Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zmian systemu finansowania szkół. Nauczycielskie pensje wprost z budżetu

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zmian systemu finansowania szkół. Nauczycielskie pensje wprost z budżetu

Wyświetlaj:
Paweł Przybylski / 87.204.29.* / 2016-04-13 13:56
Ciekawy jestem skąd wziął autor powyższego artykułu wysokości pensji nauczycielskich. Przedstawione przez szanownego autora wysokości to marzenie wszystkich nauczycieli. Rzeczywistość jest zupełnie inna.
Wysokość pensji nauczycieli brutto, czyli - ok 33% przedstawia się następująco: http://www.kartanauczyciela.com/wynagrodzenie-nauczycieli/tabela-plac-nauczycieli/
normalny polak / 78.10.186.* / 2016-04-13 14:04
to są pewnie ubruttowione kwoty z 13stką i dodatkami podzielone na 12 miesięcy i średnia pewnie taka wychodzi ,,, = złodzieje piszą pod propagandę a zarobki od 2012 roku nie wzrosły!
xxxxx818 / 178.37.7.* / 2016-04-13 13:56
Tylko czemu Broniarz nie fikał do rządu PO-PSL tylko teraz.
tomaszczenkow / 80.51.181.* / 2016-04-13 13:55
poza tym burmistrzowie nie mają sposobu jak poprawić zarobki wymówki są były i bedą nie ma kasy budżet ustalony wydatki przekraczają wszystko A TU premia dla długopisów po 2000 za dobrze wykonaną'''' pracę''''' żenada obłuda i złodziejstwo
anglistka W-wa / 89.71.133.* / 2016-04-13 13:53
Jestem nauczycielką kontaraktową na swoim pasku mam 2,3tys brutto czyli 1,7tyś na rękę.TABELA SFALSZOWANA!szkoła to nędza!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Achim / 176.103.36.* / 2016-04-13 14:02
Ale jak nie osiągniesz średniej, to dostajesz wyrównanie. O tym nie mówisz. Ilu nauczycieli legalnie udziela korepetycji? Ile macie urlopu i wolnego? 18 godzin pracy w tydzień, a ja w dwa dni-działalność gospodarcza i dochód roczny PIĘTNAŚCIE TYSIĘCY!!! Zapoznaj się biedna nauczycielko z budżetem jakiejkolwiek gminy. Z biedy i przepracowania nie odchodzicie w terminie na emerytury (chcecie wyrobić większą-śmieszne). Poza tym Karta Nauczyciela to same przywileje z czasów "komuny". Nie macie sumienia i okradacie innych. Głowy niżej.
hellow / 83.26.252.* / 2016-04-13 13:52
to niech nauczyciele za te pieniądze siedzą w szkole tygodniowo 40 godzin, niech pomogą w zadaniach, niech nie tworzą fikcyjnych kółek zainteresowań, na których dzieci poprawiają oceny, co z tymi, które chcą czegoś więcej? Narzekają że w domu się przygotowują, to niech faktycznie w szkole to zrobią co maja zabrać do domu. I jeszcze jedno niech na tyle nauczą, że dzieci nie będą chodzić na korepetycje, no przecięż mało który nauczyciel wlicza to do swojego dochodu. Za granicą dzieci mają pomoc od nauczyciela a u nas? Za wszystko chcą pieniędzy.
Matte / 5.150.115.* / 2016-04-13 14:23
Niestety wiekszosc z was nie zdaje sobie sprawy z tego ze przygotowanie lekcji czasami zajmuje dluzej niz ta lekcja trwa a i tak czeba jeszcze ten material dostosowac do potrzeb indywidualnych uczniow w szkole itdd..Nawet jezeli nauczyciele jak to uwazacie maja duzo wolnego to jak byscie policzyli wszystkie te godziny co spedzaja po za szkola na prace to by wyszlo ze maja mniej wolnego niz wy.
Ja jestem nauczycielem z pasji a nie z wyboru i wiem co mowie i nie rzycze sobie bycia obrazanym przez kogos kto nie ma zielonego pojecia o tym co to znaczy byc dobrym pedagogiem i ile poswiecen to wymaga.
