Forum Forum dla firmKadry

Zus składki DG - dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zus składki DG - dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

mali206 / 109.95.174.* / 2013-12-06 20:53
Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie opłacania składek ZUS.
obecnie jestem w 7 tyg ciąży. Od ponad roku prowadzę DG dotychczas opłacałam mały zus.
Dziś 06.12.2013 wyrejestrowałam sie z dotychczasowego ubezpieczenia (nie opłacałam dobrowolnego ub. chorobowego) i zgłosiłam sie do ubezpieczenia z dobrowolnym ub. chorobowym.

księgowa dzis poradziła mi zebym wyrejestrowała i zgłosiła sie z datą 01.12.2013 ale pani w zusie która mnie obsługiwała powiedziała ze dzis jest 06 i muszę poprawić na dzień 06.12.2013 wiec to poprawiłam.

w styczniu przy składaniu deklaracji zadeklaruje wysoka podstawę ok 8 tys (jej wysokość będzie zależała od dostępnych środków na opłacenie składek )

Żeby móć iść na chorobowe muszę opłacać składki nieprzerwanie przez 3 msc. czy muszą to być pełne miesiące? ( w tym wypadku pełne były by składki za styczeń , luty i marzec) czy okres ten liczony jest w dnich i w tym przypadku mogła bym przejść na zwolnienie chorobowe np w połowie marca?

wiadomo mi że składki oblicza się proporcjonalnie do dni ubezpieczenia jednakże dziś w internecie na jednym forum znalazłam inf że przy opłacaniu składek za niepełny miesiąc od najwyższej podstawy opłacana powinna byc cała składka niepodzielnie. czy to prawda?

prosiła bym o odpowiedz na te dwa nurtujące mnie pytania.

Pozdrawiam,
Wyświetlaj:
beneq / 90.156.30.* / 2015-01-12 14:29
Dzień dobry,

żona rozpoczęła prowadzenie DG od 01-01-2015 (wcześniej nigdy nie pracowała) deklarując tym samym chęć opłacania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dowiedzieliśmy się właśnie, że jesteśmy w ciąży:]
Zamierzamy zatem opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za styczeń od najwyższej podstawy.
Następnie od 01-02-2015 żona będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim, aż do porodu (środek sierpnia).

Czy w takim razie od 01-04-2015 żona nabędzie prawa do zasiłku chorobowego od najwyższej podstawy (pełny miesiąc- styczeń)?

Czy okres od 01-02-2015 do 30-03-2015 będzie okresem nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego?

Czy za luty i marzec trzeba będzie złożyć deklaracje DRA z 0 zł podstawą?

Czy jest to sposób, aby uzyskać najwyższy zasiłek chorobowy opłacając tylko jedną najwyższą składkę?

Czy taki manewr będzie w ogóle prawnie poprawny i w jakich ustawach szukać odpowiedzi na te pytania?

Kontaktowaliśmy się z ZUS-es na wszelki możliwy sposób, jednak nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi, tylko standardowe regułki nie do końca wyjaśniające nasze wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie
szklarek / 2015-01-12 20:20
0. Skąd dziś pewność co do daty i ciągłości ZLA ?
1. Żona nabędzie prawo do zasiłku chorobowego najwcześniej od 1 kwietnia, rzeczywiście od tej maksymalnej podstawy.
2. TAK, nieprzerwanego jeśli z ub. chorobowego żona w tym czasie nie zrezygnuje.
3. Posiadanie zasiłku nie uprawnia do proporcjonalnego obniżania podstawy ub.
społecznych jeśli zdeklarowano podstawę wyższą niż minimalną. To z ustawy systemowej. Jest też przeciwne orzecznictwo sądów. Czyli żeby dalej w czasie ciąży zwolnić się z opłącania ub. społecznych należałoby najpierw....wrócić do podstawy minimalnej.

4. Tak, jeszcze* jest to sposób na takie wyciągnięcie sporych kwot z FUS.

5. Ustawa o systemie ub. społecznych + Ustawa o o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa


* bo w drodze, tak jak Wasza ciąża jest nowelizacja ustawy zasiłkowej, która ma temu przeciwdziałać i na nowe zasady już z zasiłkiem macierzyńskim możecie się załapać.
beneq / 90.156.30.* / 2015-01-14 13:14
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź.

0. Pewności nie mamy, lecz jest to bardzo prawdopodobne z uwagi na stan zdrowia żony.

3.1. Czyli aby wrócić do podstawy minimalnej, najlepiej byłoby przepracować jeszcze kilka/kilkanaście dni lutego i za miesiąc luty zadeklarować najniższą podstawę?

3.2. Czy w takim wypadku, żeby później nie mieć problemów, powinno się za miesiąc luty opłacić pełną składkę (a później złożyć korektę)?

3.3. Co w takim razie z marcem? Czy lepiej byłoby też przepracować kilka dni i opłacić pełną składkę? Czy jeżeli żona będzie na zwolnieniu cały miesiąc, to też opłacić pełną składkę (a później złożyć korektę)?
Jak byłoby najlepiej, żeby ZUS miał jak najmniej powodów do interpretacji?

5. W ustawie o systemie ub. społecznych Art. 14.1. pkt. 3. napisano że:
"Za okres opłacania składek uważa się także okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków."
Czy ten punkt dotyczy opisanego przypadku?

Pozdrawiam serdecznie.
szklarek / 2015-01-14 14:01
3. ogólnie
Moje 'najpierw' dotyczące obniżenia podstawy w celu opłacania zerowych składek za pełny miesiąc z zasiłkiem nie oznacza jakiegoś okresu czasu. Raczej o następstwo czynności prawnej. Możecie obniżyć więc podstawę już za luty.
Za luty i marzec opłacić pełne składki od zadeklarowanej podstawy minimalnej, a zerowe dopiero za kwiecień. W okresie wyczekiwania na zasiłek prawa do obniżania podstawy minimalnej nie ma przecież, bo nie ma jeszcze prawa do zasiłku.

Problemy w postaci 'czepiania się' ZUS dobrowolnie ubezpieczonych chorobowo z wysokim zasiłkiem są tym bardziej prawdopodobne im krótszy okres ubezpieczenia oraz im krótszy okres deklarowania podstawy wyższej niż minimalna. Ciągłe, wielomiesięczne ZLA też bardziej 'podejrzanie' wygląda niż najpierw tygodniowe, przerwa, potem dwutygodniowe itd.

Ten 14/1/3 w ustawie systemowej tak ni przypiął ni przyłatał w tym artykule dotyczącym ub. dobrowolnego. Zwłaszcza, że dla ub. chorobowego operuje się okresem wyczekiwania oraz okresem ubezpieczenia.

A pod kątem emerytalnym- przecież okres wynagrodzenia/zasiłku chorobowego jest okresem nieskładkowym, a już macierzyńskiego- składkowym...
matahari / 79.110.203.* / 2015-01-02 00:23
Witam serdecznie

proszę rzucić okiem na mój przykład, chcę się upewnić,że dobrze rozumuję:

DG prowadzę piąty rok.

17.11 wyrejestrowałam się z dobrowolnego ub.chorobowego(ZWUA ,ZUA i chyba niepotrzebnie DRA) zarejestrowałam się 19.12( 90 dni okresu wyczekiwania mija 19.03.2015). Z racji,że grudzień był niepełnym miesiącem,składki płaciłam od dotychczasowej podstawy,tj 2247,60.

Od stycznia planuję zadeklarować max podstawę 9.897,50, za luty również i teraz- w zależności, czy ustawa wejdzie w życie 1.04- iść na L4 przed wejściem w życie ustawy 20.03 ( dwie wysokie składki) - i chorobowe mieć płacone w max wysokości, tylko macierzyński po nowemu. Lub jeśli ustawa wejdzie w życie 1.07.2015(gdzieś czytałam,że bardziej prawdopodobne) - zapłacić jeszcze za marzec max składkę i na chorobowe iść 1.04.2015.

