dni ? Jeśli zapłacimy tylko za jeden pełny miesiąc kalendarzowy i już w drugim pójdziemy na zwolnienie lekarskie , to co z tym wyczekiwaniem na zasiłek się wtedy dzieje?
szklarek / 2015-03-25 16:04
Słuszna uwaga- w tym przypadku przerwa w ub. chorobowym dłuższa niż 30 dni powoduje, że poprzedniego ub. chorobowego nie można było wliczyć do okresu wyczekiwania- zatem ...w ogóle zasiłku nie powinno być, tj. powinien być on od 91 dnia, czyli od 4 lutego.

Ogólna zasada - 90 dni wyczekiwania na prawo do zasiłku, gdy ub. jest dobrowolne. Do owych 90 dni wlicza się poprzednie ubezpieczenie (nieważne z jakiego tytułu) o ile nie zakończyło się dawniej niż 30 dni od rozpoczęcia obecnego.

Uzyskanie ZLA przed upływem okresu wyczekiwania powoduje po prostu, że jego część- ta która przypada przez zakończeniem okresu wyczekiwania- nie daje zasiłku
exit2003 / 2015-03-25 19:54
Hm , czyli sytuacja się skomplikowała , powiem tak zwolnienie ma od 08.12.2014 do nadal , ale pierwsza wypłata zasiłku nastąpiła w dniu 13.02.2015 w kwocie ( mam zgodę na napisanie jej ) w wysokości 677 zł od najniższej podstawy. Myślałyśmy, że to za cały okres od 8 grudnia , ale skoro zasiłek należałby się jednak od 04 lutego to od jakiej podstawy mógł być policzony ? Czy ma znaczenie dla tej całej sytuacji , że miała zwolnienie 0d 29 września do 12 października ? Już teraz nie wiemy czego się spodziewać od zusu...i jeszcze jedno, czy czytałam gdzieś , że brak zua ze zgłoszeniem chorobowym , ale zapłata całej składki chorobowej za cały miesiąc traktowana jest jakby zgłoszenie było dokonane...Czy w sytuacji mi=ojej przyjaciółki możliwe było takie potraktowanie sprawy przez zus? chociaż ona zua złożyła tylko , że z datą 01.11.2014 ale w dniu 06.11.2014
szklarek / 2015-03-26 08:57
Owszem jest takie dorozumiane przystąpienie do ub. chorobowego w dwu sytuacjach:
- ubezpieczony spóźnił się ze składkami, więc jego ub. chorobowe ustało, ale za kolejne miesiące opłacał składki już terminowo i w poprzednie wysokości
- ubezpieczony przystępował do ub. społecznych (np. przy zakładaniu, odwieszaniu DG), ale w ZUA nie zaznaczył, że z ub. chorobowym, ale opłacał składki w wysokości uwzględniającej również ub. chorobowe i jej opłacanie wynikało również z deklaracji DRA, RCA.

Co więc było z deklaracją za listopad ?

W tej sytuacji rysują się dwie opcje:
- ta, którą dotąd rozpatrywaliśmy- tyle, że kwota zasiłku nie pasuje
- ta, w której doszło jednak do tego dorozumienia, a więc:
przerwa w ub. wyniosła 31 dni (cały październik) więc jednak pojawił się nowy okres wyczekiwania, a więc zasiłek dopiero od 4 lutego, ale podstawa została przyjęta już pełna listopadowa, bo ub. trwało pełny mc kalendarzowy.

Maksymalna listopadowa to było 9.365,00.

Zasiłek wyniósłby więc (9365-13,71%)/30 = 269,37 dziennie brutto. Netto byłoby to ok. 220,9 zł

Czyli kwota nijak nie pasuje. Choć znaczenie ma też to, jakie (co do czasu trwania) ZLA miał ZUS w lutym- tj. za jaki okres ostatecznie ta transza 677 zł jet po prostu wypłacona.

