Forum Forum podatkoweOdliczenia

zwrot VAT na materiały budowlane od dwóch lokali mieszkalnych

zwrot VAT na materiały budowlane od dwóch lokali mieszkalnych

cichola / 2009-11-11 13:21
w poprzednich latach korzystałam ze zwrotu VAT z tytułu remontu własnego mieszkania.
w 2008 kupiłam drugie mieszkanie od dewelopera i poniosłam wydatki na jego wykończenie. Chciałabym od nich uzyskać VAT i nawet już wypełniłam wniosek, ale nie jestem pewna czy można ubiegać się o zwrot od drugiego mieszkania, które:
- jest wynajmowane,
- nie mieszkam w nim i nie jestem zameldowana.
prosze o pomoc (czytając ustawę, która nie wyklucza takich sytuacji wydaje mi się, że można, ale nie jestem pewna - mam tytuł prawny do lokali i jest to cel mieszkaniowy).
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-11-11 13:40 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa o zwrocie nie zawiera słowa WŁASNE cele mieszkaniowe, co było przy uldze remontowej w PIT, z interpretacją skoro własne, to należy w nim mieszkać. Jest jedna interpretacja, w której to podatnik pyta, czy może odliczyć VAT za materiały w przypadku budynku, który jest jego własnością, ale nigdy nie zamierza w nim zamieszkać, tylko chce wynająć. Odpowiedź jest pozytywna, czyli że może starać się o zwrot VAT. Druga interpretacja zawiera pytanie, czy jeśli ktoś buduje budynek z 3 lokalami, to czy może odliczyć za wszystko (bo wiadomo, że w 3 lokalach mieszkał nie będzie) i też odpowiedź jest, że może.
Ustawa wymaga posiadania tyt. prawnego do lokalu, co nie jest równoznaczne, że należy w nim mieszkać, dlatego ja przeciwwskazań nie widzę :-))
pola_01 / 2009-11-30 20:11
Witajcie, sama miałam ostatnio podobny problem. Zadzwoniłam na krajową informację podatkową gdzie udzielono mi informacji że aby móc odliczyć VAT za materiały budowlane muszą to być WŁASNE cele mieszkaniowe, nie wyklucza się możliwości że jedna osoba posiada kilka mieszkań, bo np. w jednym mieszka na stałe a inne jest jej potrzebne sporadycznie, np. pracuje w tej miejscowości. Wynajem jest traktowany jako działalność (choć wynajem przez osobę fizyczną de facto działalnością nie jest). Ponieważ odszukałam interpretacje o których pisze belladona - pozytywne dla tego przypadku powiedziałam o tym w trakcie rozmowy, Pani na KIP poinformowała mnie że interpretacja innego US nie jest dla mnie zabezpieczeniem, jeśli chcę mieć pewność że mogę odliczyć wydatki na remont mieszkania które zamierzam wynajmować powinnam sama wystąpić o interpretację do Izby Skarbowej. A ja teraz zastanawiam się na inną sprawą, czy jeśli mieszkanie nie jest moją własnością ale rodziców, ale ja w nim mieszkam i je sobie wyremontowałam to mogę odliczyć VAT? Wydaje mi się że tak, kiedyś tylko czy powinnam mieć umowę użyczenia? Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam
belladonna / 2009-11-30 21:42 / Tysiącznik profesjonalny
Co do KIP, to znam przypadki dotyczące tego samego pytania, a odpowiedzi w zależności kto odpowiada... tak samo i z US-ami... w jednym będzie zupełnie inaczej niż w drugim, bo też ustawa ma "dziury".
Tak, interpretacja jednego US nie jest wiążąca dla innych
Ustawa o zwrot VAT jest niejasna... nie ma w niej zawartego "własne cele mieszkaniowe", co było przy uldze w PIT, a cele mieszkaniowe.... poza tym ja dzisiaj odliczę zwrot za materiały, jutro wynajmę to mieszkanie i co? mam zwracać?
Co nie ruszysz jest problem.... czy zwrot się należy na 1 budynek, czy na więcej, czy ma być tytuł prawny na dzień składania wniosku, czy na dzień poniesienia wydatków, skoro ja dzisiaj odliczyłam, a jutro sprzedam, to dlaczego nie muszę zwracać, skoro ktoś inny dzisiaj sprzedał i nie może jutro składać wniosku, jak ma faktury z okresu sprzed sprzedaży... tutaj można mnożyć pytania i tworzyć absurdy.
Masz mieć tytuł prawny do budynku, a nie tylko w nim mieszkać. Czyli jak jest własnością rodziców, to umowa użyczenia. Ale jak Ci użyczą dzisiaj, a masz FV z wczoraj, to mogą się przyczepić, że wczoraj nie miałaś tyt. prawnego.... przy tym temacie to jest tzw "czeski film"... nikt nic nie wie :D
belladonna / 2009-11-11 13:44 / Tysiącznik profesjonalny
Aha.... w okresie pięcioletnim masz jeden limit remontowy odnośnie faktur nieodliczanych w ramach ulgi (zmienny, bo zależy od ceny metra w kwartale składania wniosku), dlatego poprzednie zwroty będą wliczane pod ten limit, bo od 2006- 5 lat mija w 2011 dopiero:-))

Najnowsze wpisy