I teraz - termin porodu z różnych względów ruchomy - koniec czerwca-do połowy lipca. Zatem na 6 tyg przed terminem porodu tj. powiedzmy 30.06.2015 idę na macierzyński. Zatem przed wejściem w życie ustawy- to macierzyński liczony na starych zasadach,czyli z 3 pełnych miesięcy z wysokimi składkami?
szklarek / 2015-01-02 10:58
Ale Pani zadanie 'zadała' :-)))

To tylko gdybanie. "ustawa" o której Pani pisze to PROJEKT (nowelizacji ustawy tzw. zasiłkowej i kilku innych ustaw). Jest on dopiero po 1 czytaniu w sejmie, więc droga jeszcze daleka. Zarówno w sensie formalnym jak i takim, że nawet w razie uchwalenia może przecież być ona w innej postaci, niż to co wiemy dziś. No i na pewno wiemy też, że nie weszła w życie 1 stycznia 2015.

To co wiemy, to to, jaką zasadę proporcjonalnego obniżania podstawy deklarowanej ub. społecznych ona przewiduje, gdy okres ub. jest krótszy niż 12 mc, oraz to, że ta regulacja akurat miałaby wejść w życie od 1 dnia, czwartego miesiąca po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Co do bardziej konkretnych kwestii;
- DRA prawidłowo, bo skoro dotąd podstawa ubezpieczeń była minimalna, to za listopad składka chorobowa powinna była być proporcjonalna do liczby dni podlegania ub. chorobowemu, a więc DRA różniło się od tego domyślnego z poprzednich miesięcy, którego nie trzeba składać (ZUS 'generuje' je sobie automatycznie)
- nowelizacja nie przewiduje zmiany art. 43, a więc zasady tej, że podstawy zasiłku nie przelicza się na nowo, gdy pomiędzy zasiłkami przerwa nie wynosi pełnych 3 miesięcy. Zawiera propozycję przepisu przejściowego, który jednak sprawi, że w Pani przypadku nawet zarówno przerwa w zasiłku chorobowym, jak i przejście na zasiłek macierzyński, które nastąpiłyby po wejście w życie regulacji dotyczącej wyliczania podstawy- to kolejny chorobowy jak i macierzyński już wg. nowej zasady wyliczania podstawy.
Zatem aby jeszcze zasiłek macierzyński był na starych zasadach- musiałaby go rozpocząć przed wejściem nowej regulacji dotyczącej podstawy ( a nie całej ustawy ) w życie.

Ale to jak napisałem na wstępie nie jest pewne.
matahari / 79.110.203.* / 2015-01-02 11:41
Hihi, zadanie na miarę eksperta! :) Dziękuje za szybka odpowiedz.I jeszcze troszkę namieszam....

No właśnie z tym DRA za listopad też tak myślałam,że chorobowe proporcjonalnie do liczby dni podlegania pod to ubezpieczenie i tak tez zrobiłam przelew ( chorobowe zamiast 55,07, zapłaciłam 29,37).Tu jeszcze nadmienię, ze składki place na bieżąco ( za listopad w listopadzie a nie do 10.12)


Na chłopski rozum, wymyśliłam sobie,że skoro wyrejestrowuję się w trakcie miesiąca 17.11, to ub chorobowe płacę tylko proporcjonalnie za 16 dni listopada.

Pani w ZUS i po odp z COT, dowiedziałam się,że jeśli robimy wyrejestrowanie w trakcie m-ca to płacę całą składkę ub chorobowego ( 55,07) -

("Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998r o systemie ubezpieczeń społecznych art. 20 ust.1 Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe. W związku z powyższym, jeśli wyrejestrowania z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego płatnik dokonał w trakcie miesiąc listopada, będzie zobowiązany skłądkę na ubezpieczenie chorobowe za miesiąlistopad naliczyć od pełnej podstawy na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. "

Druga odpowiedź, bo wysłałam 2x pytanie:

"
W odpowiedzi na Pani zapytanie uprzejmie informuję, iż nie ma możliwości pomniejszenia proporcjonalnego wyłącznie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest taka sama jak na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, niezależnie od okresu podlegania do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego. W związku z powyższym za miesiąc listopad, zobowiązana jest Pani do opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w wysokości należnej za pełen miesiąc.)

w listopadzie Pani w ZUS podpowiedziała,abym do 10.12 wypełniła również DRA. Dopłatę do pełnej kwoty 55,07 zrobiłam, DRA złożyłam.

20.12 zarejestrowałam się znów do ub chorobowego. I znów rada,żebym do 10.01 złożyła DRA za grudzień.

I zastanawiam się,czy tak powinno być? Niby mam papiery na wyrejestrowanie na 32 dni, ale jak złożę DRA za oba miesiące, na których jest pełne ub chorobowe deklarowane, to bedzie OK?
szklarek / 2015-01-02 13:22
Żaden ze mnie ekspert jak widać :-) albo jestem jeszcze posylwestrowo spowolniony. Zresztą nigdy tu do takiego miana nie aspirowałem.

Tak- ma Pani rację, ZUS też- jeśli tylko ub. chorobowe trwało część miesiąca, a pozostałe społeczne cały miesiąc - to podstawa chorobowego jest taka jak reszty, a więc bez proporcjonalnego obniżenia. Tu nakłamałem. Przepraszam.

Wynika to z art. 20 ustawy systemowej.

No fakt. DRA w swej treści za grudzień nie zmienia się w stosunku do tej za listopad, więc co do zasady nie byłoby potrzeby jej wystawiania, tyle że listopadowa była korygowana oraz po drodze wystąpiła zmiana sytuacji ubezpieczonego tj. odstąpienie, a następnie przystąpienie do ub. chorobowego.

Art. 47 ustawy systemowej zwalnia z kolejnych DRA jeśli "nie nastąpiła żadna zmiana".

Mimo, że będą one identyczne, to zmiana nastąpiła, tyle że nie treści deklaracji, a sytuacji ubezpieczeniowej.

Powiem tak- złożenie DRA za grudzień może tylko pomóc (dla świętego spokoju). Zresztą i tak musi Pani przestawić się na comiesięczne jej wystawianie- bo deklarowanie podstawy wyższej niż minimalna do tego obliguje, nawet gdy podstawa ta przez kolejne miesiące się nie zmienia. Czyli jest obowiązek wystawiania tych identycznych DRA.
matahari / 79.110.203.* / 2015-01-03 07:55
Ja się nie gniewam :) Martwi mnie jednak to,że przy radosnej pomysłowości ZUSu- gdy przyjdzie do wypłacenia mi wysokiego zasiłku-właśnie tego mogą się przyczepić, że niby wyrejestrowanie na 32 dni było,ale DRA są w zasadzie bez zmian, składka chorobowa płacona w obu miesiącach w całości. No chyba,że ja nie powinnam łączyć tych dwóch faktów.

W każdym razie- od stycznia,poprzez luty i marzec, planuję płacić składki od podstawy zdaje się w 2015 - 9.897,50. Tu pytanie- skoro składki płacę w styczniu za styczeń- czy DRA powinnam złożyć za styczeń do 10.02? czy już na początku stycznia? Za luty w lutym?
szklarek / 2015-01-03 10:11
10 dzień (gdy brak pracowników) kolejnego miesiąca to termin ostateczny- zarówno dla składek jak i DRA.
Ale nie musi być on identyczny przecież. Dla porządku może lepiej, by najpierw pojawiała się DRA, a potem/rónocześnie wynikający z niej przelew. Ale przecież przelew też jest opisany w zakresie tego, którego miesiąca dotyczy.
Sens ogólny tego, że termin ten jest odwleczony dotyczy tego, że większość płatników wypłaca wynagrodzenia ' z dołu ' tj. po upływie miesiąca, tego- że przecież bywają w trakcie miesiąca ZLA ( w Pani przypadku nie będzie to już miało znaczenia ) oraz dlatego, że dawniej podstawa składek dla prowadzących DG była ustalana co 3 miesiące.

Za styczeń też jeszcze Pani nie może zbytnio wystawić DRA, bo jeszcze nie jest znana minimalna składka ub. zdrowotnego- a tego nie chce Pani płacić przecież od podstawy wyższej niż minimalna :-)

Co do wysokiego zasiłku- no właśnie przerwa w ubezpieczeniu ponad 30 dni ( i co za tym idzie nowy okres wyczekiwania ) zapewniają liczenie podstawy zasiłków jak dla nowego tytułu, jakby to była dopiero założona działalność.
matahari / 79.110.203.* / 2015-01-03 17:19
Mam nadzieję, że ZUS nie potraktuje, tego,że wpłaciłam obie składki chorobowe w pełnej wysokości( jak w ustawie nakazują) mimo wyrejestrowania się, jako ciągłość ubezpieczenia.

