Forum Forum podatkowePIT

zwrot składki na ubezp. zdrowotne przy zbyt małych dochodach

zwrot składki na ubezp. zdrowotne przy zbyt małych dochodach

Maria N. / 94.75.114.* / 2012-04-27 11:05
Witam,
W ub. roku zarobiłam 700 zł, mój dochód nie powinien więc być "oskladkowany" zdrowotnie. Pracodawca jednak odprowadzał wszystkie składki. Elektroniczne formularze uniemożliwiają wpisanie składki zdrowotnej gdyż należny podatek wynosi 0 zł. Jak mogę ten problem rozwiązać?
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-04-28 20:48 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro dochód 700, to podatek nie wyjdzie, więc składki zdrowotnej nie odliczamy :)
t.ziemianin / 62.87.215.* / 2012-04-29 20:51
To jako laik podepnę się z pytaniem w tym gorącym okresie :)

Potrzebuję wsparcia.
W 2004 i 2005 roku moja znajoma przeoczyła po jednej składce zdrowotnej i wg. jej zapewnień nie rozliczała ich w PITach za te lata.
W 2011 zapłaciła składki wraz z odsetkami. Z tym, że nie prowadzi już od długiego czasu działalności i osiąga dochody tylko z tytułu umowy o pracę.
Czy w rozliczeniu PIT za 2011 może uwzględnić te opłacone składki (bez odsetek oczywiście) w odliczeniu? Wg. mnie nie, bo to ponad 5 lat przysługujące na korektę i aktualnie dochód nie z działalności.

Przypadek drugi. Choć (może) troszkę podobny. Sąsiad w 2011 miał zarejestrowaną 3 miesiące firmę. Nie przynosiła ona żadnego zysku ani straty (nie podjął żadnej czynności). Przez cały 2011 rok był także zatrudniony na umowę o pracę gdzie osiągnął wysoki dochód. Czy w związku z tym przysługuje mu prawo do odliczenia składek zdrowotnych od działalności? Wg, mnie nie bo z działalności miał ZERO.

Poprawcie mnie proszę jeśli źle myślę.

Dziękuję!
Tadek.
ZulkaM / 2012-04-30 12:18 / Bywalec forum
Ad.1 - tak jak piszesz.
Ad.2 - jeśli działalność była opodatkowana na zasadach ogólnych to może odliczyć składki zdrowotne mimo że nie miał dochodu z działalności.
belladonna / 2012-04-29 21:39 / Tysiącznik profesjonalny
To Ty jeszcze trochę poczytaj, a potem weź się za doradztwo ;)

Przypadek 1... odliczamy składki ZAPŁACONE w roku podatkowym... wiec jak zapłacone w 2011, to tylko przy zdrowotnej istotne od jakiej podstawy, bo odliczamy 7,75%, a płacimy 9%.
Przypadek 2. Jak zdrowotne nie było odliczane od podatku z DG, to odliczmy od innych dochodów (podatku z innych dochodów) :)
Np ktoś ma DG na karcie i zniżkę 80%, bo pracuje na pełnym etacie.... składka zdrowotnego z DG np do odliczenia 200 zł, a pokrycie w karcie to tylko 70 zł, wiec 140 przerzuca do PIT z dochodami ze stosunku pracy (bo tego nie odlicza od karty, wiec ma prawo odliczyć od podatku na zasadach ogólnych skoro takowy ma w roku podatkowym)
Zasada nie dublować... czyli nie można odliczyć tego samego dwa razy....:)
t.ziemianin / 62.87.215.* / 2012-04-29 21:52
Ja nie jestem doradcą :) Jestem takim człowiekiem, co to mnie znajomi pytają a ja szukam w internecie... i szukam... i kombinuję :)

Ale dziękuję za odpowiedź :)

Pozdrawiam serdecznie.
Tadek.
belladonna / 2012-04-29 21:54 / Tysiącznik profesjonalny
Napisałam to z przymrużeniem oka :) Uwierz obrażać nie miałam zamiaru, chociaż nie ukrywam byłam ciekawa reakcji... w końcu to, że jestem zołza słyszę średnio raz na tydzień :-))
t.ziemianin / 62.87.215.* / 2012-04-29 22:25
A gdzieżbym miał się obrażać :)

Przemyślenia przyPITowe...
Ludzie myślą, że jak ktoś się zna na jakiejś działce prawa to każde przepisy dla niego są proste i przejrzyste... A idźżesz w diabły z podatkami!
Mnie wystarcza KPA i Prawo Budowlane do szczęścia :)
Polecam się w razie potrzeby :)

Pozdrawiam.
Tadek.
belladonna / 2012-04-30 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
Wiem, wiem.... ja to powinnam znać przepisy ZUS, przepisy podatkowe innych krajów itd:) Hihihi samo życie :)

Najnowsze wpisy