Forum Forum prawneCywilne

Zwrot kaucji - wynajem mieszkania

Zwrot kaucji - wynajem mieszkania

tsw1993 / 89.64.240.* / 2015-10-19 21:12
Witam,
jestem Najemcą mieszkania, wypowiedziałem umowę najmu z zachowaniem ustalonego w umowie okresu wypowiedzenia. W najbliższym czasie kończy się ów okres i nastąpi rozwiązanie umowy.
W umowie najmu lokalu jest zapis, brzmiący: "Kaucja zostanie zwrócona Najemcy w dniu opuszczenia lokalu lub w innym terminie ustalonym przez strony."
Moje pytanie: czy Wynajmujący ma obowiązek zwrócić mi kaucję w dniu opuszczenia lokalu, czy zgodnie z zapisem w Kodeksie Cywilnym ma na to jeden miesiąc ?
Dodam, że nie ustalałem z Wynajmującym "innego terminu".
Chciałbym się upewnić, bo nie chcę mieć już nic do czynienia z Wynajmującym i chciałbym jak najszybciej zamknąć wszystkie sprawy związane z najmem lokalu.
wiwan / 2015-10-20 11:12
Ten termin zwrotu kaucji pochodzi z Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (art. 6) a nie z KC.

Moim zdaniem regulacja ustawowa ma zastosowanie, jeśli umowa w tej kwestii milczy i ma charakter terminu maksymalnego. Wasza przewiduje termin natychmiastowy- i taki w tym przypadku obowiązuje.

Najnowsze wpisy