Forum Forum prawnePracy

zwolnienie kobiety w ciazy

zwolnienie kobiety w ciazy

BOSA CZAROWNICA / 2013-05-17 14:26
witam, chciałabym zapytac czy jesli podpisałam umowę na czas określony na rok w marcu, a dowiedziałam się , że jestem w ciąży w maju i poinformowałam o tym pracodawcę, bo musiałam pójść na zwolnienie ze względu na komplikacje, a jest to 1 miesiąc ciąży to czy pracodawca może mnie zwolnić przed rozwiązaniem umowy i czy przysługuje mi urlop wychowawczy albo macierzyński, czy umowa się przedłuża?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-05-18 10:03
1. Nie może zwolnić, czasowość umowy nie gra roli, korzysta Pani jako ciężarna z ochrony. Nie jest ona bezwzględna- nie dotyczy to:
-zwolnienia dyscyplinarnego
-wypowiedzenia w okolicznościach upadłości/likwidacji pracodawcy
-wypowiedzenia zmieniającego w okolicznościach zwolnień grupowych

2. umowa ta kodeksowo przedłuża się do dnia porodu, tyle że prawdopodobnie będzie już po porodzie.
3. nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego, po ustaniu zatrudnienia=końcu umowy będzie on wypłacany przez ZUS. Okres wg. obecnych regulacji równy kodeksowemu okresowi u. macierzyńskiego+ dodatkowego u. macierzyńskiego. Wg. projektu rządowego - również pojawi się kwestia u. rodzicielskiego
4. urlop macierzyński tylko szczątkowy, o ile urodzi Pani przed końcem umowy- czyli na czas od dnia porodu do dnia zakończenia umowy.
5. brak urlopu wychowawczego u tego pracodawcy, no chyba że przedłużycie umowę.
BOSA CZAROWNICA / 2013-05-21 21:44
a jak to jest z tym 400 zł wypłacanym na urlopie wychowawczym, bo czytałam, że trzeba pracować minimum 6 mcy. Ja tutaj pracuje 5 , wczesniej byłam na pól rocznym stazu? Czy mnie równiez to by się należałao,jęsli mi przedłużom umowę? czy musze u nich jeszcze miesiac przepracować?
szklarek / 2013-05-21 21:58
400 zł to zasiłek z ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie ma nic wspólnego z prawem pracy, poza tym, że przysługuje on właśnie osobie na u. wychowawczym.

Do końca lutego- końca Pani umowy przecież będzie więcej niż 6 miesięcy zatrudnienia. Wlicza się do niego również chorobowe i u. macierzyński. Jeśli więc umowa zostanie przedłużona na czas dłuższy niż do końca u. macierzyńskiego- będzie prawo do u. wychowawczego.

Zasiłek wychowawczy- kryterium dochodowe w rodzinie- nie więcej niż 539 zł/os.

Najnowsze wpisy