Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kopiowanie dowodu osobistego do umów z telekomami bezprawne

35
Podziel się:

Generalny Inspektor wydał decyzję nakazującą przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zaprzestanie tych praktyk.

Kopiowanie dowodu osobistego do umów z telekomami bezprawne
(PAP/Jacek Turczyk)

Kopiowanie dokumentów tożsamości przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych przy zawieraniu umów nie ma podstawy prawnej. Generalny Inspektor wydał decyzję nakazującą zaprzestanie tych praktyk.

W związku z sygnałami, jakie trafiły do biura GIODO, z których wynikała, że przy zawieraniu umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych przedsiębiorcy kopiują dokumenty potwierdzające tożsamość klientów, urząd przeprowadził kontrolę.

Z ustaleń inspektorów wynika, że przedsiębiorcy w większości przypadków uzależniali zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych od przekazania kopii dokumentu tożsamości, a w niektórych przypadkach również innych dokumentów, takich jak np. prawo jazdy, książeczka wojskowa czy legitymacja studencka.

Ponadto w niektórych przypadkach - jak informuje GIODO - zawarcie umowy wiązało się z koniecznością wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tych dokumentach.

Generalny Inspektor zakwestionował te praktyki jako niezgodne z obowiązującym prawem. Jak argumentuje GIODO skutkują one pozyskiwaniem bez podstawy prawnej takich danych, jak m.in. wizerunek, wzrost, kolor oczu, adres zameldowania, numer prawa jazdy, kategorie prawa jazdy, data wydania oraz data ważności prawa jazdy. W związku z tym Generalny Inspektor wydał decyzję nakazującą przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zaprzestanie tych praktyk.

Jak wskazuje GIODO, zakres danych, które bez zgody mogą być pobrane od użytkownika usług telekomunikacyjnych precyzuje katalog określony w art.161 ust.2 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Są to nazwiska i imiona, imiona rodziców, miejsce i data urodzenia, adres miejsca zamieszkania i adres korespondencyjny (jeżeli jest on inny niż adres miejsca zamieszkania), numer ewidencyjny PESEL, nazwa, seria i numer dokumentów potwierdzających tożsamość, a w przypadku cudzoziemca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego UE albo Konfederacji Szwajcarskiej - numer paszportu lub karty pobytu.

W katalogu tym nie wymieniono takich danych jak wizerunek, wzrost, kolor oczu, adres zameldowania, numer prawa jazdy, kategorie prawa jazdy, data wydania oraz data ważności prawa jazdy - podkreśla GIODO.

W związku z tym dane te m.in. pozyskane na skutek skopiowania dokumentu tożsamości mogą być pobrane tylko za zgodą klienta.

kraj
telekomunikacja
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
WYRÓŻNIONE
Jops24
8 lat temu
Skoro dowód i inny dokument tożsamości był kserowany bezprawnie, to czy umowy też są bezprawnie? Ani słowa o tym a to przecież ważna kwestia. W takim razie abonent ma prawo odstąpić od nielegalnej umowy, jeśli dobrze rozumiem.
milka
8 lat temu
A co z bankami, które też kopiują dowody osobiste?
OBIEKT.III
8 lat temu
Bo tego typu zapis , że zabrania jakiś tam mini-ster czy inspektor to jest o doupe rozbić.Takie zakazy muszą być zapisane w kodeksie karnym. ZAKAZ KOPIOWANIA DOKUMENTÓW TOŻSAMOŚCI.PASZPORTÓW. I TP pod rygorem kary t o ja rozumiem. Ale pieprzenie o wszystkim i o niczym to jest psu na budę.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (35)
asd
8 lat temu
Musztarda po obiedzie.
T
8 lat temu
nie maja prawa kopiować zadnych dokumentów bez zgody wlasciciela bo mogą wpaść np. w niepowołane rece być uzyte do wyłudzenia kredytu wyp sprzętu a nawet kupna czegos lepiej sobie skserować albo niech ktoś zrobi tO przy nas dla bezpieczenstwa
Karol
8 lat temu
Kserowanie, to mały pikuś. Napiszę dla przestrogi. W wypożyczalni nart, na stoku RUSINSKI w Sczyrku, zażądano zostawienia w deozyt dokumętu. Kiedy zdawałem narty, okazało się, że moje prawo jazdy wydano chyba kobiecie bo jedynie takie zostało. Nikt nie sprawdził nawet, że wydają kobiecie dokument od mężczyzny, wyglądającego jak mężczyzna. Już nigdy nie zostawiłem, i nie zostawię w zastaw dokumentów, Kseriwać sobie mogą, to mi nie przeszkadza. Ale żadanie pozostawienia, to już przesada. Pozdrawiam właściciela tej wypożyczalni. stanoł na wysokości zadania, w odzyskaniu dokumentu.
ja
8 lat temu
W dawnym meritum bank też chcieli dowód do kserowania- a co oni bardziej uczciwi niż ci w playu chociażby? A dlaczego bankster który daje kredyt na mój skradziony bądź zgubiony dowód nie odpowiada jak współwinny przestępstwa wyłudzenia kredytu? Ojoj zapomniałem spojrzeć na zdjęcie w dowodzie, albo nie skroiłem się że "dwudziestolatek" przecież nie mógł urodzić się w 1957 tylko 1997 to czemu mam być winny ha ha
emerytka
8 lat temu
U mnie było tak że kazali mi dać dowód osobisty w PLEYU jak podpisywałam umowę ,mało tego nie chciałam się zgodzić na przetwarzanie danych to powiedziano mi ,że ma płacić co miesiąć 5,89 za to że nie wyrażę zgody i co na GIODO .Co mam zrobić z tym fantem.
...
Następna strona