Forum Forum prawnePracy

Zwolnienie z pracy umowa na zlecenie

Zwolnienie z pracy umowa na zlecenie

Patryk24 / 83.30.47.* / 2013-08-30 21:08
Cześć. Miałem taką sytuacje, że pracowałem od 1 czerwca, w połowie lipca szef powiedział że mnie zwalnia. Na umowie nie mam nic o okresie wypowiedzenia i na jaki czas umowa została zawarta. Widnieje na niej tylko dzień od kiedy. Mam 24 lata. Jak to się ma do podatku i czy są odprowadzane jakieś składki ode mnie? Czy to można jakoś sprawdzić ? Czy są tego jakieś skutki, w sensie że gdzieś pisze o tym że zostałem zwolniony z takiego a nie innego powodu ? I czy trzeba jakieś papiery wypełnić odchodząc?
szklarek / 2013-09-02 11:18
Umowa zlecenie może być bezterminowa i może być rozwiązana bez okresu wypowiedzenia, jeśli zapisu o takim okresie w niej nie ma, a być nie musi.

Kwestia składek zależy/zależała od tego, czy w czasie umowy miałeś status ucznia/studenta oraz tego, czy oświadczyłeś to zleceniodawcy, który jest płatnikiem ubezpieczeń z tyt. umowy.

Jako uczeń/student nie podlegałeś z tyt. tej umowy żadnym ubezpieczeniom, więc rozwiązanie umowy niczego nie zmieniło.
Mając inny status i bez zbiegu z innym zleceniem- podlegało ono obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom poza u. chorobowym, które było dobrowolne, i o chęci przystąpienia mogłeś oświadczyć w ww oświadczeniu. Info o składkach uzyskasz w ZUS, a do końca lutego 2014 powinien ci je przysłać zleceniodawca.

Tytuł do wszystkich ubezpieczeń trwał tak długo jak umowa, ale ze świadczeń NFZ możesz korzystać przez 30 dni jeszcze od ustania ub. zdrowotnego.

Nie bardzo rozumiem pytanie o podatek. O co chodzi ?

Najnowsze wpisy