Jeśli budżet domowy jest skromny, warto szukać dodatkowego źródła zarobków. W przypadku gdy je masz, musisz się z niego rozliczyć z fiskusem. Jak?
Od dochodów lub przychodów trzeba zapłacić podatek, chyba że podatnik może skorzystać z preferencji i zwolnień w tym zakresie, które są jedną z metod optymalizacji podatkowej. Przykłady te nie wyczerpują możliwości zmiany na korzyść wysokości obciążeń fiskalnych. Jak optymalizować swoje podatki i płacić mniej?
Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Te ostatnie płacą niemal wszyscy m.in. podatek VAT. Kolejne to podatek dochodowy, a także od czynności cywilnoprawnych. Czy da się obniżyć wysokość obciążenia fiskalnego? Można to zrobić dzięki optymalizacji podatkowej. Czym ona jest?
Ludzie młodzi, w wieku do 26. roku życia, zwykle studiują lub dopiero wkraczają na rynek pracy. Chcą się usamodzielnić, ale warunki ekonomiczne im często na to nie pozwalają. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że niemal 50 proc. młodych Polaków, w wieku od 18 do 34. lat, nadal mieszka z rodzicami. By ułatwić im wejście w dorosłe życie, polski rząd wprowadził ulgę podatkową dla osób w wieku do 26 lat. Co później? Jak takie osoby mają przygotować się na wyższe obciążenia podatkowe?
Każdy podatnik, który w ubiegłym roku pozyskiwał przychody z opodatkowanych źródeł, musi się z nich rozliczyć z fiskusem. Wielu Polaków może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia razem ze współmałżonkiem. Polski Ład z 2022 roku wprowadził wiele zmian w tym zakresie. Sprawdź, jak wygląda wspólne rozliczenie małżonków w Nowym Ładzie.
Od 2021 roku w Polsce właściciele spółek mogą korzystać z preferencji w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w postaci tak zwanego estońskiego CIT. Pozwala on na odprowadzanie podatku dochodowego od osób prawnych dopiero w momencie wypłaty zysku ze spółki. Dopóki zyski te są inwestowane w rozwój firmy, CIT nie jest naliczany. Nie trzeba więc odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z CIT-u estońskiego - warunki są określone ustawowo. Kiedy można stracić prawo do opłacania CIT według zasad estońskich?