Teoretycznie powinno się dla jasności wyrejestrować z ub chorobowego na początku miesiąca i z na początku kolejnego po 31dniach zarejestrować, ale nigdzie nie jest zabronione,że nie mogę się wyrejestrować w połowie miesiąca. I tego się będę trzymać....

Dzięki za poradę, na pewno jeszcze się tu zjawię ;)
szklarek / 2015-01-04 19:01
Bez przesady. Po to przecież Zakład ma komplet ZWUA+ZUA z datą 17 listopada, a potem z datą 19 grudnia i nie ma żadnego przepisu dotyczącego przystępowania do ubezpieczeń tylko z 1 dniem miesiąca, a wyrejestrowywania tylko z dniem ostatnim miesiąca kalendarzowego.
matahari / 79.110.203.* / 2015-01-04 06:44
Panie Szklarku/ Szklarek ;) oj nie wiem, jak to odmienić prawidłowo,żeby się Pan nie pogniewał :) Wg pana ciągłość została przerwana czy jest dalej ?
matahari / 79.110.203.* / 2015-04-09 20:39
Witam ponownie :)


czy prowadząc jednoosobową DG i będąc na zwolnieniu lekarskim mogę wysyłać DRA przez PUE, generować w PUE np zaświadczenie o niezaleganiu składek, opłacać składki przelewem, sama zanosić L4 do ZUS?

Będąc na chorobowym złożyłam- jako osoba fizyczna- PIT 37 za rok 2014 przez internet( uwzględniający zasiłek chorobowy od ZUS z 2014r i jednorazową umowę zlecenie, którą miałam, nie dotyczącą DG). Przyczepią się?
szklarek / 2015-04-10 10:49
Rozumiem, że chodzi Pani o to, czy nie zostanie uznane, że mimo zasiłku DG jednak była prowadzona, a więc zasiłek jest nienależny na podstawie art. 17 ustawy tzw. zasiłkowej.

Niestety jak to zwykle bywa- ustawa jest 'nieostra' w tym zakresie, postępowanie jednostek ZUS niejednolite, i niejednolite orzecznictwo sądów.

Na Pani korzyść w mojej ocenie przemawia to, że dokonała Pani czynności związanych z obowiązkami niezależnymi co do zasady od zasiłku- tj.DRA, czy nawet mimo w ogóle DG- PIT roczny. Nie były to faktury, przelewy dla kontrahentów, umowy z kontrahentami. Dodatkowo nie były to jak rozumiem czynności stojące w sprzeczności z zaleceniami lekarza, rodzajem choroby- czyli chodzenie pieszo, czy zajrzenie do komputera.

Niepocieszające- dwa odmienne orzecznictwa:

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 2008 (III UK 11/08).
Sąd Najwyższy w wyroku z 9 października 2006 ( II UK 44/06 )

Jak zawsze, od decyzji ZUS- tutaj pozbawiającej wstecznie zasiłku można się odwołać do sądu (via ZUS) w ciągu miesiąca.

Oczywiście wypowiadam się przy założeniu, że owo zlecenie spoza DG, z którego przychód znalazł się w rozliczeniu NIE trwało w czasie zasiłku.
matahari / 79.110.203.* / 2015-04-10 16:29
Dokładnie, nie osiągnęłam dochodów z tytułu DG wykonując te czynności. Składki przelać musiałam, DRA również musiałam wysłać,aby dostać zasiłek- przecież z mojego konta nie zrobi tego mąż.PIT roczny dotyczył minionego roku,musiałam go złożyć(do końca kwietnia), a nie przewidziałam wcześniej,że będę na chorobowym.Z kontrahentem nie mam już żadnego kontaktu, nie świadczę dla niego usług, co jak trzeba poświadczy na piśmie.
reasumując nie mam żadnych przychodów odkąd jestem na chorobowym.

Oczywiście umowa zlecenie była zawarta w roku ubiegłym, nie byłam w tym czasie na chorobowym:)

Na zwolnieniu lekarskim mam "2" czyli może chodzić,więc zwolnienie do ZUS zanieść mogę.Ja tak to rozumiem, ale czy tak samo interpretuje to ZUS
szklarek / 2015-01-04 19:06
Ciągłość ubezpieczenia chorobowego została zdecydowanie przerwana. W rozumieniu ZUS nie byłoby przerwy, gdyby brak ubezpieczenia z powodu wyrejestrowania, a potem zarejestrowania przypadł na dzień/dni ustawowo wolne od pracy. Czyli np. niedzielę, albo Boże Narodzenie.
Asia1022 / 2015-02-10 13:52
Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie składania dokumentów w dni wolne od pracy. Jeśli przykładowo jestem zgłoszona tylko do składek społecznych i chciałabym również zgłosic sie do dobrowolnego chorobowego od 1-go dnia miesiąca czy mogę to zrobic jeśli 1-szy wypada w niedziele? Czy muszę ewentualnie złożyć ZWUA i następnie ZUA wcześniej czyli np. w piatek?
szklarek / 2015-02-10 15:22
W związku z tym, że ub. chorobowe będzie w tym przypadku dobierane do już istniejących innych ub. społecznych z tego tytułu- zgłoszenie nie może być wsteczne- ub. rozpocznie się z dniem wskazanym na ZUA, nie wcześniej niż z dniem złożenia formularza. Nie ma tu kwestii przenoszenia terminu na dzień roboczy, jeśli termin zgłoszenia (7 dniowy) przypada na dzień wolny.

Zatem należy dokonać tego :
- w formie papierowej w 'okienku' najpóźniej w ostatnim dniu roboczym ze wskazaniem ewentualnie daty przyszłej.
- w formie elektronicznej (e-pue ZUS)- bo wtedy może to być i niedziel, ale to kwestia podpisu elektronicznego
-

Jest jeszcze opcja urzędomatu- niektóre placówki ZUS mają- czyli po prostu formularz wrzuca się w dniu wolnym i z taką datą jest on traktowany jako złożony.
Asia1022 / 2015-02-10 23:46
Dziekuje za szybka odpowiedz. U mnie sytuacja wyglada tak, ze prowadze dzialalnosc kilka lat i wyrejestrowalam sie z chorobowego na miesiac. 31 dni mija wlasnie 28 lutego. Stad jeszcze moje pytanie czy jesli wysle wniosek w piatek ze zgloszeniem od 1. marca, zus potraktuje to tak jakbym do soboty wlacznie byla bez chorobowego? Tym samym zachowam przerwe w oplacaniu chorobowego 31 dni, tak? Pozdrawiam
szklarek / 2015-02-11 17:08
Tak.
Data przerejestrowania tj. wyrejestrowania na ZWUA z ub. społecznych bez chorobowego i zarejestrowania na ZUA z pełnym pakietem ubezpieczeń (oba z datą 1 marca) oznaczać będzie brak ub. chorobowego do 28 lutego włącznie. Czyli na 31 dni w Pani przypadku.
matahari / 79.110.203.* / 2015-01-14 22:00
taką również odpowiedź dostałam po opisaniu mojego przypadku na COT - :"uprzejmie informuję, że ciągłość nie została zachowana (ale składkę należy opłacić w pełnej wysokości). " :)
szklarek / 2015-01-15 08:46
No to ma Pani potwierdzenie z drugiego i bardziej decyzyjnego źródła. Co prawda grosza na składkę żal, ale pewność sytuacji ubezpieczeniowej- też ma swoją wartość :-)
Marta1185 / 91.224.184.* / 2015-01-02 11:41
Witam, bardzo proszę o pomoc, ponieważ od różnych pracownic ZUS otrzymałam różne odpowiedzi…
Dnia 3.09.2014 r., będąc w 3 miesiącu ciąży, założyłam działalność gospodarczą, opłacałam terminowo składki od podstawy równej 2247,60 zł. Pracowałam do początku grudnia, potem mój stan się pogorszył i 4.12.2014 r. dostałam zwolnienie lekarskie, kolejne 23.12.2014 r. trwało do końca miesiąca. Chcę złożyć DRA za grudzień i w związku z tym moje pytanie brzmi: czy mam prawo zmniejszyć podstawę proporcjonalnie do liczby przepracowanych w grudniu dni? Czy zależy to od decyzji ZUS odnośnie przyznania zasiłku chorobowego?
Pierwsza pracownica ZUS, powiedziała mi już przy składaniu zwolnienia, że mam takie prawo. Kolejna powiedziała, że owszem, jeśli wszystkie składki były opłacane w terminie (tak też było) i nie zależy to od decyzji ZUS o przyznaniu zasiłku chorobowego, ale przy okazji odesłała mnie do działu zasiłków. Tam z kolei pani popatrzyła na mnie wzrokiem mówiącym „po co tu przyszłaś, kobieto?” i po wysłuchaniu mnie stwierdziła, że odpowiedź już znam i ona nic więcej mi nie powie.
Nie dawało mi to spokoju, więc zadzwoniłam na infolinię ZUS. Dwie panie powiedziały, że nie mając decyzji o przyznaniu zasiłku powinnam opłacić składki za pełny miesiąc.
Co zrobić? Proszę o odpowiedź!
szklarek / 2015-01-02 12:50
Ustawa o systemie ub. społecznych daje prawo do zmniejszenia proporcjonalnego podstawy, a więc i naliczenia składek za część miesiąca gdy zostaje spełnione warunki uzyskania prawa do zasiłku- a więc uzyskanie ZLA, dostarczenie go terminowo płatnikowi, brak zaległości w składce, upływ okresu wyczekiwania....
Nie musi już dojść do fizycznej wypłaty zasiłku.
Sprawę też utrudnia to, że przecież ZUS w sprawie zasiłku chorobowego nie wydaje pozytywnej decyzji o jego przyznaniu, tylko po prostu dokonuje przelewu. Zakłada wydaje decyzję odmowną, albo cofającą już wypłacany zasiłek.