Zatem- wskazany jednak kontakt z ZUS, uzyskanie odpowiedzi co Zakład przyjął (co do sytuacji i kwot) i dopiero można zastanawiać się, czy było to zgodne z przepisami, czy kwota prawidłowa, a więc czy należy się odwoływać.
Ela1000 / 193.238.64.* / 2015-03-21 19:48
Witam , moja przyjaciółka ma problem z zasiłkiem w ZUS, od marca 2014 roku prowadzi działalność opłacając najniższy zus wraz ze składką chorobową. We wrześniu okazało się, że jest w ciąży , 28 września poszła na zwolnienie trwające do 06 października2014. Za wrzesień podwyżyła znacznie składkę. Poradzono jej , żeby od 01 pazdziernika jest wyrejestrowała z ubezpieczenia chorobowego i zarejestrowała się ponownie od 01.listopada a nastepnie zapłaciła za listopad maksymalną składkę . Niestety druk ZUA został złożony 06.11.2014 i taką datę przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego zus przyjął. Za listopad zapłąciła max skladkę i za grudzień też, Jednak od 08 grudnia poszła na kolejne zwolnienie lekarskie trwające nadal. ZUS wypłacił zasiłek od 08.12 od najniższej podstawy, czy zus miał prawo do takiego postępowania ? Na jakiej podstawie mógł obniżyć wypłacany zasiłek ? Nie ma decyzji jeszcze , nie wie czemu się tak stało ? Prosze o pomoc w wyjaśnieniu takiej kwestii
kasia b / 109.231.9.* / 2015-03-11 05:07
Witam . mam takie pytanie otoz za porada mego ksiegowego oplacilam zus za 3 miesiace od najwyzszej podstawy i za dwa dni lutego od najwyzszej. Podstawy ( jestem na zwolnienieniu od 3 lutegon) teraz po przeczytaniu tego forum wiem ze powinnam oplacic najnizsza cala podstawe . czy powinnam zrobic korekte -termin oplaty mam do 15 marca gdyz zatrudniam pracownikow
kam mak / 77.112.13.* / 2015-06-16 11:31
Czy został przyznany Pani zasiłek?
szklarek / 2015-03-11 10:32
Zależy od tego co Pani chce osiągnąć. Skoro deklarowała Pani za luty podstawę wyższą niż minimalna to nie można było stosować jej proporcjonalnego pomniejszenia za liczbę dni lutego z zasiłkiem.
kasia b / 109.231.9.* / 2015-03-11 13:45
Na szczescie jak sie okazalo ksiegowy nie wyslal jeszcze zus dra i doplacilam skladki za caly miesiac luty od najnizszej podstawy. Teraz powinno byc dobrze ? Dziekuje za poprzednia odp :)
szklarek / 2015-03-11 15:09
Skoro za luty postanowiła Pani "zejść" do podstawy minimalnej Panią obowiązującej - nie ważne czy korzysta Pani z ulgi 24 mc - to musi być ona proporcjonalnie obniżona za liczbę dni z zasiłkiem w lutym - czyli do 2/28.

Wynika to z art. 18, ust. 10 Ustawy o systemie ub. społecznych.
kasia b / 109.231.9.* / 2015-03-11 18:06
Dzwonilam dzis do zusu i pani mi powiedziala ze muszs oplacic cala skladke dopoki mi zus nie przyznal jeszcze zasilku . a po otrzymaniu tego zasilku skladke skorygowac do dwoch dni . juz nie wiem sama co mam robic ...
szklarek / 2015-03-12 08:17
Proszę zrozumieć- ma Pani DWIE kwestie jednocześnie do rozwiązania:
- podjęcie decyzji co do wysokości podstawy ub. społecznych za luty
- naliczenie składek, ich zapłata i wysłanie deklaracji miesięcznej za luty.