Wwwpol / 37.47.23.* / 2016-04-13 14:15
I zebrania z rodzicami do 16 i wycieczki od 8 do 16 i jestem w 100 % za! Tak, tez jestem za likwidacja KN. Nie mogę się doczekać kiedy wezmę urlop w czerwcu bo ceny promocyjne i za ta górę pieniędzy wkoncu pojadę na pozorny urlop. Pozdrawiam. Nauczyciel
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Piotr Ch / 91.192.89.* / 2016-04-13 13:49
Po pierwsze - pensje nauczycieli podane wyżej nie są prawdziwe (pracowałem w szkole 15 lat)
Po drugie - rewolucje należy wprowadzić - ale zacząć od odsiewania nauczycieli - ponad połowa z nich nie nadaje się do pracy w szkole!!
SławekK64 / 83.6.134.* / 2016-04-13 13:47

Ok. pod warunkiem, że jak kiedyś będą w szkole pracować 40 h tygodniowo.

Gdyby nauczyciele chcieli pracować 40 godzin W SZKOLE, to by zabrakło pomieszczeń, komputerów, papieru do xero i drukarek, książek w bibliotece itd. Imaginuj sobie, że wyjazd wuefisty z drużyną na zawody, to nie wczasy, tylko też jego praca. Podobnie jak wyjazd innego nauczyciela na wycieczkę. Przygotowanie szkolnej uroczystości, polegające na wyszukaniu materiałów, napisaniu scenariusza, zorganizowaniu prób, zmajstrowaniu scenografii, to też praca. I przygotowanie materiałów do ciekawej lekcji, przygotowanie sprawdzianów, ich sprawdzanie itd. I nasiadówy na radach, obowiązkowe szkolenia, spotkania z rodzicami, to też praca, jakbyś nie wiedział. Byłbym zapomniał o szkolnej kwitologii - nikomu niepotrzebnej, ale wymaganej przez kilka różnych instytucji. Gdybyś wiedział, ile kilogramów papierzysk musi wyprodukować wychowawca klasy, w zamian za dodatek wynoszący w moim przypadku 56 zł netto, to byś się zdziwił.
Kilka lat temu burmistrz zaopatrzył nas w karty czasu pracy, z instrukcją, co do niej można wpisać. Po dwóch miesiącach okazało się, że każdemu belfrowi wyszło w mojej szkole od 44 do 48 godzin pracy w tygodniu. Bez ściemy - wpisując tylko to, co władza pozwoliła. Niektórzy mieli w tym czasie konkursy przedmiotowe (ja np. dymałem z uczniem do stolicy i zajęło mi to czas od 8 rano do 20). Więc wyszło mi ponad 50 godzin.
Po 2 miesiącach ktoś mądry w UM zapoznał się z tymi wyliczeniami i zbladł, bo dotarło do niego, ze nauczyciele mogą wystąpić o zapłatę za nadliczbówki. I karty pracy zniknęły.
Zrozum: Ja bardzo chętnie poproszę o robotę od 8 do 16. Ale uwaga: o 16 walę drzwiami i wszystko mam koło pióra. Za rady, wywiadówki, wycieczki, uroczystości, konkursy, szkolenia itp. po tym terminie poproszę nadliczbówki. A zakład ma mi stworzyć warunki do pracy, czyli zapewnić miejsce do cichej pracy, dostęp do kompa, drukarki, internetu, do odpowiedniej literatury. Już to widzę...
tak powinno być / 217.153.242.* / 2016-04-13 14:47
1.po pierwsze jest harmonogram czasu pracy w którym ustala się że Pan/i Szanowna pracuje przez 4 dni po 7 godz. np. 8.00-15.00 i 1 dzień 12 godz. 7.30 -18.30 ( to załatwia wycieczki jednodniowe, spotkania z rodzicami itd.)
