Zakaz aut spalinowych. "Spowoduje skokowy wzrost cen paliw"

- Zróbmy najpierw porządną termomodernizację, a dopiero potem przejdźmy do wdrażania systemu ETS2 - apeluje sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki. Ocenił, że w sprawie zakazu wprowadzania na unijny rynek nowych samochodów spalinowych od 2035 r. piłka "wciąż jest w grze". - Rozszerzenie systemu ETS spowoduje skokowy wzrost cen paliw - ostrzega.

ETS2Rozszerzenie systemu ETS spowoduje skokowy wzrost cen paliw - ocenia sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Kalus

Przedstawiciele rządu wielokrotnie wskazywali na konieczność korekt w Zielonym Ładzie, czyli zainicjowanym w 2019 r. pakiecie unijnych inicjatyw prowadzących do transformacji ekologicznej Wspólnoty. Polska chciałaby m.in. odsunąć w czasie wprowadzenie systemu ETS2, który rozszerza funkcjonujący już system handlu uprawnień do emisji CO2 ETS na nowe sektory, czyli transport drogowy i budownictwo. Jego wejście w życie planowane jest na 2027 r.

- To, że trzeba transformację przeprowadzić, bo w przeciwnym razie nasza gospodarka i nasze przedsiębiorstwa nie będą w stanie w ogóle konkurować na globalnym rynku, to już, jakby się powiedziało po angielsku "no-brainer". Pytanie: jak jest jednak otwarte - powiedział PAP wiceminister w KPRM Ignacy Niemczycki, który nadzoruje Departament Ekonomiczny Unii Europejskiej oraz Departament Prawa Unii Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Klasy energetyczne budynków. To może zmienić rynek nieruchomości

Jak podkreślił, wiadomo, że rozszerzenie systemu ETS spowoduje skokowy wzrost cen paliw.

- Nie wiemy dokładnie, jak duży, ale wiemy, że on nastąpi - podkreślił. - Chcemy uchronić społeczeństwo przed konsekwencjami, które wynikają z włączenia kosztu CO2 w cenę paliw kopalnych używanych w transporcie i ogrzewaniu. Późniejsze wejście w życie ETS2 pozwoliłoby na zmniejszenie liczby osób, które byłyby objęte wyższymi kosztami - wskazał.

Moja propozycja jest taka: najpierw skupmy się na procesie termomodernizacji budynków, a dopiero potem wprowadzajmy ten system - zaapelował wiceminister. Wskazał, że rząd nie chce sytuacji, w której ludzie zaczną utożsamiać politykę europejską "tylko i wyłącznie ze wzrostem cen".

- Jeśli będziemy konsekwentnie podminowywać poparcie dla procesu integracji, to naprawdę naszym najmniejszym zmartwieniem za pięć lat będzie to, czy mamy ETS2, czy nie mamy, bo będziemy się martwić, że Konfederacja albo AfD mają po 40 proc. poparcia - powiedział.

Kluczowy dostęp do tanich samochodów

PAP zapytała wiceministra również o dwie inne regulacje - rozporządzenie przewidujące 100 proc. redukcji emisji do 2035 r. dla samochodów osobowych i dostawczych, co oznacza, że od tej daty na unijnym rynku mają pojawiać się tylko samochody bezemisyjne, oraz tzw. graniczny podatek węglowy CBAM, który nakłada dodatkowe opłaty na import towarów pochodzących z krajów spoza UE wyprodukowanych przy użyciu większych ilości emisji niż miałoby to miejsce w Unii.

- W tej kwestii piłka nadal jest w grze, a wynik jest niejasny - powiedział Niemczycki w odpowiedzi na pierwszą kwestię. Jak wskazał, KE konsultowała się właśnie z sektorem motoryzacyjnym i jego zdaniem wynik tej konsultacji "nie jest jeszcze przesądzony". - Dla nas jako kraju najważniejsze jest, by polscy konsumenci nadal mieli dostęp do względnie tanich samochodów, jakie by one nie były. Chcemy też zadbać o polskich producentów części - podkreślił.

Nowy podatek w UE. "NIe wolno ograniczać globalnego handlu"

W odniesieniu do podatku CBAM wiceminister powiedział, że trzeba zastanowić się, jak go wprowadzić, żeby nie był kolejnym obciążeniem regulacyjnym dla biznesu.

- Istotny jest fakt, że CBAM mógłby być kolejnym zasobem własnym budżetu Unii Europejskiej, a w Europie trwa przecież dyskusja, jak poszerzyć nasz budżet. Ważne jednak, by nie robić z niego mechanizmu protekcjonizmu gospodarczego, czego obawiają się np. kraje Globalnego Południa. Nie możemy pozwolić sobie na stworzenie systemu, który tak naprawdę ograniczy globalny handel - powiedział.

Podkreślił również, że CBAM "jako działanie środowiskowe kompatybilne z zasadami WTO" dotyczy tylko tych produktów, w przypadku których możemy wykazać tzw. carbon leakage, czyli ucieczkę emisji CO2.

- W związku z tym podatkiem objęty byłby np. import blachy do produkcji pralki, a import całej pralki już nie. Czyli co my robimy? Tworzymy politykę, która zachęca do produkcji gotowych wyrobów poza Europą. Stąd też propozycja, by mechanizmem objąć całe łańcuchy wartości - wtedy te warunki konkurencji byłyby wyrównane. To jest chyba najważniejszy element polskiego stanowiska - podkreślił Niemczycki.

Wybrane dla Ciebie
"Relacje o charakterze kolonialnym". Obawy państw Mercosur ws. umowy z UE
"Relacje o charakterze kolonialnym". Obawy państw Mercosur ws. umowy z UE
Czesi na polskich torach. Oto co RegioJet i Leo Express oferują od 1 marca
Czesi na polskich torach. Oto co RegioJet i Leo Express oferują od 1 marca
"Nie do przyjęcia". Spór o technologię AI w wojsku USA. Pentagon zdecydował
"Nie do przyjęcia". Spór o technologię AI w wojsku USA. Pentagon zdecydował
Co może zrobić Iran? "Ma duże zapasy min i rakiet krótkiego zasięgu"
Co może zrobić Iran? "Ma duże zapasy min i rakiet krótkiego zasięgu"
Kto przejmie władzę w Iranie po upadku reżimu? Donald Trump zabrał głos
Kto przejmie władzę w Iranie po upadku reżimu? Donald Trump zabrał głos
Ali Chamenei nie żyje. Sprawował niemal absolutną władzę w Iranie
Ali Chamenei nie żyje. Sprawował niemal absolutną władzę w Iranie
Tankowce zawracają z Cieśniny Ormuz. Orlen wydał oświadczenie ws. ropy
Tankowce zawracają z Cieśniny Ormuz. Orlen wydał oświadczenie ws. ropy
LOT zawraca samolot. ZEA zamykają przestrzeń
LOT zawraca samolot. ZEA zamykają przestrzeń
Napięcie w Cieśninie Ormuz. "Żaden statek nie przepłynie"
Napięcie w Cieśninie Ormuz. "Żaden statek nie przepłynie"
Ataki pogłębiają kryzys Iranu. Gospodarka pod rosnącą presją
Ataki pogłębiają kryzys Iranu. Gospodarka pod rosnącą presją
"Operacja dekapitacja". Wszystko, co wiemy o ataku USA i Izraela na Iran
"Operacja dekapitacja". Wszystko, co wiemy o ataku USA i Izraela na Iran
Ropa po 150 dol.? Skandynawia kreśli czarne scenariusze
Ropa po 150 dol.? Skandynawia kreśli czarne scenariusze