Zatem:
- jeśli jest Pani pewna, że prawo do zasiłku jest mimo jego niewypłacenia można już zmniejszyć składki za grudzień i taką DRA złożyć. Gdyby jednak coś zaszwankowało- pojawi się kwestia korekty tej DRA, dopłaty składek.
- jest Pani ostrożna- czekać na zasiłek, zapłacić normalnie składki, a po uzyskaniu zasiłku skorygować DRA, uzyskać nadpłatę składek.

Zatem- najlepiej będzie poczekać do 9 stycznia z przelewem składek i wystawianiem DRA proporcjonalnej.

Na pewno ZUS nie może odmówić przyjęcia takiej proporcjonalnej DRA i wszcząć postępowania o zaniżone składki w trakcie trwającego już postępowania o zasiłek, tj. po złożeniu wniosku o zasiłek/dostarczeniu ZLA.
Marta1185 / 91.224.184.* / 2015-01-02 18:36
Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, mianowicie - okres wyczekiwania "zahacza" o grudzień, 1.12. jest właśnie 90. dniem. Jeśli opłacę pomniejszone składki to w zasadzie i tak dotyczą one właśnie trzech pierwszych dni grudnia, czyli, według mnie, zachowana będzie ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Obawiam się tylko, że ZUS zinterpretuje to po swojemu...
szklarek / 2015-01-02 22:12
Nie bardzo rozumiem o co Pani chodzi. Tak- 1 grudnia to 90 dzień ubezpieczenia. Zatem cała orzeczona niezdolność do pracy da prawo do zasiłku, a w efekcie opłacenie składek społecznych za grudzień w proporcji 3/31. Gdyby 90 dzień wypadł np. dopiero 11 grudnia, mimo ZLA od 4 grudnia, zasiłek byłby od 12 grudnia, a więc opłacenie składek za grudzień w proporcji 11/31.
Marta1185 / 91.224.184.* / 2015-01-03 11:28
Może niezbyt jasno napisałam o co mi chodzi, ale odpowiedź znowu wiele mi wyjaśniła. Dziękuję! :)
Marta1185 / 91.224.184.* / 2015-01-02 13:42
Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź! Pozdrawiam
czytelnik2014 / 2014-12-16 13:04
Dzień dobry,
mam pytanie: czy można skorygować deklarację miesięczną tzn. wysokość podstawy i składki ubezpieczenia chorobowego w sytuacji, gdy zgłoszono DG po raz pierwszy od 1-go, ale zgłoszenie wpłynęło 13-go (deklarowana podstawa wyższa od minimalnej). ZUS uwzględnił ubezpieczenie chorobowe od 13-go. W ten sposób powstała nadpłata składki chorobowej.
szklarek / 2014-12-16 14:00
Proszę zerknąć do poprzedniego wpisu w tym wątku- dotyczy podobnej sprawy.

ZUS nie mógł postąpić inaczej, nie ma podstaw do korekty. Byłaby podstawa do korekty w zakresie proporcjonalnego obniżenia podstawy o owe 12 dni miesiąca, gdyby pierwotnie zadeklarowano podstawę minimalną.

W świetle art. 18, ust. 9 Ustawy o systemie ub. społecznych nie ma moim zdaniem żadnej nadpłaty składki chorobowej za ten miesiąc.
szklarek / 2014-12-17 22:49
W ramach uzupełnienia.

Ale przecież w zgłoszeniu do ubezpieczeń nie deklaruje się podstawy wymiaru składek. Jedynie z kodu ubezpieczenia wynika prawo do ewentualnej ulgowej podstawy.

Dlaczego zatem DRA składano tak wcześnie - tj. jak wynika z postu w połowie grudnia za grudzień, skoro termin to 10 stycznia (ubezpieczenie tylko siebie) albo 15 stycznia gdy są pracownicy ?
szklarek / 2014-12-09 20:56
" [...]Zgłosiłem klientkę do ub.chorobowego z dniem 01-09-2014 ale ZUA wysłałem 06-09-2014 sądząc, że obowiązuje mnie 7-dniowy termin. Okazało się że nie. Nie zgadzam się z tym bo z ustawy to jednoznacznie nie wynika. Takie jest moje zdanie ale z ZUS-em raczej tego nie wygram. Natomiast mam pytanie czy ZUS prawidłowo naliczył zasiłek macierzyński od minimalnej podstawy: zgłoszenie ZUA 06-09-2014; DRA za 09-2014 z podstawą 9000 PLN; poród 23-10-2014; zasiłek ok.1600 za cześć 10-2014 i cały 11-2014. Jeżeli to jest prawidłowe to czy można dokonać korekty deklaracji DRA za 09-2014 i zmienić podstawę 9000 na minimalną i odzyskać nadpłatę? Bo ta podstawa 9000 nic nie dała[...]"

-------------------------------------

Termin 7 dni zasadniczo dotyczy ub. obowiązkowych, a jeśli dobrowolnych- to gdy dochodzi do zmian sytuacji ubezpieczeniowej, która ma wpływ na na dane ubezpieczenia. Czyli np. gdy przy zbiegu tytułów nagle urywa się etat, albo spada z niego wynagrodzenie- a ub. dobrowolne z DG/zlecenia staje się obowiązkowym.
W przypadku dobrowolnego ub. chorobowego regulacja ( art. 14, ust. 1a ustawy o systemie ub. społecznych ) jest jasna- obejmuje się nim najwcześniej od dnia złożenia wniosku, chyba że ub. chorobowe jest "dobrane" od razu do pozostałych ub. społecznych już przy powstaniu tytułu do ubezpieczeń- czyli zgłoszenie następuje do 7 dni od rozpoczęcia DG.

To zmniejszenie podstawy zasiłku do podstawy minimalnej wynika z art. 49, ust.1, pkt. 1 ustawy zasiłkowej.
Czyli do podstawy dla prowadzących DG- 2 247,60. Tyle, że wypłacony zasiłek nie pasuje do wskazanego okresu 38 dni...

Co do korekty- niestety nie- bo jest to rozmyślenie się ubezpieczonego, a nie okoliczność nieprawidłowości z art. 41, ust. 6, art. 46, art. 47, ust. 3 ustawy o systemie ub. społecznych.
Nieprawidłowości takie to np. złe zaokrąglenia, przekroczenie dopuszczalnej podstawy miesięcznej ub. chorobowego dobrowolnego, dopuszczalnej rocznej ub. em-rentowego, złe obliczenie podstawy proporcjonalnej za niepełny miesiąc przy deklarowanej podstawie minimalnej.
Anka359 / 83.27.70.* / 2014-10-25 12:12
Bardzo proszę o informacje, czy wyrejestrowanie się z ubezpieczenia chorobowego na kilka dni i przystąpienie ponowne do ub. chorobowego od 1 dnia kolejnego miesiąca np 1 listopada. Podwyższenie składki za listopad oznacza, że w razie choroby w następnym miesiąca zasiłek będzie wyliczony od nowej podstawy czyli od 1 listopada? Czy z ostatnich 12 miesięcy?
W ZUSie mówią raz że do nowej podstawy, raz, że z 12 miesięcy.
szklarek / 2014-10-27 11:01
Przerwa do 30 dni, ub. dobrowolne przerwane też dobrowolnie oznacza, ale trwa tytuł do ub. społecznych ten sam. Zatem podstawa obliczana z pełnego okresu 12 mc (lub krótszego, jeśli np. DG tyle nie trwa).

