Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dopłaty do nabiału z UE. Dochodzenie Chin. Szybka reakcja Brukseli

8
Podziel się:

Komisja Europejska zwróciła się w poniedziałek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie postępowania Chin wobec dopłat do nabiału z UE. Zdaniem KE dopłaty są zgodne z międzynarodowymi zasadami. Pekin wszczął dochodzenie dzień po ogłoszeniu nowych ceł na chińskie auta elektryczne.

Dopłaty do nabiału z UE. Dochodzenie Chin. Szybka reakcja Brukseli
Chiny wszczęły dochodzenie w sprawie dopłat do europejskiego nabiału. Bruksela reaguje (getty images, Nathan Laine)

Po raz pierwszy Unia Europejska zwróciła się do WTO na tak wczesnym etapie postępowania. Chiny wszczęły dochodzenie w sprawie dopłat do europejskiego nabiału 21 sierpnia, zaledwie miesiąc temu. 20 sierpnia KE ogłosiła planowane nowe stawki celne na chińskie, subsydiowane pojazdy elektryczne.

Bruksela chce teraz zakwestionować postępowanie wszczęte przez Chiny wobec europejskich towarów.

Działanie UE jest spowodowane tendencją Chin do wprowadzania w krótkim czasie środków ochrony handlu na podstawie wątpliwych zarzutów i niewystarczających dowodów - czytamy w komunikacie KE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudował największą sieć kin w Polsce - Tomasz Jagiełło - Helios w Biznes Klasie

W swoim dochodzeniu Pekin bada dopłaty ze Wspólnej Polityki Rolnej do mleka, śmietany i sera z UE. Śledztwo dotyczy nie tylko subsydiów unijnych, ale także niektórych programów krajowych i regionalnych. "Komisja jest przekonana, że te programy dopłat są w pełni zgodne z przepisami międzynarodowymi i nie powodują szkód dla chińskiego przemysłu mleczarskiego" - podkreśliła KE.

Bruksela zwróciła się w poniedziałek o konsultacje, które stanowią pierwszy krok w postępowaniu związanym z rozstrzyganiem sporów handlowych przed WTO. Następnie UE może poprosić WTO o powołanie panelu, który podejmie decyzję w sprawie tego dochodzenia.

Import wieprzowiny i koniaku. Dochodzenie Chin

Komisja Europejska chce nałożenia na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne ceł w wysokości do 35 proc. Będą one płacone razem z dotychczasowym 10-procentowym cłem importowym. Jej decyzję mają zatwierdzić państwa członkowskie w głosowaniu w najbliższych tygodniach. Chiny nadal prowadzą negocjacje z UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
Michal
4 dni temu
Jeśli nałożycie sankcje na Chiny, Chiny również będą walczyć. Europa potrzebuje nowej wojny handlowej, aby życie Europejczyków stało się droższe i trudniejsze.
facepalm
3 dni temu
Rządzący na zachodzie stwierdzili , że ich obywatelom żyje się za dobrze i wymyślili NWO.
Morales
4 dni temu
A co jeśli to Lawendowicz z Nieszczęśnikiem zrealizowali swój misterny plan w celu wyeliminowania tego Ściegiena?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Matt
2 dni temu
30 lat temu HUNDAY Pony w Usa kosztował 3700$ a najtańszy Chrysler 7500 .ludzie wyśmiewaliśmy HUNDAJ ale kupowali ,teraz cały świat jeździ na Koreańczykach i są lepsze od aut EU iUSA
Pielgrzym
3 dni temu
A nie jest przypadkiem tak że w tej konkretnej sprawie nie chodzi o cło na elektryki bo Chiny je ominęły poprzez fabrykę na Węgrzech. Wtedy UE spanikowała i zaczęła szukać nielegalnego dofinansowania producentów przez państwo. Chiny w odwecie zrobiły to samo z żywnością
logiczny
3 dni temu
Dlaczego ten Natan i Jachu reprezentuje Europę w rozmowach z Chinami ?😏
PRAWDA
3 dni temu
Kitaj powinien uwolnić rynek ziemi rolnej gruntów rolnych pozwolić mieszkańcom Kitaja na sprzedaž ziemi rolnej gruntów rolnych dałoby to Kitajowi 8% wzrostu gospodarczego každego roku przez około 20 lat Kitaj powinien podpisać umowę o wolnym handlu między MERCOSUR
facepalm
3 dni temu
Rządzący na zachodzie stwierdzili , że ich obywatelom żyje się za dobrze i wymyślili NWO.