Polska i Unia Europejska podpisały porozumienie o zasadach liberalizacji handlu rybami i przetworami rybnymi - poinformował resort rolnictwa w czwartkowym komunikacie. 'Polska i Unia Europejska podpisały porozumienie o liberalizacji handlu rybami i przetworami rybnymi. Zniesienie wszelkich ceł na ryby i przetwory rybne nastąpi w momencie akcesji Polski do UE lub wcześniej, jeśli obie strony tak ustalą' - napisano w komunikacie.
Według tego porozumienia obie strony będą systematycznie zmniejszać stawki celne na te towary.
Pierwszym etapem liberalizacji będzie obustronne zniesienie stawek ceł, w miesiąc po wejściu porozumienia w życie, o jedną trzecią obowiązujących stawek, rok później nastąpi kolejna redukcja o jedną trzecią.
Z komunikatu wynika, że w miesiąc po wejściu w życie porozumienia Polska i UE zniosą cła na śledzie i jego przetwory do 70 proc. stosowanej obecnie stawki w krajach najwyższego uprzywilejowania, a po roku obowiązywania umowy strony zniosą cła do 40 proc. stosowanej tam stawki.
Obecnie na ryby morskie obowiązuje 15 proc. stawka celna. Wyjątkiem są: Łotwa, Słowenia, Słowacja, Czechy, Estonia, Litwa Rumunia, Bułgaria i kraje EFTA, dla których obowiązuje zerowe cło, oraz Wyspy Owcze z 1,6-proc. cłem.
Śledzie i ich przetwory objęte są również 15-proc. stawką celną. Dla Łotwy, Słowenii, Słowacji, Czech, Estonii, Litwy Rumunii, Bułgarii i krajów EFTA obowiązuje zerowe cło na te towary.
Od 1 stycznia do 14 lutego obowiązuje 5-proc. cło na śledzie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie podało terminu, kiedy porozumienie o liberalizacji handlu tymi towarami między Polską a UE wejdzie w życie.