Dawniej zdarzała się inna interpretacja ZUS a inna Sn w tym zakresie.
szakal31 / 193.108.220.* / 2014-10-13 23:02
prowadzę działalność od 1 października 2012 z kodem uprawniającym do preferencyjnych składek
Spodziewając się dłuższej choroby zadbałem o wysoką podstawę do wyliczenia l4 na którym przebywam od lipca
W dni 30 września minęło 24 miesiące od czasu kiedy prowadzę działalność i z dniem 1 października zobowiązany jestem korzystać z ubezpieczenia w zus z nowym kodem bez preferencyjnych składek....
Czy sama zmiana kodu ubezpieczenia przy zachowaniu ciągłości l4 i opłacaniu wszystkich składek w terminie wpływa na sposób naliczania podstawy do wypłaty świadczenia?
Moja wątpliwość dotyczy faktu, że muszę wyrejestrować się z obecnych ubezpieczeń wraz z chorobowym i zarejestrować ponownie z tym samym kodem - niby jest ciągłość w chorobowej ale czy nie jest to aby nowy tytuł ubezpieczenia?
szklarek / 2014-10-14 09:13
Jest to ten sam tytuł i ciągłość ubezpieczenia. Nie wpływa więc to na wysokość obecnego świadczenia.
Zwracam jedynie uwagę na to, że podwyższenie deklarowanej podstawy ubezpieczeń ponad minimalną :
- skutkuje obowiązkiem comiesięcznych DRA
- nie daje prawa do obniżania proporcjonalnego składek za miesiące z dniami z zasiłkiem z ub. chorobowego.


Obecnie więc obowiązki płatnika zależeć będą od tego, czy wcześniej zadeklarował Pan od razu podstawę równą 60% przeciętnego wynagrodzenia czy jeszcze wyższą i chce ją utrzymać.
halina91 / 37.152.18.* / 2014-09-30 12:59
Mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego, mianowicie chodzi czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński ? Sprawa wygląda następująco - 1 października otwieram działalność gospodarczą ponieważ dostałam dotacje z Urzędu pracy na otwarcie DG a na 26 października mam termin porodu i czy w takim wypadku będzie mi się należał zasiłek i w jakiej kwocie oraz jaką składke na ubezpieczenie chorobowe będe musiała zapłacić i kiedy ? z góry dziękuje za odpowiedź.
szklarek / 2014-10-08 13:46
Trochę po ptakach- bo jutro mija termin zgłoszenia do ubezpieczeń, więc dla prawa do zasiłku konieczne jest przystąpienie wśród nich do ub. chorobowego.
W związku z tym, że poród nastąpi w 1 miesiącu ubezpieczenia podstawa zasiłku będzie równa minimalnej podstawie ub społecznych z tyt. DG jaka Panią obowiązuje ( nie wiem, czy ma Pani prawo do ulgi 24 mc) nawet jeśli zadeklaruje Pani (i opłaci składki od wyższej).
Przy zadeklarowaniu podstawy minimalnej- składki społeczne za październik proporcjonalne (tu 25/31). Do opłacenia (plus deklaracja DRA) do 10 listopada.
Gość 129 / 46.112.18.* / 2014-09-01 11:39
Witam, podobne pytanie. Mały zus od września 2012r. Jestem w ciąży termin porodu kwiecień 2015r.z dniem 01.09.2014 wyrejestrowałam się z dobrowolnego chorobowego. Czy ponowna rejestracja chorobowego ma nastąpić 01.10.2014r czy 02.10.2014 aby później otrzymać większy zasiłek? czy przepracowanie do 31.12.2014 wystarczy aby iść na L4?
szklarek / 2014-09-01 12:01
O który zasiłek pytamy ?

Żeby uzyskać wysoki z. macierzyński w tej sytuacji, nowe ubezpieczenie musi trwać przynajmniej cały marzec.

Zwracam uwagę, że inny jest termin zgłaszania zmian w ubezpieczeniu (przystąpienie/rezygnacja) a inny zgłaszania zmian podstawy.

W Pani przypadku dodatkowo dojdzie zmiana kodu ubezpieczenia (utarta prawa do preferencyjnej minimalnej podstawy ub. społecznych) tj. z 0570XX na 0510XX...
Ania4563 / 81.219.222.* / 2014-08-28 13:50
Witam serdecznie,

prowadzę działalność od jakiegoś czasu. Od 8 sierpnia zacznę opłacać składkę chorobową. Poprzednio byłam zatrudniona na etacie i płaciłam tylko zdrowotną. Czy jeśli zapłacę składkę za sierpień od najwyższej podstawy (muszę proporcjonalnie czy w pełnej wysokości?), a we wrześniu pójdę na zwolnienie lekarskie, to zasiłek otrzymam od najwyższej podstawy? Czy mogę we wrześniu opłacić składkę od najniższej podstawy bez obaw o obniżenie zasiłku?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2014-08-28 21:19
Proporcjonalne zmniejszanie podstawy ub. społecznych za część miesiąca dotyczy jedynie podstawy minimalnej ( czyli albo 30% płacy minimalnej, albo 60% przeciętnego wynagrodzenia ) w zależności, czy prawo do ulgi jest. Deklarowanie podstawy wyższej od minimalnej nie pozwala na jej zmniejszanie za część miesiąca.
Zatem jeśli chce Pani deklarować podstawę maksymalną 9365 zł, to za sierpień musi być pełna.
Rozumiem, że zgłoszenie przystąpienia do ub. chorobowego dokonano w terminie.


W opisanej sytuacji zasiłek nie będzie od podstawy maksymalnej, bo prawo do niego powstanie wcześniej niż po pełnym mc kalendarzowym nowego ubezpieczenia. Będzie od podstawy minimalnej - z art. 49, ust.1, pkt. 1 ustawy zasiłkowej.
gość463 / 77.253.28.* / 2014-09-05 09:55
"W opisanej sytuacji zasiłek nie będzie od podstawy maksymalnej, bo prawo do niego powstanie wcześniej niż po pełnym mc kalendarzowym nowego ubezpieczenia. Będzie od podstawy minimalnej - z art. 49, ust.1, pkt. 1 ustawy zasiłkowej. "

A czy w tej sytuacji nie ma zastosowania raczej art. 49 ust. 2 ? Przecież w opisanej sytuacji okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od
ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu.
szklarek / 2014-09-05 10:03
'Ania 4563' użyła sformułowań 'od jakiegoś czasu', 'przedtem'. Dla mnie z kontekstu, w tym podania konkretnej daty 8 sierpnia w dniu...28 sierpnia wynika, że dawno nie mamy już do czynienia z przerwą w ub. trwającą do 30 dni.

Owszem, gdyby tak było, ten wskazany drugi ustęp w nawiązaniu do art.37, ust. 1 miałby zastosowanie....
Konania / 93.105.32.* / 2014-08-04 19:07
Witam, prowadzę firmę od lutego 2013, jestem w 4 mcu ciąży i z dniem 1 sierpnia 2014 zawiesiłam działalność i mam zamiar odwiesić ją od 1 września oraz zacznę płacić najwyższą skladkę chorobową (wcześniej nie płaciłam jej w ogóle). Czy po 90 dniach jeżeli pójdę na l4 mogę liczyć na zasiłek w wys. ok. 9000 czy składki zostaną przeliczone przez 12 miesięcy?
szklarek / 2014-08-04 20:19
W związku z przerwą w ub. chorobowym przekraczającą 30 dni- nie ma wątpliwości (ustawa zasiłkowa jak i orzecznictwo) że będzie to ubezpieczenie od września nowym tytułem do ubezpieczeń, a więc podstawa zasiłków będzie ustalana jedynie z tego okresu, tj. tak, jakby wcześniejszego ubezpieczenia nie było.

