Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Europa tonie w długach. Jak wypada Polska?

137
Podziel się:

Na koniec pierwszego kwartału 2020 roku dług publiczny Polski wyniósł 48 proc. PKB - wynika z danych Eurostatu. W przypadku najbardziej zadłużonych krajów wskaźnik ten przekracza 100 proc.

Europe tonie w długach. Jak wypada Polska?
Europe tonie w długach. Jak wypada Polska? (Pixabay)

W pięciu państwach UE wskaźnik długu publicznego do PKB na koniec pierwszego kwartału przekraczał 100 proc. Najwyższy był w Grecji, gdzie wyniósł 177 procent. Na drugim miejscu znalazły się Włochy - 138 procent, a na trzecim Portugalia - 120 procent. Wysokie wskaźniki odnotowało również w Belgii – 104 proc. i we Francji - 101 proc.

Z kolei najmniej zadłużeni są Estończycy (9 proc. PKB), Bułgarzy (20 proc.) oraz Luksemburczycy (22 proc.).

Polska znajduje się mniej więcej w środku rankingu. Na koniec pierwszego kwartału dług publicznych, liczony według metodologii unijnej, wyniósł 48 proc. PKB. Jesteśmy zatem poniżej średniej unijnej, która wynosi 79 proc. i znajdujemy się na 11 miejscu w ranking najmniej zadłużonych państw.

Zobacz także: Do Polski może wejść węgierski MOL. "Aktualny szef uchodzi za pozbawionego skrupułów"

Jesteśmy w środku rankingu również jeśli chodzi o przyrost długu publicznego (jako procent PKB) w pierwszym kwartale. W Polsce dług wzrósł o 2 pkt. proc. Liderami w rankingu są Belgia i Francja, gdzie wzrost ten wyniósł odpowiednio ponad 5 proc. i 4 proc. Natomiast na Litwie zadłużenie zmniejszyło się o 3 pkt. proc.

Średnio w strefie euro wskaźnik długu publicznego do PKB wyniósł 86 proc. Natomiast dla całej UE wskaźnik wyniósł 79 proc.

Spirala zadłużenia dalej się nakręca. Walka z koronawirusem pochłonie ogromne pieniądze, które w większości rządy będą musiały pożyczyć. Według Komisji Europejskiej, na koniec roku średnie zadłużenie w strefie euro przekroczy 100 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
oppo
3 lata temu
Bogacze i rządowi tylko się obłowią i zostawią po sobie zgliszcza. Wrócą jak znowu będzie co rozkraść.
ja
4 lata temu
Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
u kogo
4 lata temu
te wszystkie państwa są zadłużone ?
emeryt
4 lata temu
Statystyka jest najbardziej obłudna Zależy co kto bada oczywiście mając w podtekście swoje racje tak mu wyjdą obliczenia.Najbardziej prymitywna statystyka ktoś zarabia 100 tysięcy ja 2 tysiące i średnio zarabiamy po 51 tysięcy.
Andy
4 lata temu
Nikt z poniższych chyba nie doczytał, że to są wyniki za pierwszy kwartał, już dawno nie aktualne. A, że kroczymy ścieżką Grecji to już ciemny lud nie widzi.
...
Następna strona
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.