Forum Forum prawnePracy

Zwolnienie z pracy z powodu niezdolności

Zwolnienie z pracy z powodu niezdolności

swój chop / 77.254.166.* / 2011-08-18 13:17
Witama
Prawdopodobnie zostanę zwolniony z pracy z powodu niezdolności do pracy. Mam umowe na nieokreślony, komisja lekarska uznała że praca którą wykonuje szkodzi mojemu zdrowiu i niestety wydała negatywne osw. o niezdolnosci.
Nie przebywam na chorobowym, ciekawi mnie tylko to w jakim trybie pracodawca wypowie mi umowe, i czy przysługuje mi odprawa ?
Z góry dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam
szklarek / 2011-08-18 21:32
To nie tak.
Pracodawca w takiej sytuacji musi przenieść Pana na stanowisko, które szkodliwe nie jest. I to w terminie wskazanym w ww orzeczeniu.
Gdy tego nie uczyni- to Pan w trybie art. 55, par. 1 KP może dać pracodawcy "dyscyplinarkę" tj. rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.
Co więcej w czasie oczekiwania na to przeniesienie tj. od daty orzeczenia do daty wskazanej na przeniesienie może Pan nie świadczyć pracy ( art. 210 KP ) i otrzymywać wynagrodzenie jak za postojowe ( z art. 81 )- czyli 60% pensji.

Kluczowy zapis:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55

Można dochodzić odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za przysługujący Panu okres wypowiedzenia.

Najnowsze wpisy