Elżbieta Rafalska: program Dobry start będzie kontynuowany
Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP stwierdziła, że program Dobry start wpisał się już na stałe do polityki rodzinnej rządu i będzie obowiązywał również w kolejnych latach.
- Program wyprawki szkolnej to debiutant w 2018 roku. To projekt ze słynnej już piątki premiera Mateusza Morawieckiego, który wpisał się w naszą kompleksową politykę rodzinną, której celem jest wsparcie rodziców uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny – mówi minister Rafalska.
Dobry start to program, który ma na celu inwestycję w edukację polskich dzieci. Na jego podstawie przyznawane jest świadczenie w wysokości 300 zł, będące jednorazowym wsparciem dla rodziców, których dzieci uczęszczają do szkoły. Rodzice otrzymują dotacje niezależnie od osiąganych dochodów.
Świadczenie dotyczy dzieci, które rozpoczęły rok szkolny 2018/2019 i będą się uczyć do 18. roku życia (do 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych).
Dobry start cieszył się ogromną popularnością. Dotychczas skorzystało z niego 3,1 miliona rodzin oraz 4,4 miliona dzieci. Rodzice sami dokonywali wyboru, na co przeznaczyć otrzymane pieniądze.
Dobry start – krytyka ze strony opozycji
Według opozycji program Dobry start to tylko element strategii promocyjnej przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.
- Chodzi o to, żeby przed wyborami stworzyć wrażenie, że będzie to coś nowego, choć w rzeczywistości będzie to dawanie drugi raz tego samego — stwierdziła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" poseł Marzena Okła-Drewnowicz z PO-KO.
- Ustawa ma gwarantować, że każda następna partia, która wygra wybory, nie będzie mogła tak łatwo zrezygnować z dofinansowania wyprawek – mówi Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.
Realizacja programu kosztuje ok. 1,4 miliarda zł rocznie. Został on zapisany w ustawie budżetowej na rok 2019.