2.po drugie jest pokój nauczycielski w którym może stać 5 komputerów z podpiętymi drukarkami i dostępem do internetu ewentualnie jest sala komputerowa ( zakładam że w pokoju nauczycielskim nie ma dyskoteki i można pracować jak w każdej firmie)
3. po trzecie urlop 26 dni w roku powinien być płatny zaś pozostałe dni bezpłatne bo to jest praca jak każda inna a jeżeli ktoś nie czuje się dobrze w tym zawodzie to powinien go zmienić bo szkodzi sobie ale przede wszystkim dzieciom ( oczywiście w dni tzw. wolne można organizować świetlice , zajęcia tematyczne czy sportowe a wtedy płatne za godz. )
4. po czwarte każdy nauczyciel powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje by dostać pracę a staż można zdobyć na świetlicy
5. po piąte wszyscy nauczyciele powinni być objęci wynagradzaniem godzinowym tzn. ustalona jedna podstawowa stawka podstawowa 2/3 średniej krajowej dla wszystkich i zwiększana o 40% przy godzinach tzw. przy tablicy
6. wycieczki kilkudniowe płatne wtedy jako ilość dób x stawka podstawowa
zxenik / 188.116.35.* / 2016-04-13 15:55
1. - co z godzinami indywidualnymi (w domu ucznia) - czas dojazdu, kwota za dojazd, itp. - dzisiaj liczy się godzinę (45 miin.) - a mnie kosztuje to 3 godziny. Co z okienkami - mam 3 lekcje i dwa okienka. Mam 330 uczniów - spędzam godziny kserując testy po jakichśprywatnych kserach i na własenj drukarce...
2. - u mnie w pokoju nauczycielskim nie starcza krzeseł dla wszystkich (jest 90 nauczycieli, a 50 miejsc). Na piętrze jest jedna toaleta, poza tym i tak nie ma kiedy się wysikać -bo na każdej przerwie mam dyżur.
3. urlop w dowolnym okresie roku - treraz wakacje spędzam najdrożej w roku (wysoki sezon), nie mogę pojechać sobie na narty poza feriami (znów najdrożej). Ostatnio nawet nie mogłem odwiedzić chorej ciotki, a potem pojechaćna jej pogrzeb - bo nie mam prawa do urlopu. Mam problem z badaniami lekarskimi - bo nie mogę wziąć oficjalnie wolnych godzin.
. - poziom hałasu na przerwach przekracza 90dB (zmierzone prywatnie) - licząc łączny czas przerw - powinno być jako warunki szkodliwe.
4. co za bzdury - staż na świetlicy...
5. nauczyciel polskiego ma 5 godzin przedmiotu z klasą - 3-4 klasy = etat. Ja mam historię - 1 lub 2 godziny w tygodniu > 300 uczniów. Aby sklasyfikowaćucznia muszę w semestrze wystawić min. 5 ocen. Jak klasom przepada lekcja (wyjście, wycieczka, itp.) - to nie ma kiedy nadrabiać. Masę testów, kartkówek, itp. które przerabiam - można liczyć w tonach... według mnie powinien być wskaźnik (dodatek) ucznio-godzina,
6. a co z wywiadówkami, radami nauczycielskimi, zebraniami grup pedagogicznych, przedmiotowych, apelach, rocznicach, wieczorkach artystycznych, dyskotekach, olimpiadami, konkursami, itp.?
Zawsze można zmienić zawód / 46.170.112.* / 2016-04-13 20:40
1.Godziny indywidualne to 1 przypadek na 1000 uczniów a jest 90 nauczycieli
2. Jeżeli jest 3 piętra i na każdym pietrze 2 nauczycieli to co robi pozostałych 84
3. Rodzice których dzieci chodzą do szkoły też zmuszeni wyjechać są w terminie ferii i wakacji a mają tylko 26 dni urlopu w roku , a badania dopiero po godz 18 bo wcześniej nikt normalnie nie ma możliwości i czasu a nauczyciel już o 13 po pracy
4. Pracownik bez doświadczenia to stażysta lub praktykant nikt nigdzie nie jest specjalistą od razu a świetlica to dobry początek
5. 150 klasówek w miesiącu + 150 kartkówek w miesiącu + 70 przepytać to pryszcz
6. Harmonogram czasu pracy 7 godz przez 4 dni i 12 godz przez 1 dzień wiele rozwiąże
7. Krzeseł w pokoju wystarczy jak na 90 nauczycieli 2/9 będzie pełnić dyżur na przerwach + 2/9 będzie przygotowywać materiały na zajęcia w bibliotece, sali komputerowej , ksero a reszta moze pic kawę
Dddddddddd / 46.170.112.* / 2016-04-13 20:12
Skoro tak złe są warunki w szkole proponuję zrezygnować z pracy nauczyciela i spróbować na wolnym rynku . ..
