Forum Forum prawnePracy

Zwolnienie a umowa o dzieło

Zwolnienie a umowa o dzieło

martucha / 83.9.157.* / 2010-06-15 14:17
Witam, proszę o poradę. Zatrudniona jestem na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Od tego tygodnia przebywam na zwolnieniu lekarskim, które potrwa jeszcze około miesiąca. Czy będąc na zwolnieniu mogę podpisać i zrealizować umowę - zlecenie? Zlecenie polegałoby na poprowadzeniu kilkugodzinnych zajęć w weekend. Potencjalny zleceniodawca nie jest moim pracodawcą. Czy w takiej sytuacji praca na umowę- zlecenie jest niezgodna z prawem? Czy ZUS musi o tym wiedzieć? Jeśli tak, jakie są kosekwencje wykonywania zlecenia w trakcie zwolnienia?
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-06-15 20:29
Podjęcie pracy lub innej działalności zarobkowej w okresie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego – w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) utratę prawa do zasiłku powoduje wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Wykonywanie pracy zarobkowej to nie tylko praca na umowę o pracę, ale też każda inna działalność. Może być to nie tylko zatrudnienie na podstawach pracowniczych, ale też i cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło czy zlecenia.
Więc niby można, ale się nie kalkuluje.
Od zlecenia poza tym odprowadza się przynajmniej składkę zdrowotną- więc tym bardziej jest dowód i ślad w ZUS-ie.
W nagłówku napisała Pani jednak 'umowa o dzieło'. Ta nie jest oskładkowana. Śladu nie ma, ale to nielegalne.
Jeszcze jedno, gdyby pracodawca się dowiedział, mógłby uznać to za naruszenie obowiązków pracowniczych- zwolnienie jest po to, by wrócić do pracy w jak najlepszej formie- i próbować zwolnić Panią dyscyplinarnie.
piotr.m / 213.17.181.* / 2012-11-21 13:20
Witam, a co z sytuacją gdy pracuje się na umowę o pracę i na umowę zlecenie w innej firmie równolegle w czasie. Rozumiem, że nie podejmuję pracy podczas zwolnienia ponieważ mam umowę z wcześniejszą datą, czy to jest dozwolone ? PS. Co w przypadku gdy osoba jest studentem do 26 roku życia?
wiwan / 2012-11-21 16:49
To zależy od tego, czy jest jeszcze poniżej 34 dnia wszystkich niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego, czy jest już dzień 34 i kolejne.
W pierwszym przypadku pracodawca wypłaca jeszcze wynagrodzenie chorobowe. O ile wykonywanie zlecenia w tym czasie w żaden sposób nie opóźnia powrotu do zdrowia, ani nie przeszkadza prawidłowej rehabilitacji sprawa jest legalna. Przykład- zwolnienie z powodu złamania nogi, zlecenie jest wykonywane w domu przy komputerze, nie ma zalecenia leżenia.

Inne sytuacje mogą uzasadniać nawet dyscyplinarkę.

W zakresie 34 i kolejnych dni, a więc zasiłku chorobowego z ZUS- wykonywanie jakiegokolwiek zarobkowania pozbawia prawa do zasiłku, dochodzi do jego zwrotu. Oczywiście musi być to stwierdzone przez kontrolę ZUS. Ale formalnie powinno się zaprzestać w tym czasie wykonywania zlecenia, albo poinformować ZUS i zrezygnować z zasiłku.

To, że zlecenie studenta- nie ma znaczenia formalnego, nieważne jest to, że ze zlecenia nie ma ubezpieczeń. Ma praktyczne o tyle, że ZUS nie ma śladu, że w czasie chorobowego w pracy, z tyt. zlecenia nie ma zmniejszonych składek tzn. było wykonywane.

To się może przydać:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/praca;podczas;zwolnienia;lekarskiego;-;tylko;wyjatkowo,59,0,771899.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kontrola;zasadnosci;zwolnienia;lekarskiego;pracownika,240,0,786416.html
jura123 / 31.179.191.* / 2017-09-29 09:07
Dzień dobry, a czy w przypadku,gdy jestem zatrudniona na umowie o dzieło. Będąc u lekarza poprosiłam o zaświadczenie o chorobie. Miałam bardzo wysoką gorączkę i poproszona o NIP podałam go, lecz po wyjściu od lekarza dopiero się zorientowałam, że jest to zwolnienie do ZUS. Czy w takim przypadku osoba zlecające mi wykonanie dzieła będzie miała jakikolwiek problem?
martucha / 83.9.73.* / 2010-06-15 22:23
Chodzi o umowę zlecenie, nie o dzieło- pomyliłam się w temacie. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Pozdrawiam

Najnowsze wpisy