Podstawę, deklarację i składki musi Pani wysłać/wybrać w terminie.
1. Jeśli zadeklaruje Pani podstawę minimalną i jest pewna zasiłku- złożyć wszystko z proporcjonalnym pomniejszeniem. Nie jest Pani pewna- złożyć bez pomniejszenia, a potem dokonać korekty (uzyskać nadpłatę składek) z powodu uzyskania zasiłku.

Ustawa mówi o pomniejszeniu przy Spełnianiu prawa do zasiłku (czyli przebycie okresu wyczekiwania, terminowość składek, dostarczenie ZLA) a nie (dopiero) przy Uzyskaniu zasiłku.

ALE jeśli wybierze Pani podstawę wyższą, zasiłek nie da prawa do proporcjonalnego pomniejszenia, a więc korekty DRA i składek w tym zakresie.

Nie można też skorygować samego wyboru podstawy- czyli dokonać korekty w tym zakresie, w jakim ubezpieczony rozmyśla się co do podstawy.

Więc Pani z ZUS ma rację, o ile w terminie zadeklaruje Pani podstawę minimalną.
kasia b / 109.231.30.* / 2015-03-12 10:22
A jaki mam na to termin ? Wczoraj ksiegowy wyslal zus dra i wczoraj dokonalam wplaty od podstawy minimalnej . wiec chyba powinno byc dobrze ?
szklarek / 2015-03-12 10:38
Sama go Pani wymieniła- 15 dzień następnego miesiąca. Zatem decyzji o tym, że do podstawy minimalnej Pani wraca- dokonano. Będzie konieczna korekta zatem potem uzyskaniu zasiłku.

Gdyby poszła deklaracja z podstawą wyższą- nie mogłaby już jej Pani skorygować w zakresie zmniejszenia podstawy.
kasia b / 31.61.129.* / 2015-03-12 10:44
Aha ;) to juz ostatnie pytanie . to teraz mi zus zasilek naliczy od najwyzszej podstawy tak ? Bo miesiac ktory jestem na zwolnieniu nie jest brany pod uwage przy naliczaniu ? P.s dziekuje za cierpliwosc ;)
szklarek / 2015-03-12 13:16
Z średniej podstaw deklarowanych za poprzednie miesiące do stycznia włącznie. Lutowa jest obecnie bez znaczenia.
To z ilu miesięcy - zależy od tego kiedy w ogóle do ub. chorobowego z DG Pani przystąpiła ( bo wiem tylko o tym ile miesięcy była podstawa maksymalna ) i kiedy był poprzedni zasiłek chorobowy.
kasia b / 31.61.131.* / 2015-03-12 13:43
Od 1 listopada zostalam zgloszona i oplacilam wysokie skladki za listopad grudzien i styczen
szklarek / 2015-03-12 13:51
No to średnia arytmetyczna z podstaw z tych 3 miesięcy. Jeśli były maksymalne to:

(2x9.365,00+9.897,50)/3 = 9542,50.
gosia0311 / 83.5.145.* / 2015-01-19 21:18
Witam
Jestem zatrudniona na umowę zlecenie i opłacam najnizszą składkę chorobową powyzej 90 dni. Chce załozyć DG i opłacić składkę chorobową od najwyzszej podstawy, ze względu na plany powiekszenia rodziny. W razie L4 Zus będzie liczył zasiłek chorobowy a później macierzyński ze składek opłaconych tylko z DG, czy z ostatnich 12 miesiecy, czyli tez niskich składek z umowy zlecenia? Pytam bo otrzymałam dwie rozne odp w zusie
szklarek / 2015-01-20 09:52
Moim zdaniem tylko z DG, bo przecież nastąpi zmiana płatnika i tytułu do ubezpieczenia.

Powyższe- z art.48 w nawiązaniu do art. 36 ust. 4 Ustawy tzw. zasiłkowej.
Obecne ub. ze zlecenia daje jedynie ciągłość ubezpieczenia na potrzeby owego okresu wyczekiwania.