Podstawa- art. 36, ust. 4 ustawy.
Konania / 93.105.32.* / 2014-08-04 21:14
Dziękuję za odpowiedź :)
sk760 / 91.149.211.* / 2014-07-31 15:22
Przyjmijmy ze do 10 sierpnia zmienie wysokość składki na niższa a nie tą ok 3500? Kiedy przysługuję mi składka 30 % minimalnego, mam działalność od maja i od razu korzystałam z wyższych składek (czerwiec, lipiec) czy mogę przejść na zus preferencyjny z powrotem czy muszę już opłacić składkę 60 %? A czy to nie jest tak że będąc na chorobowym opłacam składkę zdrowotną tylko? Dziękuję za podpowiedz :-)
szklarek / 2014-07-31 16:56
Tu nie ma 'około'. Podstawa minimalna ub. społecznych z tyt. DG jest określona precyzyjnie, do dziesiątek groszy. Wynosi w 2014 r. 2 247,60 zł, a dla mających prawo do ulgi dla 'nowych' firm 504 zł.

Prawo do ulgi tj. do podlegania podstawie minimalnej ubezpieczeń wynoszącej 30% płacy minimalnej trwa przez pierwsze pełne 24 mc kalendarzowe.
Skoro ów okres nie minął, może Pani 'przejść' na podstawę ulgową, o ile w momencie zakładania DG i obecnie warunek skorzystania z ulgi jest spełniony (dotyczy kwestii 60 mc i byłego pracodawcy).

Obniżanie proporcjonalne podstawy ub. społecznych do liczby dni bez zasiłku chorobowego w miesiącu, a więc do niepłacenia ub. społecznych w ogóle za pełny miesiąc z zasiłkiem dotyczy jedynie ubepzieczonego, który korzysta z podstawy minimalnej właściwej dla niego. Jeśli zadeklarował za dany mc wyższą - prawo do obniżenia proporcjonalnego nie przysługuje.
ankija / 79.189.248.* / 2014-03-06 17:22
Czy chcąc opłacać najwyższą dobrowolną składkę chorobową składki obowiązkowe też płacę od najwyższej podstawy?
wiwan / 2014-03-06 19:04
Tak. Podstawa wszystkich ubezpieczeń społecznych z tego samego tytułu jest ta sama. Zatem najwyższa podstawa chrobowego - obecnie 9.365,00 zł dotyczy też ubezpieczenia rentowego, emerytalnego, wypadkowego i FP.

Pomijam sytuację, gdy do ubezpieczeń deklaruje się podstawę jeszcze wyższą, wtedy s. chorobowa musi być policzona od 9365, a pozostałe od wyższej. Tyle, że w ujęciu rocznym wyjdzie na to samo, bo w trakcie roku ta wyższa podstawa osiąga limit łącznej podstawy ub. emerytalnego i rentowego, która jest 12 x większa od maksymalnej podstawy chorobowego.
szklarek / 2013-12-06 21:58
Tzw. okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego przy ubezpieczeniu dobrowolnym wynosi 90 dni, a nie 3 miesiące. Nie ma więc tym bardziej kwestii miesięcy pełnych.

W sytuacji hipotetycznej- niezdolności powstałej w połowie marca - prawo do zasiłku będzie już od pierwszego jej dnia, bo 90 dni od 6 grudnia przypada 5 marca 2014.

Nie wiem co Pani przeczytała. Niepodzielność składki dotyczy składki zdrowotnej. Przy dobrowolnym chorobowym raczej chodzi o to, że aby zasiłek był wyliczony od maksymalnej podstawy- musi być ub. chorobowe opłacone za cały mc. kalendarzowy. Czyli w Pani przypadku- dopiero w lutym zasiłek byłby maksymalny. Za grudzień- składka proporcjonalna. Gdyby już grudniową wyliczyła Pani od owej wysokiej podstawy. Składka grudniowa, proporcjonalna, ale od niskiej deklarowanej podstawy wpłynie na obniżenie podstawy zasiłku.
mali206 / 109.95.174.* / 2013-12-07 11:26
Dziękuje bardzo za odpowiedź.


do 10 stycznia mam czas żeby zadeklarować składki za m-c grudzień, i wtedy też zadeklaruję wyższą podstawę którą będę opłacać przez 3 miesiące ( za grudzień, styczeń, luty) oraz za część marca

Czyli rozumiem że idąc na zwolnienie np 15 marca obliczony zasiłek będzie maksymalny dla zadeklarowanej podstawy tak?

Mam jeszcze jedno pytanie; jak ma wyglądać deklaracja za grudzień jeżeli w dn 1-5 obowiązywało mnie "stare" ubezpieczenie (mały zus bez chorobowego)

a od 6-31 składki od podstawy np 7000 zł ?
szklarek / 2013-12-07 12:09
To nie tak, że z dniem 6 grudnia zmienia się podstawa, która Panią obowiązuje. Nadal obowiązuje ta 'nie niższa niż 30% płacy minimalnej' czyli 'mały ZUS'. A Pani może deklarować wyższą, byle nie przekraczającą maksymalnej tj. 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał ogłaszanego przez GUS. Danych na grudzień jeszcze nie ma, za wrzesień-listopad było to 9031,28 zł.

W dniu 6 grudnia zmieniło się to, że przystąpiła Pani do dodatkowego ubezpieczenia.
Ale podstawa ub. społecznych jest jedna dla całego mc. kalendarzowego- może to jest ta niepodzielność o której Pani czytała.

Nie można więc zmienić podstawy w trakcie miesiąca. Musi się Pani zdecydować, czy za grudzień opłaci składki od starej podstawy czy od nowej.

Zatem za grudzień NIE oblicza Pani składek jako sumę społecznych bez chorobowego za 5 dni od starej podstawy + społecznych z chorobowym za 26 dni od nowej podstawy

ALE jako sumę składek społecznych bez chorobowego za cały miesiąc od starej albo nowej podstawy + składkę chorobową za 26 dni od tej wybranej nowej lub starej podstawy.

Czyli owe 7 000 deklaruje Pani albo już za grudzień (cały) albo dopiero za styczeń.

Tylko w grudniu jedynie s. chorobowa będzie proporcjonalna do liczby dni podlegania ubezpieczeniu.
mali206 / 109.95.174.* / 2013-12-07 13:51
jeszcze raz dziękuję :) Bardzo mi Pan pomógł.

faktycznie zupełnie bez sensu łączyłam kwestie składek z data przystąpienia do chorobowego. No ale kto pyta nie błądzi :)
Dziękuje
szklarek / 2014-01-03 21:38
I w ramach aktualizacji- od 2014 górna granica podstawy dobrowolnego chorobowego- 250% przeciętnego wynagrodzenia nie jest już ustalana co 3 miesiące, ale raz na cały rok kalendarzowy. Jest już obwieszczenie- MP 2014, poz. 4. Kwota ta to 9365 zł.
jasia 12 / 109.231.12.* / 2014-05-07 12:26
Mam pytanie,
bardzo prosze o odpowiedź.
prowadzę DG od października 2013- mam najniższy ZUS ok 420zl, za miesiąć kwiecień 2014 wyrejestrowałam się z ubezpieczenia chorobowego , za maj i czerwiec podwyższę podstawe. Jeżeli w lipcu pójdę na zwolnienie lekarskie np na 7dni, to jak zostaną naliczone mi składki.
Za 24 dni od wysokiej podstawy czy niskiej?
A za 7 dni zostanie mi wypłacony zasilek od wysokiej podstawy?
szklarek / 2014-05-09 13:03
1. Składki sama Pani wylicza i sama Pani deklaruje podstawę za każdy miesiąc. Ustawa jedynie wskazuje na jej minimalną wysokość oraz na to, że jeśli raz się zadeklaruje podstawę minimalną- to zwalnia to ze składania kolejnych deklaracji- czyli ich brak oznacza nadal podstawę minimalną i brak zmian w ubezpieczeniach.
Zatem: aby uzyskać w ogóle zasiłek chorobowy z tyt. dz. gospodarczej - najpierw należy ponownie złożyć dokumenty rejestracyjne w celu odnowienia ub. chorobowego i co miesiąc deklarować swoją nową podstawę. W związku z przerwaniem obecnie ub. chorobowego na ponad 30 dni- prawo do zasiłku powstanie dopiero po 90 dniach, a więc nie w lipcu (no chyba, że równocześnie ma Pani inne ub. chorobowe). Zakładając więc uzyskanie zasiłku chorobowego w sierpniu- będzie on wyliczony z nowych podstaw miesięcznych, natomiast składki społeczne za ten miesiąc nie mogą być obniżone proporcjonalnie za liczbę dni z zasiłkiem skoro będzie one od podstawy wyższej niż minimalna.