nauczyciel- stażysta / 89.230.167.* / 2016-04-13 13:45
Nauczyciel w przedszkolu, stażysta 1700 zł na rękę. Jednostka nieferyjna - czyli nie ma przerw świątecznych, ferii, na wakacjach grupy łączone. Bo są nauczyciele i "nauczyciele" - dane wyssane z palca....
henia3009 / 89.229.242.* / 2016-04-13 13:44
Totalna bzdura. To nie są prawdziwe wysokości pensji nauczycielskich. Żaden nauczyciel nie zarabia takich pieniędzy i to jest PRAWDA !!!!!!!!!!
Irmina 1991 / 83.13.4.* / 2016-04-13 13:39
Dlaczego tym nauczycielom ciągle mało? Za te 3 godziny dziennie pracy - taka pensja? I to obowiązkowa, bo inaczej samorządy muszą dopłacić w styczniu!
henia3009 / 89.229.242.* / 2016-04-13 13:48
To nieprawdziwe dane odnośnie pensji nauczycieli. A nauczycielom nie jest ciągle mało. Taki artykuł to oszustwo.
grzsś / 78.41.243.* / 2016-04-13 13:45
Irmina 1991, Jak nie masz pojęcia o czym piszesz, to nie pisz.
Tomasz563 / 83.11.12.* / 2016-04-13 13:25
Skąd oni te dane biorą? Jestem nauczycielem mianowanym, staż pracy 14 lat - mam na rękę 2400 zł. W mieście wojewódzkim. Te cyfry powyżej to totalne bzdury. Nie narzekam, cieszę się z tego co mam, ale podawanie kwot zawyżanych jako reprezentatywnych dla całości środowiska to jest po prostu oszustwo i nastawianie ludzi przeciwko nauczycielom.
ElKina / 83.22.72.* / 2016-04-13 13:47

mam na rękę 2400 zł

Idź do kolegi matematyka, który ci wytłumaczy czym jest kwota brutto a netto.
Joanna947 / 195.95.235.* / 2016-04-13 13:39
to i tak za dużo - ja w służbie zdrowia ( 26 dni urlopu/rok) + praca pn - sob. po 19 latach pracy mam 1900 zł na rękę w dużym mieście :(
i gdzie tu sprawiedliwość
kasiunia2009 / 94.40.99.* / 2016-04-13 14:07
może kiedyś pielęgniarki były po liceum ale w tej chwili prawie wszystkie maja wyższe wykształcenie i całą teczkę kursów i przynajmniej jedną specjalizacje za które płacą grube pieniądze z własnej kieszeni bez delegacji za dojazdy i we własnym urlopie i to wszystko bez podwyżki
gy / 89.79.43.* / 2016-04-13 13:36
Żadne bzdury jeszcze są dodatki premie to jest nie doliczone i 3 miesiące urlopu prywatyzacja szkół musi byc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
MaSKA / 83.13.253.* / 2016-04-13 14:23
A będziesz płacił?
I co z trybunałem, którego PiS jeszcze nie zlikwidował? Jak nic zawetuje taki pomysł.
Poza tym są już szkoły prywatne, jakoś wielkiego rozwoju nie widać.
Karlson / 89.71.3.* / 2016-04-13 13:34
Bez urazy, ale Twoja ręka malo kogo obchodzi. Wynagrodzenia podaje się w kwocie brutto. A pytanie dlaczego Państwo zabiera w podatkach i Zusie prawie połowę, to trzeba zadać komu innemu.