Ps. Na zleceniu nie ma 'najniższej' składki.
gosia0311 / 83.5.146.* / 2015-01-21 08:14
Tez sadze ze z tytulu poprzedniego ubezpieczenia mam po prostu od razu prawo do zasiłku, a podstawa tego zasiłku powinna być liczona tylko od DG. Niestety dostałam dwie różne odp w ZUSie dlatego moje wątpliwości
szklarek / 2015-01-21 08:56
Sprecyzujmy- z POWODU poprzedniego ubezpieczenia.
TYTUŁ w ub. społecznych to zdefiniowany termin, oznaczający zdefiniowany rodzaj zarobkowania/umowy skutkujący przychodem :-)
Ania_86 / 195.191.163.* / 2015-01-15 00:27
Witam, postaram się krótko przedstawić swoją sytuację.
Jestem obecnie w 4 miesiącu ciąży. Do tej pory zarabiałam prowadząc swoją stronę internetową (istnieje od 4 lat i jest regularnie aktualizowana), świadcząc usługi reklamowe, marketingowe, pisząc artykuły, tworząc kampanie. Sęk w tym, że wpływy bywają nieregularne. Jednego miesiąca mogę zarobić 500 zł, a innego 2 tysiące. Bywa też, że danego miesiąca nic nie wpłynie.

Wszystkie działania zarobkowe opierały się albo na umowie o dzieło albo zleceniu.

Wiadomo, że w tym przypadku nie należy mi się nic z tytułu urodzenia dziecka.

W związku z ciążą chciałabym uregulować sytuację, aby otrzymać macierzyńskie.

I teraz moje pytanie: czy Waszym zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że ZUS czepi się:
* mojej nowej firmy (założyłabym ją w lutym, opłaciła składki przez 3 miesiące i poszła na chorobowe do dnia porodu)
* czy zatrudnienia przez osobę z rodziny na 1 miesiąc (po tym czasie chorobowe do dnia porodu)?

W przypadku opcji 1-wszej - czy dla ZUSu wystarczającym dowodem, że firma nie jest fikcyjna będą moje dotychczasowe umowy, podpisane jeszcze przed założeniem DG, w razie gdybym jakimś nieszczęśliwym trafem nic nie zarobiła przez te 3 miesiące, gdy opłacałam składkę? Czy wymagane jest przedstawienie jakiejkolwiek umowy na jakąś kwotę, że faktycznie coś zarobiłam?

I czy czepialstwo ZUS jest związane z zadeklarowaną wysokością składki (piję tu do biznesmatek i tych 6 tys. przez pół roku na macierzyńskim). Jeśli zadeklaruję najniższą to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że czepią się i będą kazali udowadniać niż w opcji opłaty najwyższej (3,5 tys. bodajże).

Proszę o pomoc.
szklarek / 2015-01-15 09:22

Wiadomo, że w tym przypadku nie należy mi się nic z tytułu urodzenia dziecka.


Dlaczego ? Skoro dotąd jedynymi źródłami Pani przychodu były zlecenia i dzieła, to każdorazowo jedno zlecenie mogło być tytułem do ub. chorobowego. Jeśli jednocześnie trwały dwa lub więcej- tylko jedno. No chyba, że zlecenie na rzecz osoby stricte fizycznej- czyli nieprowadzącej DG- wtedy taki przychód ma inną kwalifikację na potrzeby PIT i ub. społecznych.

Jeśli ma Pani stałych kontrahentów, którzy mają zaufanie do Pani wystarczy zatem podpisanie z jednym z nich zlecenia na tyle 'długiego' by poród nastąpił w jego czasie. No i oczywiście przystąpić z niego od razu do ub. chorobowego.


----

Co do DG- oczywiste, że opcja 2 daje większe prawdopodobieństwo kwestionowania przez ZUS, czyli szukanie pozorności tego zatrudnienia- przecież w innej jak rozumiem dziedzinie niż dotychczasowa działalność.

Najnowsze wpisy