Zwolnienie z pracy

agnieszka595 / 46.77.46.* / 2014-11-30 11:10
Dzień dobry!
Chciałabym poprosić o radę.
Mianowice-pracuję u swojego pracodawcy 7 lat, a on w chwili obecnej chce mnie zwolnic za porozumieniem stron a pózniej zatrudnić mnie na 1/2 etatu, przy czym każe mi podpisać aneks do poprzedniej umowy. I teraz pytanie-czy podpisywać aneks i czy się zgodzić na porozumienie stron, czy lepiej bronić się i nie podpisywać aneksu niech pracodawca sam mnie zwolni a następnie gdy okres wypowiedzenia sie skończy niech podpisze druga umowe na 1/2 etatu? Co jest korzystniejsze dla mnie jako pracownika? Proszę o szybką odpowiedź.
szklarek / 2014-12-01 09:23
"Korzystność" jest trochę rzeczą gustu tutaj, zwłaszcza że nie ma 100% pewności jakie będą dalsze kroki pracodawcy.

Może wskażę na różnice, zakładając- że umowa jest obecnie na czas nieokreślony, albo określony ale z zapisem o możliwości jej wypowiedzenia ( jak jest ? )
Pracodawca ma dwie drogi:
- złożenie oferty porozumienia stron o zmianie wymiaru etatu (czyli porozumienia zmieniającego). Przyjęcie oferty przez Panią skutkuje zmianą zasad pracy od dnia oznaczonego w porozumieniu- czyli może być nawet już od dnia podpisania. Brak zgody- niczego nie zmienia.
- złożenie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy. Zgadza się Pani na nie lub nic nie oświadcza- nowy wymiar etatu wchodzi w życie dopiero po upływie obowiązującego Panią okresu wypowiedzenia. Nie zgadza się Pani- tu termin tylko do połowy biegu okresu wypowiedzenia- umowa rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia, w czasie wypowiedzenia obowiązują dotychczasowe zasady. Skutki prawne- świadectwo pracy, kwestia prawa do zasiłku- takie jakby było to od razu wypowiedzenie definitywne złożone przez pracodawcę.
Aneks/ czy nowa umowa to kwestia techniczna polegająca na zapisaniu/uwiecznieniu takiej zmiany wynikającej z ww czynności prawnych.

Najnowsze wpisy