To, że zadeklarowana podstawa za maj będzie wyższa od minimalnej wprowadza obowiązek comiesięcznych deklaracji.
danielka88 / 91.123.223.* / 2014-07-01 23:30
Bardzo proszę o pomoc. Mam podobną sytuację, najwyższe składki płacę od 1. 05 br. W związku z 90-dniowym okresem wyczekiwania wychodzi mi, że na zwolnienie chorobowe mogę iść już na koniec lipca(z racji tego, że maj ma 31 dni). Czy w takim razie mogę obniżyć składkę za miesiąc lipiec(bo podobno miesiąc, w którym idzie się na L4 nie jest wliczany do średniej składek) i dalej dostanę najwyższe możliwe chorobowe, czy zostanie ono obniżone, więc lepiej, jakbym płaciła tą najwyższą składkę również za lipiec?
Z góry dziękuję za odpowiedź i porady.
szklarek / 2014-07-02 10:38
TAK. Za lipiec może Pani już bez konsekwencji dla wysokości zasiłku zadeklarować podstawę niższą niż dotychczas właśnie ze względu na to, że nie wejdzie już ona do podstawy zasiłku. Inaczej byłoby gdyby był to pierwszy (lub drugi miesiąc, jeśli pierwszy byłby niepełny)- co byłoby możliwe na skutek wliczenia do okresu wyczekiwania poprzedniego ubezpieczenia chorobowego.

Zwracam uwagę na to, że jeśli za lipiec zadeklaruje Pani podstawę minimalną Panią obowiązującą (60% przeciętnego albo 30% minimalnego wynagrodzenia) to za te dwa dni lipca (30 i 31) należy ją proporcjonalnie obniżyć.
danielka88 / 91.123.223.* / 2014-07-07 20:56
Dziękuję pięknie za odpowiedź! Nigdzie nie mogłam się doszukać tych informacji, a w ZUSie nikt nie był zbyt chętny do "podpowiadania" mi takich rozwiązań, więc porada bardzo się przydała :)
sk760 / 91.149.211.* / 2014-07-31 15:17
czyli należy przyjąć że w tym przypadku 90 dni mija 29.07 zatem od 30 można iść na zwolnienie chorobowe tak?
szklarek / 2014-07-31 17:02
Na zwolnienie można iść kiedy się chce. Okres wyczekiwania 90 dni dotyczy prawa do zasiłku chorobowego.

gdyby np. zwolnienie było wystawione 15 lipca, na okres do 14 sierpnia- zasiłek byłby należny za 16 dni tj. od 30 lipca.

Pomijam kwestię wliczania do okresu wyczekiwania poprzednich ubezpieczeń chorobowych.
sk760 / 91.149.211.* / 2014-07-31 23:29
Dziękuję za odpowiedz, zastanawiam się tylko czy skoro opłaciłam już wyższą składkę za maj (w czerwcu) i za czerwiec (w lipcu), a od 30 lipca jestem na zwolnieniu lekarskim (ciąża) to czy gdy opłacę już niższą składkę, 60 %, w sierpniu (za lipiec), nie spowoduje to zmniejszenia wysokiego zasiłku? Z tym pytaniem zadzwoniłam do ZUSU ale każda z Pań - Konsultantek mówi co innego:/
szklarek / 2014-08-01 11:35
Nie obniży, bo nie wchodzi lipiec do podstawy obecnego zasiłku. By taka obniżona weszła- musiałaby nastąpić przerwa w zasiłku wynosząca min. 3 pełne mc. kalendarzowe, czyli np. pełny wrzesień+październik+listopad i kolejny dopiero od grudnia.

Wynika to z art.48 ustawy zasiłkowej.

Oczywiście zmiana podstawy wymaga terminowego wystawienia deklaracji miesięcznej z nową podstawą.
Bea88 / 37.30.58.* / 2014-08-24 13:28
Witam,

dziękuję za tę skarbnicę informacji, bo rzeczywiście niezwykle trudno czegoś się dowiedzieć na ten temat!

Proszę o radę: w połowie lipca br. skończył mi się urlop rodzicielski i wróciłam do prowadzenia DG. W czasie urlopu miałam najwyższy wymiar zasiłku (bo wcześniej płaciłam maksymalne składki), ale po powrocie do pracy przeszłam na minimalny zus (z dobrowolnym ub. chorobowym). I to był chyba błąd, ponieważ w sierpniu okazało się, że jestem ponownie w ciąży! Już się martwię, że na ewentualnym zwolnieniu zasiłek będzie liczony od tej najniższej kwoty, mimo że na macierzyńskim i rodzicielskim miałam przez cały okres maksymalną.

Co powinnam zrobić, żeby mieć prawo do jak najwyższej składki? od kiedy by mi przysługiwało?

Pozdrawiam
Bea88 / 37.30.58.* / 2014-08-24 13:30
Przepraszam, mam na myśli prawo do jak najwyższego zasiłku.
szklarek / 2014-08-25 11:24
Zmienić ponownie deklarowaną podstawę ubezpieczeń na najwyższą możliwą, czyli obecnie 9365 zł czyli złożyć nową i składać kolejne DRA z jej wykazaniem i odpowiednio z niej wyliczonych składek.

Im wcześniej tym mniej miesięcy z podstawą minimalną wejdzie do średniej dla wyliczenia z. chorobowego, który pewnie też przed porodem się zdarzy. Jeśli jednak zależy Pani tylko na z. macierzyńskim możliwy jest manewr z pozostawieniem obecnej podstawy, ale rezygnacją z ub. chorobowego, a następnie przystąpienie do niego i jednoczesna maksymalizacja podstawy, byle poród nastąpił po min. jednym pełnym miesiącu kalendarzowym ubezpieczeń od tej maksymalnej podstawy.
Bea88 / 213.158.218.* / 2014-08-25 13:30
Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź.

Rozumiem, że muszę się wyrejestrować z chorobowego na 30 dni (we wrześniu), a potem od października zgłosić na najwyższą podstawę? Czyli zasiłek na ew. zwolnieniu byłby w kwocie najniższej do końca października, a dopiero od listopada najwyższej?

Na razie wszystko idzie dobrze, ale mam obawy, ponieważ poprzednie dwie ciąże były bardzo trudne. Nie chciałabym wylądować na najniższym zasiłku, jeśli nie będę mogła normalnie pracować.
szklarek / 2014-08-25 14:39
Nie musi Pani przerywać ubezpieczenia. Przerwanie go na więcej niż 30 dni zdecydowanie ( orzecznictwo SN i wykładnie ZUS ) powoduje obliczanie podstawy zasiłku dla niezdolności czy macierzyństwa powstałych po tej przerwie tylko z nowej podstawy, czyli na nowo.

Przerwa krótsza jest dyskusyjna bardziej, bo dla ZUS każda przerwa daje nowe liczenie podstawy, a orzecznictwa- jednak wliczanie podstaw poprzednich do średniej.
Bea88 / 46.204.189.* / 2014-08-25 14:52
Ktoś mnie źle poinformował i to niestety księgowa.

Zatem mogę na początku września złożyć druk DRA z nową, najwyższą podstawą już za sierpień? Sierpień byłby jednym pełnym miesiącem, czyli ew. zwolnienie we wrześniu już mnie nie zaskoczy z niskim zasiłkiem. Dobrze rozumiem?
Bea88 / 213.158.219.* / 2014-08-25 20:40
W ZUS poinformowano mnie, że zgodnie z art. 43 ust. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa nie muszę podwyższać podstawy ubezpieczenia. Jeśli nabędę prawo do zasiłku (zwolnienie chorobowe) przed upływem 3 miesięcy kalendarzowych od poprzedniego zasiłku (rodzicielskiego), do nowego zasiłku ma zastosowanie ta sama podstawa, co do poprzedniego.

