Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Dzielisz mieszkanie ze współlokatorami? Musicie spisać się razem. RPO pyta o konstytucyjność

180
Podziel się:

Spisujemy się z osobami, z którymi mieszkamy. Zawczasu warto więc przygotować sobie pesele małżonka, rodziców czy dzieci, jeśli nie będzie ich w domu w czasie, gdy będziemy spisywać mieszkańców. Sytuacja komplikuje się, gdy mieszkamy ze współlokatorami, których ledwo znamy.

Dzielisz mieszkanie ze współlokatorami? Musicie spisać się razem. RPO pyta o konstytucyjność
Pesel powinniśmy podawać innym tylko wtedy, gy to naprawdę konieczne (Flickr)

Od 1 kwietnia możemy wykonywać kolejny obowiązek obywatelski, jaki nałożyło na nas państwo. To udział w spisie powszechnym, który jest obowiązkowy, a uchylenie się od obowiązku skutkować będzie karą (dla równowagi, dla uczestników jest też przewidziane losowanie nagród).

Zasada jest taka, że spisujemy się razem z osobami, z którymi mieszkamy. Nie powoduje to problemów praktycznych, gdy pod jednym dachem mieszka rodzina. Osoba wyznaczona do spisania domowników musi tylko mieć pod ręka pesel każdego członka rodziny. Gorzej, gdy zamieszkują ze sobą osoby dla siebie obce – współlokatorzy. Zgodnie z zasadami, mają obowiązek spisać się wspólnie, a więc również udostępnić sobie wzajemnie numer pesel.

Zasada, o której wszyscy powinniśmy pamiętać, to ograniczanie kręgu osób, którym udostępniamy swój pesel. Czy więc zobowiązanie do podania go niekiedy zupełnie obcej osobie, z którą mijamy się w przedpokoju, nie stanowi obowiązku naruszającego naszą prywatność?

Zaniepokoiło to Rzecznika Praw Obywatelskich. W jego opinii z perspektywy ochrony prawa do prywatności nie wydaje się zasadne, aby obywatele musieli dzielić się swoimi danymi osobowymi ze wszystkimi współlokatorami, niezależnie od łączących ich relacji lub ich braku. Prywatność informacyjna jest bowiem chroniona w ramach konstytucyjnie.

Zobacz także: Narodowy spis powszechny. Prezes GUS zapytany o jego mieszkanie

Dlatego Rzecznik zwrócił się do Prezesa GUS o przedstawienie alternatywnego sposobu udziału w Narodowym Spisie Powszechnym obywateli, którzy nie znają szczegółowych danych osób, z którymi mieszkają pod tym samym adresem.

Czy uda się wprowadzić modyfikację, o którą wnioskuje RPO? Pozostaje nam czekać. Osoby, które nie chcą udostępniać peselu współlokatorom powinny, w oczekiwaniu na ewentualną zmianę, przekonywać ich, by odłożyć spisanie się w czasie. Jest na to jeszcze kilka miesięcy.

Pamiętajmy przy tym, że w spisie uwzględniamy stan na 31 marca. Jeśli więc będziemy podawać dane dotyczące domowników, to "liczyć" będą się tylko ci, którzy mieszkali z nami pod jednym dachem 31 marca. Jeśli na przykład jeden z domowników zmarł 30 marca, to w spisie zostanie pominięty. Z drugiej strony - jeśli umrze 1 lub 2 kwietnia, to w spisie należy odpowiedzieć na pytania dotyczące również osoby zmarłej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
WYRÓŻNIONE
ASTRA
4 lata temu
Spis powszechny dla celów statystyki powinien być anonimowy, czyli bez nr PESEL, imienia i nazwiska. To, że prezes GUS mówi, że dane nie udostępnia nie jest równoznaczne z anonimowością. Proszę się dokształcić.
Obywatel teor...
4 lata temu
Jakim prawem aplikacja wymaga od spisującego podania danych osobistych moich współlokatorów, jak na przykład wyznanie wiary? To jest osobista sprawa każdego współlokatora i nic mi do tego. Dodam, że aplikacja wymaga od spisującego podania danych współlokatora, gdyż w przeciwnym wypadku nie da się dokończyć spisu.
vit
4 lata temu
Znowu kuźwa jaieś średniowiecze urzędowe się obudziło. Przecież te wszystkie dane macie w urżędach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (180)
aga
4 lata temu
Chcą pesel, adres i telefon a potem oczyszczą nam konto i wezmą za nas kredyty PARANOJA wg PIS
PawelUrbanski
4 lata temu
Jest większy problem. GUS każe nam dokonać czynności spisowych przez aplikację lub telefonicznie, ale nie podaje podstaw prawnych, które zobowiązują nas do używania prywatnych urządzeń i prywatnych kanałów komunikacji do realizacji celów publicznych, dlatego mogą mnie cmoknąć tam gdzie moje plecy tracą swe szlachetne imię.
Marek1951
4 lata temu
Jakoś poziom mojego zaufania do wszystkiego, co narzuca nam rządowa mafia osiągnął niespotykany dotychczas poziom! I wszelkie ekwilibrystyki mające na celu coś objaśnić, wyjaśnić czy przekonać o słuszności decyzji władzy, wykonywane przez wszystkich mianowańców i aparatczyków partyjnych tej ekipy władców Polski stanowią dla mnie wartość dużo mniejszą niźli zużyty papier toaletowy!
zzz
4 lata temu
Nie za dużo chcą wiedzieć? Są rzeczy których przed nikim nie wyznam a oni oczekują odemnie wręcz danych intymnych. Wara
Darth
4 lata temu
Przede wszystkim strona spisowa nie jest chroniona certyfikatem SSL, więc równie dobrze GUS może dać ogłoszenie: zainteresowanym oszustom , firmom bądź wywiadom bezpłatnie udostępnimy WSZYSTKIE dane dotyczące Wszystkich obywateli.
...
Następna strona