Maj-ka / 5.172.252.* / 2016-04-13 13:24
Skąd są brane te kwoty?? Jestem nauczycielem kontraktowym i nie mam nawet 2 tyś na rękę!!!
Lady Nikt / 89.64.63.* / 2016-04-13 13:29
Maj-ka nie przyznawaj się do tego, że jesteś nauczycielem, bo będąc osobą wykształconą powinnaś wiedzieć, że nie ma słowa TYŚIĄC, więc nie ma skrótu tyŚ
dana356 / 88.199.131.* / 2016-04-13 13:43
język internetu jest domyślny i nie zawsze gramatyczny. sama to powinnaś wiedzieć a nie pouczać innych.wybrałaś dobry nick!
aaa345789 / 77.252.226.* / 2016-04-13 13:24
Drodzy państwo nauczyciele. Zarobki podano jedynie za etat czyli 18 godzin tygodniowo bo ponoć więcej nie możecie.....możecie i robicie to za podwójną pensję, więc pewnie finansowo nie jest tak źle jak mówicie ale inna prawda jest taka, że praca którą musicie wykonywać z młodzieżą którą teraz mamy jest warta co najmniej potrójnej podstawy. Pozdrawiam
Jagoda919 / 87.105.190.* / 2016-04-13 14:06
Oczywiście kwoty są prawidłowe, ale nie podają, że prawie 50% z tego idzie do ZUS-u. Ponadto, kto wymyślił, że pracujemy 18 godz. To jest liczba przy tablicy. Ponadto 2 godziny z KN oficjalnych, bo wielu z nas w ciągu tygodnia wypracowuje więcej. Chodzimy na konkursu po godzinach pracy, soboty, jeździmy na wycieczki i nikt nam za to nie płaci. W swoim rozkładzie mam jeszcze sprawdzanie prac, przygotowywanie się do zajęć, konsultacje, zebrania z rodzicami, nieustanne szkolenia, konferencje i rady pedagogiczne. Więc jestem oburzona, jak słyszę, że pracuję 18 godz. w tygodniu. Zamiast nam dokuczać, to może odrobinę zrozumienia dla naszej pracy. Jeszcze jedna uwaga na koniec. Skoro w szkole jest tak łatwo i przyjemnie i do tego zarabiamy gigantyczne pieniądze, to czemu nadal brakuje nauczycieli w szkołach.
NAUCZYCIELKA... / 176.113.203.* / 2016-04-13 13:41
my 18 mamy pensum ale chyba nie wszyscy wiedzą co to znaczy, a w przypadku nauczycieli j.polskiego, matematyki i innych przedmiotowców to pracujemy ponad 50 godz tygodniowo. Szkoda,że nikt nie widzi ile robimy poza lekcjami....
Karlson / 89.71.3.* / 2016-04-13 13:36
To prawda, że powinni zarabiac więcej, ale też prawdą jest, że 2/3 z nich powinno wylecieć z roboty, bo taka odwalają pańszczyznę. A nie można, bo karta chroni.
Darek1052 / 83.12.121.* / 2016-04-13 13:24
8 godzin dziennie? Czemu, nie. :) Ale... potrzebne jest miejsce do pracy gdzie nauczyciel będzie mógł zrobić wszystkie swoje obowiązki. Myślę tu o biurku, komputerze i kawałku miejsca gdzie można przyjmować uczniów i rodziców. Komputer jest narzędziem do tworzenia sprawdzianów, kartek na wywiadówki oraz służy do komunikacji więc też jest niezbędny. Było by bardzo dobrze, jakby nauczyciele nie zabierali pracy do domu i pracowali w podobnym wymiarze co urzędnicy.
Waldy 1959 / 83.23.190.* / 2016-04-13 13:23
Propozycja jest dobra.W naszym powiecie corocznie 2-3 milionów idzie na inne cele niż oświata.Jeśli płatnikiem będzie państwo to w jego kasie zostanie więcej pieniędzy.

Najnowsze wpisy