Oznaczałoby to, że jeśli urlop rodzicielski zakończyłam w połowie lipca na najwyższej podstawie, to na każdym zwolnieniu chorobowym aż do połowy października otrzymam zasiłek w najwyższej kwocie, mimo że obecnie opłacam najniższe składki.

Muszę przyznać, że brzmi to fantastycznie. Czy to prawda?
szklarek / 2014-08-26 10:49
Tak, to TEŻ prawda, bo to kolejna z kilkunastu zasad. Mocniejsza od niej, jest zasada przerwania ubezpieczenia tj. znosi tę ww. czyli po przerwaniu ubezpieczenia podstawę liczy się na nowo, nawet jeśli przerwa pomiędzy zasiłkami jest zdecydowanie krótsza.
Bea88 / 213.158.216.* / 2014-08-29 12:21
Zauważyłam, że ten artykuł znajduje się w rozdziale ustawy pt. "Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym PRACOWNIKAMI" - czy zatem dotyczy również osób prowadzących DG?

Czy te 3 miesiące kalendarzowe to okres między ostatnim dniem poprzedniego zasiłku, a pierwszym dniem obecnego?
szklarek / 2014-08-29 12:31
Tak. Bo dalej w ustawie mamy rozdział 'Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym niebędącym pracownikami', a w nim art. 48, ust. 2, który jasno wymienia te zapisy rozdziału poprzedniego, które stosuje się dla niepracowników. Wśród nich - właśnie art. 43.

Tak. Pomiędzy ostatnim dniem poprzedniego, a pierwszym dniem nowego zasiłku. Kalendarzowe, czyli np. pełne lipiec + sierpień + wrzesień.
Bea88 / 178.180.245.* / 2014-08-29 14:24
dziękuję bardzo, jesteście boscy.
szklarek / 2014-08-25 15:14
Jeszcze raz.

Sama zmiana podstawy, bez przerwania ubezpieczenia powoduje, że do podstawy zasiłku (czyli do średniej wchodzą miesiące z podstawą starą i nową). Im wcześniej następuje zmiana podstawy, czyli im później po takiej zmianie następuje przyznanie zasiłku, tym większy jest udział podstawy nowej w tej wysokości.

Przerwanie ubezpieczenia, z ww zastrzeżeniem interpretacyjnym 30 dni jego długości, powoduje obliczanie zasiłku tylko z podstaw PO tej przerwie. Jeśli to 'nowe' ubezpieczenie trwa po takiej przerwie min. 1 mc kalendarzowy, to zasiłek w pełni odzwierciedla nową deklarowaną podstawę.
alicja369 / 89.66.13.* / 2015-03-05 18:38
Witam,
proszę o pomoc.

Od 1,5 roku prowadzę działalność gosp. Do ubezp. chorobowego przystąpiłam jak się dowiedziałam o ciąży. Jednocześnie podniosłam podstawę wymiaru składek. Wyczekałam 90 dni (opłaciłam wysokie składki za pełne miesiące listopad, grudzień i styczeń). Od 3 lutego poszłam na zwolnienie. I teraz nie bardzo wiem jak postąpić. ZUS decyzji w sprawie zasiłku do dziś nie wydał (jestem przekonana na 100% że prawo do zasiłki mi przysługuje,bo spełniłam wszystkie przesłanki). Pani w ZUS powiedziała, że terminu wydania decyzji nie jest w stanie określić (szczegół, że już minęło 30dni od daty zaniesienia zwolnienia i Zus Z-3b). Zbliża się termin do złożenia deklaracji za luty i zapłaty składki. Co zrobić. Wyliczyć składki za 2 dni (kiedy byłam zdolna do pracy) od najwyższej podstawy i je opłacić. Zmniejszyć podstawę do minimalnej (preferencyjny zus) i opłacić za cały miesiąc, czy opłacić od minimalnej tylko za dwa dni, czy zapłacić od najwyższej za cały? Wiem, że będę na zwolnieniu do rozwiązania. Czy zmniejszenie podstawy wymiaru na minimlany zus w lutym spowoduje, że zmniejszy mi się wymiar podstawy do zasiłku macierzyńskiego? zależy mi na tzw. dużym macierzyńskim.

Z góry dziekuję za pomoc.
szklarek / 2015-03-06 15:36
1. dość powszechny problem, zwłaszcza dlatego, że ZUS w razie braku zastrzeżeń (tj. brak zaległości w składkach, przebyty okres wyczekiwania, prawidłowy formularz, niepodejrzane o sfałszowanie ZLA) po prostu zasiłek wypłaca BEZ decyzji. Decyzja papierowa pojawia się w razie odmowy zasiłku itp.
2. przy podstawie deklarowanej wyższej niż obowiązująca ubezpieczoną minimalna - nie ma prawa do jej proporcjonalnego obniżania za dni z zasiłkiem.
3. zatem albo zadeklarować podstawę minimalną i zastosować dodatkowo zmniejszenie proporcjonalne, albo opłacić całą od deklarowanej wyższej podstawy.
4. wg. obecnych przepisów obniżenie podstawy teraz już nie wpłynie na wysokość zasiłku chorobowego, a potem macierzyńskiego- jeśli pomiędzy nimi nie będzie pełnych 3 mc kalendarzowych bez zasiłku.
5. ALE w sejmie jest projekt nowelizacji, który przewiduje taki wpływ przy nawet jednodniowej przerwie w zasiłku chorobowym lub przejściu z zasiłku chorobowego na macierzyński. Nie wiadomo kiedy wejdzie w życie.
sk760 / 91.149.211.* / 2014-08-01 17:26
I tyle w temacie, dziękuję za podstawę prawną i za poradę :-)
sk760 / 91.149.211.* / 2014-08-03 20:51
Hmmm Pani w ZUS poinformowała mnie że w razie gdybym teraz obniżyła składkę za lipiec to mogę spodziewać się postępowania wyjaśniającego ze strony ZUS :/
wiwan / 2014-08-04 10:04
Jest 'w drodze' nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa ( czyli wspominanej przez 'szklarka' tzw. zasiłkowej ) w zakresie ustalania podstawy zasiłków przy ub. od podstawy deklarowanej- zmierzająca do zwiększenia stopnia jej uśredniania by zasady były bardziej zbliżone do sytuacji ubezpieczonych obowiązkowo.

No i jak to u nas, zamiast przyspieszyć legislację- dzielnie walczy się ze skutkami uregulowań dotychczasowych. Stąd kontrole ZUS właśnie w tym zakresie nastawione na to, by sprawdzić czy DG nie jest pozorna i nie służy jedynie uzyskaniu wysokiego zasiłku macierzyńskiego, albo czy niezdolność do pracy też nie wskazuje na pozorność itp.

W tym indywidualnym przypadku- przecież chodzi na razie o zasiłek chorobowy i wsteczną kontrolę samej DG jako potencjalnie pozornej.
Effka / 89.76.55.* / 2014-08-12 12:04
Witam,
od jakiej podstawy zostałby naliczony zasiłek macierzyński w opisanym przez sk760 scenariuszu - zakładając, że zwolnienie lekarskie potrwa do dnia porodu? Jestem w podobnej sytuacji, myślę o obniżeniu podstawy składek do minimalnej, ale nie mogę uzyskać w ZUS wiążącej informacji, jak to wpłynie na wymiar zasiłku macierzyńskiego.

Dziękuję, Efka
wiwan / 2014-08-12 19:10
Od tej od jakiej aktualnie jest wyliczany zasiłek chorobowy. Czyli przy ciągłości zasiłków, mimo że byłyby one różnego rodzaju- 'ciągnęłaby' się też ich podstawa. A więc obniżenie obecnie podstawy ubezpieczeń społecznych nie zmniejszyłoby wysokości zasiłku macierzyńskiego w stosunku do obecnego chorobowego. Oczywiście mówimy o opcji, w której wybrałaby Pani stawkę zasiłku 100% podstawy za okres odpowiadający u. macierzyńskiemu i dodatkowemu u. macierzyńskiemu. Potem, za czas odpowiadający u. rodzicielskiemu- już tylko 60%.
Można też wybrać opcję 80% za cały okres zasiłku.
Effka / 89.76.55. / 89.76.55.* / 2014-08-20 12:55
Bardzo dziękuję za informację.
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy