Zus

mmx. / 46.205.75.* / 2013-08-28 13:21
Witam,

mam takie pytanie :

do Marca tego roku tj 2013 placilem polowe Zus-u czyli tam w zaokragleniu ok 410zl i od kwietnia przestalem placic skladki regularnie z braku pieniedzy na to. Teraz mam potrzebne srodki zeby to uregulowac ale w pazdzierniku zamykam dzialalnosc i teraz moje pytanie czy musze placic calosc tych skladek pplus odsetki czy moge tylko placic skladki bez zdrowotnego? i ile przez te kilka miesiecy tych odsetek mogli mi naliczyc? bo boje sie ze strasznie duzo i bede niewyplacalny ;/
Wyświetlaj:
mmx. / 46.205.75.* / 2013-08-28 14:25
dzieki wielkie za pomoc ;)

jasno i konkretnie powiedziane wszsytko ;)

bo badz co badz instytucje takie jak zus czy us pomimo tego ze tam pracuja tez ludzie budza czasem lek
szklarek / 2013-08-28 14:04
Nie ma podstaw, by zdrowotnego nie opłacać, bo jest/był tytuł do ub. obowiązkowego w tym zakresie. Jeśli przystąpił Pan do ub. chorobowego to ustało ono od 1 dnia miesiąca, za który ze składkami społecznymi się spóźniono, jako ub. dobrowolne, więc ta część składki społecznej jest już nienależna ZUS-owi.

Odsetki od zaległości wobec ZUS to odsetki podatkowe. Podstawa: Art. 23 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kalkulator i stawki:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/
mmx. / 46.205.75.* / 2013-08-28 14:10
czyli jak nie zaplacilem to po miesiacu nastapilo odstapienie od ubez zdrowotnego.

To za okres od kwietnia do sierpnia musze zaplacic zdrowotne czy tylko skladki spoleczne mam placic?
szklarek / 2013-08-28 14:11
Od CHOROBOWEGO nastąpiło. Pozostałe społeczne ORAZ zdrowotne są należne.
mmx. / 46.205.75.* / 2013-08-28 14:13
zle przeczytalem ;)

czyli w tym przypadku najlepiej isc do zusu i zapytac sie ile zalegam ze skladkami za ten okres i to zaplacic tak?
szklarek / 2013-08-28 14:21
Tak, wyliczą na konkretny dzień zaległości za KAŻDY miesiąc. Odsetki niższe niż 6,60 są pomijane, tj. nie płaci się ich.

Jeśli zdążysz przed wezwaniem z ZUS, można skorzystać ze stawki obniżonej odsetek tj. 3/4 stawki już dziś tu zalinkowanej.
Za każdy miesiąc z odsetkami należnymi- dodatkowo deklaracja miesięczna DRA.

Najnowsze wpisy